Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Meanwhile in Turkey

razzRaziel

Öne çıkan mesajlar

Yok yanlışsın tamamı ile felsefi yaklaşım bu.  dediğim gibi matematiği büküyorlar.  zaten 26. boyuta ulaşmaya çalışıyorlar. Gerçeklerle 5. boyuta bile ulaşmazsın felsefe olmadan.

Mesela faraza diyelim x boyutta güller konuşuyor y boyutta filler uçuyor. Böyle alarak verileri hesaplıyorlar işlemlerini tamamı ile felsefe yani

akirafes tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Matematikte herhangi bir üniversite öğrencisi 4-5-6 boyutlu denklemler çözmeyi en temel Calculus'ta alıyor zaten. Computational Mathematics için bu işlemler string'e bir satır daha eklemekten ibaret (ya da matrise birer sıra/sütun). 

Bu felsefik değil matematiksel bir yaklaşım. 

Felsefik olarak o boyutları nasıl anlamlandırabiliriz diye sorabilirsin, bunun için yukarıdaki video var mesela). Ama fiziksel ve bilimsel gelişim için etken değil, çünkü o anlamı sorgulamadan matematikle yürüyor zaten bilimsel kısmı.

Ha, o boyutlardan başka bilimsel sorgulanabilecek olasılıklar çıkartabilirsin, bilime bir filiz katmış olursun, oradan yine matematik ve fizikle o filiz yeşerir ya da ölür. Ama yeşerme ve ölme kısmında felsefenin önemi kalmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

33 dakika önce, Rewendor dedi ki:

Bu felsefik bir yaklaşım değil ki, matematiksel bir yaklaşım. Hatta boyutlar için pek çok farklı bilimsel yaklaşım var.

Bu yaklaşımlardan bir tanesini fiziksel olarak da açıklayan şöyle bir video var mesela.

2.nin 2 si En son 4. dakika da söylüyor dediğimi dinlersen.  Yani senin verdiğin link de felsefeden, benim dediğimden bahsediyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, eldar dedi ki:

Evrim yok, insanı uzaylılar getirdi demek felsefe yapmak mı oluyor? 

Ciddi misiniz? bunu bana mı diyorsun eldar? yoksa espri mi yapıyorsunuz? konuştuğumuz konu kuantum fiziği şu an? evrimle ne alakası var? evrim yok demedim ki ben  ice kendi kendine aaa sen cahilsin yok diyorsun dedi. Ben maymundan geldiğime inanmıyorum dedim. Evrimin var olduğunu yazdım. Burada da mod örnek vermiş bak felsefe yok demiş quantum da yalnızca matematik demiş ama verdiği örnekte felsefe kullanıldığı yazıyor quantum da. Yani pek cevap vermemeye çalışıyorum ama senin gibi düzgün yazanlarda böyle yazınca cevaplamak zorunda kalıyorum.  

Sosyal ağlarda paylaş

20 saat önce, akirafes dedi ki:

@Black-ice

The theory of evolution is the only scientifically defensible explanation for the origin of life and development of species. A theory in science, such as the atomic theory in chemistry and the Newtonian and relativity theories in physics, is not a speculative hypothesis, but a coherent body of explanatory statements supported by evidence. The theory of evolution has this status. Explanations for the origin of life and the development of species that are not supportable on scientific grounds should not be taught as science

Bunu biliyorum okuyorum. Ama ben inanmıyorum. Ve benim gibi buna inanmayan  bilim adamı  statüsünde olan çok fazla insan var. Ben hala başka bir gezegenden geldiğimize inanıyorum.

Burada da Google cevirisini vereyim ben tercüme edince beğenmiyorsunuz Evrim teorisi, yaşamın kökeni ve türlerin gelişimi için bilimsel olarak savunulabilir tek açıklamadır. Kimyadaki atom teorisi ve fizikteki Newtoncu ve görelilik teorileri gibi bilimdeki bir teori, spekülatif bir hipotez değil, kanıtlarla desteklenen tutarlı bir açıklayıcı ifadeler bütünüdür. Evrim teorisi bu duruma sahiptir. Yaşamın kökeni ve bilimsel gerekçelerle desteklenmeyen türlerin gelişimi için açıklamalar fen bilgisi olarak öğretilmemelidir.

---

Bunu bildiğimi ama insanın maymundan geldiğine inanmadığımı söyledim. bu sefer saygısızca daha cahil olmakla ithal edilip hakaret edildim.  Burada yanlış olan bir olay var birde. Sizin yazmadığınız iki cins var monkey  ve ape. İnsanlarlar kesin kez maymundan gelmiyor ape ler den geliyor. Bunu bile bilmiyor bir cok insan hala maymundan geldiğini savunuyor burda. Ama ben dünya dışından genetiklerimizin geldiğine inanıyorum. Bunu da cahillik olarak hakaret edecekseniz bence önce forum adabını öğrenin.  Hatta gelişmiş hayatın bu dünyada bitip ilkel yaşama dönüp tekrar geliştiğine inanıyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

Evrim teorisi insan maymundan geliyor diyor mu ki zaten? İnsanla maymunun atası ortak demiyor mu?

Şimdi dönüp baktım neler yazdığına tekrar. Bir bilimsel gerçeğe, sava, teoriye vs. inanmıyorum diyenin 2+2=4 olduğuna inanmıyorum diyenden bir farkı yok gözümde. Ha 2+2=4 etmeyebilir gerçekten ama bunun niye olduğunu ortaya koyman lazım. İçime doğdu, beğenmedim o yüzden inanmıyorum gibi bir görüş olamaz. Orada ortak atamızı bulmada kayıp halka var diye elle tutulur bir şey koymuşsun, güzel. Gerçi bunun senin öne sürdüğünle tam alakasını da çözemedim. Ama kendi "inancın" olan homo sapiens'in (veya artık onun atasının mı neyse, bekleneceği gibi burası muğlak) Mars'tan geldiği savına dair bir şey koymana imkan yok, çünkü bu bilimsel bir görüş değil.

Bununla dalga geçtim ben de kabaca.

Sosyal ağlarda paylaş

14 dakika önce, eldar dedi ki:

Evrim teorisi insan maymundan geliyor diyor mu ki zaten? İnsanla maymunun atası ortak demiyor mu?

Şimdi dönüp baktım neler yazdığına tekrar. Bir bilimsel gerçeğe, sava, teoriye vs. inanmıyorum diyenin 2+2=4 olduğuna inanmıyorum diyenden bir farkı yok gözümde. Ha 2+2=4 etmeyebilir gerçekten ama bunun niye olduğunu ortaya koyman lazım. İçime doğdu, beğenmedim o yüzden inanmıyorum gibi bir görüş olamaz. Orada ortak atamızı bulmada kayıp halka var diye elle tutulur bir şey koymuşsun, güzel. Gerçi bunun senin öne sürdüğünle tam alakasını da çözemedim. Ama kendi "inancın" olan homo sapiens'in (veya artık onun atasının mı neyse, bekleneceği gibi burası muğlak) Mars'tan geldiği savına dair bir şey koymana imkan yok, çünkü bu bilimsel bir görüş değil.

Ben bilimsel görüş demedim ki kendi görüşüm dedim. Bilimsel görüş de neye dayanıyor ki? ışığın içinde parçacık var olduğu sayılıyor. Bunu git bir lise de söyle sana nasıl bakarlar. Uzayda her yerde parçacıklar var deniyor hatta biliniyor artık. Vakumun tanımı resmen değişti. Bugün senin bulunduğun ortamda mesela bir odadaysan şu an o kadar  çok olay oluyor ki bir kaçını buraya yazsam ooo millet nasıl hakaret eder. Ama en basitinden yazayım bir ikisini mesela şu an eğer bir oda da isen orada bir sürü frekans var. Bunları duyamıyorsun ama varlar. Bunlar Moskova'dan ve ya İngiltere'den   radyo dalgaları olabilir. Bunu örnek olarak verdim( daha ilersini yazmam buraya gelecek tepkiler belli). Odanda bu dalgalara ayarlı bir radyo olsa bunları dinleyebilirsin de hatta. Ama sen bunlara tune değilsin yani bunları çıplak kulakla dinlemeye. Aynısı ışıkta da geçerli odanda şu an görmediğin renklerde var gerçekte o renkler orada duruyor ama sen göremiyorsun. Belli aletlere ihtiyacın var görmek için. Şimdi biraz daha cüretkar olayım. Odan da göremediğin partüküller de var cisimler yani. 

Bu yukarıda yazdığım bilim. Ama son yazdığımı git normal bir insana söyle bakalım sana nasıl bakacak. 

Sosyal ağlarda paylaş

40 dakika önce, eldar dedi ki:

2+2=11 ediyor trinary de ama quantum da kesinlikle 2+2=4 etmiyor. Bunu okudum. Ama nasıl hesaplanıyor bilmiyorum.  Ama quantumun bu 2+2 =4 değildiri çok eleştiri de alıyor okuduklarımda. 

Sosyal ağlarda paylaş

dikkat edersen mesajın içinde "2+2=4 etmeyebilir gerçekten" yazmışım. Ne söylediğin de önemli ama neye dayandırdığın daha önemli. Bilimsel bir tezi kendi görüşüm bu diye yanlışlayanlar, daha önce dediğim gibi 2+2=4 değil diyenden farkı yok. Bilimsel tezi ancak bilimsel yöntemlerle çürütebilirsin, başka hiçbir şekilde çürütemezsin.

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

14 dakika önce, Scalanova dedi ki:

gereksiz kucuk dusurme cabalari... kendince fikrini yaziyor adam katil katilma da hakaretler neden?

bu olayin lise2 gibi bitmesi gerekiyordu insan hic bakmaz mi ya ben ne yaziyorum nasil bi shitpostinge gidiyor yazdiklarim diye otokontrolün olmadıgı yerde hakaret en iyi cevap.

Sosyal ağlarda paylaş

10 dakika önce, sacrolash dedi ki:

bu olayin lise2 gibi bitmesi gerekiyordu insan hic bakmaz mi ya ben ne yaziyorum nasil bi shitpostinge gidiyor yazdiklarim diye otokontrolün olmadıgı yerde hakaret en iyi cevap. 

sorun burada işte shitpostinge sana bir örnek vereyim de daha da zevklen. Şimdi hayali kafamızda kurduğumuz problemlerini çözerken ki boyuttan çıkıp daha gerçekçi bir olası boyuttan söz edeyim. Bir örnek vereyim. Mesela sacını tarıyorsun tarakla bu tarağı alıp yerdeki kâğıt parçalarına tuttun mu ufak kâğıt parçaları hareketleniyor. Sen buna elektirik diye bakabilirsin. Bense bulunduğumuz boyutta ki yerçekiminin zayıflamasına bağlayabilirim. Mesela bu boyutta ki yerçekimi nereye gidebilir? Ben diyor olabilirim ki başka bir boyuta gidiyor. İşte buradan başka bir boyut olduğu varsayımını söyleyebilirim canlı gerçekte var olan bir boyut. bizim yerçekimimiz oraya kayıyor. o boyut yüzünden yerçekimimiz azalıyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 15.07.2019 at 13:08, deadwoll dedi ki:

Öte yandan halka evrimi anlatmaya çalışmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum ben. Hatta pek çok bilimsel kavramı anlatmaya çalışmak nafile. Günümüzde bilimsel araştırmanın nasıl yapıldığını, bilimin nasıl işlediğini, şüpheciliği, hipotezi, teoriyi bilmeyen ya da içselleştirememiş diyelim insanlara oturup dil dökmek boş iş. Hem kafaları karışır, hem de cahilce karşı çıkar can sıkarlar sdf

2.5 sayfa evvel şunu yazdıydım. Boşuna uğraşıyorsunuz.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, deadwoll dedi ki:

2.5 sayfa evvel şunu yazdıydım. Boşuna uğraşıyorsunuz.

Cahilliğimi affet @deadwool süper zekan ile beni aydınlat lütfen bahsettiğin gross evulation nereye gidiyor? evulation bildiğin biz çiftleştiğimizde evriliyoruz bağışıklık sistemimiz her zaman evriliyor ayrıca kimyamızda ama Sen gross evulation da uzman olarak bana bir basit şeyi cevapla nereye evrileceğiz xxx sene sonra. Gözlerimiz büyüyecek mi? Bedenimiz ufalacak mı? Beynimiz büyüyecek mi? Lütfen beni aydınlat.  Bilim senin düşündüğünden çok daha değişik bir şey. Dünün gerceği bilimi bugünün yanlışı. Yarın ise bugün bildiklerimizin doğru olmayabileceği. Bunu unutma. Bak tarihe geçmiş örneklerle dolu. Bugün doğru bildiğin bir çok kanıtlanmış gerçek bile yarın değişebilir. Bunu zaten kabullenmiyorsun bu yanlış. Ama asıl yanlış olan körü körüne birşeye inanmak. Daha önce planck örneğini vermiştim. Okumadın herhalde. Planka prof hocası fizikde artık hiç bir bilinmeyenin kalmadığını söylüyor ki almanyanın en büyük profesörlerinden biri. Ona kimya öğrenmesini söylüyor. Ama Planck aksini yapıyor ve bugüne kadar bilinen okullarda ögretilen fiziği tümden sarsıyor. Senin okullarda ögrendiğin körü körüne inandığın fizik şu an çok daha değişik bir alanda. Çok fazla şey değişti. Ama senin ve sen gibiler yeniliklere kapalı kişilersiniz. Birisi sizin dediğinize karşı çıksa oooo cahil. Plank gibi tarihde çok örnek verebilirim sana. Benim inandığım insan bu halimizdir. Gelecekte bir gross evulation gecirmiyeceğiz geçmişte gecirmediğimiz gibi. Buna inanıyorum. Bence açık olun çok fazla kapalısınız fikirlere saygı duyun. Hakaret etmeniz karşı fikirlere ne kadar kötü bir eğitim aldığınızın göstergesidir. (bunu genele yazdım sana değil) O kadar çok bilim diye bildiğiniz şey yanlış ki şu an okullarda okutulan fizik den tutun günlük hayatta yaşadıklarımız. (Eğer quantum fiziği doğru ise). Bilim kendini devamlı yeniliyor. Ama Bazıları kendini buna kapatıyor. Açık olun. Sizin gibi  düşünmeyeni de aşığılamayı bırakın.  cahilliği de neye göre ölçüyorsunuz merak ettim. Bana cahil diyenler le buluşalım İstanbul da olan bir mod da şahit olsun buraya yazsın. Bana göre bir dil bir insandır. Diplomalar da bunun en güzel temsilidir. Getirelim diplomalarımızı bana burda cahil diyenlerin çoğu yabancı dil bile bilmiyordur. bazılarının ise ancak tek diploması vardır. Teklifim açık. İstanbul da bir mod eşliğinde diplomalarımızı getirelim masaya koyalım.  Daha diyecek bir şey var mı? sonra buraya yazsın mod şu şuradan mezun bu buradan mezun diye. Bakalım cahilliğimizi burada üç kuruş laflarla değil de senelerce okuyarak aldığımız diplomalarla gösterelim. Söz boş yazılı belge gösterelim. Bana cahil diyenlere söylüyorum. Kendinize güveniyorsanız tahsilinizin benden iyi olduğuna inanıyorsanız gösterin. Lafta kalmayın.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...