Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

hem iOS hem Android yazılım geliştirme

Bone

Öne çıkan mesajlar

sanırım iOS için Swift bilip Xcode kullanmak, Android için Kotlin bilip Android Studio kullanmak gerekiyor.
Visual Studio + Xamarin ile sadece C# kullanarak iki platformda da aynı anda geliştirme yapılabiliyormuş.

bu yöntemlerin hangisi daha faydalı? hem Swift hem Android yerine sadece Xamarin ile uğraşmak daha mı mantıklı?
Sosyal ağlarda paylaş

Cordova plug'inleri cok cabuk outdated oldugu ve duzgun maintain edilmedikleri icin sureklilik arz eden projelerde baya bas agritiyorlar. Plugin'lerin hem cordova hem de OS versiyonlari ile uyumlu olmasi gerekiyor zira.

Ustune donanima erisim konusunda baya takla attirabiliyor aradigin isi gorecek plugin bulamazsan. Haliyle olay yine ne yapacagina geliyor.

Ha bir de cordova ve turevlerinde html, css ve js compiled/encrypted degil. APK'i extract edip icinden cat diye alinabiliyor hersey. Kimi durumlarda sikintili yine.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

WaNTeD said:

amac nedir

amaç aynı uygulamayı aynı anda Android ve iOS'a çıkarmak

said:

Neye gore mantik

soruyu cevaplayacak kişinin bakış açısına ve deneyimlerine göre, avantajlar dezavantajlar vs...

tamam çıkarmak ama, kim çıkarıyor, nasıl uygulamalar ? bana sorarsan native en iyisi tabi ki, ama senin durumun nedir bilmiyoruz, belki bu duruma göre hybrid gitmek veya crossplatform bulmak daha iyi olur
Sosyal ağlarda paylaş

orc_lord said:

React'a ısınamadım ben ya, bide Facebook daha yeni open source'cuları kızdırdı.

o olayı okudum ya facebook'un bok yemesi değil apachenin yaptığı olaya mecburen öyle tavır alıo
surda detaylı anlatıo mpj
https://www.youtube.com/watch?v=hnHsZQ1JDII
Sosyal ağlarda paylaş

malesef arkadaşlar bir çok güzel deneme var ama native geliştirme dışındakilerde olgun güzel bir platform yok. en güzeli react native işte. ihtiyaçlarınız doğrultusunda değişir tabiki ama durumların yüzde 99ında native daha mantıklı olacaktır hem maliyet hem performans, hem de her iki platformun kendi spesifik ihtiyaçlarını karşılama açısından.(mesela ios ve android kullanıcıları farklı ux akışlarına daha alışkın)

eğer çok iyi bir full stack developersanız, react'ı çok iyi biliyorsunuzdur gibi durumlar varsa ve yapacağınız app çok basit crud bir app'se cross platform düşünülebilir.

oyun yapacaksanız direk zaten cross platform gitmek en mantıklısı.

reddit in androiddev subredditi, android communtiysinin en aktif olduğu yer. bir kaç haftada bir bu konu açılır, biz cross platform başladık, şöyle bir problememiz var çözemiyoruz tarzında. (performans olabilir, batarya çabuk bitmesi olabili vs.) Hatta react native için, 2 react native developer yerine bir android bir ios developer, çok daha temiz ve çabuk bitirir diye söylenir genelde.

daha bunu gibi bir sürü sebep var tabi daha tartışılır.

edit: bir de şöyle bir durum var. ios ve android sdklarında zaten hali hazırda bir sürü problemli apiler, bir çok bug var. (tabiki xamarin vs. gibi frameworklara göre çok daha solid.) siz xamarin kullanırsanız, bu sıkıntılara ek olarak, xamarin'in kendi bugları vs. ile de ekstradan uğraşacaksınız. Bir de communtiy çok daha küçük olacağı için, aradığınız problemlere cevap bulmanız da çok daha zor.

ikinci bir edit: ayrıca ileride meslek vs. olarak da düşünüyorsanız xamarinle vs. iş bulma konuları çok daha sıkıntılı olacaktır. onun yerine ios ve androidden birine yoğunlaşırsan çok daha doğru bir kariyer seçimi olur bana göre.
Sosyal ağlarda paylaş

Tuor dogru yazmis.

fikrini test etmek istiyorsan xplatform daha iyi, 1 haftada yazdim 2 platforma MVP ciktim gibi.

ama is bulma veya uzun soluklu bir proje ise native.

Xamarin de komedi. C# ile yapilan hicbiseyden hayir gelmez, is bulmak icin ancak ise yarayabilir. batmaya mahkum dinazor firmalar icin guzel.

illa yapmak istiyorsaniz crossplatformun tek yolu var: Ionic
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

WaNTeD dogru sorulari sormus. Projeden projeye degisiyor bunlar. One tool to rule them all diyebileceginiz cross platform bir tool yok maalesef.

doğru sorular değil çünkü benim öğrenmeye çalıştığım konu farklıydı. elbette projeden projeye değişir, proje turbo pascal şartı koyuyorsa da zaten yukarda söylediklerim tümden iptal olacak, gidip turbo pascal kullanacaksın felan filan zart zurt.

yani aslında benim sorduğum sorudan farklı konulara geçmişsiniz. proje bazında değil de application geliştirme aşaması üzerinden soruyorum.

şöyle düşün. ben cep telefonu için fidget spinner programı yaptım. bunu Visual Studio + Xamarin ile yaptım, çünkü en iyi kullanabildiğim dil C#. (ya da Unity, o da C# kullanıyor).

buna karşılık "keşke böyle yapmasaydın da ayrı ayrı Swift ve Kotlin kulanarak yapsaydın, çünkü X konuda daha iyi, Y konuda avantajı var, ilerde Z konuda da sana kolaylık sağlar" diyebileceğiniz kriterler var mı, onu soruyordum ben en baştan beri.

illa bir proje ortaya sunmak şartsa, fidget spinner olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

buna karşılık "keşke böyle yapmasaydın da ayrı ayrı Swift ve Kotlin kulanarak yapsaydın, çünkü X konuda daha iyi, Y konuda avantajı var, ilerde Z konuda da sana kolaylık sağlar" diyebileceğiniz kriterler var mı, onu soruyordum ben en baştan beri.

illa bir proje ortaya sunmak şartsa, fidget spinner olsun.

Native ile yazsaydin spinner daha iyi dönerdi sdf. Fidget spinner icin olmaz, ama yine nerde neyin avantaj saglayacagi projeye bagli tamamen. Tekrar sordugun sorunun cevaplari konudaki cevaplarda gizli sfdgs
Sosyal ağlarda paylaş

WaNTeD said:
tamam çıkarmak ama, kim çıkarıyor, nasıl uygulamalar ? bana sorarsan native en iyisi tabi ki, ama senin durumun nedir bilmiyoruz, belki bu duruma göre hybrid gitmek veya crossplatform bulmak daha iyi olur

bir programı tek bir yolla yapabiliyorsak ve düzgün de çalışıyorsa, farklı sistemlerle tekrar etmenin bize ne gibi katkıları olabilir ki? 2-3 farklı dille uğraşmak yerine tek dil ile sonuca gitmek bize daha temiz ve kolay güncellenebilir bir sonuç sağlamaz mı?
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

Xamarin de komedi. C# ile yapilan hicbiseyden hayir gelmez, is bulmak icin ancak ise yarayabilir. batmaya mahkum dinazor firmalar icin guzel.

bunu neye göre söylüyorsun? yani mesela Unreal Engine ile Unity Engine kıyasladığımızda biri C++ diğeri C# kullanıyor ve bana Unity Engine'le çalışmak Unreal Engine'e göre daha kolay geliyor. Sadece motor bazında değil, programlama kısmında da.

Unity ile yapılan çok oyun var, haliyle C# ile yapılmış oluyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

WaNTeD said:

bir programı tek bir yolla yapabiliyorsak ve düzgün de çalışıyorsa, farklı sistemlerle tekrar etmenin bize ne gibi katkıları olabilir ki? 2-3 farklı dille uğraşmak yerine tek dil ile sonuca gitmek bize daha temiz ve kolay güncellenebilir bir sonuç sağlamaz mı?

Bi katkisi olmaz. Yapilacak is tamamen crossplatform bi cözumle yapilip sunulabiliyosa ne ala. Yok sunulamiyosa ve zorluklar cikacaksa, ileriye dönuk gelistirme kisminda sorunlar yaratacaksa (di'nin dedigi kisim) native uzerinden yurumek gerek.

Basit bi örnek veriyim hatta, calistigimiz sirketlerden biri icin offline calisan user guide yapmis bizimkiler 3-4 yil önce phonegap ile. Basitce calisma mantigi su: JS ile (react) serverdan user guide'in farkli publicationlarini indirip (react app yine), file system uzerinden index'i execute edip publication'i göstermek. Ozamandan buzamana update edilmis app tabiki ama son ios 11 ile 32 bit uygulamalar marketten kalktigi icin, phonegap'in o zaman kullandiklari versiyonundaki plugin'ler suanda calismadigi icin, ve suandaki versiyona phonegap'i update edemedikleri icin, app'i 64bit haliyle compile edemediler. Haliyle sifirdan native olarak yazmaya basladilar app'i.

Yani bi case iste, basit bi user guide bile olsa bi noktada tikanabilirsin, ya da 50 takla atman gerekebilir iste.
Sosyal ağlarda paylaş

Tuor_annare said:
reddit in androiddev subredditi, android communtiysinin en aktif olduğu yer. bir kaç haftada bir bu konu açılır, biz cross platform başladık, şöyle bir problememiz var çözemiyoruz tarzında. (performans olabilir, batarya çabuk bitmesi olabili vs.) Hatta react native için, 2 react native developer yerine bir android bir ios developer, çok daha temiz ve çabuk bitirir diye söylenir genelde.

ikinci bir edit: ayrıca ileride meslek vs. olarak da düşünüyorsanız xamarinle vs. iş bulma konuları çok daha sıkıntılı olacaktır. onun yerine ios ve androidden birine yoğunlaşırsan çok daha doğru bir kariyer seçimi olur bana göre.

doyurucu bir cevap olmuş, teşekkürler. özellikle şu iki kısım kafamdaki soruların çoğuna yanıt sunmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...