Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Meanwhile in Turkey

razzRaziel

Öne çıkan mesajlar

öff.

buna ben new age cahillik diyorum. biraz araştırmış okumuş olsan şunu yazmayacaksın zaten. bizde böyle bir şey var insanların yıllarca araştırıp laborotuar ortamında deneylerle falan kanıtladığı şey hakkında "bence"yle başlayan cümleler kurabiliyoruz. bir yahova şahidi bence mutasyon diye bir şey yok demişti bana günün birinde. şundan farklı değil yazdığın.

On 13.06.2019 at 06:07, akirafes dedi ki:

Ben kesinlikle maymunun bir  cinsinden geldiğimize katılmıyorum. Zaten bilimsel olarak da kanıtlanmış değil hala. Aksine 3-4 milyar önce nehirleri denizleri hatta okyanusu olan gayet yaşanabilir bir atmosferi olan Mars'tan geldiğimize inanıyorum. Bu benim inancım bu da kanıtlanmış değil. 

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, Black-ice dedi ki:

öff.

buna ben new age cahillik diyorum. biraz araştırmış okumuş olsan şunu yazmayacaksın zaten. bizde böyle bir şey var insanların yıllarca araştırıp laborotuar ortamında deneylerle falan kanıtladığı şey hakkında "bence"yle başlayan cümleler kurabiliyoruz. bir yahova şahidi bence mutasyon diye bir şey yok demişti bana günün birinde. şundan farklı değil yazdığın.

Değerli dostum. İnsanın maymundan geldiğine dair kesin bir kanıt yok. Yalnızca varsayım ve teori. Bunun ötesinde kanıtlanmış bir olay değil. Bilinen en eski insanımsı yaratık belki bu. Tam ne oda belli değil.  700.000 yıl öncesinden bir hobitimsi kalıntı yalnızca. 

http://theconversation.com/a-700-000-year-old-fossil-find-shows-the-hobbits-ancestors-were-even-smaller-60192

https://australianmuseum.net.au/learn/science/human-evolution/homo-floresiensis/

Sonra bu 210.000 yıllık geliyor.

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/210000-skull-may-be-oldest-human-fossil-found-europe-180972629/

ama dna o kadar eski ki. Hala çözümlenemiyor. 

http://www.bbc.com/earth/story/20170517-we-have-still-not-found-the-missing-link-between-us-and-apes

Şunu linki de bırakayım. BBC nin makalesini Daha hala kayıp halka bulunamadı. Bu yalnızca dediğim gibi bir teori. Daha ötesi değil. 

akirafes tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, akirafes dedi ki:

Değerli dostum. İnsanın maymundan geldiğine dair kesin bir kanıt yok. Yalnızca varsayım ve teori. Bunun ötesinde kanıtlanmış bir olay değil. Bilinen en eski insanımsı yaratık belki bu. Tam ne oda belli değil.  700.000 yıl öncesinden bir hobitimsi kalıntı yalnızca. 

http://theconversation.com/a-700-000-year-old-fossil-find-shows-the-hobbits-ancestors-were-even-smaller-60192

https://australianmuseum.net.au/learn/science/human-evolution/homo-floresiensis/

Sonra bu 210.000 yıllık geliyor.

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/210000-skull-may-be-oldest-human-fossil-found-europe-180972629/

ama dna o kadar eski ki. Hala çözümlenemiyor. 

http://www.bbc.com/earth/story/20170517-we-have-still-not-found-the-missing-link-between-us-and-apes

Şunu linki de bırakayım. BBC nin makalesini Daha hala kayıp halka bulunamadı. Bu yalnızca dediğim gibi bir teori. Daha ötesi değil. 

Insanin maymundan geldigini soyleyen hic bir bilimsel kaynak yok. Oyle missing link geyigi de yok. En fazla soylenen insanla maymunun bir noktada ayni atadan evrimlesmeye basladiklari. Evrim agacinin ayni dalindan iki farkli surgun yani.

Niyeyse bir ara tur geyigi tutturulmus ama evrim teorisine gore her canli ara tur. Evrim kesikli degil surekli olarak gerceklesiyor. Ancak biz insan olarak cok kisitli bir suredir dunyada dolastigimiz ve daha da kisa suredir gozlem yapabildigimiz icin her sey duraganmis gibi geliyor.

Evrim varsayim degil, teori olarak adlandirilma nedeni de mekanigini aciklamak icin kesin bir bulgu olmamasi. Survival of the fittest mantigiyla oldugu dusunuluyor evrimin, soru isareti orada. Yoksa evrimin varligi veya yokligu tartisilmiyor bilimsel camiada. Evrim var.

Son olarak dinle celisiyor diye "evrime inanmiyoruz" diyenler ya hristiyan falan ya da dinlerini bilmiyorlar. Evrim kuramiyla celisen bir yer yok Kuran'da.

Sosyal ağlarda paylaş

kuyruksuz maymun olduğumuz konusunda bilim alemi çok uzun zamandır hemfikir. azı dişlerimizin üstündeki hafif yarıklara kadar ortak özellikler taşıyoruz. attığın linkler hominoid fosilleriyle ilgili. bu "maymundan gelmiyor kanıtlanmadı" lafı tamamen senin kendi çıkarımın. bu çıkarımı yaparak bütün evrimsel biyoloji dünyasını karşına almak da işte new age egosu. enhanced biz maymundan geliyorsak neden hala maymunlar var.

öncelikle şunu bi açıklaman lazım bana zaten: bir türün bütün fosillerini inceliyor, başka bir canlı türüyle hiçbir ortak yön bulamayıp sadece primatlarla bunları taksonometrik olarak falan kategorileştirebilecek kadar fazla ortak yönler bulabiliyorsan buna hangi akıl ve mantıkla bilimsel olarak kanıtlanmadı diyebiliyorsun? nasıl bir kanıt arıyorsun anlamadım. hayır illa arıyorsan kromozom ve dna uyumu var çok yüksek oranlarda. neye göre kanıtlanmadı diyorsun yani. hani bana bi link at, hemeopati sevmeyen, bilim alemlerince kabul edilmiş bir bilim adamı "maymunlarla insan arasındaki bağlantı kesin değil" desin o linkte o zaman.

saçmalıkların başlangıcı hep taksonomlar ve biyologlar arasında insanı nereye yazalım kavgasından. maymuna mı yazalım yoksa ayrı bir tür mü açalım diyor taksonomlar. ama evrim bilimciler çoktan maymunları kuyruklu-kuyruksuz diye birleştirip simiyen adı altında topladılar. işte bir de akifaresi ikna edebilirlerse bilim amacına ulaşacak.

okumuş olmak geleneksel egolardan kurtulmayı sağlamıyor her zaman. bütün bu missing link olaylarının böyle başlıklara atılması insanı olabildiğince maymundan uzaklaştırıp halkın gönlünü hoş tutmak. her evrimsel süreçte missing link vardır abi. fosillerin yüzde 1'i bile ulaşmıyor bize. (yüzde 1'i salladım daha az da olabilir) bulamazsan fosili missing linksin. yapacak bişey yok. ama bulunduğu kadarıyla çoktan primatlarla bağlantımız kuruldu.

halk kabullenemiyor maymun olmayı bilim adamları da yumuşatmak ya da maymun lafını unutturmak için elinden geleni yapıyor. sonra böyle yanlış anlaşılmalar popüler dergilerin yazılarından falan döne döne front end kullanıcıya ulaşıyor. bir de türkçede ape 'in falan türkçesi de yok. direk hepsi maymun. iyice aptal bir hal alıyor bizim dilimizde. şempanze desen çarli, ape desen maganda kıllı goril.

lütfen tek ricam evrim okuyacaksınız dawkins okuyun. türkçe kaynak olarak da evrim ağacı en iyisi. controversial herşeyden arınmış en güzel kaynak. ben bu postta yazdıklarımın çoğunu da oradan öğrendim.

2 saat önce, deadwoll dedi ki:

En fazla soylenen insanla maymunun bir noktada ayni atadan evrimlesmeye basladiklari.

abi burada da bi tanım hatası yapılır her zaman. bu da yumuşatmak için çok fazla yaygınlaşan bir şey.

6-7 milyon yıl geri gidersen şempanzelerle ortak atamızı bulursun. 10 milyon git goriller. 30 milyon gidince de kuyruklu maymunlarla ortak atamıza ulaşıyoruz. ondan öncesi zaten primat bile değil.

biz direk maymunuz. cinsimiz türümüz kuyruksuz maymun. bu ortak ata muhabbeti maymun, şempanze gibi halk arasında aptallıkla eşleştirilen türlerden bizi koparmak için çok yapılıyor. evet bu sirk maymunlarıyla ya da çarlinin türünden gelmiyoruz. onlarla ortak atalarımız var işte. çarli kuzenimiz. ama biz maymunuz. kuyruksuz maymunuz hala. zaten aynı çağda atasını görebilen tür yok. gel de bunu cahillere anlat.

video related:

Sosyal ağlarda paylaş

@Black-ice abi yumuşatmak için söylenen bir şey değil işte, evrimi betimlerken maymundan geldik diyince süreklilik ilkesini göz ardı etmiş gibi oluyorsun. Çünkü toplum bugün doğada gördüğü maymunun sabit kaldığını, insanınsa ondan evrimleştiğini düşünüyor. Öyle bir şey yok. Ne bugünkü maymun bilmem kaç milyon yıl önceki maymun, ne de insan bilmem kaç milyon yıl önceki insan. Maymundan geldik demekle basit tek hücreliden geldik demek arasında pek bir fark yok. Evrimi bir noktasından yakalayıp o noktadaki türden evrimleştiğimizi söylemek saçma geliyor bana. BÜYÜK RESME bakmak lazım. Durmadan evrimleşiyoruz her saniye, her an. Türler farklılaşıyor, yok oluyor, yeni türler oluşuyor ve böylece sürüp gidecek, bunu anlamak lazım.

Öte yandan halka evrimi anlatmaya çalışmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum ben. Hatta pek çok bilimsel kavramı anlatmaya çalışmak nafile. Günümüzde bilimsel araştırmanın nasıl yapıldığını, bilimin nasıl işlediğini, şüpheciliği, hipotezi, teoriyi bilmeyen ya da içselleştirememiş diyelim insanlara oturup dil dökmek boş iş. Hem kafaları karışır, hem de cahilce karşı çıkar can sıkarlar sdf

Sosyal ağlarda paylaş

@Black-ice

The theory of evolution is the only scientifically defensible explanation for the origin of life and development of species. A theory in science, such as the atomic theory in chemistry and the Newtonian and relativity theories in physics, is not a speculative hypothesis, but a coherent body of explanatory statements supported by evidence. The theory of evolution has this status. Explanations for the origin of life and the development of species that are not supportable on scientific grounds should not be taught as science

Bunu biliyorum okuyorum. Ama ben inanmıyorum. Ve benim gibi buna inanmayan  bilim adamı  statüsünde olan çok fazla insan var. Ben hala başka bir gezegenden geldiğimize inanıyorum.

akirafes tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...