Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mining

serjuhan

Öne çıkan mesajlar

Merhabalar,

Bir ETH rigi kuracağım artık kırdım kafayı. Zcash de kazabilirim. Kart olarak sanırım ETH için ille de yüksek memoryli rx480 filan almak lazım. Zcash ise daha mütevazi bir sistem istiyor gibi.

Tecrübeli arkadaşlardan öneri ve direk yönlendirme alırsam memnun olurum.

Bu konuda Mining ekipman vb önerilerini konuşalım. Ayrı başlık olsun mining kısmı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben webdeki calculator üzerinden yapıyorum da fena görünmüyor.

https://www.cryptocompare.com/mining/calculator/eth?HashingPower=20&HashingUnit=MH%2Fs&PowerConsumption=140&CostPerkWh=0.12

Bu arada hiç beklemediğim bir arkadaşımın 3 adet rigi varmış. ZEC yani Zcash kazıyormuş ve çok memnun. ETH'a göre gerek sıcaklık gerekse enerji tüketimi baya düşükmüş. Aylık elektriği düşünce de 3 rigden 6000-6500 lira geliyor şu an ki zorluk seviyesine göre dedi. ETH da kazmış ama enerji ve soğutma konusunda sıkıntı yaşayınca bırakmış. Bir de ETH için ekran kartlarının bir kısmı kazamıyordu dedi sanırım memorysi 4gb ve üstü olması gerekiyor ETH için.

Oha baya post gelmiş ben yazıp post edene kadar. bingildak'a yazmıştım.
Sosyal ağlarda paylaş

abi hesap yaparken su anda BTC'nin all-time-high yaptigi bi zamanda yapiyorsun oncelikle. su anda butun alt-coin'ler btc etkisiyle tavan yapmis durumda.

hesabini soyle yap, bu son pump'tan onceye git, kazacagin coin her ne ise btc ile birlikte hesapla kazanci.

kar ediyosan gir, etmiyosa 2 kere dusun, dump devam ettiginde ne olacagini.

bugune gore hesap yapmayin yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi şu an kurtarıyor ki yarıya düşse de kurtarır. Ama artma ihtimali de var nihayetinde. En azından 2 ay filan büyük bir dump filan olmazsa maliyeti çıkarıp sonrasında az da getirse devam ederiz kazmaya. Veya farklı coinlere yöneliriz vb. En en olmadı satarız ekran kartlarını geçeriz beceremedik diye :) Ama ucundan bulaşasım var. BTC zamanında kazma işine girmek istiyordum o dönem ASIC'ler filan çıktı mertlik bozuldu. Şimdi bir deneyeyim en azından :)
Sosyal ağlarda paylaş

logtrig said:

abi bir de ekran kartının kazmadaki işlevinin işlemciden daha efficient olmasının mantığını da merak ediyoruz.

------------------------------------

@logtrig

simdi abi gpu/cpu farkini anlamak icin once 2 doz hash konusu aliyoruz;

https://forum.paticik.com/read.php?103,8237284,page=47#msg-8681274
https://forum.paticik.com/read.php?103,8237284,page=48#msg-8681447

bunlari yedik bitirdik, beyniz ambele olmus sekilde devam ediyoruz.

simdi asil mevzuya geliyoruz, niye gpu daha efficient?

oncelikle belirtmek lazim ki bunun istisnalari var, sirf cpu ile kazilabilen ya da cpu daha efektif olan coinler var listesi surda; http://cpucoinlist.com/.

monero en unlulerinden, mesela bir de prime coin vardi vakti zamaninda ( https://coinmarketcap.com/currencies/primecoin/ ) hatta biz bunu azure vps'de kazdiriyorduk filan. herneyse konumuz cpu coinler degil.

hash olayinin mantigi okuduk anladik. cok basitce ustunden gecersek miner olarak bize poolun verdigi nonce degerleri arasinda calisiyoruz biz.

pool mesela birinci diyorki sen 1-1000 arasi noncelari al, ikinci minera da 1001-2000'i al. (stratum protokol ile yapiyor bu paylastirma isini)

1-1000 arasi nonce (random) degerler bizim, yapmamiz gereken miner olarak networkun mevcut blogunun meta bilgisi ile 1'den 1000'e kadar noncelari bi araya getirip, coinin kullandigi hash fonksiyonuna (BTC icin SHA256) input olarak vermek. yani repeatitive bir task yapiyoruz ve temelinde matematiksel bir islem.

bu islemleri artik CUDA vb teknolojilerle direk ekran kartina ozel kod yazip, direk ALU'larinda kosturabiliyoruz.

biz bu birim islemi soyle tanimlayalim (basite indirgeyerek); B = HASH(BLOCK TEMPLATE + NONCE)) (aslında yuzlerce cycle'da yapabilecegimiz bir hesaplama, ben basitlestirmek adina birim islem olarak tanimliyorum).

burada block template dedigim mevzu, basta meta info olarak belirttigim, pool sunucusu tarafindan hazirlanan pattern. iste temelde icerdigi bilgiler; mevcut network difficulty, server time, aradigimiz block'un no'su, daha onceden bahsettigim minerlarin rewardi almasini saglayacak olan coinbase TX vb. ( https://github.com/bonesoul/CoiniumServ/blob/develop/src/CoiniumServ/Daemon/Responses/BlockTemplate.cs )

Pool patterni hazirlayip, nonce range'i minera veriyor ve minerin artik yapmasi gereken tek is, sirayla elinde noncelari block template'e binidirip, SHA256 ile haslayarak onceki block'da istenen bol 0'lı hedef hash output'u tutturmak. buldugu anda pool'a bilgisini veriyor ve pool BTC daemon'dan blocku yayiyor. bingo! 12.5 BTC.

hos simdi konu disina cikip yine miningin teknik kisimlarina girmis bulunduk ama olsun zarari olmaz. bu konularin hepsi birbirine bagli, ayirarak anlatmak mumkun degil.

tekrardan hardware kismina donelim simdi;

4 core'lu bir cpu ele alalim, bunda 4 tane temel islem birimi oldugundan, en efektik durumda ayni anda sadece 4 adet B islemi gerceklestirebiliriz (basite indirgersek mevzuyu).

GPU'larda ise durum cok farkli ornegin ATI 5970'de, bu birim islemleri gerceklestirebilecek yaklasik 640 core var. fark ortada.

tabi simdi net sonuclar icin aslinda bu isin matematigini de hesaba katmamiz gerekir, calisma frekanslari ile her cycle'da yapabilecekleri islem sayisi vb.

isin detayli matematigi bitcoin wiki'de surada var; https://en.bitcoin.it/wiki/Why_a_GPU_mines_faster_than_a_CPU

kısaca soyle mesela;

said:
A CPU core can execute 4 32-bit instructions per clock (using a 128-bit SSE instruction) or 8 via AVX (256-Bit), whereas a GPU like the Radeon HD 5970 can execute 3200 32-bit instructions per clock (using its 3200 ALUs or shaders). This is a difference of 800 (or 400 in case of AVX) times more instructions per clock. As of 2011, the fastest CPUs have up to 6, 8, or 12 cores and a somewhat higher frequency clock (2000-3000 MHz vs. 725 MHz for the Radeon HD 5970), but one HD5970 is still more than five times faster than four 12-core CPUs at 2.3GHz (which would also set you back about $4700 rather than $350 for the HD5970).

tek cumlelik ozet ile, birim islem birimlerinin sayisinin cok daha fazla olmasi ve GPU ALU'larin bu matematiksel islemler icin optimized olması nedeniyle diyebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

serjuhan said:

Abi şu an kurtarıyor ki yarıya düşse de kurtarır. Ama artma ihtimali de var nihayetinde. En azından 2 ay filan büyük bir dump filan olmazsa maliyeti çıkarıp sonrasında az da getirse devam ederiz kazmaya. Veya farklı coinlere yöneliriz vb. En en olmadı satarız ekran kartlarını geçeriz beceremedik diye :) Ama ucundan bulaşasım var. BTC zamanında kazma işine girmek istiyordum o dönem ASIC'ler filan çıktı mertlik bozuldu. Şimdi bir deneyeyim en azından :)

para kazanirsin... kart bulabilirsen :)

-

ilk mesajini da simdi okudum yuksek memoryli 480 gereksiz enerji harcar, pek mininge katkisi yok. fakat ikinci eli daha kolay satilir.

en ideali 4 gb 470.

ama dedigim gibi ne 480 ne 470 bulamayacagin icin (ne de gtx970) hesaplamaya gerek yok ^^
Sosyal ağlarda paylaş

serjuhan said:

btc dumpi yediginde, altcoinlerde de buyuk dusus oluyor ve insanlar btc dususunun verdigi moral bozukluguyla altcoinde de aradigin bulamayinca, para kazanilmayacak duruma geliyor butun ecosystem. tam olarak 2015 ben bu yuzden dagittim rigi.

ha ama btc yukselerek motivasyonu koruyarak devam ederse kazandirir.
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

serjuhan said:

para kazanirsin... kart bulabilirsen :)

-

ilk mesajini da simdi okudum yuksek memoryli 480 gereksiz enerji harcar, pek mininge katkisi yok. fakat ikinci eli daha kolay satilir.

en ideali 4 gb 470.

ama dedigim gibi ne 480 ne 470 bulamayacagin icin (ne de gtx970) hesaplamaya gerek yok ^^

Teşekkürler cevap için. Rig kurmuş olan arkadaş da 470 önerdi. Ancak memoryleri Samsung olanlara bak dedi özellikle. Yüzde 10 civarında farkediyormuş. Esasında sıfır toplarsan kart var gibi piyasada ben mi yanlış görüyorum ki, Vatan'ın sitesinde filan?

@bombilo
Abi doğru diyorsun o bir risk. Ancak şimdi her türlü elinde ikinci elde de değeri olan ekran kartları var. 7 x 470li bir rig kursam 10k civarına geliyor. Yarın ikinci elde parçaları satsan her türlü 6500-7000 eder herhalde. Burada elektriği de bedavaya getirme durumum var ki o zaman bu seviyelerde giderse zorluk ve coin fiyatları, bir ayda riski sıfırlamış oluruz neredeyse. Dediğim gibi en kötü parçaları ikinci el okutr geçeriz gibi geliyor. Ancak senin görüşlerin değerli çünkü bunu yaşamışsın. Ben biraz farazi konuşuyorum normal olarak.

Bir de genel parça listesi çıkarsak kartlar harici. Mesela Anakart RAM CPU olarak minimum ne almak lazım. Keza SSD alınacak ve en önemli ikinci parça PSU. Bakıyorum PSUlarda direk 1200ler filan baya pahalı kaliteli olanlar. Onun yerine 2x600w filan almak daha mı makul ve mantıklı olur? Rig yapan bir firma buldum 200e filan halledeceğiz onu. Ancak riglere oturmuş ekran kartından Anakarta çektiğimiz adı Riser mı neyse adapterı nasıl birşey almak lazım hiçbir fikrim yok. OS olarak ne kullanılmalı? Ubuntu filan mı yoksa Windows da olur mu?

Ardarda baya soru oldu ama herkese faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü tüm muhabbetler internette ekran kartı ile ilgili. Diğer parçalar hakkında pek öneri göremedim. Ekran kartında dediğim gibi 470 üzerinde duruyorum 4 gb memoryli.

Cevaplar için teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bir süre kazdiktan sonra o ekran kartlarinin cycle'lar hayvan gibi oldugundan bir süre sonra fanlar pertliyor filan. öyle yepis yeni gibi filan durmuyor yani pek.

bide zaten miningden cikti dersen kimseciklerde almak istemiyor.

once kac kart istiyorsun ona gorer ver. o sayida pci-express slotu olan bir anakart al.

cpu coin kasmayacaksan, cpuyu minimal tut. ram'de keza oyle. psu konusu tamamen kac kart calistiracagina bagli. benim 6 kartli rigde, 2 psu vardi 1050'lik aralarina ozel bir kablo taktiydim, master psu acilinca slave psu'da aciliyordu direk.

ben olsam once metal frame'e para vermezdim, once tahtadan cakmistim ben sonra metal frame gecmistim. nerden buldun tr'den mi?

riserlari cinden getirtiyorsun buradan alirsan itelerler. basitce her pci-express slotumuza bir ekran karti baglamamizi sagliyor.

os windows direk.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...