Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vardiya Bitimi Dinlenme Süresi

Lord_Argos

Öne çıkan mesajlar

Var aslında, yani ben bi aralar vardiyalı çalışıodum 2011 de falan
bi nevi bug abuse bu, hatta aslında dur toparlayayım

şimdi bizim şöforler 1 gün hayvan gibi yol yapıp ertesi gün yine hayvan gibi yaptırıyorlardı, atıyorum adam 23:00 da bitiyor işi, ertesi gün 7 de kaldırıyor adamı falan.
Gün aktarım hesabı falan yapıyorlardı, işte 23:00 da bitti ama o gün için bitti, ertesi gün yeni bi gün. Eğer 1. günde 8 saat çalıştıysa (17:00-23:00) diğer günde 8 saat çalışabilir kafası.

11 saat olayıda doğrudur tabi, ama kılıfına uydurmuşlardır yukarıdaki gibi.

Yasal merciden ziyade, sorununu amirlerine iletmen daha mantıklı.
Çimki
büyük bi şirketse zaten kısmende olsa yasaya uyuyodur
küçük bi şirketse sen ihtarı açana kadar sallamayacaktır.
mırın kırın et amirlerinde konuş işte. Farkettirmeden iş yavaşlat olmadı, hatalı iş falan yap, soran olursa üst üste vardiya dersin.

böyle yerlerde sistem işlediği sürece hiç bişi değişmez
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

şimdi bizim şöforler 1 gün hayvan gibi yol yapıp ertesi gün yine hayvan gibi yaptırıyorlardı, atıyorum adam 23:00 da bitiyor işi, ertesi gün 7 de kaldırıyor adamı falan.
Gün aktarım hesabı falan yapıyorlardı, işte 23:00 da bitti ama o gün için bitti, ertesi gün yeni bi gün. Eğer 1. günde 8 saat çalıştıysa (17:00-23:00) diğer günde 8 saat çalışabilir kafası.

11 saat olayıda doğrudur tabi, ama kılıfına uydurmuşlardır yukarıdaki gibi

Böyle bi kılıf yok, şikayet eden ve denetleyen yok diye direk yasaya uygun olmayan iş yapmışlar. İş müfettişi gelip bunun kayıtlarını görürse öttürür öyle gün atladı mün atladı falan yemez kimse.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2003/06/20030610.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2003/06/20030610.htm

Buyrun. Vardiya olayı posta diye geçiyor kanunda
Sosyal ağlarda paylaş

tamam işte ordada yazıyor, argosun yaptığı şey gece postasından sayılmıyor.
o yüzden arka arkaya 2 gündüz postası atmış oluyor.

Madde 69 değil mi?

ben mi yanlış anlıyorum,

Çalışma hayatında "gece" en geç saat 20.00'de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar geçen ve her halde en fazla onbir saat süren dönemdir.

Yani 19:00 da başlayabilir ama 06:00 dan önce bitemez mi demek bu?

EDİT
Postası değiştirilecek işçi kesintisiz en az onbir saat dinlendirilmeden diğer postada çalıştırılamaz.

tamam bunu ben gece gündüz postası değiştirilecek olarak anladım.
O zaman 23:00 te bittiyse sabah 10 a kadar çalıştırılamaz argos.
HAKLISIN KARDEŞİM SALDIR:
Sosyal ağlarda paylaş

zah zah zah dr larin sistemleri daha farkli abi..asistanken 36 tut 12 dinlen. alternatifin yoksa 72 de 8 dinlen- eve git..-
sonrasinda docent filan olana kadar 6 7 gibi git ama surekli icapcisin cagirdiklari zaman kosarak gel..daha kucuk yerlerde -ilce bazinda- sinirsiz sorumsuz , kaymakam burada birine birsey olursa senden bilirim der kestirip atar..kritik personelsindir yillik izin bile alamazsin..mazeret iznin zaten yoktur ..

filan filan..o yuzden esnek calisma saatleri dedikleri zaman hep gulerim icimden ben..

ha docent sonrasi rahatsindir kasila kasila gezersin..
Sosyal ağlarda paylaş

Sektör ve kamu kurumuna göre değişiyor. Mesela gümrük memurları bizim limanda 24 saat kesintisiz çalışıp 48 saat dinleniyor. Gerçi o kesintisiz 24 saatte de uyuyorlar ofiste o ayrı sdfsdjf

Ama sektörün sağlık, güvenlik ve turizm değil ise vardiya değişimlerinde 11 saat dinlenme süresi olması zorunluluktur, aksi ihlaldir

Tabii bazı işletmeler büyük çakallıklar döndürüp haftalık 45 saati tamamlamak adına vardiya değişimini aslında ara dinlenme süresi vb. gösterebiliyor, haftalık çalışma planını saatleri ile koysan daha iyi yorumlanabilir
Sosyal ağlarda paylaş

annem devlet hastanesinde hemşire..

24 saat nöbet. 24 saat dinlenme çok güzel iş ya.

24 saatin 9 saati normal mesai, günlük planlı ameliyatlar falan 3-4 tane artık neyse.
Eğer acil hasta falan çıkmazsa ameliyatlık mesaiden sonrası da çay çekirdek dizi uyku falan. ertesi sabah 8'de çıkıyor hastaneden

devlet memuru olmak varmış
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...