Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yurtdışından Telefon Getirmek

Letsgetthesunshine

Öne çıkan mesajlar

Merhaba,

kayınpeder umreye gitti oradan telefon getirecek konu ile alakalı çok bilgi sahibi olmadığımdan adama bir şey diyemedim. Samsung S7 Edge orada 2 sene garantisi var bu garanti Türkiye'de de geçerli midir?
Geçerli olması için orada nasıl bir fatura düzenlenmesi gerekir?
Dil sadece o bölgenin dillerini içerdiğinden Türkçe dil yüklenebilir mi?
Bir de oradaki cihazlar dual sim özellikli çift hat kullandırıyor ülkemizde ise tek hatlı bütün S7 ler bu sorun oluşturur mu?
Telefonları alacağı yer Jarir Bookstore diye bi teknoloji marketi Mekke'de başka orjinal cihaz satan dükkan bilen var mıdır?

Çok soru sordum biliyorum bilgisi olan varsa bi yardım pls.
Sosyal ağlarda paylaş

Garanti işi firmaya ve ülkeye göre değişir. Avrupa'dan alınan Sony'lerde TR garantisi olmadığını biliyorum kendi adıma.

Aldıktan sonra TR'ye gelindiğinde e-devlet üzerinden banka ödemesiyle pasaporta kaydettiriliyor. Pasaportun yakın dönemde yurda giriş yapmış olması lazım ve üzerinde son 2 sene içinde başka bir telefonun bu pasaporta kaydedilmemiş olması lazım. Kayıt ücreti en son 139 lira gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam. e-devlet'te detaylar yazar. Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız telefon operatörü bayisine gidin yaparlar, ama çoğu ek ücret alır. E-devlet'i biraz kurcalayınca 5 dk içinde yerinden kalkmadan ödemeyi de internetten 3d security'le halledip yapabilir insan, gerek yok. IMEI no gerekiyo, onun nasıl bulunacağını google'a yazınca söyler.

Buna ek olarak yurtdışından gelecek cihazlara bu sene itibariyle ek vergi uygulanacaktı, ama kanun devreye girdi mi bilmiyorum, o da e-devlet'ten öğrenilebilir heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

@Killer telefonu yeni mi aldın senin miydi ?
eğer yeni ise int. bank. ya da vergi dairesinden 140 tl ye yakın bi vergisi var onu yatırdıktan sonra e devletten telefonun imei numarasını kaydetmen yeterli.

@Fin abi hediye getireceği için diğer yerlerde garanti denilen bi burayı bulduk söyledik gidip baksın diye. Replika bir şeyle gelirse adam zaten normal zamanda her şeyi kafaya takıyor o kadar para verdikten sonra çok canı sıkılır.
Sosyal ağlarda paylaş

Arabistandan S7 getirttim ben.

Garantisi Türkiyede 1 yıl oluyor, 2 yıllık seçenek bildiğim kadarıyla yok.
Dual sim özellikli. Bişey farketmiyor kullanımda. Sadece telefonun arkasında TR'de olmayan DUOS ibaresi oluyor.

bu

http://assets.hardwarezone.com/img/2016/04/duos.jpg

İçerisinde Türkçe dil seçeneği oluyor.
Bir de içinde arapça bir kaç bloatware app oluyor, zaten açar açmaz teli kaldırabiliyorsun onları.
Telefon ilk geldiğinde üzerinde bir etiket vardı, 'Middle East and Africa Sim Card only' şeklinde. Önce bi hass çektim, lan dedim bizimki avrupa çıkmasa bari. Allahtan değilmiş, eski kartı taktım direk çalıştı. Yaşasın ortadoğu dedim sdfsdf

ExtraStore'dan aldırmıştım ben. 2400 SR'dı fiyatı, riyal kuru 0.79'du o zamanlar. 1900 TL'ye gelmişti kayıt hariç. Yanında Gear VR ve 7000lik samsung powerbank hediyeydi. Şimdi bi 700 riyal indirim yazıyor linkte, online'da mı yoksa dükkandan alırken mi geçerli bilemedim.

Elektronik biraz şans işi tabi ama ben şanslıydım, sorunsuz kullanıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Letsgetthesunshine said:

@Killer telefonu yeni mi aldın senin miydi ?
eğer yeni ise int. bank. ya da vergi dairesinden 140 tl ye yakın bi vergisi var onu yatırdıktan sonra e devletten telefonun imei numarasını kaydetmen yeterli.

telefonu yırtdışında aldım kullanıyorum öyle. türkiyeye girdim 1 hafta sonra öyle mesaj geldi. 140 tl mi vercez şimdi telefon aldık diye
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

ExtraStore'dan aldırmıştım ben. 2400 SR'dı fiyatı, riyal kuru 0.79'du o zamanlar. 1900 TL'ye gelmişti kayıt hariç. Yanında Gear VR ve 7000lik samsung powerbank hediyeydi. Şimdi bi 700 riyal indirim yazıyor linkte, online'da mı yoksa dükkandan alırken mi geçerli bilemedim.

Elektronik biraz şans işi tabi ama ben şanslıydım, sorunsuz kullanıyorum.

Çok iyiye almışşın sen. Diğer forumlarda dual sim özellikli cihazların performansı daha düşük gibi bi geyik dönmüş ondan bi sorayım dedim. Bakalım umarım kazıklanmadan alabilir teknoloji ile çok da alakası yok bakalım :)
Sosyal ağlarda paylaş

Killer said:

Fistan said:

tr de kullanmak için kayıt ettirmen gerekli yoksa kapanır
ama yabancı sim kartla kullanabilirsin

kapanan ne ya tam olarak onu anlamadım? çift kartlı telefon turkcell ve yabancı hat var

Türkiye de tüm öperatörler, İmei leri white list ve black list tutar. Bunların kaydı da BTK da vardır.
Kayıt parası yatırdığın imei white liste alınır kullanırsın.
Bir pasaporta iki senede bir, 1 adet imei kaydedilebilir. (telefonda 2 tane imei var ise, 2 pasaport gerekir, en azından önceden oyle idi belki değişmiştir) 2 sene sonra başka bir imei kaydedebilirsin pasaportuna. Kayıtlı olmayan imei ler e önce geçici olarak white liste alınır. Bir süre kullanırsın ( 3 ay idi sanırım ). Sonra mesaj gelir hattınız kapanacaktır vs.vs. gibi bir şey. Bu her imei için boyledir.
Pasaporttan kaydı sildirebilirsin. Ama önceden kaydettiğin imei de düşer. Her kayıt için ayrı para yatırmak gerekir.

Kayıt işlemi bankaya parasını yatırdıktan sonra e- devlet üzerinden 10 dakika da yapılır.
Bankada dekontu yatırırken belirtiyorsun telefon kaydı için diye.
E- devlete girince kayıt kısmına; direk parası yatırılmıştır , imei numarasını giriniz diye yazar. Girersin gerekli bilgileri 10 dakika sonra mesaj gelir , imeiniz kaydedilmiştir, güle güle kullanın vs.vs.

Kaydetmezsen ne olur ? İmei ler black liste alınır, Türkiye sınırları içinde , telefonunla arama yapamazsın seni de arayamazlar, Music player olarak kullanırsın. Hatların kapanmaz, onları başka kayıtlı telefonda kullanabilirsin. Türkiye dışında yine eskisi gibi kullanabilirsin telefonunu.

Bu yukarıda yazdıklarım, yabancı hatlar içinde geçerli.

Not: bazen 2 haftada kapanıyor kayıtlı olmayan telefonlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca bir şey daha belirteyim. Türkiye de millet nasıl çözer bu işi?

Ya Hacı amcaların pasaportlarına kayıt yaparlar.
Ki bu iş Türkiye de sektör oldu , genelde kayıt parasını sen yatırıyorsun, artı 100- 250 lira arası alıyorlar.

veya gidiyorsun işi bilen telefoncuya, 50-100 tl arası verip , hurda telefon imeisini senin telefona ilaçlıyorlar. Kullanıyorsun.

Telefonunu MTK işlemcili ise, Bu işlemi Mediatekin çıkardığı kendi .apk sı var. Onunla istediğin imei yi telefonuna kaydediyorsun evde kendin. yeterki elde eski bir telefon olsun.

Ayrıca bir uyarı. telefoncular bazen bir adet imei i 50 tane telefona yapıştırırlar. Klon imei den gene kapanır. Sağlam telefoncuya gidin.
Sosyal ağlarda paylaş

Quo-Vadis said:

veya gidiyorsun işi bilen telefoncuya, 50-100 tl arası verip , hurda telefon imeisini senin telefona ilaçlıyorlar. Kullanıyorsun.

Ayrıca bir uyarı. telefoncular bazen bir adet imei i 50 tane telefona yapıştırırlar. Klon imei den gene kapanır. Sağlam telefoncuya gidin.

Her telefonun kendine ait bi imeisi yok mu e-devletten pasaporta işlenen bu numara değil midir? Başka telefondaki neden yeni alınan telefona kopyalanıyor onu çözemedim ben?
Sosyal ağlarda paylaş

Letsgetthesunshine said:

Quo-Vadis said:

Her telefonun kendine ait bi imeisi yok mu e-devletten pasaporta işlenen bu numara değil midir? Başka telefondaki neden yeni alınan telefona kopyalanıyor onu çözemedim ben?

Elbette her telefonun imei si var. Ama yurt dışından gelen ler Türkiye de BTK ya kayıt olmadıkça kullanamazsın. Kayıt parası da en son 138 tl idi, şimdi olmuştur 150. Ve 2 senede bir, 1 pasaporta sadece 1 telefon kaydedilir. O pasaport en geç 3 ay önce yurda girmiş olmalı. Yani her pasaport olmuyor. Şimdi herkesin pasaportu da olmadığına göre, ne yaparlar? Pasaport bulsa hacı amcalardan veya yurt dışına gitmiş olandan, o da isteyecek bir 150 tl.
Oldu mu sana 300 tl ? oldu. Yani ne yapiyorsun ? Buluyorsun bir adet hurda telefon ,( misal nokia 1100 ), Bu kanun kabul edilmeden önceki telefonların hepsi sistemde kayıtlı white list te.
Gidiyorsun telefoncuya diyorsun ki abi, şu benim yurtdışından 1000 tl ye aldığım, ama Türkiye de fiyatı 4000 tl olan Süper Über iGalaxy S-90 'a şu nokia nın imesini çaksana. Oda hay hay deyip imkanı var ise yapıveriyor. Adama da atıveriyorsun 50 -100 tl. Süper Über iGalaxy S-90 nını, Nokia nın kayıtlı imei si ile kullanıyorsun. Kapanmadan etmeden. Masrafa girmeden.

Ama telefoncuların bazıları , o senin getirdiğin imei yi kenara kaydediyor. Başka biri geliyor diyor ki, abi bende telefon imeisi yok sende var mı ? Oda diyor ki olmaz mı ? Çakıyor ona da aynı senin imei yi.
Bu defa sistemde 2 adet klon imei oluyor. Sistem otomatik şak diye ikisini de kapatıveriyor. Ya gidiyorsun yeni imei çaktırıyorsun, yada BTK ya faturanla telefonunla ispat ediyorsun bu telefon benim, ama çalmışlar imeimi klonlamışlar, açılsın lütfen diye dilekçe yazıyon.

O yüzden sağlam telefoncuya gidin.

Ama senin pasaportun var ise ve parasını veririm kaydederim ben bunu diyorsan, direk yukarıda anlatığım gibi yap. Yatır bankaya parayı, gir e-devlete, kayt ediver. Zaten 10 dakka sürmüyor. E-devlet üzerinden anlaşılır kayıt işlemleri, zor bir şey değil.

Edit, Not: 2017 de 149.20 tl olmuş. Ayrıca kayıtsız telefonu Türkiye de ancak 12 gün kullanabiliyormuş sun ondan sonra kapanır. 3 ay içinde ise imei sini kaydetmen gerekirmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

imei kopyalatırken telefon 3g'li olsun eğer eski smartphone olmayan telefonsa sıkıntı çıkıo diye biliorm..

mekke için ise extrastore, jarir bunlar güvenilir ama riyal tl' yi geçmişken şu an telefon getirmek pek de mantıklı değil. üstüne garantisi yok diye biliorm.
sadece apple'ların var garantisi 1 sene, ancak facetime çalışmıyor. Zaten without Facetime diye satılıyor. Eğer with Facetime alırsa, model numarasının TR'de garantisi olanından olması gerek falan, ama zaten değmez getirmeye bu kurda.

bindawood var, migros gibi. kabenin dibinde de var daha uzaklarda da oradan da alabilir telefon.

ama dediğim gibi belki ilk defa hayatında riyal tl'yi geçti

bundan 3-5 sene önce 2-3 katı değerliydi paramız ama şimdi.. :( yazık

http://www.xe.com/currencycharts/?from=TRY&to=SAR&view=10Y
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...