Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ginaly'nin Sigara Bırakma Günlüğü

ginaly

Öne çıkan mesajlar

Kendime motivasyon olsun diye mithat-tier başlık açıyorum beyler.

esas hedefim devlete vergi vermemek yahut pkk'ya yardım etmemek. ikisini de içermeyen tütün ürünü arayınca null dönüyor. ben de dedim bırakayım. sağlık, koku falan da diğer avantajlar tabi.

bakalım hakkaten bırakabilecem mi.

#Prologue#
Cuma 17:00'den Cumartesi 17:00'ye kadar direndim.
'24 saati tamamlayabiliyor muyum' testi yaptım. zor da olsa oldu. Ctesi 17:00'den gece 1'e kadar 5 dal yabıştırmışsım. Asıl hedef pazartesi komple bırakmaktı. Günü 5 dalla geçirebilmek umut verdi.

Pazar günü akşam yemeğine kadar bekledim, yemek üstü 2 dal yabıştırdım. Pazar günü başka da içmedim. Aferin dedim kendime. Ayrıca Pazar günü nicorette 4mg meyveliye başladım.

#Day 1 - 15/5/17#
Ptesi kahvaltı üzerine bir tane nicorette attım ağzıma. Etkisi güzel, 3-4 saat götürüyor bir adet sakız. nikotin ihtiyacımı gün içerisinde 3 sakız çiğneyerek karşıladım. Toplam 12mg nikotin almış olduk ama geçiş için katlanılır.

#Day 2 - 16/5/17#
Sabah bi uyandım full öksürük. Ciğerim leş. Lan dedim içerken olmuyordu bu. Baktım netten, meğer sigarayı bırakınca self-cleaning gibi bir hamlesiymiş vücudun. şu an bayaa leş boğazım falan.

Sabah bi risk aldım: eskiden hep hızlıca simit çay yapıp üzerine sigara çaktığım bi pastaneye gittim. Bir de inadına bahçesine oturdum, önümde küllük, cebimde de paket var hala ha. etrafta herkes fosur fosur. lan dedim içmeyecem. simidimi çayımı hüpletim kalktım.
paketi de artık ufaktan yanımdan ayırma zamanı geldi sanırım.

bugünkü sakızımı almadım, şu an hafiften sinir stres başladı. atayım bari şimdi bir tane.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu sigara içenlerin, sigara bırakma sebebi olarak sağlıklarını sürekli 3.4. plana atma çabası üzerinden araştırma yapmak lazım. Baya karikatür malzemesi de çıkar aslında burdan :D
Kişinin sağlığını önemsemesini kibir, egoizm falan olarak mı görüyorlar acaba hmm
Sosyal ağlarda paylaş

işin temeli alışkanlıklarını terkedememek, standartlarını bırakmaktan korkmak var. insan hayatındaki tüm güçlükleri ve elde edebilme çabalarını tamamiyle sahip olduğu standartların altına inmemek ve düzeyi daha üste çıkarabiliyorsa çıkarabilmek için yapıyor.

bu alışkanlıklar zaman içerisinde mental olarak sağlıklı olduğunu pompalıyor ve bunlarsız rahatsızlık hissediyor hatta hastalanıyor bile.

dolayısıyla sigara da sağlık açısından kötü olsa da insan doğasının bu temel iç güdüsü bildiği halde sigarayı bırakmıyor, standartlarına devam etmekte ısrarcı oluyor vb.

öte yandan kimyasal etkilerin de bağımlılığa katmer olduğunu varsayarsak aslında sigara bırakmanın " çok kolay abi yaa bırakcan biticek" denecek kadar kolay bir durum olmadığı ortada. yoksa mirilimyotrilyonlarca kaynak bu iş için harcanmazdı. yapacak alternatif kalmayınca acilen sigarayı bırakmalısın tarzı reklamlara bile medet umulur oldu.

tldr: içmemek sağlıklı ama içen bunu gerçek manada algılayamıyor. öyle kolay değil...
Sosyal ağlarda paylaş

yumy said:

Şu sigara içenlerin, sigara bırakma sebebi olarak sağlıklarını sürekli 3.4. plana atma çabası üzerinden araştırma yapmak lazım. Baya karikatür malzemesi de çıkar aslında burdan :D
Kişinin sağlığını önemsemesini kibir, egoizm falan olarak mı görüyorlar acaba hmm

kibir egoizm falan değil abi,
bayaa önemsemiyorum işte, uzun yaşama isteğim yok, genetik olarak özürlüyüm.
Sosyal ağlarda paylaş

abi helal umarım bırakabilirsin. ben günde 1 paketten fazla içiyordum camel bir de, sigarayı bıraktıktan sonra 1 ay boyunca boğulana kadar öksürdüm lavabo başında morarıyordum adeta. 5. yılı devirmişim sigarayı bırakışımın gsyi deplasmanda 2-1 yendiğimiz süper final maçında gece 12 de bırakmıştım 22 nisan 2012 vay be. arada içkiyle falan captain black içiyorum 1-2 tane o kadar da olur herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...