Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yazılım Geliştirici'nin Türkiye'de Yazılım Geliştirici sayılmaması

Bone

Öne çıkan mesajlar

ben şu mevzuyu anlamıyorum.

yurtdışında yazılım ile ilgili bir okula veya bir işe başvururken, "BSc degree in CS or equivalent" şartı aranıyor. eğer buna sahipsen kabul ediliyorsun.
CS equivalent dedikleri de Information Technology, Information Systems, Computer Engineering, Software Engineering gibi okullardan mezun olan kişiler.

ancak Türkiye'de Yazılım Geliştirici olmak için "Mühendislik fakültesi diploması" şartı aranıyor. iş ilanlarında hep bu tip maddelere rastlıyorum. yani Fizik Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Endüstri Mühendisi felan girebileceği işe, CS-equivalent bir diploma ile başvurulamıyor.

İş ilanları da "Yazılım Geliştirici" başlığına sahip oysa...
ama Yazılım Geliştiriciyi kabul etmiyor.

Elektrik Mühendisliği fakültesinde adam Electrical Circuits, Digital Circuits, Power Electronic Circuits, Illumination Techniques, Power Transmission Systems, Electrical Machines öğrenirken,
sen Computer Organization, Database Programming, Object Oriented Programming, Computer Networks, System Analysis and Design, Computer Security, Software Engineering gibi konuları öğreniyorsun,
ama iş ilanında bu adam alınıyor, sen alınmıyorsun...

Böyle bir şey olabilir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Kaliteli adamsan bırak mühendislik diplomasını üniversite diploması bile olmadan elini kolunu sallayarak giriyorsun firmalara. Sadece başlangıçta çok daha zorluyorlar emin olmak için.

Çok yakınım hepinizin yakından tanıdığı global bir firmanın Türkiye ayağına böyle girdi daha uzattığı üniversitesini (uzatmıştı iş güç derken) tamamlamadan, yazılım alanında çalışıyor, okuduğu bölümse bilgisayar müh. falan da değildi.

Bir başka eleman bizim listeden bizim dönemden mezundu. "Ben üni okumayacam, gereksiz" dedi, o zaman kıçımızla gülmüştük. Adam gitti işin uzmanı oldu, şu an bilgisayar deyince akla gelen ilk firmada (hadi ilk üçten birinde diyelim) çalışıyor, yazılım üzerine nice kitaplar çıkarttı, o okumadığı üniversitelere konferanslara çağrılıp öğrencilere dersler veriyor, Türkiye'de başvursa giremeyeceği firma yok.

Editliyorum ardarda da çevremde örneği çokmuş. Bir başka yakın arkadaşım şimdi çoktan mezun ama uzun süre mezun olmadan yine yazılımcı olarak çalışıyordu, şu an zaten iyi pozisyonda ama daha mezun olmadan çok sağlam para kazanıyordu. Kurumsal yerine küçük firma tercih etti kendisi, o sayede maddi koşulları daha iyi iş yükü daha dengesiz oldu. Mühendislik okuyordu gerçi, makine müh, ama işte o da bi gösterge demek ki. Uzun süre mezun olmadan tam zamanlı çalıştı.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Kaliteli adamsan bırak mühendislik diplomasını üniversite diploması bile olmadan elini kolunu sallayarak giriyorsun firmalara. Sadece başlangıçta çok daha zorluyorlar emin olmak için.

Firmanin ise alim sartlarinda universitesi zorunlu ise olmuyor abi bu. Lise mezunu olan biri olaraktan direkt mudurler, CEO'lar tarafindan cagrilmama ragmen olamadi, asilamadi bu engel benim icin.

Cok cok cok ozel kisiler icin istisna yapilmistir belki bazi firmalar icin ama geneli icin calismiyordu 2012 ve oncesinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Daha orta halli firmalardan kurumsala geçiş şeklinde daha rahat olabiliyor. Bariyer katı ama firmadan firmaya değişebiliyor. İlk bahsettiğim yakınım öyle yaptı, orta ölçekli bir firmada inanılmaz işler yaptı, cv'yi onunla ve referanslarla doldurdu.

Mesela ben de makine mühendisiyim, kurumsal global bir firmada çalışıyorum ve argedeyim. Bizde "çekirdekten yetişme" diplomasız birinin girmesi çok daha zor yazılım sektörüne göre, yazılımcının alaylı yetişme şansının daha yüksek olduğuna dair bir genel kanı var piyasada, doğruluğunu yanlışlığını tartışmayacağım ama öyle bir inanış var, ama ona rağmen 2-3 tane üniversite diploması olmayan çalışanımız var. Açılan her ilan diploma zorunlu açılıyor. Bir tanesi firmaya 6 defa falan başvurmuş sanırım bir şekilde girene kadar, ilan kriterlerini tutturamadığı halde. Bir de firmalar yavaş yavaş kriterlerini daha "güncellemeye" başladı, daha yenilikçi bazı firmalarda üniversite değer kaybetti biraz eskiye göre son dönemde.

"elini kolunu sallayarak" yazmışım ilk mesajda, o biraz abartı oldu, işte betimlerken coşmuşum eşşekliğime verin. Zor, ama firmaya bağlı olarak yapılabiliyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

klasik bone topici, wot ama ici bos

eger github profilin varsa ve cv'ne yazabilecegin yeteneklerin varsa zaten 'calismaya deger' her yer seni cagiriyor gorusmeye, istersen su urunleri mezunu ol.

cs-ceng muhabbeti icin https://www.youtube.com/watch?v=ZRu1GvhOWXs

su podcastin son yarim saatinde bahsediyordu 9eylul'den bir hoca, neden turkiye'de cs yok ceng var diye.
Sosyal ağlarda paylaş

turkiye'de cs yok, cunku bilim yok. cs'den once fizik-kimya-biyoloji bolumlerinden cikanlar bilim yapamiyor ki sira cs'e gelsin. bolumleri acanlar da bunu biliyor ve bilgisayar muhendisligi olarak aciyor ki 'bilim' bolumu sanilip issiz kalmasinlar.

ama bu turkiye'de baska bolumlerden -matematik,fizik,matematik muh,endustri muh,etc.- mezun tas gibi developerlar oldugu ve catir catir is bulduklari gercegini degistirmiyor tabii ki.

burada yapilabilecek elestiri, kaliteli yazilimciya tr'de hakki verilmiyor, 6k~ ustune cikamiyor kolay kolay, iyiler de oyle olunca kaciyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen aylarda 10+ kişilik yazılım ekibimizden 3 arkadaş ile yolları ayırdık. Üçü de iyi okullardan mezun, bizim insan kaynakçıların büyük bir gururla önümüze sunduğu arkadaşlardı.

Yerlerine aldığımız 2 kişiden birisi edebiyat, birisi fizik mezunu. Edebiyatçı bilişimle alakalı bir bölümde uzaktan yüksek yapıyor. Yüksek lisans amacını sordum. Askerden kaçmak dedi. Uzanıp alnından öpesim geldi.

İkisinin de github hesapları canlı canlı. Üçü de işi sadece para için yapmıyor. Yaptıkları işten keyif alıyorlar haliyle çevrelerine keyif veriyorlar.

Yazılım tarafı böyle. Yarı alaylı yarı okullu gidiyoruz. Sistem ve network tarafı ise tam yayla. Alanını geçtim üniversite okumamış ama ayda en az bir kere üniversitelere sunumlara, eğitimlere giden adamlar.

Tek kural var yani. Mesleğini sev. Haa diğer kural da "No Asshole". O her birim için geçerli olmalı zaten.

Yani, bilişimde geri kalmanın tokadını henüz sağlam bir şekilde yemediğinden IT için eleman alımına geleneksel ölçme-değerlendirme ile yaklaşan firmalar harici sektör bu bu şekilde evriliyor.

Sıkıntı bizim okullardan çıkan öğrencilerin de "alaylı" olması.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

ancak Türkiye'de Yazılım Geliştirici olmak için "Mühendislik fakültesi diploması" şartı aranıyor. iş ilanlarında hep bu tip maddelere rastlıyorum. yani Fizik Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Endüstri Mühendisi felan girebileceği işe, CS-equivalent bir diploma ile başvurulamıyor.

Şu direk yalan yalnız, yazılım geliştirici başlıklı olup da bilgisayarcılar değil fizik ve endüstri mühendisleri başvursun diyen bi tane ilan göstersene. En fazla gömülü yazılım için elektronikçi ararlar o da mantıksız değil zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Nosfe said:

Bone said:

Şu direk yalan yalnız, yazılım geliştirici başlıklı olup da bilgisayarcılar değil fizik ve endüstri mühendisleri başvursun diyen bi tane ilan göstersene. En fazla gömülü yazılım için elektronikçi ararlar o da mantıksız değil zaten.

evet yalan söylüyorum, bunu uydurmak da benim için çok büyük bir ihtiyaçtı.

yav son zamanlarda hangi iş ilanıyla karşılaşsam mühendislik bölümlerini sıraladıklarını ve diğer bölümlerden bahsetmediklerini görüyorum. gelmiş direk yalan diyorsun.

o da demek ki df'nin söylediği olay yüzünden.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

evet yalan söylüyorum, bunu uydurmak da benim için çok büyük bir ihtiyaçtı.

yav son zamanlarda hangi iş ilanıyla karşılaşsam mühendislik bölümlerini sıraladıklarını ve diğer bölümlerden bahsetmediklerini görüyorum. gelmiş direk yalan diyorsun.

o da demek ki df'nin söylediği olay yüzünden.

Iyide, hemen her ilanda zaten "su da olsun, bu da olsun" diye siraliyolar. Diploma da bunlardan birisi. Yazilim muhendisinin daha önce yaptigi projeler, yetenegi, deneyimi daha önemli. TR'deki sacma bi sirkete denk gelip IK direk elemezse, hangi bölumu yazdiklarinin cok bi önemi yok bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...