Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Lordling of the Rings (2022) - Amazon

sanssizsansli

Öne çıkan mesajlar

Spoiler

o hayvanlarla konusan buyucu degil mi, benim aklima o geldi tamamen salliyorum. sadece lotr ve hobbit okumustum o da oldu 20 kusur sene lore bilgim 1/10

ikinci bolum de keyifliydi, bi kac ufak, keyifsiz sahne disinda.

Seru tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Oce4n dedi ki:

lotr evreni dışındaymış gibi bakıp yorumlamak da saçma. o zaman lotr demeyecektin serinin adına. elflerin yaprak dökümü deseydin ismine. spinoff çekiyoruz deseydiler LOTR çekiyoruz demek yerine. küfrederek puan düşürmek gayet hakkımız.

ama olay, lotr evreninden de öte bir sıkıntı. fare var diye parkeyi delik deşik etmek nedir... çok zorlama sahneler var onlar beni asıl rahatsız ediyor.

kriz geciriyor olamaz mi cocuk dayanamayip

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Bu arada büyük oranda LOTR evreninin dışındaymış. Amazon Silmarillion lisansına sahip değilmiş aslında. Appendix'leri filan kullanıyorlarmış sadece. Bugün öğrendim. Lisans satılıkken almamışlar, Embracer'a kalmış. En azından Eidos Montreal'den Lotr oyunu görebiliriz belki ?

Pöh =(

Tolkien değil bu, AU fanfiction olarak kabullenip izlemeye karar verdim, lore lore diye kafama takmayacağım artık, adamlarda lore lisansı yok =( O kadar fanfiction okudum, biraz da izleyeyim.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Llama dedi ki:

kriz geciriyor olamaz mi cocuk dayanamayip

tabi olabilir. muhteşem zamanlama olayı birden fazla olunca göze batıyor.

Spoiler

- fare diye parkeyi deldim orc çıktı.
- kendimi direğe bağlayayım yıldırım çarpsın da boğulup öleyim.
- su altında baygınken insan gelip kurtarsın ama su üstüne çıkarınca hemen ayılayım.
- aşkım tüm elfler gitti ama ben senin için geldim, o da ne yüzyıllardır aradığımız şey şimdi karşıma çıktı.
- eve yaratık girmiş gidip yardım çağırmak yerine dolaba saklanayım. sonra bir kaza olsun savaşalım orcla çünkü köylü bana inanmamıştı kanıt lazım malum.

1-2 tane olsa kabul edilir de, çok var. dediğim gibi 1. bölümü beğendiydim, hobitleri, cücelerin mekanları da beğendim. ama böyle plot armorlu karakterler, saçma zorlama olaylar olunca rahatsız ediyor beni. inşallah böyle devam etmez.

Sosyal ağlarda paylaş

zevkler ve renkler tartışılmaz ama bu diziye nasıl olmuş diyebiliyorsunuz anlamıyorum. Hikayeyi geçtim yüzüklerin efendisi ile alakası yok zaten. 

Spoiler

Galadriel Valinordan son anda ya bir dur benim intikamım vardı diyip okyanusu geri dönmeye çalışıyor. Geri dönerken salda baygın yatıyor düşün bu yüzerek okyanus geçecek. Güney topraklarından kaçanlar okyanusta beliriyor felan artık nasıl bir akım varsa yanlış hatırlamıyorsam Numenorlu Halbrand ile karşılaşıyorlar.

Tek ork yada bir kaç ork tüm köyü yok edebiliyormuş ve kilometrecelerde tünel kazabiliyormuş onu öğrendik mesela. Bu akıllarına gelse Helms Deep'te zafer kaçınılmaz olurdu surları patlatmakla felan uğraşmazlardı.

Celembrimbor ile Elrond cücelere gidiyor Khazad Dum'a bunlara ben eşşeğim çekiyorlar Celebrimbor'a kanki sen dön diyorlar. Mesafeyi şöyle anlatayım bilen bilir Frodo Shire'dan çıktıktan sonra Moria'ya ulaşmasından daha uzun bir yolu kat ediyorlar. Cüce prensi Elf prensini ergen kız tripleri ile karşılıyor. Saçma sapan bir ayin uyduruyolar ve yorulmaz bilmez Elflerden biri cüceye çok rahat kaybediyor.

Meteor ile gelen bir adam uyduruyorlar, bu adam Gandalf'ın bile Yüzüklerin Efendisi kitaplarında ve filmlerinde yapamadığı skillere sahip.

Sauron yüzükleri yaparken elfler ile dost oluyor ama burada maşallah baş düşman olarak direk geliyor. Her ne kadar uydurmada olsa Galadriel'in Sauronu fellik fellik ararken zenci elfin inek sütünden kötülüğü tespit edebilmesi felan.Daha da varda aklıma bunlar geldi.

Hadi hikayeyi tamamen salladılar. Ama iyi diyenler lore'u bilmeyenler bunlara rağmen diziye nasıl iyi diyebiliyorlar anlayamıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, Pallando dedi ki:

Gizli içeriği göster

Galadriel Valinordan son anda ya bir dur benim intikamım vardı diyip okyanusu geri dönmeye çalışıyor. Geri dönerken salda baygın yatıyor düşün bu yüzerek okyanus geçecek. Güney topraklarından kaçanlar okyanusta beliriyor felan artık nasıl bir akım varsa yanlış hatırlamıyorsam Numenorlu Halbrand ile karşılaşıyorlar.

Tek ork yada bir kaç ork tüm köyü yok edebiliyormuş ve kilometrecelerde tünel kazabiliyormuş onu öğrendik mesela. Bu akıllarına gelse Helms Deep'te zafer kaçınılmaz olurdu surları patlatmakla felan uğraşmazlardı.

Celembrimbor ile Elrond cücelere gidiyor Khazad Dum'a bunlara ben eşşeğim çekiyorlar Celebrimbor'a kanki sen dön diyorlar. Mesafeyi şöyle anlatayım bilen bilir Frodo Shire'dan çıktıktan sonra Moria'ya ulaşmasından daha uzun bir yolu kat ediyorlar. Cüce prensi Elf prensini ergen kız tripleri ile karşılıyor. Saçma sapan bir ayin uyduruyolar ve yorulmaz bilmez Elflerden biri cüceye çok rahat kaybediyor.

Meteor ile gelen bir adam uyduruyorlar, bu adam Gandalf'ın bile Yüzüklerin Efendisi kitaplarında ve filmlerinde yapamadığı skillere sahip.

Sauron yüzükleri yaparken elfler ile dost oluyor ama burada maşallah baş düşman olarak direk geliyor. Her ne kadar uydurmada olsa Galadriel'in Sauronu fellik fellik ararken zenci elfin inek sütünden kötülüğü tespit edebilmesi felan.Daha da varda aklıma bunlar geldi.

Spoiler

galadriel'in okyanusu yüzerek geçmesine çok kafa takılmış genel olarak

yaptığı mantıklı bir hareket veya planlanmış bir şey değil zaten, ama yorulmak bilmez elf demişsin birkaç satır aşağıda. o yüzden galadriel'in o kadar yolu yüzmesi çok mantıksız değil. ki ona rağmen en sonunda bitik vaziyette görüyoruz insanlarla karşılaştığında. yani balroglarla duel atan bir ırktan bahsediyoruz, galadriel iki kulaç fazla attı diye herkes kafaya takmış o sahneyi

tek ork mu birkaç ork mu henüz bilmiyoruz, sadece bir tane scout gördük

celebrimbor'un geri dönmesi orda bana da saçma geldi, dediğin gibi "neyse ben sonra uğrarım" denilecek bi mesafe değil, umarım bu tür şeyler çok tekrarlamaz

elrond'un durin'e kaybetmesi bana bilinçli bir karar gibi geldi. sonuçta devam etse ve bir şekilde kazansa sadece durin'in egosunu zedelemiş olucaktı. bu şekilde kendisini durin'den daha aşağı bir konuma getirdikten sonra zeytin dalı uzatmak daha kolay oldu

meteor adam nedir ne değildir onu ilerleyen bölümlerde görücez ama... gandalf'ın yapamadığı şeyler demişsin de çok bir şey yapmadı ki? yattığı yerde alevler çıkıyordu sadece, bir de bağırınca rüzgar çıktı falan. gandalf'ın bilbo'yu yüzüğü bırakması için ikna etmeye çalıştığı sahnede bütün odayı kararttığını görüyoruz mesela lotr'da, bu da onun bi farklı versiyonu işte, bana çok da uçuk gelmedi. bi de ateş böcekleriyle konuştu işte, ki o da gandalf'ın yapabildiği bir şey. ama bu meteor adam bi garip; gandalf çıkıcak gibi bir his var içimde, çünkü zaten lore'u çok yakından takip etmediklerini (veya edemediklerini) biliyoruz. ama ters köşe yapabilirler belki bilmiyorum. umarım çok abes bişey çıkmaz.

sauron kılık değiştirdikten sonra elflerle dost oluyor diye hatırlıyorum. yani numenor'daki gibi bir durum yok.

abi daha kahvaltı etmeden bana wall of text yazdırdın ya, gideyim de çay koyayım

özet olarak ilk iki bölümü beğendim daha önce de dediğim gibi

evet eksikler ya da garip gurup yerler var, ama benim beklentim shannara chronicles seviyesindeydi o yüzden mutluyum

Sosyal ağlarda paylaş

ikinci bölümü izleyemedim henüz ama ilk bölüm üzmedi. zencilik dışında uygunsuz duran birşey hissetmedim ama silmarillion okumadığımdan hakim değilim detaylara. gerçi gerge hakları yok demiş, spin-off oyun yapılmış filan gibi kbul ederim artık o halde.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Sam dedi ki:

gerçi gerge hakları yok demiş,

ben bunu da anlamiyorum hakkin yoksa yapma abi diziyi

veya git al kac para kitabin haklari, dunyanin parasini dokmususn diziye zaten.

Bazi karakterlerin isimlerini de soyleyemiyorlarmis haklari yok diye, boyle dizi mi yapilir lel

Sosyal ağlarda paylaş

İlk bölümü izledim ben de. Mekanlar (özellikle uzak manzaralar) güzel görünse de yapaylık hissi hep vardı. 
Oyunculuklar zaten direkt piyes kalitesinde. Diyalogların yüzeyselliği, elflerin pespayeligi falan yazılmış önceden; hepsi doğru. 
Irklar konusunda hadi zenci elfi, hintli hobbiti falan geçtim de, hiçbiri ırklarının farklı olduğunu hissettiremiyor. Direkt kostüm giymiş adam bunlar diyorsun izlerken. 

Sosyal ağlarda paylaş

https://eksisozluk.com/amazonun-lotrdan-50-sayfalik-telif-satin-almasi--7395829?focusto=142225682

şöyle bir durum varmış. 

Spoiler

rings of power amazon sayfasında "anekdotlar" kısmında yer alan detaylarda gözüken durum. hikaye ve senaryoyu bu ekteki bazı alıntılar üzerine kurmuşlar.

rings of power anekdotlar - 1.sezon 1.bölüm

"buradaki birçok ayrıntı ve betimleme "yüzüklerin efendisi"nden, kitabın "hobbitler hakkında" isimli ön sözünden ve gözü pek bir gezginin daha uzak ufukları keşfedebileceği a'dan f'ye kadar olan eklerden alınmıştır."

sonrasında belirli sahnelerdeki hikayeleri kaynak belirterek paylaşmışlar.

--- spoiler ---

hem galadriel hem de kardeşi finrod felagund, finarfin kraliyet hanedanı'na üye yüksek elfler ya da eldar'dır. (ek f)

galadriel, sürgünler olarak bilinen yüksek elfler'in en asiliydi. sürgünler, orta dünya'ya gitmek için valinor'dan ayrılan noldor denen eldar soyuna mensuptur. (ek f)

morgoth, kuzey'in karanlık gücü de dâhil birçok isimle anılmaktadır. onunki çok soğuk bir diyardı ve forodwaith, morgoth'tan çok sonra bile karlar içinde kalmaya devam etmektedir. (dipnot, ek a)

troller, ilk çağın karanlık güçleri tarafından entlerin taklidi olarak yaratılmıştır. (kitap 3, bölüm 4) kar trolleri ise uzun zaman önce yurt belledikleri soğuk kuzey diyarlarının sert iklimlerine uyum sağlamış bir türdür.

hobbitler, en kadim efsaneleri gezginlik günleri'nden pek geriye uzanmayan tek bir halk olmadan çok daha evvel, kılayak denilen bir buçukluk halkıydı. dağlık arazilerde ve bayırlarda gezerlerdi. (hobbitler hakkında)

ilk çağ'ın sonunda, elrond'a bir seçim sunuldu. peredhil'den yani yarı elflerden biriydi ve eldar'ın veya insanların kaderi arasında seçim yapmak zorunda kaldı. (ek a)

kılayaklar küçük bir halktır ve sonraları hobbitler'in boyları 60 santim ile 120 santim arasında değişecek olsa da kadim günlerde boyları nispeten daha uzundur. sakalsız, çizmesiz ve esmer tenlidirler. (hobbitler hakkında)

gil-galad, sürgündeki noldor krallarının son vârisi olduğu için batı elfleri'nin yüksek kralı olarak kabul edildi. (ek b)

valinor, dünyanın ilahi koruyucuları olan valar'ın ülkesidir. bu diyar pek çok isimle anılır: ölümsüz topraklar, kutlu diyar, eldamar veya en batı. (ek a, vs.)

ilk çağ'da bazı insanlar elflerin yanında savaşmışsa da hepsi savaşmamıştır. kimileri bu günleri karanlık günler olarak kabul eder ve orta dünya'daki kayıtları az ve kısadır. (ek b)

eldar'dan farklı olan silvan elfleri veya namıdiğer orman elfleri, koca yeşilorman gibi orman diyarlarında, denizin daha doğusunda yaşıyordu. (ek b)

orta dünya'daki iki kardeş soy, ilkdoğan elfer ve sonradan gelen insanlar, her ikisi de kendi yollarında ilerledikçe birbirlerinden uzaklaşmışlardır. (kitap 4, bölüm 5

gri limanlar veya mithlond'dan elfler orta dünya'ya dönmemek üzere batıya yelken açtı. (kitap 1, bölüm 2)

derler ki kutlu diyar'a doğru yelken açan elf gemilerini karşılamak için yüksek deniz'i tatlı bir koku ve şarkı sesleri sararmış. sonra gri yağmur perdesi gümüşe bürünür ve ani bir gün doğumuyla uçsuz bucaksız yeşillikte bir diyarı ve beyaz kıyıları gün yüzüne çıkarırmış. (kitap 6, bölüm 9)

Sosyal ağlarda paylaş

sonra bunun olması, https://www.cnbc.com/2022/08/18/embracer-group-buys-rights-to-lord-of-the-rings-and-tolkien-related-intellectual-property.html

400 küsür milyon dolar, 4 5 dizi bölümü mü tüm hobbit+lotr top kek, 50 sayfa appendixten iyi malzeme çıkardı gelecek sezonlara da

Silphatos tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...