Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

x yasindayim, baslamak icin cok mu gec?

Tim

Öne çıkan mesajlar

angela yu udemy'den python dersini aldım hepsini bitirdim, 30-40'dan sonra daha doğrusu hatırladığım kadarıyla web dev'den sonra verimini yitiriyor, birçok şeyi atlıyor, anlattıkları eski kalıyor ve bağ kuramadığın projeler yaptırıyor. ben bazılarını atlamıştım, bazılarına kendime göre değiştirerek yapmıştım. ama ilk dersleri çok iyi zaten kadının anlatımı da asmr gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

Genelde yazilimin 101i ogreniliyor bu tarz insanlardan, cunku Maximillian ya da onun Turk karsiligi olan bir arkadas var Udemyde genelde bunlar en cok satilan dersleri yapiyolar ama adamlar bildigin her teknolojinin 101iyle ilgili kurs spamleyip parayi goturuyorlar. Zaten mantiken bir insanin bu kadar cok teknoloji hakkinda inanilmaz bilgiye sahip olup ders verebilecek duzeyde olmasi imkansiz gibi bir sey.

Sanirim en sancili yer zaten bu 101ler degil de sonrasinda best practice gerektiren ya da farkli teknolojilerle etkilesime girerken kurulan yapilarin kurulamamasi ya da dandik kurulmasi falan oluyor. O noktada insanin cok arastirip kendini cok bilgilendirmesi gerekiyor. Yazilimciligi cok parlattilar cok marketingini yaptilar sadece dandik html css bile bilerek hayatini idame ettirebiliyorsun ama gunun sonunda bence insaat amelesinden farki yok yazilimci olmanin.

Bootcamplerden ve udemyden yazilimci spamlenerek yazilimin degeri dusurulmeye calisiliyor gibi. Ha kaliteli yazilimci her zaman kendini ayiracaktir digerlerinden ama kalanlar nolacak bilemiyorum

monoscope tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ya Sıfırdan giren insanın kursa gitmesi en iyisi bence, proje de geliştiriyorsun hem, ayrıca bir sürü sorma etme imkanın oluyor ve daha düzenli oluyor, senin gibi yenilerle oturup kasıyosun falan. İlerleme ise zaten işe girdikten sonra başlıyor ve sürekli videolar kurslar vs daha komplike konseptleri anlamaya çalışıp kodlayarak ve tecrübeyle.

Sosyal ağlarda paylaş

Benim genel olarak gördüğüm problem, en azından bu işte yaygın videoları olan Türk eğitmenlerin(!) Java videolarında gördüğüm genel sorun, en başta temelde inanılmaz uzatıp bir yerde bir anda atlaması. Eğitimin yarısına gelmeden bir anda bir şey söylüyor onu anlamak mümkün olmadan onun üstüne yığılıyor. Bazen o anda anladım zannedip devam edersen bir yerde yere çakılıyorsun ve maalesef nedenini bir türlü bulamıyorsun. Sorsan soramıyorsun çünkü neden belli değil. Youtube videoları, BTK, Turkcell Akademi, Udemy kursları hepsinde var bu sorun.

Bir de Bakıyorum adamın biri video yapmış "3 ayda nasıl Java öğrendim ve işe girdim" diye. İşe girmek bir işi bildiğini ya da en azından belli bir seviyeye geldiğini gösteren bir ölçek değil midir? 

Adam güya motivasyon videosu çekiyor da aslında demotivasyon videosu resmen.

Bir de bu eğttim alma işlerine yeni başlayacak olup internet videolarından öğrenecekler için son söz, Misophonia sıkıntınız varsa yandınız. 

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, ahmedinejad dedi ki:

Peki matematiği veya sayısal zekası diyelim iyi olmayan birisi yazılımcı olabilir mi?

sektörün yüzde 80 i vasat yazılımcı zaten. hepsi de büyük şirketlerde basit servisler yazıp basit arayüzler oluşturuyorlar. örneğin bankalarda 500 yazılımcı varsa 400 ü vasat ve altı. 80 i ortalama. 20 si iyi.

o yüzden büyük kurumsallarda herkes rahatça barınabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

• 9 ay sonra ...

40 yaşındayım (temmuzda 41 e giriyorum) havacılık sektöründeyim görünenden çok çok daha boktan bir sektör.agir ve vardiyalı calisma koşulları.düşük ücret,mobbing,liyakatsiz atamalar (geçen intihar eden çocuğu duymussunuzdur o sadece buz dağının görünen kısmı) sektörün bayrak taşıyan firmasındaki dönen saçmalıklar.(menzilci atamalarmı ararsın memuruna sarkan nobetci istasyon müdürümü ararsın geniş skala) hayatimdan bezdirdi.bu saatden sonra belli torpil olmayınca uzayamaya cağızda...

Durum böyleyken farklı arayışlara yöneldim.amacım buyuk paralar kazanmak değil günlük harcamam hatta daha altı çıksın yeter.

Nerden başlanmalı ne yapmalı nispeten yeni bir adama ne tavsiye edersiniz?

Sosyal ağlarda paylaş

Abi sordugun soru ise basliycam ne is tavsiye edersinizin alt kumesi.

Ne yapmak istedigini anlamak icin butun olasi kariyer yollarini tek tek belirle, iclerinden kafana yatmayanlari ya da akademik background isteyenleri ele. Kalanlar icerisinde gunde 10 12 saatini aylar surecek siki calismaya ayirmak isteyecegin bir tanesini sec ve ona gore iyi bir egitim plani uzerinden calis. Bir suru kaynak ve guide var bu konularda. 

Sosyal ağlarda paylaş

monoscope, 06.09.2022 14:01 tarihinde dedi ki:

Genelde yazilimin 101i ogreniliyor bu tarz insanlardan, cunku Maximillian ya da onun Turk karsiligi olan bir arkadas var Udemyde genelde bunlar en cok satilan dersleri yapiyolar ama adamlar bildigin her teknolojinin 101iyle ilgili kurs spamleyip parayi goturuyorlar. Zaten mantiken bir insanin bu kadar cok teknoloji hakkinda inanilmaz bilgiye sahip olup ders verebilecek duzeyde olmasi imkansiz gibi bir sey.

Sanirim en sancili yer zaten bu 101ler degil de sonrasinda best practice gerektiren ya da farkli teknolojilerle etkilesime girerken kurulan yapilarin kurulamamasi ya da dandik kurulmasi falan oluyor. O noktada insanin cok arastirip kendini cok bilgilendirmesi gerekiyor. Yazilimciligi cok parlattilar cok marketingini yaptilar sadece dandik html css bile bilerek hayatini idame ettirebiliyorsun ama gunun sonunda bence insaat amelesinden farki yok yazilimci olmanin.

Bootcamplerden ve udemyden yazilimci spamlenerek yazilimin degeri dusurulmeye calisiliyor gibi. Ha kaliteli yazilimci her zaman kendini ayiracaktir digerlerinden ama kalanlar nolacak bilemiyorum

Şu yorum çok doğru. Her şey asıl 101 den sonra başlıyor. Zaten kaliteli insanların olduğu düzgün şirketler de işin bu kısmına bakıyor alım yaparken. Yoksa dandik şirketlerde iş bulunuyor bir şekilde, ama kendini geliştirmezsen orada tıkanıp kalıyosun

Sosyal ağlarda paylaş

Frostbite, 20.06.2023 01:08 tarihinde dedi ki:

Freelance calisiyim ya. az olsun benim olsun.butun kurumsal firmalara kafam girsin.

hahaha ben de hep böyleyim. İşimden memnun değilim desem yalan olur da bu "yazılım öğrenseydin" olayı epey tetikliyor beni. 

En nihayetinde para kazanıyorsun freelance yapabilecek çok fazla iş var, ben de hep bir şeyler öğrenmeye çalıştım da asla başarılı olamadım.

Reddit'te başarı hikayelerini okudukça gaza geliyorum sonra amaann bu yaştan sonra jr mu olacağız deyip bırakıyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

Ben de yurtdışında yazılımcı olarak takılıp kaldım gibi hissediyorum, Türkiyedeyken Tech lead falan olmuştum şimdi Hollandada yaş 34 hiç hırs da bırakmıyo memleket insanda zaten ortalama bi maaş kazanıyorum böyle 40-45 e kadar yazılımcı olarak kalabilsem biraz birikim yapsam sonra belki haftada 1-2 gün freelance alarak hayatımı devam ettiririm diye düşünüyorum.

Kurumsal yazılımcı olmak artık beni sarmıyor sanırım, yok insiyatif al, yok kendini göster, yok şov yap falan benlik şeyler değil ben boarddan taskımı alıp tasklarım bitince yan gelip yatmak istiyorum artık 😄 

Gençken çok kovaladım ama yaşlandıkça kimseye kendimi ispatlayacak enerjim kalmadı. Bir de bu layoffları falan görüyor insan yani günün sonunda sen parasını verip kiralanan bir assetsin çok da şirketlere falan bağlanmamak lazım.

monoscope tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 2 ay sonra ...
bLackcha0s, 13.09.2023 15:43 tarihinde dedi ki:

https://www.datacamp.com/

boş vakitten yine kendime bir şeyler arıyorum. Sql ve python öğrenmeyi denemek istiyorum. Buraya üye olan, buradan çalışan oldu mu hiç? 

Yıllık üyelik almayı planlıyorum 2700 tl civarına geliyor 

ciddiysen edx egitimlerine yonelmeni tavsiye ederim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...