Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Japonya'da yasam

Tim

Öne çıkan mesajlar

Ahali selam,

Ara ara aklima takiliyor "soyle 1-2 seneligine Japonya'ya tasinsak da yasasak nasil olur acaba" diye de, Japonya'yi anca animelerden biliyorum. Onun da ne kadar tutarli oldugu muallakta.

Soyle 3 aydan fazla kalmis, yasam nasil deneyimlemis kimse var midir? Anlatabilir mi neler gordu neler yapti? Is icin uzun sureli gitmis birileri olursa daha da guzel olur hatta.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yaşamak için değil, kendi keyfim için 6 aydır Japonca öğreniyorum. Yaşayan varsa daha iyi yorum yapacaktır ancak öğrendikçe meraklanıp araştırıyorum, Japon milletinde yabancı düşmanlığı yüksek denebilir.
Geçen yüzyıldaki yoğun ırkçılık silinmiş değil. Ada ülkesi olmanın da etkisiyle yabancılara önyargılılar. Polis dahi yabancıya farklı davranabiliyormuş. Japonca konuşan yabancılara kıl olanlar çıkıyormuş.

Öte yandan geçen biriyle konuşuyordum, kardeşi yazılımcıymış 40'ından sonra gitmiş Japonya'ya, memnunmuş. Osaka'ya gitmiş, orası daha bir kozmopolitmiş.

Tabii ki her genelleme yanlıştır nihayetinde, kendin deneyene kadar bilemezsin ama Japonya'dan daha rahat gidilebilecek yerler vardır sanıyorum. Dili de ayrı bir sıkıntı. Kore de ilginç bir seçenek olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

çin için konusıym.
ben en büyük sıkıntıyı alfabelerinde cekmiştim, belli bi süre sonra gözüm alısır falan diyodum 8 ay sonra hala alışveriş yaparken; hangisi şampuan bunların derken.. vpn/google live text translate le kutuların üzerinde telefon gezdiren birini canlandır.. sdfgsdg

yemek konusunda sıkıntı cekmezsin, iş için gidiceksen ingilizce illaki bi yere kadar yardımcı olcak ama, banka kartı cıkartırken ne biliym telefon hattı falan filan bunlar için tanıdık dil bilen birisinin olması buyuk avantaj
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

Ahali selam,

Ara ara aklima takiliyor "soyle 1-2 seneligine Japonya'ya tasinsak da yasasak nasil olur acaba" diye de, Japonya'yi anca animelerden biliyorum. Onun da ne kadar tutarli oldugu muallakta.

Soyle 3 aydan fazla kalmis, yasam nasil deneyimlemis kimse var midir? Anlatabilir mi neler gordu neler yapti? Is icin uzun sureli gitmis birileri olursa daha da guzel olur hatta.

gidin gezin 2 hafta hevesinizi alin sonra buraya gelin.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ayni dunya uzerinde olup bu kadar farkli bi kultur olmasi cok cazip geliyor japonyanin. Tim'in merakini anliyorum o yuzden.

Hayat nasil bilmiyorum ama, istedigin kadar uzun sure kal, eger japon degilsen hic kiramayacagin bir bariyer var diyorlar kulturel olarak. Yani istedigin kadar entegre ol, bazi yonleri hep kapali kaliyor sana.
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

Ahali selam,

en azindan bi n1/n2 seviyesinde dil lazim sanirim, expat ortamlari avrupa gibi degil diye duydum -en azindan gitmeye calisan arkadaslar dil sinavlarina kasiyorlar hala.-

ps bu is icin okuyabilecegin en detayli blog yazisi, yazilimci oldugun icin ozellikle:

http://www.kalzumeus.com/2014/11/07/doing-business-in-japan/
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelion said:

Tim said:

Ahali selam,

en azindan bi n1/n2 seviyesinde dil lazim sanirim, expat ortamlari avrupa gibi degil diye duydum -en azindan gitmeye calisan arkadaslar dil sinavlarina kasiyorlar hala.-

ps bu is icin okuyabilecegin en detayli blog yazisi, yazilimci oldugun icin ozellikle:

http://www.kalzumeus.com/2014/11/07/doing-business-in-japan/

Permanent worker'larin hayatini okudum, cigerim soldu. Haftada 5 gun cok, 4 gun calisalim diye geziyorum ben, adamlar haftasonu da calisiyo. Gitmiyorum vazgectim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Lyv said:

Tim said:

Ahali selam,

gidin gezin 2 hafta hevesinizi alin sonra buraya gelin.

<3

Gelcez gibi gorunuyo da oraya gelip yerlesmek bi 5 sene surebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

-Gerçekten çok çalışıyorlar, öyle böyle değil, sabah akşam haftasonu resmi tatil dinlemeden çalışıyorlar.

-Kalabalık. Her yer çok kalabalık. İstanbul'da yaşayan bir insan olarak bana bile çok kalabalık geldi. Her yer insan.

-Kültürleri bana hiç hitap etmiyor. Çok çalışkan olmalarına rağmen bir çok alanda Pratik zeka kullanmadan iş yapıyorlar, gerçi bu kısım dünyanın bir çok yerinde böyle zaten.

-Yemek konusu meeeh. Japon mutfağını burada ayda 2-3 kere yesen güzel gelebiliyor ama her gün japon mutfağı bayıyor. Başka seçenek çok fazla yok etrafta.

-Kalabalık.

-Genel olarak insanların toplum içinde yaşam konusunda davranışları düzgün.

//1+1 toplam 2 hafta bulundum, gözlemlerim bunlar. Senin istediğin değil tabi de ayrı bir göz olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

Permanent worker'larin hayatini okudum, cigerim soldu. Haftada 5 gun cok, 4 gun calisalim diye geziyorum ben, adamlar haftasonu da calisiyo. Gitmiyorum vazgectim :)

E yane olm ne bekledin sdgf ya simdi de uzak dogu falan tutturdun. Abi ahmedi yayiyim söööle 4 gun calisiyim diyosan kuzey avrupaya gel, isvec tamamdir yani. Cözumu uzak doguda arama sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...