Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yapay zeka gümbür gümbür geliyor

eldar

Öne çıkan mesajlar

bir şey merak ediyorum,
bilen birine soru

diyelim ki önümde bir bardak var ve ben elimi bu bardağa uzatıp tuttum.
beynim bunu yaparken çok hızlı bir şekilde matematik ve geometri ölçümleri yapıp kaslarıma 'x ekseninde 5 birim git, y ekseninde 4 birim git' gibi bir emir mi veriyor,

yoksa fuzzy logic kafasıyla sadece elini ileri götür, hüristik bir şekilde tutarız nasolsa mı diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
µh said:

özellikle önerdiğin bir cevap var mı yoksa oturup hepsini okuyalım diye mi attın?

valla okumanın zararı yok da şunu okusanız yeterli tabi =)

https://www.quora.com/Is-Elon-Musk-right-about-the-threat-of-AI-and-is-Mark-Zuckerberg-out-of-his-depth-on-this-issue/answer/Travis-Addair?srid=Xzph

Laurelin said:

kaciralim zaten, bu kafa ile muhammedin kisiligini filan yapay zeka yapmaya kasarlardi diyanet&tubitak isbirligi uzerinden. katkimiz yok dunyaya bari zararimiz minimize oluyor boyle

Raad ol sen. Tipik çomarland insanının yapay zekayla münasabeti maksimum "sen allahın verdiği zekayı nasıl kodlucan ki? allaha şirk mi koşucan?" ekseninde. Ciddi olarak söylenmiş ve yaşanmış bir şey bir de bu. Adamlara neural network-based bi çözüm getirilecek adamın derdi "allahın verdiği beyni niye kodluyosunuz"du asdf
Sosyal ağlarda paylaş

ERP toplantılarında "Form yaratmak demeyelim arkadaşlar form oluşturmak diyelim çünkü yaratmak allaha mahsustur" dialoglarının yaşandığı bi ülkede evet ya skynet tehlikesi gerçek bile olsa yine de bişi çıkmaz lel.

Analizler güzel, zaten ai üzerine çalışan herkes aynı şeyi söylüyor da Musk genelde böyle aptal saptal konuşmazdı bu defa niye saçmaladı acaba? Yarı bilgilinin cehaleti argümanı da mantıklı gelmiyor, herif bu tuzağa düşmek için fazla zeki. Hemen tinfoilimi takıyorum ve diyorum ki olaya ticari boyutundan yaklaşıp karar vericileri denetim>copyright ekseninde yönlendirerek bağlantılı olduğu girişimlerin breakthroughlar yüzünden geride kalmasını engelleyecek adımlar atıyor benca.

Hooop ver ordan skynet paranoyasını, sonra denetime giren pathfinding ai çalışmalarından "esinlenip" teslaya yerleştir.

http://www.eclectech.co.uk/i/icon-sysadmin.gif
Sosyal ağlarda paylaş

yapay zekada geri kalmak diye bir sey yok esasen. sonucta bilim ve muhendisligin birikiminin sonuclarindan biri. yani kacirmak zorundayiz, bu treni yakalama imkanimiz yok. ulkede bilim insanlarinin hali ortada, universitelerin hali ortada. arada kaza bela kendini gelistirebilen de yurtdisina gidiyor dogal olarak. ha sadece son donemleri de demiyorum, son donemde olanlar saka gibi zaten ama yillardir vasat iste. esnaf kafasi ulke.

yapacagimiz sey su: 50 sene sonra yerli yapay zeka icin fon toplariz, filmler cekeriz 2 -3 tane zehir muhendis yapay zeka yapmaya calismis da devlet engellemis vs diye.
Sosyal ağlarda paylaş

cyberpunk ve transhumanism gruplarında yıllardır konuştuğumuz meseleleri burada ilk defa keşfediliyormuş gibi tartışılmış :D

yapay zeka ve machine learning son senelerdir iyice popülerleşen meseleler.

eldar said:

Sc2'de yapay zeka 6 yıla en iyi insan oyuncuyu yenecek diye öngörülüyor mesela.

SC2'de yapay zeka'nın yenmesinde ne var. Profesyonal SC2 oyuncuları 600 apm yapabiliyor. yapay zeka, tüm birimlerin hareketini tek tek hesaplayıp tek tek yönlendirebilir. bu da normal oyunculara karşı büyük bir avantaj yaratıyor.

cs'de bi ara değişik bot denemeleri vardı. o sırada bu botlardan birince aimhack ve wallhack vardı, görür görmez 0ms gecikmeyle headshot atıyordu felan...
15 sene öncesi bu dediğim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

cyberpunk ve transhumanism gruplarında yıllardır konuştuğumuz meseleleri burada ilk defa keşfediliyormuş gibi tartışılmış :D

yapay zeka ve machine learning son senelerdir iyice popülerleşen meseleler.

yıllardır herkesin forumda neden sana sataştığının çoğu ipucu bu quote'da gizli bak. iyice bir incele. bu kıyağı da herkese yapmam.
Sosyal ağlarda paylaş

bone'a bugune kadar antipati titlei verilmemesi ilginc

neyse konu cok kisisel olmasin, bari alakali bir sey birakayim. cok kotu hatunlarla takilsa da konu uzerine iyi konusmus musk baskan.

https://twitter.com/elonmusk/status/889743782387761152

musk said:

I've talked to Mark about this. His understanding of the subject is limited.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...