Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Front End'den Python'a Geçiş

monoscope

Öne çıkan mesajlar

monoscope said:

bu akademik kısmını online olarak halledebileceğim cover edebilecek siteler kurslar arıyorum bakalım. onun dışında datacampe devam

arka arkaya iki mesaj olacak da diğerini editlemeye üşendin (daha önce cevap yazacaktım da makale submit deadline'ım vardı unuttum :d)

Akademik kısmı için online linear algebra/statistics/probability/bayesian/probabilistic graphical models gibi dersler alman lazım. Online olarak ararken bu dersleri ara, yolunu bulursun. Gerekirse kitaplarını falan al, oku sorularını çöz.
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

Abi birakin denesin adam. Olmazsa olmaz. Ne diye hevesini kirip duruyosunuz?

Hayir bi de belki cok daha akilli adam sizden? Kendinizce zor barsayip haci cok zor yapma deyip duruyosunuz. Bi garipsiniz.

11 yıldır tanıdıgım adam hakkında istediğimi derim sana ne olm
Sosyal ağlarda paylaş

linearalgebra/statistics/probability/bayesian/probabilistic graphical models 

iyide zaten statistic dedigin seyi ogrenirken bodozlama probability ve bayesian ogreniyorsun. ardina da diger pprobably modelleri cok buyuk bir olay degil.

bence bazi seyleri fazlaca abartiyorsunuz ya da belli bir yastan sonra zor geliyor.

gecen sene burada bir cocuk 1 ayda phyton, biraz ml filan ogrenip text summarizer yapti. (google searchleri optimize edip uzun textlerden ne aradigini en uygun sekilde summarize edip koyuyor) simdi japonya da projeye cagirdilar bebeyi direk
Sosyal ağlarda paylaş

Emre333 said:

linearalgebra/statistics/probability/bayesian/probabilistic graphical models 

iyide zaten statistic dedigin seyi ogrenirken bodozlama probability ve bayesian ogreniyorsun. ardina da diger pprobably modelleri cok buyuk bir olay degil.

bence bazi seyleri fazlaca abartiyorsunuz ya da belli bir yastan sonra zor geliyor.

gecen sene burada bir cocuk 1 ayda phyton, biraz ml filan ogrenip text summarizer yapti. (google searchleri optimize edip uzun textlerden ne aradigini en uygun sekilde summarize edip koyuyor) simdi japonya da projeye cagirdilar bebeyi direk

Evet öğrendiğin basit probability'yle hidden markov modellere giriş yapabilirsin kesin. Bayesian'da zaten sadece priorlar ve posteriorlardan kurulu (aslında öyle ama değil de =))

1 ayda python ve ml öğrenmiş diyorsun iyi güzel hoş da ne öğrenmiş abi? Sıfırdan matematiksel loss function falan bulmuş da ordan mı yapmış text summarizerını? Yeni bir şey mi geliştirmiş? Akademik paper mı basmış? Text summarization sanıyor musun ki çözülmemiş bir alan NLP'de? Hayır... Sadece konsept olarak öğrendiği şeyleri, biraz da mühendislik zekası kullanarak birleştirmiş ve bir ürün ortaya çıkarmış. Bu aşağıladığım ya da küçük gördüğüm bir şey değil sakın yanlış anlamayın. Ama dışarda, ML işlerinde kimse sizden böyle şeyler istemeyecek.

Hani diyorsanız ki ben az biraz bilgimle, hiç yapılmamış bir işle startup kurar, işimi yaparım. Yapmanız gereken tek şey zaten içine biraz ML biraz big data biraz blockchain (keyword generator çalıştır) katmaktan ibaret. Yok ben bu işlere girmek istemiyorum; ben geleceğimi önce Google/Facebook/Amazon tier hen ML/DL işleri yapabileceğim hem bu işlerin research'ünün içinde bulunabileceğim hem de kendimi geliştireceğim yerler arıyorum diyorsanız; o 1 ayda her şeyi öğrenen çocuk zaten sizin rol modeliniz değil.

Onun haricinde tekrar özetimi geçiyorum: Para için bu işe giriyorsanız ve amacınız bir şirket kurmak değil, bir şirkete girmekse (kalburüstü); bu işi temelinden sonuna kadar, adam akıllı öğrenmeden hiç bir zaman seçilmezsiniz. Bu işler video izlemekle olsaydı, emin olun Linkedin'den 2 saniyede arayıp bulabileceğiniz ML/DL iş ilanlarında "minimum MsC but PhD is preferred" yazmazdı. Kendi işinizi kuracaksanız da zaten basit fikirlere ihtiyacınız var. Sonrasında altınıza alırsınız benim gibi ırgatları, biz size çalışırız =)
Sosyal ağlarda paylaş

Son dönemde en rahatsız olduğum adam tipi iki ML videosu izleyip tool'la bi şeyler geliştirince kendini ML allahı sananlar ya.

Hiçbi iddiam olmadan acaba kişisel bi projem için bi şeyler çıkarabilir miyim diye Andrew Ng'nin Coursera'daki kursunu takip ediyodum onu da bıraktım zaten. Aynı kafayla girecek olursa buyursun https://www.coursera.org/learn/machine-learning

Onun dışında bana akademik kariyer yapsaydım dedirten ana konu olabilir ya. Geyik gibi olmasın ama AI daha hızlı büyümeye başlamadan önce ahlak gibi insani tanımlamaları idrak edip bizi yok etmemeleri için önlerine bi neden koymak lazım sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Kojiroh said:

Onun dışında bana akademik kariyer yapsaydım dedirten ana konu olabilir ya. Geyik gibi olmasın ama AI daha hızlı büyümeye başlamadan önce ahlak gibi insani tanımlamaları idrak edip bizi yok etmemeleri için önlerine bi neden koymak lazım sdf

https://cdn.dopl3r.com/memes_files/lewis-atpolarsaurusrex-why-is-everyone-saying-humans-are-fed-if-we-ever-get-in-a-war-with-robots-like-just-throw-a-cup-of-water-orn-them-lol-27122017-2112-elon-musk-atelonmusk-replying-to-atpolarsaurusrex-holy-shit-youre-right-LQoGS.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

https://medium.com/@XiaohanZeng/i-interviewed-at-five-top-companies-in-silicon-valley-in-five-days-and-luckily-got-five-job-offers-25178cf74e0f

bunda sasilacak bisey yok cunku top tier sirketlerin hemen hepsi ayni interview processinden geciriyor.

1- phone interview / 1-2 tane algoritma sorusu
2- on site, 4-5 tur, algorithms, white board coding, system design, behavioral
3- interview with hiring manager

yani zamani olsa birak 5'i 2 haftada 15 sirketten bile teklif alabilirdi. sirket adini ortadan kaldirip sadece gorusmelere girse, hangisinin kim oldugunu bile anlayamaz.

hiring process is broken.
ben de sunu birakiyim;
https://medium.com/javascript-scene/tech-hiring-has-always-been-broken-heres-how-i-survived-it-for-decades-b7ac33088de6
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...