Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Prag - Viyana

barbu

Öne çıkan mesajlar

Selamlar

6 gün (ilk gün öğleden sonra varıyoruz, son gün de 17.00'de uçak. Bu yüzden toplamda 5 gezilecek gün gibi sayabilirsiniz)

Bu sürede 3-3 prag-viyana bölecektik ama araştırınca Český Krumlov diye güzel bir yer gördük. Baya öneriliyor.

Buraya yol üstünde uğrar isek ekstra 8-9 saat zaman kaybı olacak. Ve Prag'da en azından 2 gece kalırsak pazartesi günü bu yere gitmemiz gerekiyor ve o gün de kapalı oradaki kaledir müzedir vs. Bu yüzden kararsız kaldık. Sadece şehir bile güzel diyen var ama ya prag ya viyana'dan yemek zorunda kalacağız 1 gün.

Buraya giden eden var mı? Ya da zaten 2.5efektif gün kalacak her şehire. Anca keyfine varırsınız mı dersiniz?

Bilenlerden tavsiye istiyorum kısaca. Tren bileti vs alacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 2 hafta sonra gidiyorum Prag'a, cesky krumlov'a da gidicez hatta.

Daha once hem Prag, hem viyana gezmiş biri olarak Prag'a daha fazla zaman ayırmanız gerektiğini düşünüyorum.

Uzun uzun şehir içinde tavsiyeler yapmayacağım, bir sürü blogda falan cartta curtta yazıyor zaten, tek diyeceğim Prag'da lokal bira yapan yerlerde bira deneyin. Bir de U Medvidku diye lokal göbekli amcaların gittiği bir bar var, Saray'a giden yolun başındaki tramvay durağının orda oraya uğrayıp bi bira patates yapın derim.

Prag'a ilk gidişimde cesky'e gitmediğime pişman oldum her giden anlattıktan sonra, o yüzden bence pişman olmayın ve gidin. Viyana'ya 2 gün yeter hızlı gezerseniz. Bence ideali Viyana 3, Prag 3, cesky 1 şeklinde ama kısıtlı zamanı ben olsam Viyana'dan çalardım.

Bir de seçim yaparken tercihlerinize gore belirleyin, Sanat görücem, SANAT İÇİN ÖLÜRÜM diyorsanız Viyana'da fazla zaman geçirin. Prag daha böyle içeyim takılayım, yaşanılacak güzel bir şehir göreyim, Tarih'in dibine vurayım o yaşanmışlıkları göreyim için daha iyi. Sanat konusunda Viyana kadar başarılı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

Ben 2 hafta sonra gidiyorum Prag'a, cesky krumlov'a da gidicez hatta.

Daha once hem Prag, hem viyana gezmiş biri olarak Prag'a daha fazla zaman ayırmanız gerektiğini düşünüyorum.

Uzun uzun şehir içinde tavsiyeler yapmayacağım, bir sürü blogda falan cartta curtta yazıyor zaten, tek diyeceğim Prag'da lokal bira yapan yerlerde bira deneyin. Bir de U Medvidku diye lokal göbekli amcaların gittiği bir bar var, Saray'a giden yolun başındaki tramvay durağının orda oraya uğrayıp bi bira patates yapın derim.

Prag'a ilk gidişimde cesky'e gitmediğime pişman oldum her giden anlattıktan sonra, o yüzden bence pişman olmayın ve gidin. Viyana'ya 2 gün yeter hızlı gezerseniz. Bence ideali Viyana 3, Prag 3, cesky 1 şeklinde ama kısıtlı zamanı ben olsam Viyana'dan çalardım.

Bir de seçim yaparken tercihlerinize gore belirleyin, Sanat görücem, SANAT İÇİN ÖLÜRÜM diyorsanız Viyana'da fazla zaman geçirin. Prag daha böyle içeyim takılayım, yaşanılacak güzel bir şehir göreyim, Tarih'in dibine vurayım o yaşanmışlıkları göreyim için daha iyi. Sanat konusunda Viyana kadar başarılı değil.

Ya işte sıkıntı şu. Prag 3 gün kalırsam, 4. günü Český Krumlov'A gidersem Pazartesi oluyor o gün. Kale filan kapalıymış pazartesi günü. sadece şehir'i gezip, viyanaya devam edeceğiz.
1 gün daha kalırsak(salı günü cesky'e gidersek) bu sefer de viyanaya 1 akşam ve 1 sabah kalıyor sadece gezmelik ki o da son gün sabahı işte.
Prag 1.5 gün kalırsak pazar gidersek olabilir ama bu sefer de herkes diyor ki 1.5 gün çok az prag için.

Bu durumda belki de kale, şato filan görmeden sadece şehire uğrayacağız Český Krumlov'da.
Sosyal ağlarda paylaş

Viyanada ÇOK fazla müze ve sanat var, bi kunthistoriche bi saraya gitmezsen olmaz ve ciddi de vakit yiyorlar. Sezon bitmediyse mutlaka bi akşam operaya gitmeniz gerekiyor falan. Şehir olarak zayıf olduğu için (prag a göre zayıf tabi asd kriterim tr değil) 2,5-1-2 olarak ayırabilirsin belki zamanı. Önce pragda yarım gün turlamaca + illa görmek istediğin bi müze varsa (Kafka müzesi, komünizm müzesi gibi niş mekanlar) ve prag akşamı, ertesi gün holynin dediği gibi 5 saati yola harcayıp git gelle cesky, ertesi gün 1 tam gün prag (pzt oluyor sanırım ama pragda önemli değil) ve ordan da son iki gün viyana yapabilirsin. Yorucu olur ama her yeri gezmiş olursun işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Viyanayi harcayin. Prag masal gibi bir sehir. Kale muze gezmeye 1 gun desen, kesinlikle gece ve gunduzu ayri ayri sakince tadina varmak icin zaman istiyor. Viyana pragdan sonra gri ve kasinti gelicek zaten size. Buyuk sehir iste bildigin, prag muhtesemdi ya.. nasi özledim bak simdi.
barbu said:

Selamlar

6 gün (ilk gün öğleden sonra varıyoruz, son gün de 17.00'de uçak. Bu yüzden toplamda 5 gezilecek gün gibi sayabilirsiniz)

Bu sürede 3-3 prag-viyana bölecektik ama araştırınca Český Krumlov diye güzel bir yer gördük. Baya öneriliyor.

Buraya yol üstünde uğrar isek ekstra 8-9 saat zaman kaybı olacak. Ve Prag'da en azından 2 gece kalırsak pazartesi günü bu yere gitmemiz gerekiyor ve o gün de kapalı oradaki kaledir müzedir vs. Bu yüzden kararsız kaldık. Sadece şehir bile güzel diyen var ama ya prag ya viyana'dan yemek zorunda kalacağız 1 gün.

Buraya giden eden var mı? Ya da zaten 2.5efektif gün kalacak her şehire. Anca keyfine varırsınız mı dersiniz?

Bilenlerden tavsiye istiyorum kısaca. Tren bileti vs alacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Viyanada ÇOK fazla müze ve sanat var, bi kunthistoriche bi saraya gitmezsen olmaz ve ciddi de vakit yiyorlar. Sezon bitmediyse mutlaka bi akşam operaya gitmeniz gerekiyor falan. Şehir olarak zayıf olduğu için (prag a göre zayıf tabi asd kriterim tr değil) 2,5-1-2 olarak ayırabilirsin belki zamanı. Önce pragda yarım gün turlamaca + illa görmek istediğin bi müze varsa (Kafka müzesi, komünizm müzesi gibi niş mekanlar) ve prag akşamı, ertesi gün holynin dediği gibi 5 saati yola harcayıp git gelle cesky, ertesi gün 1 tam gün prag (pzt oluyor sanırım ama pragda önemli değil) ve ordan da son iki gün viyana yapabilirsin. Yorucu olur ama her yeri gezmiş olursun işte.

Şimdi şöyle oluyor. ilk gün otele eşyaları bırak çık filan 17.00'i bulacaktır. Akşam cafeler ve kapalı olmayan köprü möprü gezilir. Sonraki gün Cesky'e git-gel, 1 akşam daha prag kalıyor. Ertesi gün 1 full gün var. Bu gün içinde hem kale, hem kiliseler filan zor gezilir gibi geldi. 4. gün sabah viyanaya gidilip, 2.5 gün kalınabilir. Bu noktada prag için 1 full gün kalıyor 2 tane de akşam. şehiri yaşamak açısından güzel belki ama bu sefer kale filan baya zaman alacağından, müze veya kilise gibi erken kapanan yerlere gidemeyebilirim.

İkinci opsiyon da şu olabilir: 4. gün sabahı pragdan çık, cesky'e uğra. o günü orada geçir ve akşamına viyanaya var. Viyana'da 1 gece, 1 full gün ve 1 saba geçir. Bu sefer de Viyana'ya hiç bir şey kalmıyor. :D

Keşke 1 gün daha izin alsaydık. Český Krumlov olayı hiç planda yoktu izin alırken.
Sosyal ağlarda paylaş

Gecen hafta pragtaydik 3 gun prag sonra trenle viyana 2 gece. Gun olarak cok yeterli oldu. Pragta goulash ve kulajda ic. Traditional et yemekleri ve guzel ortam bira icin krcma ya git.

Ha bir de bira muzesi + barinda tadim.

Unutmadsn lobkowiczky vb palaslarda klasik konserler oluyor cok iyi ve ucuz exp olur. Spanish synagogue ta denk gelirsen o da iyiydi akustik olarak
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
6 gun prag + cesky bilmemneye gidin

prag'in guzellikleri saymakla bitmez

nazim hikmetin kafesinde otur, einstein kafka'nin takildigi kafede takil bilardo oyna, kalesini gez, cakma eyfele cik, jazz cluba ve klasik konserlere git, gulasch ye neredeyse bedavaya bira ic, ustu acik eski arabalardan kirala, teknede aksam yemegi ye

ve bunlarin hepsini cok ucuza ve guzel servisle yap, bosuna turizmin baskenti degil 4 mevsim turistlere ev sahipligi yapan bu sehir ^^

2 1 1 1 diye ayirip geziyi heba etmeye degmez :/

otel de onerebilirim
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...