Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Barselona/Madrid/Lizbon: Nereleri gezelim?

di

Öne çıkan mesajlar

Ahali selam,

Bu ucune gitcekmisiz, hanimim oyle buyurdu. Nereleri gezelim nereleri gorelim diye pati'ye sorayim istedim.

Bir de 6 kisilik bi grup olcaz sanirim biz. Airbnb'den guzel genis bi ev tutalim diyoruz da daha iyi bir alternatifiniz varsa ona da acigim.

Anlatin, aydinlatin plz.

edit : bi de Nisan sonunda Barselona'da denize girer miyiz acep? O kadar isinir mi oralar?
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Madrid yerine porto seyapaydiniz. Ankara gibi biyer.

Lizbon ve barselona avrupanin en guzel sehirleri olabilir yalniz. Hatun iyi rota dusunmus(tu)

Madrid degisebilir ya sikinti yok. 22-30 Nisan arasi yaklasik 7,5 gun var iste, Barselona'ya inicez, Lizbon'dan binip donucez, arasini nasil dolduracagimiz bize kalmis. Her turlu oneriye acigim yani.

Bu arada Porto vardi sanirim, hatta Madrid olmasa mi deniyodu, hayal meyal hatirliyorum zira bu muhabbet sirasinda oyun oynuyodum 8-)
Sosyal ağlarda paylaş

İddialaşamam kesinlikle, hissiyat meselesi. Gittiğim zamanki kafamla muhtemelen ilgisi vardır. Ben çok beğenmiştim.

İstanbul'un güzel hali gibi Lizbon. 7 tepeli 2 kıyılı. Bıyıklı amcalar da çok falan. Portekiz aşırı underrated bir yer zaten genel olarak. İspanya'ya overrated demeye dilim varmıyor ama bi italya ispanya falan pazarlama harikası da sayılır. Portekiz becerememiş o işleri pek.

@Di, arasını arabayla mı toplu taşımayla mı dolduracaksınız?

Endülüs diyeceğim ama 7 gün için olacak iş değil. İki şekilde de araya Madrid'i 1-1,5 günlük sıkıştırıp, Salamanca>Porto>Coimbra>Lizbon rotası iyi olabilir. Salamanca/Coimbra günübirlik. Lizbon'a minimum 3 gün. Barselona'ya minimum 3 gün.... YOK olmuyor ya 7 günde zor :P bilemedim.

Barselona'dan direkt Porto'ya bulabilirseniz uçak ayarlayın en iyisi. Son kararım bu x)
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Ahali selam,

Bu ucune gitcekmisiz, hanimim oyle buyurdu. Nereleri gezelim nereleri gorelim diye pati'ye sorayim istedim.

Barselonaya bişi yazmıyorum, tripadvisorın top attractionsı yeter de artar. Gaudinin tüm eserleri, barri gothicteki müzeler vs derken 1 hafta kalınır rahat. Bi montjuic pek gerekli olmayabilir, iç savaş hikayelerindeki kasvetli kaleyi falan göremiyorsun normal alanya kalesi gibi asd. Madridde gezilecek yer barselona kadar çok değil, Saray ve Prado müzesi var, pradonun yanında modern sanat müzesi var falan gerisi keyfe kalmış. Ama barselonadan daha samimi bi şehir öyle abartı turist yok, gece eğlencesinde ufak barlarda böyle amatör gruplar falan çıkıyor flamenco yapan, millet çalıp eğleniyor ben daha çok beğenmiştim.

said:
Bir de 6 kisilik bi grup olcaz sanirim biz. Airbnb'den guzel genis bi ev tutalim diyoruz da daha iyi bir alternatifiniz varsa ona da acigim.

Airbnb best. Gidin pazar bulun 100 çeşit peynir ve sucuk alın yumurta alın kahvaltınızı yapın falan.

said:
edit : bi de Nisan sonunda Barselona'da denize girer miyiz acep? O kadar isinir mi oralar?

Aga girilir (biz girdik nisan sonu) mersinden pay biç. Nisanda 30 derece de oluyor 15 derece de, tamamen gittiğiniz döneme bağlı. Hani gitmeden önce hava durumuna bakın, 25+ları görüyorsa alın mayoları. Yok maks 20 görünüyorsa soğuk olacaktır girilmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Barselona'da city tax iyidir, hesaba katın. İspanya'da Lanzarote, Marbella ya da San Pedro Alcantara dışında o tarihlerde deniz pek iç açıcı değil ama girersin bence aşırı keyifli olmasa da. Costa Brava tarafına da gidebilirsiniz Catalonia'nın kuzey tarafı deniz için.

Valla ben kısmi süreli çalıştım Barselona'da, dönerken ağlayacak gibi oldum; müthiş keyifli bir şehir, ayrıca Avrupa'da gerçekten sevilmek demeyeyim ama sevilmediğimizi düşünmediğim yegane bölge. Foursquare'den vs. puanı yüksek yerlere dalın yemek konusunda, çoğu yer başarılı ama akşam yemeğini 21-22:00 arası yerler en erken; o yüzden öğün saatleriniz kayabilir. Dionisos diye bir Yunan restaurant'ı var; İspanya'da Yunan mutfağı tavsiye etmek istemezdim fakat inanılmaz başarılı ve ortağı Türk. Dos Palillos'u da tavsiye ederim ama Michelin yıldızlı, bütçeye göre bakarsınız fakat hakkını veriyor
Sosyal ağlarda paylaş

6 ay ispanya erasmus yaptım. Ben bile Madrid'e gitmedim. Ankara gibi dediklerinden sdfs. Bence de Madrid yerine başka yere gidebilirsiniz. Hatta şöyle önerebilirim.

Barcelona-Endulus bolgesi-Lizbon

İspanya'da endülüs bölgesi güzeldir ve genelde insanlar atlıyor.

Gitmeden kesinlikle festivallere bak. Tarihi ona göre ayarların derim hatta. İspanya'da paso festival oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ankara'da dayak yemedim xD
iki şehrin de var bi underground olayları, yaşayanın takılıp sevdiği yerleri muhabbetleri muhtemelen de
mal mal gittiydik biz takılcak edilcek bişey de pek bulamadıydık turist halimizle
salamanca'ya geçtiydik çok eğlendiydik ama ertesi gün
tam festival zamanına denk gelmişti bi de seyahatimiz (şubatta)
hangi şehre gitsek herkes kostümle gezip öküz gibi alkol tüketiyodu sabahlara kadar
orda burda konser vardı falan
ne güzeldi lan cennete düşmüş gibi hissetmiştim
Sosyal ağlarda paylaş

Ankara ve Madrid benzetmesi ancak kuş bakışı benzetilebilir benzetilirse o da belki bilmiyorum ikisinin de nasıl göründüğü hakkında bir fikrim yok. Binalar, eserler, gece hayatını karşılaştırmıyorum bile hakaret olur Madrid için.

Barcelonaya aşık oldum ben bu kadar rahat bir şehir görmedim hayatımda. İnsanlar o kadar relax ki.. İş bulsam yaşam kalitem düşse bile düşünmem basar giderim. Tur yüzünden merkezden otobüsle 30 dakika uzaklıkta bir yerdeydi kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde ama gene de rahattı benim için.
Sosyal ağlarda paylaş

barcelona ve endülüs yapabilirsiniz (sevilla-granada)
barcelona yakınlarında girona var 1saatte gezilir ortaçağ kasabası

madrid yakınında toledo var. İspanya'nın kurulduğu bölge. Müthiş ancak Madrid gece hayatı ile ünlüdür yani gezip görmek istiyorsanız andalucia!

sevilla'dan otobüs ile lizbon 4-5 saatti sanırım

Porto ve lizbon yaparsınız
Sintra var lizbon yakınlarında yine müthiş bir yer.

onun dışına şehirdeki şeyler için tripadvisior :)
öğrenciyken gezdiğim için maalesef yiyecek-içecek tavsiyesi veremiyorum ben hep nutellalı ekmek yiyip süt içmiştim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Myrica said:

Barselona boktan,yerlisi turistleri istemiyor,siz kosa kosa gidiyorsunuz istenmediginiz yere.
Valencia guzeldir,madridde iyidir.
Lizbon euro bolgesinin en ucuz sehri,hatirlatayim.

Ne zaman yurt disi dense gelip bu minvalde mesajlar atiyorsun. Kim ne yapti sana yurt disi deneyimlerinde, nasil travmalar yasadin bilmiyorum da baydin.

Para pul derdim de yok, pahalisi ucuzu cok umrumda degil, sagol.
Sosyal ağlarda paylaş

Myrica said:

Abi çoğunuz no-lifersınız, buradan başka turizm kültürünüz de yok denecek kadar az. Her turistik araştırmayı buradan arkadaşlarınızla yapıyosunuz. Gezme kültürünüz yok. Dünyayı tanıma kültürünüz yok. İnsanını tanıma kültürünüz yok. Kafanız tek bakış, şehir çeşitliliğine hazır değilsiniz. Geziyorum diyeniz de tatava. Dünyanın her yerini gezdim diyo, ara sokakta bir esnaf Lizbonuna uğramamıştır mesela. İspanyanın duyulmuş yerlerini görmüştür.
Sosyal ağlarda paylaş

Myrica said:

di said:

Myrica said:

Barselona boktan,yerlisi turistleri istemiyor,siz kosa kosa gidiyorsunuz istenmediginiz yere.
Valencia guzeldir,madridde iyidir.
Lizbon euro bolgesinin en ucuz sehri,hatirlatayim.

Ne zaman yurt disi dense gelip bu minvalde mesajlar atiyorsun. Kim ne yapti sana yurt disi deneyimlerinde, nasil travmalar yasadin bilmiyorum da baydin.

Para pul derdim de yok, pahalisi ucuzu cok umrumda degil, sagol.

45 ülke 150 şehir oldu şimdiye kadar,çoğunu beleşe gezdim.
Herkesin gittiği yerlerle uğraşmayın,dünyada gizli saklı onlarca güzel yer var demek istiyorum,hani anlayana.
Adamlar turistten baymış kota getirecekler yakında,koşun gidin barselonaya,romaya,venediğe falan.

Lan adamlar baymış diye bu şehirleri mi görmeyeceksin? Sen 45 ülke gezerken ilk gittiğin yerler underrated yerler miydi? Yoksa bildiğin Avrupa ülkeleri mi? Her insanın ilk yurtdışı çıkışları İtalya,İspanya,Hollanda vs. olur zaten; herif atıyorum hayatında yurtdışı görmemiş direkt Peru'ya lamalar ile Ant dağlarına çıkmaya mı gidecek ya da Finlandiya'ya kuzey ışıklarına? Roma'ya, Amsterdam'a gidecek tabi. Ben de mesela 20 ülke görmüşümdür, ama şu an imkanım olsa Floransa'ya 2.kez giderim tekrar koşa koşa. Iyy rönesans, Medici çok banal diye turizm hipster'lığı kasmam
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...