Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Satilik MacBook Pro 15" (Mid-2015)

manve

Öne çıkan mesajlar

Sen ne kadar arastirdin, kac ayri notebook/ultrabook kullandin, Linux, MacOS ve Vindoz arasinda kac kere gectin bilmiyorum ama benim deneyimledigim ile hic tutmuyor abi yazdigin.

paradoksalkedi said:

" LAN KAPAGI KAPATINCA LAPTOP KAPANMAMIS, ACIK KALMIS YANMIS DEVRELER "

?

https://peteris.rocks/blog/my-dell-xps-15-review/

Yeni serilerde durum nedir bilmiyorum, Ocak 2016'da yeni mac almadan once boyleydi. Mac muadili ultrabook bulamamistim. En iyi adayim Dell XPS idi, onun da review'u su yukardaki gibiydi. Direkt summary kismina bakabilirsin pros/cons icin.

paradoksalkedi said:

xps serisi süper macos uyumlu bu arada hatta tonymacx86 forumlarında yeni macbook configlerinde istediği setupı touchbarsız alamadığı içinxps 9360'a lts veren bir eleman var.

Mac uyumlu olmasi sorunsuz calistigi ve iyi performans verdigi anlamina gelmiyor. Apple bile bazi noktalarda bazi sorunlari cozememis durumda ki adamlarin donanimi belli. Ya yazilima gore donanim uretiyorlar ya da tek donanim icin driver yaziyorlar. Haliyle Dell XPS'den hackintosh oluyor diye mac'den iyi ya da mac yerine gecebilir bir urun olmuyor. Anca mecbur kalinca kullanilir oluyor.

paradoksalkedi said:

maclerin fiyatının pahalı olmasının tek sebebi macosu appleın üretmesi ve bu yüzden kendi ürününe kendi fiyatını biçebilmesi.

kaliteli ultrabooklar elbette pahalı ama bir apple fiyatı değil kandırmayın kendinizi. macos çok userfriendly bir işletim sistemi avg user için eyvallah ona lafım yok, ama bu fiyatlar sadece komik.

Bir macbook pro retina display notebook'un verdigini vericek her ultrabook ayni ozellikdeki mac fiyatina sagdan ya da soldan yaklasiyor abi. Cep telefonunda da boyle bu, bilgisayarda da, tablette de. Apple cok pahali geri kalani ucuz degil.

Hatta yazayim elimdeki macbook ozelliklerini ve Ocak 2016'da aldigim fiyati, sen 2018 fiyatlariyla bak, arada ciddi bir fark cikmazsa -zira 2 senelik alet- anlamis oluruz Apple pahali mi degil mi;

15" MBPR - 2.02kg
i7-2.8Ghz cpu
16 gig mem
1 TB SSD HDD
Intel Iris GPU + Ikinci ekran karti, AMD

UK'den £2500'e aldim. USA'den falan almis olaydim muhtemelen $2500-$2700 civarina gelicekti
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

Sen ne kadar arastirdin, kac ayri notebook/ultrabook kullandin, Linux, MacOS ve Vindoz arasinda kac kere gectin bilmiyorum ama benim deneyimledigim ile hic tutmuyor abi yazdigin.

paradoksalkedi said:

" LAN KAPAGI KAPATINCA LAPTOP KAPANMAMIS, ACIK KALMIS YANMIS DEVRELER "

?

https://peteris.rocks/blog/my-dell-xps-15-review/

Yeni serilerde durum nedir bilmiyorum, Ocak 2016'da yeni mac almadan once boyleydi. Mac muadili ultrabook bulamamistim. En iyi adayim Dell XPS idi, onun da review'u su yukardaki gibiydi. Direkt summary kismina bakabilirsin pros/cons icin.

paradoksalkedi said:

xps serisi süper macos uyumlu bu arada hatta tonymacx86 forumlarında yeni macbook configlerinde istediği setupı touchbarsız alamadığı içinxps 9360'a lts veren bir eleman var.

Mac uyumlu olmasi sorunsuz calistigi ve iyi performans verdigi anlamina gelmiyor. Apple bile bazi noktalarda bazi sorunlari cozememis durumda ki adamlarin donanimi belli. Ya yazilima gore donanim uretiyorlar ya da tek donanim icin driver yaziyorlar. Haliyle Dell XPS'den hackintosh oluyor diye mac'den iyi ya da mac yerine gecebilir bir urun olmuyor. Anca mecbur kalinca kullanilir oluyor.

paradoksalkedi said:

maclerin fiyatının pahalı olmasının tek sebebi macosu appleın üretmesi ve bu yüzden kendi ürününe kendi fiyatını biçebilmesi.

kaliteli ultrabooklar elbette pahalı ama bir apple fiyatı değil kandırmayın kendinizi. macos çok userfriendly bir işletim sistemi avg user için eyvallah ona lafım yok, ama bu fiyatlar sadece komik.

Bir macbook pro retina display notebook'un verdigini vericek her ultrabook ayni ozellikdeki mac fiyatina sagdan ya da soldan yaklasiyor abi. Cep telefonunda da boyle bu, bilgisayarda da, tablette de. Apple cok pahali geri kalani ucuz degil.

Hatta yazayim elimdeki macbook ozelliklerini ve Ocak 2016'da aldigim fiyati, sen 2018 fiyatlariyla bak, arada ciddi bir fark cikmazsa -zira 2 senelik alet- anlamis oluruz Apple pahali mi degil mi;

15" MBPR - 2.02kg
i7-2.8Ghz cpu
16 gig mem
1 TB SSD HDD
Intel Iris GPU + Ikinci ekran karti, AMD

UK'den £2500'e aldim. USA'den falan almis olaydim muhtemelen $2500-$2700 civarina gelicekti

abi şuradan bakabilirsin xps 9360'ın ne kadar sorunsuz olduğuna macos ile:
https://www.tonymacx86.com/threads/guide-dell-xps-13-9360-on-macos-sierra-10-12-x-lts-long-term-support-guide.213141/

performans konusunda da birsürü test var, hackintosh vs macbook arasında bir fark yok olması için sebep yok, işlemciler aynı zaten. hatta daha güçlü işlemcili laptoplara hackintosh kurarsan daha güçlü olur sistem?

driver, yani kextler gayet güzel portlanıyor, macbooklardakiler de intel chipsetli işlemciler olduğu için uyumsuzluk gibi bir şey yok dolayısı ile performans kaybı niye olsun?

mesela ben backend geliştirirken linux kurmak yerine macos istedim, kaç yıllık lenovo z5070 vardı ona kurup öyle kullandım kaç ay, o alet de yüzde yüze yakın uyumlu bir kez olsun problemle karşılaşmadım.

yukarda saydığın setup öyle çok da aham şaham bir setup değil 2500 dolarlık bir setup değil yani laptop için. 2500 dolara çok daha iyilerini alırsın xpsler bırak 2500ü 1600 civarında mesela.

dediğim gibi macbooklar tamam çok güzel pil sürelerine sahip (e harici gpu yok tüketmiyor güç + macos az sistem harcayan optimal bir sistem), ince güzel gözüken laptoplar birkaç yıldır da ekranları çok güzel. buna bir şey dediğim yok.

ama macbooklar yüzde yüz pahalı değil, fiyatını da hakediyor geyiğine de gerek yok :D 1.6 120 beygir bir peugeota binmekle aynı motora sahip bir audiye binmek arasındaki fark işte. motor aynı, konfordur, bakımdır, markadır teknik servistir, tercih ve tabii ki para skalasında veriyorsun kararı.
Sosyal ağlarda paylaş

Spec verdim, fiyat verdim, ac bak dedim, hala degildir diyorsun. Soyledir diyorsun. Senin varsayimlarin vs benim yaptigim, gozumle gordugum seyler.

Dell XPS en iyi en sorunsuz diyorsun, degildi diyorum link ekliyorum, yine ayni geyik.

Tartisicak pek bisey yok su noktada. Apple fan boy neyse sen de onu dengeleyen seysin iste. Guce dengeyi getiriyorsun. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Laptop almak da yeminle otomobil işine döndü... Oydu buydu derken zirveye çıkıyorsun, rakamı görünce de 'e-ehh' deyip vazgeçiyorsun.

XPS, MBP, Lenovo P filan filan derken yeminle soğudum :) 'Değer mi' sorusu ile takılıp kalıyorum. İşe dönüp mevcut bilgisayarlarla da delirip döngüme yine başlıyorum...

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Herkes icin ayni sey gecerli degil pek tabi ama ben yasamimi idame ettirecek parayi elimdeki laptop ile kazandigimdan pek acimiyorum laptop'a verdigim paraya. Aldigim ay parasini cikariyo zaten cihaz.

Ha aynisi gaming PC ya da iste gaming laptop ya da diger nerd oyuncaklari icin gecerli olmuyor tabi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Gigabyte said:

satış başlığını sidik yarışına çevirdiniz maşallah. (td)

sidik yarışı olması için 4-5 sayfa atışmak lazım, sadece konuşuluyor işte?

@Tim

ben yanlış biliyormuşum o zaman. macos'un halihazırda desteklemediği donanımları uyumlu hale getirmelerini kext ile karıştırmışım o zaman ty.
Sosyal ağlarda paylaş

Hem portlamak dediğin şey portlamak değil, hem de kext'i yanlış anlamışsın.

Portlamak; başka bir sistem için yapılmış bir şeyi kendi sisteminde kullanabileceğin şekilde dönüştürme işine verilen isim. Macos'a başka bir sistemden dönüşüm yapmadığın için ifade yanlış

Kext meselesinde ise bahsettiğin; bir şeyler inject etmek, plist (ya da DSDT) düzenlemek hatta framebuffer ile oynamak bu kadar. Kext yoksa hiçbir şey yapamazsın. Bir ekran kartının kext'ini başka bir ekran kartı olarak kullanamazsın, linux'un başka bir sürümündeki driveri port edemezsin vb.

Burada hedef kext'i macos'a doğru parametreler ile tanıtmak, macos başladığında (orjinal mac'lerde boot sırasında efi tarafından hazırlanan) device tree'yi boş olarak gördüğünden temelde yapılan şey bu ağacı hazırlamak. Donanımını mac'lere en yakın olacak şekilde almış olsan bile (senin verdiğin örnekteki gibi) kulaklık girişi farklı bir adrestedir, ekran kartının çıkışları hdmi vb. (EDID) farklıdır ve ancak bunları düzenleyebilirsin yani kext'i elleyemezsin, başka bir yerden kext bulup getiremezsin. Yani yazdığın şekli ile macos'ta desteklenmeyen donanımları uyumlu hale getirmek diye bir şey yok.

Edit: Konu ile ilgili de şunu söyleyeyim bu işlerle biraz uğraşmış biri olarak, orjinal macbook'dan daha hızlı bir hacintosh yapabilirsin ama daha iyisini yapamazsın. Ya hibernasyon çalışmayacak ya ısı yönetimi doğru olmayacak ya 2. monitörü bağlayamayacaksın vb. bir şeyler hep eksik kalacak. Just my 2 cents.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...