Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Lordling of the Rings (2022) - Amazon

sanssizsansli

Öne çıkan mesajlar

Kitap fanlari giydirir zaten bunun herhangi bir garipligi yok. Herkesin kafasindaki gibi olmasi mumkun degil source material'i belli olan bir sanat eserinin. Ya GoT gibi ilk sezonlari birebir kopyalayacaksin - ki bir tik daha mumkun ASOIAF evreninde  - ya da belli degisiklikler yapmak zorundasin. 

Kitaplari asiri seviyorum bircogumuz gibi, her zaman basucumdadir. Peace alanim kitaplar.

Ancak filmleri de ayri seviyorum. Farkli bir medium sinema, ve gorsellik + muzigin yasattigi duygular baska oluyor. Kisisel zevklere kaliyor biraz, mesela ben bazi degisiklikleri filmlerde daha cok seviyorum. Atiyorum Aragorn'un Council of Elrond'a kadar Strider kalmasi, Gandalf'in Moria'da Frodo ile yaptigi efsane konusmanin kitapta aslinda Shire da geciyor olmasi filan filmin degistirdigi bence guzel olan seyler. Bunlari sabaha kadar tartisirisiz. Tom Bombadil'in kitaba ozel mistik kalmasi da hosuma gidiyor ne yalan soyleyeyim. Filmde olsa onu bir insanla ozdeslestirip o mistik havasini kaybettirebilirlerdi cunku hem mistik hem de "odd" bir karakter Bombadil. Kitabin butunlugu icerisinde bile garip duruyor aslinda. O yuzden herhangi birinin onu oynamiyor olmasi bence asiri mantikli. Dedim ya sadece PJ degil, Bakshi de eklememisti zamaninda. Ben gayet mutluyum olmamasindan. Kitaba ozgu kalmasi, uzerinde Sam'in dedigi gibi ne anlam ifade ediyor, ne metaforu diye dusunmemiz gayet yeterli. 

Sormak istedigim su: LOTR filmlerinin tekrardan baska bir ekiple, baska oyuncularla, cekilmesini ister miydim? Kesinlikle hayir. Kim gelirse gelsin ne Ian McKellen'den, ne Viggo Mortensen'den, ne de Christopher Lee reyizden daha iyisi olabilecegini dusunmuyorum. Hatta Hugo Weaving'i de ekle. Hadi aktorleri de gec, daha iyisinin yapilmasinin gunumuz kafa yapisiyla mumkun olmadigini dusunuyorum cunku, onu kastettim mesajlarimda. Kafamizdaki en mukemmel versiyonlar olmayabilir filmler, ama daha iyisi olabilir mi? Bence mumkun degil. Bunun aynisi SW Episode 4-6 icin gecerli benim icin. Ama gerisini at cope tekrar cek, umurumda olmaz. Bunun sebebini ise daha once yazdim. Filmler cekilirken bence isteseler de istemeseler de epik bir seyin icinde oldugunun farkindaydi oyuncular, yapimcilar, tum produksiyon. Yillarca suren ve belki belli sahneler icin aylarca suren cekimlerden bahsediyoruz. Bu yuzden Youtube'da hala Aragorn'un son sahnesi diye video var millet agliyor filan. Bunlar gunumuzde imkansiz seyler degil elbette, ama bu tarz bir sabir yok artik herhangi bir seyde. Instant gratification, instant profit, sonra hadi next. Doldur Amazon Prime library'i, quarterly profit yazsin. Netflix hadi babam fabrika gibi sur dizileri 10 taneden 2 si Squid Game gibi tutsa yeter. Surumden kazan, kaliteden degil. Tutarsa 3 sezon daha ekleriz suyunu cikaririz, tutmazsa iptal ederiz. Hatta tum hayatimiz o kadar instant gratification uzerine kurulu ki bunu ayrica bir tartismak lazim.

Zaten is yaraticiliga gelecekse bir tek muziklere bakin ornek teskil etmesi acisindan. Howard Shore'un ilk ucleme icin yarattigi muziklere bakin bir de Hobbit icin yaptiklarina. Ayni adam; ama yaraticilik zorlama ve acele ile olmuyor. Aynisi John Williams ve sonradan yapilan SW filmleri icin gecerli (Gerci Episode 1-3 de guzel muziklerdi hakkini yemeyeyim). 

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

lotr jackson ve fran walsh'in takintili oldugu ruya projesi abi. degisiklikler var, ancak degisikliklerin cogu filmin icinde tutarli ve filme bir seyler katan degisikliklerdi.

(" yaptigimiz anketlere gore millete sevimli gorunsun diye 2 zenci gay koyak?" degil)

aslinda donemler konusunda da sotto hakli diye dusunuyorum, 30-40 senelik donemlerde bazi kaliteli insanlarin urettigi, takintili oldugu ve bu yuzden yuzyillar boyu anilacak seyler ile karsilasiyoruz. ni$ bir genre sectiginizde akliniza ilk gelecek cogu yapimin ayni 25-30 senelik donem icine oturacagini dusunuyorum dogrusu. bunda elbette ki sadece ticari kaygilar degil, zamanin ruhu da etkili. (sinema harici ornek verelim. kitap ve distopya akliniza gelen ilk 3 kitabi not alin.

huxley, brave new world, 1984 ve Fahrenheit 451 bir tarih araliginda yazilmis olmasinin sebebi o zamanin ruhu idi. bugun bu sekilde bir distopya romani yazmak sanirim zor olacaktir. barker, king, koontz vs gibi bir suru yakin ornek verilebilir. bunu sadece ticari kaygilar ile aciklayamayiz. o donemin sartlarinin dogurdugu bir sonuclardir)

katiliyorum, bugun ilk defa cekilmis olsa, icinde sakalar, komediler olan, manasiz aksiyon iceren, fizzy bir marvel filmi klonu olurdu buyuk ihtimalle lotr.

ancak bunlar simdi yapilacak dizi uyarlamalarinin berbat olmasina sebep degil. bir izleyici kitlesi zaten olan bir yapim. dolayisi ile kitaplari unutun, sadece filmleri gormus olsalar dahi konuyu az cok bilen insanlar.

Sosyal ağlarda paylaş

Yani bu hassasiyet dalgası nerede patlayacak merak etmiyor değilim. Adele’e niye kilo verdin şişmanları küçük mü görüyorsun diye reröre edilen bir ortamdayız. 

got gibi olacağı yorumuna katılıyorum. İsmi değiştirip hikayede ufak değişiklikler yapılsa belki beğenilecek bir yapım çıkacak ama LOTR’un görsel brandinın cizgisini çok yüksekten cekti peter jackson.

Sosyal ağlarda paylaş

Keske GoT olsa. Unutmayin, GoT ilk sezonlari birebir kopyasiydi kitaplarinin. O yuzden diyaloglar vs efsaneydi haliyle.

Burada sikinti bir source material olmamasi dogru durust. Tamam neler oldugu biliniyor genel hatlariyla ama butun olay Hollywood senaristlerine kaliyor kisaca. Source material olmadan bu tarz bir ise kalkismak cok zor - cekimleri gectim hikaye olarak altindan kalkabilirlerse helal olsun. Inaniyor muyum? Hayir. GoT ornegi verirsek ayni sekilde de sonraki sezonlardaki dususun sebebi de source material'in tukenmesiydi. Yani siz bir Hollywood senaristinden George Martin diyaloglari, JRR Tolkien hikayesi bekleyemezsiniz zaten, kizmam adamlara. Mumkun degil. 

Isi genele acarsak sevdigimiz evrenlerdeki kaliteli film/oyun/kitaplar icin temel olarak belli kurallar var:

1) Ya yapilan is (oyun, kitap, film) o evreni yaratmis kisiler tarafindan dizayn edilecek (atiyorum Elder Scrolls, Warcraft, Star Wars, Half Life gibi evrenler - source materialin direk kendisi ki burada zaten genelde ortaya cikan "ilk" isler en kalitelileri oluyor)

2) Yapilan is farkli bir mediumda deneniyorsa, kitaptan uyarlaniyorsa mesela, direk olarak anlatilan hikayenin source materiali olacak (GoT ilk sezonlari, LOTR filmleri, Dune, Harry Potter filmleri)

Bu ikisi olmadigi zaman ortaya birsey cikarmak asiri zor. Bu ikisi varsa bile garantisi zaten yok (bircok ornegi var en yakini WoT, Witcher dizisi, Hobbit vs).

Burada ise evrenin ne oldugunu bilmemize ragmen direk olarak hikayenin source materiali yok dogal olarak (burada kastim diyaloglara ve sekanslara kadar olan detay). Tek istisnasi belki Witcher oyunlari olabilir, ortaya cikan isin orijinal kaynagi kadar iyi oldugu. Aklinizda baska ornekler varsa soyleyin. 

Bu yuzden yaptiklari is baya zor aslinda. Bir de ustune gunumuz kaygilari girince ister istemez beklenti sifirlaniyor. 

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlar en hardcore fanbase karsisina eser cikaracaklar ama asil kaygilarinin kemik fanbase tatmin etmek yerine lotr ile cok ilgisi olmayan yeni nesli cekmek oldugunu dusunuyorum. Tabi ki adina lotr koyalim icerigini sallariz diye dusunmuyorlardir mumkun oldugunca lore gidecekler ama tamamen yeni kafada bi yapim olacak gibi. 90'lar sinemasi farkli 2000'ler farkli. Bu epey milenyal bi yapida olacak gibi. Diziden sonra var olan ya da yeni cikacak oyunlara merchandise'a yonelecek insanlari da dusunuyorlardir. Ticari kaygi diye ezbere gommek istemiyorum sonucta hayir kurumu degil ama agirlikli kaygi o olabilir. PJ dengeyi cok guzel kurmustu ticarilikte, cgi/gercek sette, kitapla tutarliligin perdeye aktarilmasinda. Olabilecek en iyi sekilde sinemalastirdi diye dusunuyorum.

Bu arada eski falan demeyin lotro oynayin bence. Sauron'un elf suretini oynuyorsunuz, balrog'un uyandirilisi var, bombadil var, balrog'un dustugu yer var, flashback bolumler. kitaptaki bi chapterin sonunda "hmm bu hobbitler ne ayak" diye ic geciren tilki bile var. Middle earth overdoz olursunuz.

sylvanas tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Sotto dedi ki:

Keske GoT olsa. Unutmayin, GoT ilk sezonlari birebir kopyasiydi kitaplarinin. O yuzden diyaloglar vs efsaneydi haliyle.

Burada sikinti bir source material olmamasi dogru durust. Tamam neler oldugu biliniyor genel hatlariyla ama butun olay Hollywood senaristlerine kaliyor kisaca. Source material olmadan bu tarz bir ise kalkismak cok zor - cekimleri gectim hikaye olarak altindan kalkabilirlerse helal olsun. Inaniyor muyum? Hayir. GoT ornegi verirsek ayni sekilde de sonraki sezonlardaki dususun sebebi de source material'in tukenmesiydi. Yani siz bir Hollywood senaristinden George Martin diyaloglari, JRR Tolkien hikayesi bekleyemezsiniz zaten, kizmam adamlara. Mumkun degil. 

Isi genele acarsak sevdigimiz evrenlerdeki kaliteli film/oyun/kitaplar icin temel olarak belli kurallar var:

1) Ya yapilan is (oyun, kitap, film) o evreni yaratmis kisiler tarafindan dizayn edilecek (atiyorum Elder Scrolls, Warcraft, Star Wars, Half Life gibi evrenler - source materialin direk kendisi ki burada zaten genelde ortaya cikan "ilk" isler en kalitelileri oluyor)

2) Yapilan is farkli bir mediumda deneniyorsa, kitaptan uyarlaniyorsa mesela, direk olarak anlatilan hikayenin source materiali olacak (GoT ilk sezonlari, LOTR filmleri, Dune, Harry Potter filmleri)

Bu ikisi olmadigi zaman ortaya birsey cikarmak asiri zor. Bu ikisi varsa bile garantisi zaten yok (bircok ornegi var en yakini WoT, Witcher dizisi, Hobbit vs).

Burada ise evrenin ne oldugunu bilmemize ragmen direk olarak hikayenin source materiali yok dogal olarak (burada kastim diyaloglara ve sekanslara kadar olan detay). Tek istisnasi belki Witcher oyunlari olabilir, ortaya cikan isin orijinal kaynagi kadar iyi oldugu. Aklinizda baska ornekler varsa soyleyin. 

Bu yuzden yaptiklari is baya zor aslinda. Bir de ustune gunumuz kaygilari girince ister istemez beklenti sifirlaniyor. 

Bana WoT deme

WoT deme bana Sotto ?

Sosyal ağlarda paylaş

Kenji Kamiyama'nın yöneteceği ve Ghost in the Shell SAC 2045'ı yapmış olan Sola Entertainment stüdyosunun hazırlayacağı Lord of the Rings: War of Rohirrim anime filminin 12 Nisan 2024'de izleyicilere sunulacağı açıklandı.

The-Lord-of-the-Rings-The-War-of-the-Roh

As can be seen in this exclusive first look at conceptual art from the film, “The War of the Rohirrim” is also drawing much of its creative DNA from Jackson’s six features set in Middle-earth. Philippa Boyens, who was part of the Oscar-winning screenwriting team for “The Lord of the Rings” and “The Hobbit” trilogies, is executive producing the film. Phoebe Gittins, Boyens’ daughter, and writing partner Arty Papageorgiou are penning the screenplay based on a script from Jeffrey Addiss and Will Matthews. And the creative team includes Richard Taylor (who won Oscars for makeup and visual effects for “The Lord of the Rings”), Alan Lee (who won an Oscar for art direction for “LOTR”), and Tolkien illustrator John Howe.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...