Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İki aylık kedi hk.

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Biyik said:

kedi büyüyünce direkt sokağa niye bırakırlar anlamıyorum.
ben de 5 yavruyu 1-2 haftada annenin sütü kalmasın diye kademeli bir şekilde sahiplendirmiştim. siirt'ten bile arayan çıktı.

valla bizim anası kovaladı, şimdi üç tane daha var isteyen gelip alsın :)
Sosyal ağlarda paylaş

Kedi kaçar-kaçmaz konusunda.
Aslında kediye bir şeyler oluyor da, biz kaçtı falan sanıyoruz çoğu olayda. 5 yıllık her gün rutin 3-4 saat dışarıda takılıp geceleri eve dönen kedimiz yok oldu bir anda böyle.
Şehir merkezine yürüyerek iniyordum bir gün ve sokakta arkamdan baya gelmişti sitenin sonlarına kadar, tutup geri götürmeye üşendim o an nasılsa biliyor siteyi ve çevresini diye. O gün geri dönmemiş hayvan arkamdan, bir daha da ne duyduk ne gördük :( Çok güvenmeyin yani etrafı biliyor sokağa alıştı falan diye. Başka bir kedinin peşine takılır, 2-3 tane sokakta oynayan çocuk görür alır götürür (sokak kedisi gibi insandan kaçmıyor sonuçta evde beslenen hayvanlar), bunun arabası var köpeği var vs.vs.
Yani hayvanları evde tutuyoruz diye bencillik yapıyoruz hayvan sevgisini gidermek için falan denmiş de, amaç o hayvanı sağlıklı mutlu yaşatmaksa, çok güvenlikli bir yerde yaşanmıyorsa sokağa salmamak gayet makul. Evde çeşitli oyun oyuncak veya 2. bir kedi ile de sosyallik ihtiyacı giderilebilir.
Kedi hayvanına sorma şansımız olsa; sokakta 2-3 saat sosyalleşecem diye ölüm riskine girmektense, hayat boyu sıcak yuvada karnı tok bir ömür geçirmeyi tercih edeceğine de eminim.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Kayınvalide’nin kedi alerjisi çıktı. Kadının yüzü gözü sisti kediye dokunduktan sonra. Sahiplendirmek zorunda kaldık :( doktor bir hanım geldi ikiz çocuklarıyla aldı paşamızı. :( oturduk ağladık valla. Çok güzeldi be hayvan sıraya girdi millet sahiplenmek icin.

Geçmiş olsun bu arada, yapacak bir şey yok gibi, kötü durum... Güzel yere sahiplendirmişsiniz en azından.
Sosyal ağlarda paylaş

yumy said:

Kedi kaçar-kaçmaz konusunda.
Aslında kediye bir şeyler oluyor da, biz kaçtı falan sanıyoruz çoğu olayda. 5 yıllık her gün rutin 3-4 saat dışarıda takılıp geceleri eve dönen kedimiz yok oldu bir anda böyle.
Şehir merkezine yürüyerek iniyordum bir gün ve sokakta arkamdan baya gelmişti sitenin sonlarına kadar, tutup geri götürmeye üşendim o an nasılsa biliyor siteyi ve çevresini diye. O gün geri dönmemiş hayvan arkamdan, bir daha da ne duyduk ne gördük :( Çok güvenmeyin yani etrafı biliyor sokağa alıştı falan diye. Başka bir kedinin peşine takılır, 2-3 tane sokakta oynayan çocuk görür alır götürür (sokak kedisi gibi insandan kaçmıyor sonuçta evde beslenen hayvanlar), bunun arabası var köpeği var vs.vs.
Yani hayvanları evde tutuyoruz diye bencillik yapıyoruz hayvan sevgisini gidermek için falan denmiş de, amaç o hayvanı sağlıklı mutlu yaşatmaksa, çok güvenlikli bir yerde yaşanmıyorsa sokağa salmamak gayet makul. Evde çeşitli oyun oyuncak veya 2. bir kedi ile de sosyallik ihtiyacı giderilebilir.
Kedi hayvanına sorma şansımız olsa; sokakta 2-3 saat sosyalleşecem diye ölüm riskine girmektense, hayat boyu sıcak yuvada karnı tok bir ömür geçirmeyi tercih edeceğine de eminim.

eve kedi alacaksanız en az 2 kedi olmalı.
ama 2 kedi de evin...
kedi de isteniyorsa bazı şeyleri göze almak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Nedense boyle kediye alerjim var diyen insanlarin yarisina falan inanmiyorum. Cok acayip onyargim var hahahaha.

Boyle bir tatliligin kime ne zarari olabilir yahu :(

Aynen öyle ya, yazmayım dedim de yazılmışını görünce dayanamadım. Bir alerjisi olanlar, bir de yurtdışına yerleşenler.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Kayınvalide’nin kedi alerjisi çıktı. Kadının yüzü gözü sisti kediye dokunduktan sonra. Sahiplendirmek zorunda kaldık :( doktor bir hanım geldi ikiz çocuklarıyla aldı paşamızı. :( oturduk ağladık valla. Çok güzeldi be hayvan sıraya girdi millet sahiplenmek icin.

kayinvalide sizde yatip kalkmiyor ya. siz ona giderdiniz, o gelmezdi. oldu bitti.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
katil olacam yahu çok sinirliyim. verdiğimiz doktor kadının kocası istememiş bir türlü. kızları çok sevmesine rağmen en son yorgana işeyince bakamayıp geri getirdiler. tamam dedik aldık ilan verdik yine. emekli bir avukat istedi bu sefer. götürdük kadına.

kadın tutturdu bu elimi ayağımı parçalıyor çok ısırıyor bunu alın benden. diyoruz ki tamam sen de ilan ver. hayır bu kedi normal değil çok ısırıyor ben vebal altına giremem. sokağa kaçabilir veya barınağa verebilirim falan diyor. kedi bizdeyken bir kaç kez kapıdan çıktı ama iki adım sonra durdu korkup. öyle kaçacak bir kedi değil yani. kapıdan çıkmayı seviyor sadece.

kadına laf anlatamıyorum. forumlardan ısırıkla alakalı konular yolluyorum bakın bunun normali bu. 3 aylık kedi ısırır yapacak bir şey yok. ver ağzına oyuncağı ısırdığı zaaman. bitti gitti. yok anlamıyor. kediyi de alamıyoruz geri. ne yapsam bilemedim yahu.
Sosyal ağlarda paylaş

var mı ankara'da bizden birileri biraz misafir etsin hatta sahiplensin bu arkadaşı. hayvan oradan oraya perişan olacak. kadın diyor ki ben veterinerlerle konuştum bu normal değil mutsuz burada ondan böyle. 3 tane kedi naktım diğerleri böyle değildi falan diyor.

ya arkadaş tamam kedi ısırıyor evet ama bizim kucağımızda uyuyordu da aynı zamanda. nasıl davranırsan öyle davranıyor kedi de.
Sosyal ağlarda paylaş

benim kiz arkadasim kediye alerjik. hastahanelik oluyor cok maruz kalirsa. ben kendi evimde kendisini kediden izole etmeyi basardim. mutlu mesut 2 hafta sureler bile bir arada ayni evde kalabiliyorlar artik. ancak belli kurallar koydum, o sayede oldu. cat free alanlar olusturdum. filtre ve hava temizliyiciler aldim. direk temasi cok cok azalttim kedi ile. ayrica kendim de ev icinde cok sik elbise vs degistiriyorum.

kayinvalidenin baska bir evde yasayan kediden uzaktan etkilenmesi icin asiri alerjik olmasi lazim. cunku kazaklarin uzerine falan yatmiyorsa pek oyle tuy tasima olmuyor. bu kadar hassasiyet cok cok nadir bir durumdur ama mumkun. (yalniz o zaman kedi bulunan market, kafe, apartman boslugu her yerde surekli astim krizine girmesi gerekirdi) cogu durumda bu tur alerjiler psikolojik cikar. yok degildir, alerji cidden vardir ama etkisi psikolojik olarak katlanir. ama biz gercekten asiri hassasiyet varoldugunu varsayarak bir cozum uretmeye calisalim.

ev ebeveyn banyolu ise is kolay. degilse biraz zor olacak.

yatak odasina ve banyoya kedi sokulmayacak. nadiren bile girmeyecek. birden fazla banyo varsa kolay, yoksa zor bir is. ozellikle kedi kumu sizin dus aldiginiz banyoda kesinlikle durmayacak.

hem sen hem esin kayin validede birer set elbise tutacaksiniz.

yola cikmadan once mutlaka savsaklamadan dus alacaksiniz. kayinvalidelere vardiginizda da hemen ustunuzu degistirip kendi elbiselerinizi posetleyeceksiniz.

ayrica kayinvalidenin evine ve kendi evine (ozellikle cat-free hale getirdigin banyo ve yatak odasina) hepa filtreli hava temizleyici alacaksin. ucuzlari da var pahalilari da.
hepa filtre olmasi cok cok onemli. (ionizerli alirsan eger ionizer kismi kapatilabilir olsun. ionizer sagliga pek yararli degil. ama siz odada yokken ionizer calistirirsan cok etkili oluyor bu alerji mevzularinda. ama asil gereken hepa filtre, baska bir ozellige ihtiyaciniz yok)

siz gittiginizde filtreyi calistiracak kayin valideniz.

ek bilgiler:

-disi kediler daha az alerjendir. ozellikle kisirsa.

-alerjiyi aslinda tuye degil kedinin urettigi bir proteine tepki olarak veriyor. diski, idrar ve salya bu nedenle sorun. kendilerini cok yaladiklari icin tuy problem oluyor.

-o vurulan igneler kortizonlu ve cok agirlar. gerekli onlemlerle bunlar igne gerekmeden asilabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...