Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Age of Empires 4

Aceace

Öne çıkan mesajlar

36 dakika önce, Aceace dedi ki:

İşte 40 yaşında casual rts oyuncusu...

Ahahah naapalım yaşımızın tadını çıkarıyoruz. Ama CoH'da ranked'de ilk 100'de takılmışlığım var hani çok casual sayılmam ?

Gamey microları sıkıcı buluyorum ben, özellikle oyunu tasarlayan kişi bunu gameplayin bi parçası olarak düşünmediyse (bina foundationlarıyla kendi etrafını şak şak şak kapatan villager gibi). SC2'yle karşılaştırırsak, AoE2 ye göre çok daha fazla planlanmış mikro elementi vardı, her ünitenin neredeyse targetable abilitysi olması gibi. AoE2 dekiler bana exploit gibi geliyordu. 

Dediğin sebeplerden oyunda hala open beta hissiyatı var. Bu kadar pro player gelmişken toparlarlar diye umuyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Oktan kaçmak “skill” olabilir de bir srateji oyununda böyle hokkabaz skilleri olmalı mı? Bu tür şeyleri yirmili yaşlarımdayken de sevmezdim.

Genel olarak çok demode bir görünüşü ve oynanışı var. İkinci senaryosunda sıkılıp bıraktım.

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 07.11.2021 at 18:02, Komutan dedi ki:

Oktan kaçmak “skill” olabilir de bir srateji oyununda böyle hokkabaz skilleri olmalı mı? Bu tür şeyleri yirmili yaşlarımdayken de sevmezdim.

iyi de oyun realtime olduktan sonra her zaman über skill'ler geliştirenler olacaktır. strateji ikisinin ortasında bi denge tutturmak rts'lerde. sen istediğin kadar iyi strateji kuruyor ol, gidip de idle işçiyi butona basarak buluyosan zaten o realtime'ın time'ından yiyorsun.

yani satranç hayvan gibi strateji oyunu ama gel gör ki 1 min bullet oynarken strateji ikinci plana kayıyor, algı ve ezber ön plana çıkıyor. o yüzden rts dediğimiz genre hep aksiyondu zaten. o seviyedeki stratejiden bahsediceksek counter strike'da da hayvan gibi kurarsın.

35-40 sonrası anca turn based artık. ki zaten gerçekçi olan da o, hiç bi şey çat çut o kadar hızlı gerçekleşmiyor. meydan muharebesinde bile atlıların emirle yön değiştirmesi kaç dakika sürer. aksiyon, oyunlarda full reflex ve ezber motor skill'ler üzerine dönüyor. 35-40'lardan sonra onlar bireyde dad reflex'e evriliyor, düşen çocuğunu yakalamak gibi acil durum olaylarında falan kullanılıyor anca.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

İlk major turnuvadan sonra patch bekliyorduk, olabilecek en zayıf patchi yaptılar sanırım. Major bir bug olan Rusların relic dupe'lamaısnı biliyoruz ama daha kaldırmadık diye de not koymuslar sonuna. Güler misin ağlar mısın.

Moğolların TC rush'ına buldukları çözümü de çok sevdim diyemem. Fransızlar hala saçma sapan bir ırk, springaldlar hala olması gerektiğinden çok daha iyi. Çoğu ordu compozisyonu spirngald vs springalda dönüyor. 

Açıkladıkları roadmap de üzdü fazlasıyla. Bahara kalan ranked ladder ve custom map'ler bu adamlar AOE4 de ne kadar ciddiler konusunda soru işareti yarattı.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

Bi yeni peç geldi yeni peç yolda, springaldlar nerfleniyor gibi. Delhi korkunç bi sekidle nerflendi ama o baya üzdü tam da metalaşmaya başlamışken. Sacred site victory güzel bi perspektif ekliyodu oyuna.

Relic en azından işin üstünde uğraşıyolar, ilk peçten sonra korkutmuştu.

Gimli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...

İlk kez izledim aoe4. Askerlerin duvar bina falan yapabilmeleri güzel olmuş. Sabit trade market fikri güzel. Scholarların üretimi upgradei falan hızlandırması iyi fikir. Binalar biraz fazla güçlü olmuş ama sanki. Özellikle kuleler falan baya durdurabiliyor orduları. Basitliği ve grafiklerini sevdim ama. Güzel oyun yapmışlar helal olsun. 

Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad, 12.03.2023 23:12 tarihinde dedi ki:

İlk kez izledim aoe4. Askerlerin duvar bina falan yapabilmeleri güzel olmuş. Sabit trade market fikri güzel. Scholarların üretimi upgradei falan hızlandırması iyi fikir. Binalar biraz fazla güçlü olmuş ama sanki. Özellikle kuleler falan baya durdurabiliyor orduları. Basitliği ve grafiklerini sevdim ama. Güzel oyun yapmışlar helal olsun. 

ırklar çok daha exclusive bunda.

askerler normalde build edemiyor. sabit trade yerleri var her haritada, onun dışında eskisi gibi kendi aranda da yapabiliyosun. scholar'lar yine sadece delhi'ye özel.

o kuleler baya tırt aslında ama eleman siege kasıp yıkmadı. kulelerde topçu upgrade'i var ki hayvan gibi 300 stone istiyor her biri (bi keep yani castle 800 stone mesela), düşün ne kadar stone harcadığını toplamda. ki bütün stone kaynaklara kondu diğeri, çoğu stone'u ram'ler ile pillage ederek veya trade ile aldı. o ram'lerin her binayı yaktığında +75'er resource alma özelliği de yine mongol'lara özel.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...