Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hackerrank week of code 34

Gwiwkes

Öne çıkan mesajlar

Herkese merhaba,
Alttaki kurallar dahilinde eğer bu haftanın yarışmasına katılan varsa düşüncelerimizi paylaşalım.
Kurallar:
"no sharing codes, solutions, or hints during a live contest"
"Refrain from posting solutions/testcases"

Daha önce Hackerrank'te 3 ya da 4 yarışmaya katılmıştım. Onlarda medium seviyesindekiler rahatça yapılıyordu.
Bu yarışmada seviyeyi bayağı yukarı çekmişler. 2 medium sorunun tam yapılma oranı birinin ~25% diğerinin ~10%.

Ben zorlandım/zorlanıyorum açıkçası.
Katıldıysanız bu haftanın yarışmasını nasıl buldunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

ben hic takip edemiyom bunlari yau, sitelerine bi baktimda, google interviews tarzi data structures ve algorithm sorulari var, bunlar odakli mi genelde?

yani boyleylse, calculus 1/2 bitirip ardindan Art of Computer Programming yiyip falan girmek lazim buralara sdf

ben kafamda fibonacci recursive'i canlandirana kadar agrilar giriyo, senko nun dedigi gibi baya antreman gerek.

gunluk java/C#/python yazan adamin (low level'a inmedigini dusunuyorum) bi anda atlayip becerebilecegi birsey degil gibi geliyo.

surekli abstracted api'lari kullanmaya alismisiz, ben List.Sort() yapiyorum ama arkada quick sort mu donuyo, merge sort mu donuyo, bunlari combinliyomu falan hic bilmiyoruz sdfsdf

keske bunlarida soyleyen ide'ler cikarsalar ortaya, Sort() diyip basip geciyoz, oysa ki arkada ne org'ler donuyo kimbilir :)-D
Sosyal ağlarda paylaş

ben hic takip edemiyom bunlari yau, sitelerine bi baktimda, google interviews tarzi data structures ve algorithm sorulari var, bunlar odakli mi genelde?

yani boyleylse, calculus 1/2 bitirip ardindan Art of Computer Programming yiyip falan girmek lazim buralara sdf

ben kafamda fibonacci recursive'i canlandirana kadar agrilar giriyo, senko nun dedigi gibi baya antreman gerek.

gunluk java/C#/python yazan adamin (low level'a inmedigini dusunuyorum) bi anda atlayip becerebilecegi birsey degil gibi geliyo.

surekli abstracted api'lari kullanmaya alismisiz, ben List.Sort() yapiyorum ama arkada quick sort mu donuyo, merge sort mu donuyo, bunlari combinliyomu falan hic bilmiyoruz sdfsdf

keske bunlarida soyleyen ide'ler cikarsalar ortaya, Sort() diyip basip geciyoz, oysa ki arkada ne org'ler donuyo kimbilir :)-D
Sosyal ağlarda paylaş

Farklı yarışma tipleri olabiliyor. Data science, machine learning odaklı vs.
Week of code, hour of code vs. dediğin gibi Google interview'leri tarzında ama özellikle uzun süreli olan yarışmalarda interview sorularından daha zor sorular oluyor.

Calculus, art of programming bitirmek şart değil. Standart algoritma ve veri yapılarını bilmek ve lise matematik bilgisi ile medium sorular (ve tabii easy'ler) rahatça çözülür genelde.
Hard ve expert olanlar için advanced veya spesifik yapılar/algoritmalar gerekiyor (bazıları için gerekmiyor). Onlar için dediğin doğru.

Sorting olayında da genelde timsort ya da benzeri bir algoritma kullanılıyor programlama dillerinde (örn. java, python).

Konu ile ilgili, alttaki linkten bir grafik:

https://www.quora.com/How-Timsort-alogorithm-is-implemented-in-Java

Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Benim bilgi yukardaki tabloda bitiyor iste :)
Su an hadi mergesort c de yaz deseniz, soguk terler dokerim.

Google'ın falan software engineer interview'üne girmiceksen bilmenin anlamı yok ki zaten. Dönemlik öğrenip silicen hafızadan, diğer türlü beyin/hafıza israfı.

Hatta reddit'e quora'da çok görüyorum, google'da çok kişinin kullandığı Homebrew diye bi naneyi yazan eleman, Google'ın interview'de binary tree'yi yazamadığı için red yiyo falan :d

https://twitter.com/mxcl/status/608682016205344768
Sosyal ağlarda paylaş

Pratik bir kazanci yok interview'lar disinda, ama bu tur calismalarin problem cozumeye yonelik yetenegi arttirdigini dusunuyorum.
Sonucta problem cozerek para kazanan adamlariz isin ozunde, hani mergesort'u ezberden yazmak birsey katmasa da 5-6 farkli sortu bilmek baska bir gorus katabilir.

Su art of programming'i calismayi istememdeki ana sebepte bu zaten.

Konuyu degistirmek gibi olmasin da, codewars var mesela, hackerrank'in daha casual'i diyebiliriz eheh. Arada ordaki cerezlik problemleri cozmeyi seviyorum, hem bir nevi beyin jimlastigi oluyor hem de kullandigin dili daha iyi ozumsemene yariyor.

Ozeliikle python ogrenenler icin, bir isin birden fazla degisik yontemi oldugu icin, benim list comperhensive kullanarak cozdugum bir durumu baskasi bambaska bir yaklasimla cozmus oluyor.
Hosuma gidiyor baska bir yolunu da ogrenmek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...