Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Televizyon tavsiyesi

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

- uydu cevirici olan modeller +1000

- sony tr'de pahali, su an baktiklarin giris seviyesi...

- rtings'i biraz kurcalama mesefe ile ilgili bilgi var orda

- camur gibi goruntu konusunda bir sey diyemiycem, upscale'ina bakar tv'nin (her panel farkli)

mediamarkt veya teknosa'ya git 720p/1080p video at usb'ye. onlari izle, upscale oyle belli olur...

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

iyi bi tv 720p yi bile 65"te kaliteli gösterebiliyo. vasat tv 4k yı bile iyi gösteremeyebiliyo. çamur görüntü işi boyutla alakalı değil yani. kaliteli alırsan her boyutta kaliteli. 

65q80r kullanıyorum pc de çamur olan içerik cam gibi oluyo. adamlar o konuda aşmış.

Sosyal ağlarda paylaş

Beko aldım ?

5-6K'ya alacağım TV'lerden %100 memnun kalmayacağımı bildiğimden 3.5k civarında Beko aldım geçtim. Arkadaşım Beko bayi ve elindeki tüm TV'lerin uydu yayınlarını gösterdi iyice emin olduktan sonra aldım. Gerçekten de 6-7 bin liralık ips panel TV'ler uydu yayınında çamur gibi olabiliyor. Çamurdan kastım yüzler pastel renklerde oluyor. Yani cilt rengi neredeyse turuncuya çalıyor. O derece fark vardı. Tek sıkıntı 123 ekran olması. Keşke 109 ekranı da olsaymış o zaman 1080p yayınlar çok daha iyi olurdu. İzleme mesafesi biraz yakın olduğu için eski TV'deki netliği alamadım. 4K'da ise muazzam. Gerçekten fark ediyor. Keza Youtube'dan yüksek çözünürlüklü birkaç klip açtım o da tatmin ediciydi.

Kısacası 6 yıllık LG bana göre daha iyiydi ama yine de bu paralara anca bu kadar. Euro'ya çevirdiğinde 400 Euro civarı bir para ediyor. Buna göre düşünüldüğünde anca bu kalitede olur zaten.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 8 ay sonra ...

Sony X90J modeli çıkmış, X900H ile ne gibi farkı var anlamaya çalışıyorum ama çözemedim.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900h-vs-sony-x90j/12284/21562?usage=11&threshold=0.10
rtings'e baktığımda x90j'nin kontrast ve brightness değerleri daha iyi, local dimming / black uniformity ve input lag'i daha kötü.

başka ne fark var diye merak ettim şu video çıktı önünme:

adam sadece Sony boklamaktan öteye gitmemiş. popüler firma diye saydırmış geçirmiş. bu ikisi yerine TCL R635 ve Hisense H9G önermiş.

bu iki mükemmel TV neymiş diye Türkiye'de baktım ama iki model de satılmıyor.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x90j-vs-hisense-h9g/21562/12847?usage=11&threshold=0.10
Hisense H9G ile Sony X90J'i kıyasladığımda kontrast daha iyi, brightness daha iyi, local dimming / black uniformity daha iyi, input lag daha iyi...
ama işte hem Türkiye'de yok, hem de 75/85 inç modelleri yok...

"potato" dediği popüler firmalardan alıcaz mecburen.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

LG; TV tavsiyelerine son noktayı koymuş.

son fw update ile 120 HZ Dolby Vision gelmiş 2021 LG OLED'lere C1/G1

CX ve GX hala 60 HZ DV ama beta firmware ile destekliyor.

diğer tv'ler böyle bir fw çıkaramadı ? 

Sosyal ağlarda paylaş

selam. televizyonda hangi markayı öneriyorsunuz? en son tvde (philips ya da samsung hatırlamıyorum) bozulduğunda hiçbir türlü sıvı teması olmamasına rağmen sıvı teması var diyip garantiye sokmadılar ve tamir için 1500 lira istemişlerdi. ona da tamir olma ihtimali %50 belki olmayabilir gibi saçma bi şeyler söylemişlerdi. görüntü kalitesi, servis falan fişman her açıdan hangi tv alınır? 

Sosyal ağlarda paylaş

C1 al, duvara asıcaksan G1

CX'in fiyat avantajı kalmadı 12k'da, ben aşırı memnunum.

eski tv de OLED'di ama bu panel akıyor, software'i de aşırı hızlı. xbox/ps5'e fln yarım saniyede geçiyor, uydu alıcısı da kanallar arası en hızlı zaplıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Lg cx al dinan, yoksa c1 al - paranin hakki bu, ethernet baglamaya calis ama

https://www.forbes.com/sites/johnarcher/2021/10/08/lg-cx-and-gx-dolby-vision-120hz-update-coming-very-soon/

hoparloru cok kotu degil ama kotu tabi. 5.1 yanona kisik aciyorum , 2.2 ufak hop var sanirim. Film-dizi Diyaloglarda yardimci oluyor. 5.1de sesi cok acarsam korku filmi fln izlenmiyor

mac izlerken fln da nedense taraftar sesini buffliyor, o da iyi

ztn 120hz DV destekleyen baska marka yok. Dolby vision cok iyi teknoloji, olmus HDR ztn kuzeni.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

bakmadım son fiyatlara ya, bugün düzelmiştir belki biraz

(ben 12k vermişim LG CX'e 1-2 ay oldu, şu an stok kalmamıştır. bu geçen senenin modeli ama az farkı var C1'den. eski OLED'i arkadaşa sattım.)

ama LG fersah fersah öne geçti, OLED panelleri sony ve samgung'a LG veriyor ama aynı refresh rate'leri sunamıyorlar LG gibi...

Sosyal ağlarda paylaş

evet, devam. en az 5 sene götürüyor.

ben bu yüzden aldım:

https://www.whathifi.com/news/lg-cx-and-gx-oled-tvs-now-support-4k120hz-with-dolby-vision,

başka markalarda yok, iyi diziler Dolby Vision (DV) olarak 'düşüyor'.

+

LG kendi software çok iyi xbox ve ps5'den daha başarılı network'den 4k playback yapıyor.

Plex baya iyi çalışıyor LG'lerde ?

Dolby Vision (DV) kısaca; HDR'ın 'olmuş' versiyonu - renkler tamamen 'as intended' görüntü yönetmeninin görmeni istediği şekilde.

Torrent arayacaksan DV ne content var diye: keyword : DVSUX

OLED ztn 'black' için pixel kapatıyor / gerçek siyah.

IYI REKLAM YAPTIM LG

edit: yani istersen, 4K aynı özellikte monitor fiyatlarına bak ? 

DV zaten yok monitorde, bu yazdığım seriyi monitor kullanan var baya reddit'te aratırsan görürsün

Sosyal ağlarda paylaş

@Liebe

işte bende 1080P oled vardı, arkaşa verdim.

60" tüplü TV'leri vardı ama çift gösteriyordu.

4.5k'ya verdim - yeni tv 12k'ya aldım (en iyi 1080p gösteren TV sanırım ve yansıması 0)

image.png

çok iyi TV bu arada, hiç burnin yapmadı ama ben TV kanalı izlemedim ? 

software olarak 5 senede - 10 yıl ileri gitmişler bu arada

Apple tv 4k son gen. var //  LG app daha iyi çalışıyor - hem network hem de app hızı ve desteklediği formatlar (network'de)

Sosyal ağlarda paylaş

On 17.07.2021 at 14:33, Bone dedi ki:

Sony X90J modeli çıkmış, X900H ile ne gibi farkı var anlamaya çalışıyorum ama çözemedim.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900h-vs-sony-x90j/12284/21562?usage=11&threshold=0.10

Bu arada rtings'e ben de ço kbakıyorum ama tv'lerde ABD ve AB için farklı paneller kullanıyor çoğu marka.

Bende Sony XH9096 var memnunum ama satışı durmuş sanırım artık.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...