Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

multiverse vs god

Joker

Öne çıkan mesajlar

Bu evren tanri hangisi daha kapsayici nereden cikariyorsunuz, mantikli bir aciklamasi var mi?

Benim aklim almiyor mesela tanri evrenustu mudur evrenin icinde midir?

sonsuzlari karsilastirabiliriz, cift sayilar mi daha fazladir dogal sayilar mi desen hemen 1to1 mapping fonksiyonu bulurum esittir derim, isin icine tanri gibi olmayan sacma bisey girince mantik bitiyor, buna ragmen nasil o yargilara vardiniz merak ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

nasi yapariz acaba bunu. nuke falan yemez, gezegeni destabil etmemiz gerek.

cekirdekteki kutleyi cikarip uzaya atalim hafiflesin yorungesinden sapsin, hizi degismeyegine gore uzaklasacak buz gibi olur ortalik

yada ters booster takip hizini azaltip gunese cakalim
Laurelin said:

bide 2500 kusur sene once insanlar bu noktaya varabiliyorken 2017 de 72 huriye filan nereden geldik?

kapatalim diyorum su gezegeni artik, evrende kaynak israfi sirf
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Niye aciklayayim ki? Muslumboylar bunu anlamiyor hic. Benim iddia ettigim bir sey yok, ispat yuku senin uzerinde.

atheist tanrının olmadığını iddia ediyor. tabiki ispat yükün var. o senin dediğin agnostic, ispat yükü olmayan. bir iddian varsa ispat yükümlülüğün vardır her zaman. theist yada atheist.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

Sam said:

tanrı konsepti multiverse üstü oluyor zaten. varlık, yokluk filan hepsini kapsayıcı.

bunu neye göre söylüyoruz?

omnipresent sıfatına göre. boyutlar, evrenler sınırlayıcı değil.

sınırlıyorsa zaten öyle bir tanrıya inanmam, zeus-tier birşey olur çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

GERGE said:

Niye aciklayayim ki? Muslumboylar bunu anlamiyor hic. Benim iddia ettigim bir sey yok, ispat yuku senin uzerinde.

atheist tanrının olmadığını iddia ediyor. tabiki ispat yükün var. o senin dediğin agnostic, ispat yükü olmayan. bir iddian varsa ispat yükümlülüğün vardır her zaman. theist yada atheist.

nope.
Sosyal ağlarda paylaş

bence olamaz. biri çıkıp "teleskopla görebildiğiniz herşeye tam hakimim ama sadece o kadarına" deyip kanıtlasa bile tanrı sıfatını haketmez bence.

big bang öncesi, multiverse üstü, boyutlar ötesi, bizim bildiğimiz fizik kanunlarının hem işlediği, hem işlemediği, varlıkta da yoklukta da herşeye hakim bir kavram, veya bunların hepsinin bütünlüğü, benim şahsi gerçek ve tek tanrı inanışım bu.

ms 40000'de "evet tanrıyı gözlemledik, şuralarda var ama şurada yoktu, oraya başkası bakıyormuş" denirse o da gerçek ve tek tanrı değil benim için yani. yerel ilah filan olabilir öyle birşey varsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Tuor_annare said:

Joker said:

GERGE said:

nope.

bunlarda tam "banane banane yok işte"ci
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

peki multiverse içinde multiverse olsa sonsuz tane ve bulunduğumuz multiverse'i kapsayan tanrı figür'ü olur mu?

benim dediğim anlamda olmaz. olsa da yanlış tanrıya tapmış olurum. o yüzden dua ederken öyle ediyordum, kafamda hedef belirleyip, yanlış adrese gitmesin lol. etmiyorum gerçi artık çünkü dünyadaki olaylara doğrudan karışmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...