Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dark (2017) - Netflix

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

BiTcH_oFBaT said:

her şey iyi güzel de bir yere takıldım.

9 bölüm, hatta 10.nun sonuna kadar bizi 3 zaman diliminde gezdirdiler. hatta gösterdikleri simgedeki sarmalda 3 zaman dilimini simgeliyor diye gözümüze soktular. ama hop sonunda daha da geleceğe gittik... burada biraz çizgisinden çıkıp, saçmaladı gibi geldi. ya da bu bir kısır döngü, hep bu şekilde mi ilerliyor? şu bol zaman evrenli filmlerin/dizilerin klasik muhabbeti...

3 zaman dilimi değilde herşeyin 3 boyutu olduğunu vurguluyor denmişti o simge için. Uzay mekan zaman gibi bişey demişti.

Jonasın büyümüş hali hiç düşünmüyor mu benim yaşlı halim neden ziyarete gelmedi beni diye. Küçük jonas odaya kilitlendiğinde kapıdan kendisiyle konuşması başarısız olduğunu göstermez mi? Göstermeyebilir tabide gösteredebilir. Göstermeme ihtimali kafa karıştırıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

BiTcH_oFBaT said:

her şey iyi güzel de bir yere takıldım.

9 bölüm, hatta 10.nun sonuna kadar bizi 3 zaman diliminde gezdirdiler. hatta gösterdikleri simgedeki sarmalda 3 zaman dilimini simgeliyor diye gözümüze soktular. ama hop sonunda daha da geleceğe gittik... burada biraz çizgisinden çıkıp, saçmaladı gibi geldi. ya da bu bir kısır döngü, hep bu şekilde mi ilerliyor? şu bol zaman evrenli filmlerin/dizilerin klasik muhabbeti...

3 zaman dilimi değilde herşeyin 3 boyutu olduğunu vurguluyor denmişti o simge için. Uzay mekan zaman gibi bişey demişti.

Jonasın büyümüş hali hiç düşünmüyor mu benim yaşlı halim neden ziyarete gelmedi beni diye. Küçük jonas odaya kilitlendiğinde kapıdan kendisiyle konuşması başarısız olduğunu göstermez mi? Göstermeyebilir tabide gösteredebilir. Göstermeme ihtimali kafa karıştırıyor.

3 zaman dilimi zaten geçmiş, bugün ve gelecek değil mi? Ulrich için düşünecek olursak, geçmişte kardeşi kayboldu, bugün çocuğu kayboldu, geleceğini görmedik. Jonas'ın geçmişi Ulrich'in bugünüydü, Jonas'ın "bugün"ünü göremedik, geleceğini gördük ki zamanı gelince "bugün"ü oolacak ve geçmişine gidip kendisiyle konuşacak. Ulrich'in eşi ve beraber olduğu kadının geçmişlerini ve bugünlerini gördük hep 2 zaman dilimi yaşadılar. Ben böyle algıladım :).

Sosyal ağlarda paylaş

yeni izledik bizde, baya güzel.

spolu sorular s1e10

Şimdi Noah kim onu çok merak ettim. Anlaşılan Noah 2052 den geliyor, hiç yaşlı yada genç halini görmediğimiz için ve her zaman diliminde aynı yaşta olduğu için baya bir işkillendirdi. muhtemelen helgenin de babası sanırım.
Bu arada 86daki helge 53deki helgenin cesedini taşıyordu daha önce jonas la yer değiştirdiği için mi genç hali ölünce etkilenmedi acaba orayıda açık bırakmaları hoşuma gitmedi işin yoksa bekle yeni sezon gelecek diye.

ulrich tam psikopat tipe soktular yüzündeki kanları neden hiç temizlemediler çok battı orası bana.
aklıma geldikçe yazacağım daha.

Sosyal ağlarda paylaş

Dizi baya iyi beğendim ama sonunda

hiç mi bişey çözülmez arkadaş. Koskocaman düğüm bırakıp lak diye 2052ye götürüyorsun, zbam diye to be continued u jonasın kafasına vurdular bide. Kızdım orda.

Ha bide Bartoşla son konuşmasında Noah haklıysa ve karadeliği ilk yaratan Jonassa hiç bişey değişmedi, değişmeyecek, değişmiyor, aka kimsenin ne yaptığının önemi yok. E o zaman neyin mücadelesi veriliyor bu "iki grup" arasında?

Noah orda haksızsa ve geçmiş değiştirilebiliyorsa sezonun başından beri yapılan time is a flat circle buildupı boşa mı çıkıyor? Gerçi sanmıyorum boşa çıkacağını, 2052 + 2085 + 2019 u da görür onların sonuçlarının nasıl ilk 3 timeline ı şekillendirdiğini ve hiçbişeyin aslında değişmediğini fark ederiz sonra istiklal marşı ve kapanış.

Sosyal ağlarda paylaş

Cevapsal

Anladığım kadarıyla aslında kara delik orada hep vardı, geçmişte orada yaşıyan toplumlar veya başka güçler durumu fark edip, mağara içindeki kapıları yaptılar, fakat kara delik gücünü zaman içinde kayıp etmeye başladı ve bu kara deliği korumak ile sorumlu olan abi (bence Noah burada koruyucu) kara deliğin gücünü sağlamak için çocuk kurbanlar kullanmaya başladı...

Nükler Santral'de oluşan sızıntı sayesinde kara delik gücü sabitlendiğini fark edince de dizideki olaylar zincirini yaratı diye düşünüyorum yani bütün kasabada zaman döngüsünden tek bağımsız kişi Noah diğer herkes piyon...

Sosyal ağlarda paylaş

şimdi bitirdim, iyi güzel de:

zaman yolculuğu konseptindeki tüm film ve dizilerdeki gibi sadece kafa karıştırıyor. Hadi 2052`yi anladık, 2019 daki loop tamamlandığı için gidilebilir oldu.

Benim anlamadğım daha fundamantel bişi sanırım, lan bu mikkel 86 ya gitmiş herkesle tanışmış nerdeyse, çocuğun 2019 daki halini kimse mi tanımaz, hadi hiç kimse tanımasa karısının tanıması lazım değil mi, ya da üvey annesinin.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...

Buna geç başladım ben, şimdi izliyorum, konu gayet güzel. ama sürekli kim kimdi diye düşünmem gerekiyo. Normalde 1-2 bölümde alışılırdı karakterlere, bunda elde çizelgeyle takip ediyorum. Tipler de birbirine çok benzemiyor aslında. Ama bir şekilde artık sayı fazla diye mi nedir oturmadı bir türlü. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

bitirdim sezonu. bi kaç bölümde tempo düştü, haliyle biraz sıktı ama genel olarak iyi sezon olmuş. bi çok merak edilen nokta da açıklanmış.

tek sorun çok çorba ettiler, inşallah işin içinden çıkabilirler.

Spoiler

ad3m baba haklı. bende olsam aynısını yapardım.

Borlach tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...