Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ready Player One (2018)

Komutan

Öne çıkan mesajlar

https://ewedit.files.wordpress.com/2017/07/000259215hr.jpg?w=2700

Aynı isimli romandan Steven Spielberg tarafından uyarlanıyor.

Dünyadaki herkesin Oasis isminde bir sanal gerçeklik ağına bağlandığı bir gelecekte(yanlış hatırlamıyorsam 2050 civarı) geçiyor. Hemen hemen herşey; eğitim, oyun, eğlence hatta seçimler bile bu ağ üzerinde yapılıyor. İçinde farklı amaçlara yönelik ve herbirinin kendi kuralları olan bir sürü dünya var.

Gerçek dünya ise bir distopya. Ekonomik ve sosyal sorunlar had safhada.

Hikayenin çıkış noktası, Oasis'in yaratıcısının ölüp mirası için bir hazine avı başlatması.
Sosyal ağlarda paylaş

4 sene falan önce şeettirmiştim romanı. çok güzel gidiyordu, akıyordu baya yarısına falan kadar, sonra baya yavaşladı bi türlü devamını getiremedim.

olay şu bu arada özetini geçiim hatırladığım kadarıyla:

Oasis diye bi VR var, millet böyle okula gidiyo falan yani gerçek okul yerine. normal hayatından çok zamanını Oasis'te geçiriyor falan. bigün Oasis'in kurucusu ölüyor ve "Size Oasis içinde bir puzzle/challenge bıraktım, çözene şirketi devrediyorum" şeklinde bi videosu çıkıyor ortaya. ve VR içi treasure hunting başlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...

Kitabını D&R'da 2 aydır arattığım halde bulamamıştım. Fragman zaten epik başlamıştı, hele bir sahnede :

spoiler

...Gundam'ı gördüğümde.

Biraz eşelerseniz fragmanda sayısız easter egg olduğunu farkediyorsunuz. Overwatch'dan Tracer, A Takımı'nın kamyoneti, KITT, Delorean, RX-78-2 Gundam, Chucky, Iron Giant, Deathstroke, Harley Queen, Freddy Krueger, Akira'daki Kaneda'nın motosikleti, King Kong ve Star Wars Episode III'deki opera sahnesi bunlardan sadece birkaçı.

Müzikler zaten apayrı enfes.

Herşeyiyle o kadar awesome ki ıslandım resmen. Kelimelerim kifayetsiz kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

hic telif vermemislerdir aksine.

tracerimi koyalim diyosunuz eyvallah, koyun ama artaniside koyucaksiniz ha bide yeni wow expensini geliyo onunda bole bi bas dusmani var onuda koycaksiniz.

mariomu koyucaksınız? koyun ama 2018de bu bu oyunalrımız cıkıcak onların ana karakterlerınde koyucaksınız.

normalde product placement ıcın para verıyo fırmalar. bunda coğu belese gelmıstır bazılarını ustune para almıslardır
Sosyal ağlarda paylaş

bizzat yazarın kendi açıklamalarından hareketle söylüyorum,, "tüm göndermeleri koyamadık, çünkü hepsi için izin almamız mümkün olamadı, örneğin kitapta Ultraman varken filme aktaramadık" demişti.

Gundam göndermesi için biraz araştırdığımda 2014'in Ocak ayında Yoshiyuki Tomino'nun bir Hollywood özel efekt stüdyosunun yeraldığı bir prodüksiyon için Gundam'ı kullanma izni verdiğini açıkladığını hatırladım. Gerçi Tomino o stüdyoyu Legacy diye açıklamıştı ama muhtemelen filmin efektlerini yapan ILM hakkında ipucu vermemek için yapılmış bir hedef saptırma da olabilirdi neticede.

Kısaca filmdeki tüm göndermelerin buzdağının su üstündeki kısmı olduğu düşünülebilir.

Ready Player One referans listesi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...