Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Schengen - Macaristan

feverfeverray

Öne çıkan mesajlar

selam,

bikaç hafta önce bitane başlığa yazmıştım. ilk kez yurtdışına çıkıyorum. biletlerimi almıştım pasaportu çıkartmadan önce. pasaport geldi, ankara'daki orange vize'ye gittim. başvurumu yaptım. sponsor göstermemiştim, hesabımda 1 haftalık seyahat için 5000 tl gösterdiğim için. (olabiliyorsa) babamın maaş bordrosunu ve dilekçesini istediler. öğrenci olduğum için sponsor göstermek daha iyi oluyormuş. ok dedim, onları da verdim.

21 şubat salı günü yaptım başvuruyu. oradaki beyfendi bana 10 içinde sonuçlanır dediği için aramadım 3 gündür, bugün arayayım madem dedim. hazırmış zarfım. vize onay bilgisini onlardan alamıyorum. 3 günde vize çıkar mı? çok cahilim bu konularda, ilk kez çıkıcam neticede. eksik belge de vermedim her şeyim tamamdı.

orada da sormadım ama onay aldıysam schengen bölgelerinde o bir hafta içinde dolaşabileceğim değil mi? budapeşte'ye girip oradan viyana'ya gidip ya da roma'ya, budapeşte'den türkiye'ye geri dönmek gibi planlarım var. =)

Gezilecek görülecek yerler tavsiyelerinize de açığım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Myrica said:

5000 tl uygun bir rakam.Kalınacak her gün için 40 euro mu ne isteniyor banka hesabında.

Bunun net bir matematiği yok genelde ama gittiğin ülkenin günlük asgari ücretinin üstünde bir para ile gitmen gerek planladığın seyahat günü başına. Bu vize süreni etkilemiyor belki ama Schengen bölgesindeki toplam kalış gününü etkiliyor. Atıyorum 6 aylık veriyor ama max. 45 gün bulunabiliyorsun gibi

3000 TL ile de alırsın Schengen yoksa ama 1 aylık verirler toplam 7 gün kalmalı vs.
Sosyal ağlarda paylaş

BulletRide said:

Myrica said:

5000 tl uygun bir rakam.Kalınacak her gün için 40 euro mu ne isteniyor banka hesabında.

Bunun net bir matematiği yok genelde ama gittiğin ülkenin günlük asgari ücretinin üstünde bir para ile gitmen gerek planladığın seyahat günü başına. Bu vize süreni etkilemiyor belki ama Schengen bölgesindeki toplam kalış gününü etkiliyor. Atıyorum 6 aylık veriyor ama max. 45 gün bulunabiliyorsun gibi

3000 TL ile de alırsın Schengen yoksa ama 1 aylık verirler toplam 7 gün kalmalı vs.

bu sabit degil mi.. yani 3 aylik vizede 1 ay kalabilirsin 9 aylik vizede 3 ay kalabilirsin gibi?
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

BulletRide said:

Myrica said:

bu sabit degil mi.. yani 3 aylik vizede 1 ay kalabilirsin 9 aylik vizede 3 ay kalabilirsin gibi?

değil, veren makamın inisiyatifinde. "çok param var vize verin konsere gidicem" deyip de 4 günlük sadece o event tarihlerini kapsayan vize de verebilirler :)

o 3 ay 9 ay muhabbeti de şöyle kısaca, vizenin bir başlangıç, bir bitiş tarihi var, bir de kalış süresi var. kalış süresi 89 güne kadarsa vize 10 yıllık da olsa o 89 gün yenilenmiyor. 1 kerede kullanmak zorunda olmamakla birlikte vize geçerlilik süresi boyunca toplam 89 gün kalabilirsin (schengen'e girdiğin ve çıktığın günler dahil :P)

90 olduğu anda, "180 gün içinde 90 gün" şeklinde olur o. yani 6 aylık periyotlar içinde toplam 90 gün kalabilirsin, yine 1 kerede olması şart değil. bugün 14 nisan, 14 ekim'den bu yana 82 gün kalışın varsa 8 gün daha gidebilirsin.

günlerin yenilenmesi de nasıl diyim. içerde olduğun her gün, 6 ay sonra yenileniyor. yani 14 ekimde schengen'e gittin, kesintisiz 90 gün kaldın. bugün bi 90 günlüğüne daha gidebilirsin, çünkü bugün 14 ekim'de, yarın 15 ekim'de, ertesi gün 16 ekim'de içerde oluşunun üzerinden 6 ay geçmiş oluyor. her gün için yeni bi 6 aylık periyot başlıyor diye düşünebilirsin. bu mantıkla 3 ay git, 3 ay dön şeklinde takılabilirsin.

ama yine atıyorum 14 ekimde gittin, 7 gün kaldın. sonra aradan bi ay geçti, 83 gün daha kaldın. bugün 14 nisan, 7 günlüğüne gidebilirsin. 8. gün geldiğinde schengen'de olursan son 180 gündeki 91. günün olmuş oluyor.

not: yüz bin tane damga varsa iş inada binmezse kimse saymıyor :P
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...