Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ppi mevzuları ve çözünürlük

Bone

Öne çıkan mesajlar

http://335f21c8162a7d346ec3-2468f050db0c91aed1ba0501ac9df7a9.r41.cf1.rackcdn.com/global/imagelib/laptop_buying_guide/viewing-distance-chart.gif

27 inç monitörüm var, 1920x1080. 50 cm'den uzak bir şekilde bakınca bir problem yok, ama 30 cm'den yakından baktığımda yazılarda pixelleşme oluyor. ppi hesapladığımızda 81.6.

9.7 inç 768x1024 çözünürlüklü iPad 2'de 5-20 cm mesafeden baktığımızda epey bir pikselleşme görülüyor. ppi'si 132.
yine 9.7 inç ama 1536x2048 çözünürlüklü iPad Air'de aynı mesafeden baktığımızda gayet temiz bir görüntü var. ppi'si 264.
5.5 inç 1920x1080 çözünürlüklü telefonla aynı mesafeden çok güzel görünüyor. ppi'si 400.5.

şimdi burada şu sorular geliyor,

264 ppi ile gayet güzel görüntü sağlanabiliyorsa, 5.5 inçli telefonlarda 1920x1080 bile overkill sayılmıyor mu?
iPhone X'in 458 ppi'si, Note 8'in 521 ppi'si, Xperia XZ Premium'un 807'i lüzumsuzluk abidesi olmuyor mu?

250 ppi'yı uygun bir değer olarak alsak, 5.5-6 inç'lik telefonlarda 1280x800, 10-12 inç'lik tabletlerde 2560x1440 yeterli bir kullanım sunamaz mı?

daha fazla çözünürlüklü ekran dayatmak, telefonların fiyatlarının yükselmesi ve pillerin ömürlerinin de daha az olması anlamına gelmeyecek mi?

eğer bu yaptığım hesaplama doğruysa, mobil platformlar için yapılan oyunların çözünürlüklerini de bu şekilde kısıtlarsak, hem yeterli netlikte grafikler elde etmiş oluruz, hem de grafik işlemciye daha az yük bindirmiş olur.

mobil cihazlarda ideal ppi nedir, ona yönelik bir bilgiye veya kıyaslamaya ulaşamadım. kendi gözlemimden retinalı ipad'lerin yeterli, retinasız ipad'lerin yetersiz olduğuna göre değerlendiriyorum.

tvlerde ve monitörlerde yukarıdaki tabloya göre değerlendiriyoruz. monitör kullanma mesafesi olarak 50-100 cm öneriyorlar. tablo, bu mesafeyi 4K için ideal olarak tanımlamış, ama 1080p de gayet yeterli oluyor. 50-100 cm mesafeden bakılan 27 inç 1080p monitörde, iPad 2'deki gibi bir pikselleşmeden bahsedemiyorum.

tabii cep telefonu ve tabletlere daha yakından bakmamız gerekiyor, özellikle bir şeyler okurken. yine de bu kadar büyük ekran çözünürlükleriyle karşılaşmaya değecek bir faydası olduğunu düşünmüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

çok mobil cihaz kullanmadığımdan yorum yapamıyorum ama 24" 1080p monitör için 100 cm ciddi çok fazla geliyor bana, pikseller sayılmaya başlıyor falan, hatta 70cm'den bile rahatsız ediyordu.

27" 1440p'de ppi daha yüksek, 50-100 cm aralığında çok rahat kullanıyorum. Gerek text gerek yüksek kalitedeki 1080p dizi/film için tavsiye ederim.

24" 1440p için ppi ama lüzumsuz fazla olur tavsiye etmem.

4K için muhtemelen 27"den yüksek modellere yönelmekte fayda var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
iPad 265 ppi dedigin gibi, piksel filan gordugum yok. Su anda kullandigimdan onceki elektronik kitap 216 ppi ekranliydi, baski kestinliginde gorunmuyordu, simdi kullandigim 300 ppi bu ama baski gibi. 265 ppi elektronik kitaplar da baski gibi. 260 ppi ustu olunca bir sorun yok bence, sinirim bu artik. Telefon da 300 ppi zaten, 1080p olmamasi bir eksiklik diyordu elestiriler ama nasil bir eksiklik kafam almiyor, 400 ppi telefon var yani evde, fark goremiyorum ben.

iPad 2 su anda camirdan farksiz ama benim acimdan, vaktinde ne guzel diye kullaniyorduk.
Sosyal ağlarda paylaş

Soyle bi hesaplama var: https://designcompaniesranked.com/resources/is-this-retina/

"As Steve Jobs said: "It turns out there’s a magic number right around 300 pixels per inch, that when you hold something around to 10 to 12 inches away from your eyes, is the limit of the human retina to differentiate the pixels."" said:

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu arada Jobs'un bu dedigi pek dogru degil. Tam saglam goz, 30 santimetrede 480 ppi gibi bir sey istiyor pikselleri secememek icin. Hatali olabilirim ama, daha fazla olabilir.

Kisisel olarak ama aradaki farki ben secemiyorum 300 ile, gozlerde gozluk ama tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

Özellikle mobile da apple ekran sürecini daha iyi yönetiyor. Zaten bataryaları da çok düşük kapasiteli, gerek yok diyip 2k telefon yapmıyor. Ki gerek olmadığı aşikâr.

Gerçi samsung kullananlar ne kadar 2k ekranları da olsa, yazılımla onu fullhd'ye çevirip bataryadan kazanıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...