Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

x yasindayim, baslamak icin cok mu gec?

Tim

Öne çıkan mesajlar

Son iki mesaja benden de bi +10000000. Hatta en populerlerinden birinin direkt isi bu yani, asli gorevi aktif olarak kod yazmak degil sosyal medyada takilmak.

Bizzat calistigim ve kulturunu yaklasimini bildigim icin %100 kefil olabilecegim tek bi insan var hala Twitter'da bi seyler paylasan, o da cok nadiren isle alakali bi sey paylasiyo ve zaten paylastiklari da genelde surda konusmaciyim tadinda seyler malesef.

Sosyal ağlarda paylaş

Diğer sosyal medyayı boşverin, takip etmeye değer tek yer https://news.ycombinator.com/, redditleştirmek için https://hn.algolia.com/. Asıl olayı linkler değil zaten altındaki yorumlar. Özellikle niş bir konuda uzman adamlar ne diyor öğrenmek istiyorsanız başka seçenek yok gibi.

Redditteki spesifik subredditlerde işe yarar ama oralarda olay tam tersi, yorumlar çöp olduğu için linkler daha değerli. Bir de subredditin wikisi varsa oraya bakın.

Stackexchange'de güzel tartışmalar dönüyordu ama uzun süredir girmedim. Gene de bakılabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar MEB'de öğretmenim. Bu yaz çok canım sıkıldı gittikçe de içedönük olmaya başladım dizi film kitap oyun döngüsünü de kırmak istiyorum. Pyton için popüler demişleri. Ben de MEB'in online kurslarına katıldım. Orada videolar ile şöyle bir kitap da sundular bize. Videolar da aslında kitaptaki kodların tek tek yazılması filan işte. Eğer vaktiniz varsa bir iki dakikanızı ayırıp kitabın vakit ayırmaya değer olup olmadığına bakar mısınız?
Eğer iyi bir şeyse de dursun burada birilerine yardımcı olur belki.
https://dosya.co/ief8aj9hx0my/PYTHON_PROGRAMLAMA_DİLİ.pdf.html

Sosyal ağlarda paylaş

ara ara dönüp burayı okuyorum, ne güzel insanlar neler yapmış diye bakıp kendime yükleniyorum ? Aslında içimden istiyor muyum yoksa foma gibi ulan yazılım okusaydın olayına mı kapılıyorum bilmiyorum. Defalarca web dev kurslarına başlayıp yarım bıraktım, en son js ilerledim yine bıraktım. İş oturup projeler ile uğraşmaya gelince ee bir sonucu yok ki niye uğraşıyorum diye bırakıyorum. Swift'e göz kırpıyorum şu sıralar ? Neyse sanırım asla öğrenmeyip, içimde kalacak. 

11 saat önce, karatan dedi ki:

Arkadaşlar MEB'de öğretmenim. Bu yaz çok canım sıkıldı gittikçe de içedönük olmaya başladım dizi film kitap oyun döngüsünü de kırmak istiyorum. Pyton için popüler demişleri. Ben de MEB'in online kurslarına katıldım. Orada videolar ile şöyle bir kitap da sundular bize. Videolar da aslında kitaptaki kodların tek tek yazılması filan işte. Eğer vaktiniz varsa bir iki dakikanızı ayırıp kitabın vakit ayırmaya değer olup olmadığına bakar mısınız?
Eğer iyi bir şeyse de dursun burada birilerine yardımcı olur belki.
https://dosya.co/ief8aj9hx0my/PYTHON_PROGRAMLAMA_DİLİ.pdf.html

Ben öğrenmedim ama pek çok kaynak inceledim. Öncelikle dil problemi varsa patika.dev in içerikleri güzel. Python da var. Meb'in pek doğru düzgün bir şeyler çıkarabileceğine inanmıyorum.
Dil problemi yoksa zaten freecodecamp.com udemy üzerinden angela yu kursları ve reddit üzerinden de ayrıca sayısız kaynağa ulaşabilirsin. 

Sosyal ağlarda paylaş

34 e kadar kendimizi front ende nodejs ekleyip full stackiz abi backend de yazıyoruz diyerek kandırdık. Şimdi gerçekten backende geçeyim diyorum php ile ama derya deniz resmen sırf laravel ve wordpress ile ilerlesem bile. Senior backend developer işi kapacak seviyeye gelene kadar front endci olarak öleceğim gibi geliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

bende 4 yıla yakın front-end yazdım react falan ama çok baydı js, devops a geçiyorum şu ara, linux + tf + k8s falan.

Artı python ufaktan çalışıyorum önceden biraz bilgim vardı, django yazmıştım biraz. Bir dil daha kasarsam java olur bu saatten sonra. tek bir dili kasıp 30 yıl yazacaksın, neydi ya öyle js her gün framework çıkıyor framework lerde neredeyse her yıl major bir değişiklik yapıyor falan. Karmaşık yapılarda react la zorlandığım oldu, bugün girsem ama vue.js çalışırım muhtemelen çok övüyorlar.

şu ana kadar hoşuma giden ve birebir faydalandığım elemanlar:
js ve web dev için:
https://www.udemy.com/user/academind/  - daha çok sıfırdan ya da çok acemiler çin
https://www.udemy.com/user/sgslo/?src=sac&kw=stephen+grider
https://www.youtube.com/c/WebDevSimplified

Devops ta bu arada ilginç bir seçenek göz atın bence, ben şu kursa gittim, biraz pahalı ama intense bootcamp 7 aylık, iş bulma sürecinde falan da yardımcı oluyorlar benim feddback olumlu açıkçası: https://clarusway.de/

Bir de kitap okumayın abi video izleyin. interactive koding yapın online. Bence yani, kitap beni uyutuyor cheatsheetler biriktiriyorum anca. Ha bir tavsiye de online kurslarda falan yazarak çalışın, bildiğin kalem defter, lisedeki gibi. Gayet faydalı oluyor, unutunca dönüp koca videoyu izlemek yerine not aldığın yerlere bakınca aklına geliyor gerisi.

lovecraft0Z tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, monoscope dedi ki:

34 e kadar kendimizi front ende nodejs ekleyip full stackiz abi backend de yazıyoruz diyerek kandırdık. Şimdi gerçekten backende geçeyim diyorum php ile ama derya deniz resmen sırf laravel ve wordpress ile ilerlesem bile. Senior backend developer işi kapacak seviyeye gelene kadar front endci olarak öleceğim gibi geliyor.

node u neden ezikledin ki şimdi ayıp ettin

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
On 22.08.2022 at 23:04, lovecraft0Z dedi ki:

bende 4 yıla yakın front-end yazdım react falan ama çok baydı js, devops a geçiyorum şu ara, linux + tf + k8s falan.

Artı python ufaktan çalışıyorum önceden biraz bilgim vardı, django yazmıştım biraz. Bir dil daha kasarsam java olur bu saatten sonra. tek bir dili kasıp 30 yıl yazacaksın, neydi ya öyle js her gün framework çıkıyor framework lerde neredeyse her yıl major bir değişiklik yapıyor falan. Karmaşık yapılarda react la zorlandığım oldu, bugün girsem ama vue.js çalışırım muhtemelen çok övüyorlar.

şu ana kadar hoşuma giden ve birebir faydalandığım elemanlar:
js ve web dev için:
https://www.udemy.com/user/academind/  - daha çok sıfırdan ya da çok acemiler çin
https://www.udemy.com/user/sgslo/?src=sac&kw=stephen+grider
https://www.youtube.com/c/WebDevSimplified

Devops ta bu arada ilginç bir seçenek göz atın bence, ben şu kursa gittim, biraz pahalı ama intense bootcamp 7 aylık, iş bulma sürecinde falan da yardımcı oluyorlar benim feddback olumlu açıkçası: https://clarusway.de/

Bir de kitap okumayın abi video izleyin. interactive koding yapın online. Bence yani, kitap beni uyutuyor cheatsheetler biriktiriyorum anca. Ha bir tavsiye de online kurslarda falan yazarak çalışın, bildiğin kalem defter, lisedeki gibi. Gayet faydalı oluyor, unutunca dönüp koca videoyu izlemek yerine not aldığın yerlere bakınca aklına geliyor gerisi.

Devops sonrası > cloud eng. 

hayat burda net.  

Sosyal ağlarda paylaş

On 22.08.2022 at 20:54, monoscope dedi ki:

projeye girince cabuk ogreniyorsun

ben hayatimda swing, awt gormemistim, burda direk swing project alinca ogrendim baya. Cilginliklar yapip mevcut swing bilgimle jetbrans'e basvursam mi diye bile dusundum ?

Sosyal ağlarda paylaş

illa FE olmasina gerek yok artik BE'de de cok aktif, devopsta da vardir mutlaka typescript kullanan IaC icin direkt aklima gelmese de.

web3'te zaten aktiftir mutlaka solidity daha cok akiyor orda ama gene ts yardimci olur diye tahmin ediyorum.

js cok kotu dil ya, bunla ogrenmeye baslayanlara aciyorum, variable contextleri falan bazi behaviorlar puzzle gibi. programlama dunyanin en basit seyi aslinda. ne kadar basit dusunebiliyorsan iq'nu ne kadar azaltabiliyorsan o kadar basarilisin ilk yillarda, cunku bilgisayar 0 iq.

Sosyal ağlarda paylaş

Onu bunu bırakında, 50 yaşında ne öğreneyim ? Hayatımda ciddi değişiklik gerek, yoksa yitip gidecem.

Bu Ukrayna - Rusya savaşı yüzünden turizm piyasası bitti, ve uzun yıllar sürecek toparlanması. Daha stable bir iş alanı gerek. 

Öğrendikten sonra işsiz kalmayalım, ücretler de yaşam için iyi olsun. Öyle kariyer yapam diye bir amacım yok.

Ne ile başlayam ? Çok boş zamanım var bugünlerde değerlendireyim.

Sosyal ağlarda paylaş

Quo sen 40 değil miydin ya? Ne ara 50 oldun ? Aynı dertten ben de muzdaribim sektörde hiç gelecek göremiyorum, bir yerlere direktör olup da mal sahibi laz müteahhit azarı işitmek istemiyorum. Bir yandan da 2023 sonrası kaçmamız gerekirse elimizde modern dünyayı kıyısından köşesinden yaklayan bir skill olsun istiyorum.

js öğrenmeye çalıştım olmuyor, devam edemiyorum. 
Birkaç digital marketing eğitimi aldım, tamamladım devamında tıkandım.
Figma var, youtube da eğitimler var oradan UX falan yürünebilir aslında. 
Data işlerine sarasım var ama background genelde istatistik matematik, end müh. istiyor. Ekonomi mezunuyum.
SEO, google tag manager eğitimleri var, ne derece efektif olur?
QA tavsiye etmişti Fransa'da bir arkadaşım, Avrupa'da özellikle çok açık varmış ancak kaynak bulamadım, freecodecamp üzerinden de anlayamadım işleyişi.

Ben de böyle boşluktan her gün farklı bir şeye sarıyorum ? 

Sosyal ağlarda paylaş

50 dakika önce, bLackcha0s dedi ki:

Quo sen 40 değil miydin ya? Ne ara 50 oldun ?

geçen martta oldum 50 yi.

46 dakika önce, ahmedinejad dedi ki:

bence youtube kanalı aç deneyimlerini anlat ? biraz çevre toplayınca kendi rehberliğinde gezi düzenle parayı götür.

Ben turizimden kaçmak istiyorum, sen gene beni oraya yönlendiriyorsun. O gezi düzenleme işi, kanunda şartları belli, Ancak A seyahat belgerli Turzim acentası düzenler gezileri. Türkiyede önüne gelen gezi düzenliyor, o ayrı. Ama bir kaza durumunda hayatın bitiyor. Hele ölümlü bir kaza ise bittin. Ha bir şey olmaz diye yapıp duruyorlar, ama gün geliyor bir şeyler oluveriyor. Misal şu , bildiğin kaçak gezi. berberin karısı mı, kasabın karısı mı ne, düzenleyip duruyormuş. Kendi de öldü.
https://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/24-kisinin-oldugu-kazanin-sorusturma-kapsami-genisletiliyor-1849914/

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Quo-Vadis dedi ki:

Onu bunu bırakında, 50 yaşında ne öğreneyim ? Hayatımda ciddi değişiklik gerek, yoksa yitip gidecem.

Bu Ukrayna - Rusya savaşı yüzünden turizm piyasası bitti, ve uzun yıllar sürecek toparlanması. Daha stable bir iş alanı gerek. 

Öğrendikten sonra işsiz kalmayalım, ücretler de yaşam için iyi olsun. Öyle kariyer yapam diye bir amacım yok.

Ne ile başlayam ? Çok boş zamanım var bugünlerde değerlendireyim.

bağlantıları ayarla sağlık turizmi için (diş vs) hasta akıt anlaştığın kliniklere. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 19.03.2022 at 18:14, reyou dedi ki:

Twitter da les yazilimcilari takip etme. Kekolar cok ust duzey paylasim yapiyomus gibi twitleyip, sonra trolledim kekeke diye esege kirbac vuran sisko gibi seviniyorlar.

Biraz tavsiye verin izlenmesi gereken kişilere

On 22.08.2022 at 19:24, bLackcha0s dedi ki:

Ben öğrenmedim ama pek çok kaynak inceledim. Öncelikle dil problemi varsa patika.dev in içerikleri güzel. Python da var. Meb'in pek doğru düzgün bir şeyler çıkarabileceğine inanmıyorum.
Dil problemi yoksa zaten freecodecamp.com udemy üzerinden angela yu kursları ve reddit üzerinden de ayrıca sayısız kaynağa ulaşabilirsin. 

Angela Yu'yu anlatım ve öğretim müfredatı için bilmiyorum ama daha önce Udemy kurslarından örnek videolardan bir kaç tanesini incelemiştim. İngilizcesine bayıldım. Bir çok eğitmen videolarında native şekilde konuşuyor. Yahu sizi bir tek Amerika'daki kendi köylün izlemiyor ki. Tane tane konuş anlayalım.

Eğitim müfredatı ve eğitim şekli açısından beğendiğiniz kişileri de yazarsanız oraya buraya boşa para kaptırmayalım. Herkes satın aldığı şeyi ilk bir kaç bölüme bakarak oyladığından sonrasında da zaten devam ettiremeyip bıraktığından puanlamalara veya satın almalara bakarak alım yapmak çok yanıltıcı. 

Sosyal ağlarda paylaş

web dev konusunda Angela Yu ve Colt Steele en iyileri.  İkisinin de kurslarını aldım, yarıda bıraktım. Çok güzel öğretiyor. Bir de Maximilian Schwarzmüller var sanırım.Benim bırakma sebebim tamamen yarı yolda başka şeylere odaklanmak oluyor. Web derken amaan swifte bakayım diyorum. Şu sıralar Power BI bakıyorum ?

Türkçe kaynak; patika.dev, nimble.dev ve kodluyoruz.org var (kodluyoruz meşhur cs50x dersini Türkçe'ye çevirdi)

freecodecamp (youtube kaynakları da çok iyi) egghead.io (tr'den üyeliklere %75 indirim yapıyor) codeacademy (bence en güzel sistem bunda pandemide 1 yıl ücretsiz vermişti) bir de the odin project var.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...