Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nu nasıl Türkçe sorusu la? Son ALES'de çıkmış. Siz anlıyor musunuz bunları?

sostizm

Öne çıkan mesajlar

sostizm said:

peki kaçınız "trangresiv kurmaca" ve "tutucu retorik" kavramlarını anlayabildi?

Bir adım sonrası, hiç konuşurken yazarken cümle içinde kullanmış olanınız var mı?

Dili böyle konuşan "genç" (!) kuşak ve ben o yüzden anlayamıyorsam ok yaşlıyım ondan önerisini kabul edeceğim, ama benim üniversite lisans ve lisans üstü öğrencilerim de bu dili kullanmıyor.

Ama șöyle bir șey var. Bu tip sorular toeflda da çıkıyor. Belirli bir kelimenin anlamanı bilmeyeceğine güvenerek soru hazırlanabiliyor. Evet dediğin kelimeler zor kelimeler fakat sorulan deyim aslında onlardan çok daha basit. Șıkları eleyerek C de karar kılmak çok mümkün.

Bazen de paragraf anlașılır ama altı çizili kelime zor soruyorlar. O zaman parçanın gidișatına göre çıkarım yapman gerekiyor.

Bunlar soru tipleri. Her șeyi her zaman bilmen lazım değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok acayip. Emin olmak için bi daha başka türlü ifade edeyim.

Amaç yazarın gerçekten ne demek istediğini anlamak yorumlayabilmek değil, sadece bir tür bulmaca çözüp doğru şıkkı bulabilme becerisi; bu da eşiitir Türkçe'de ulaşılmak istenen düzey.

Puanla ödüllendirilen, işe alımlarda diğerlerinin önüne geçirecek nitelik de BU.

Right? Allright? Yes mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Kelime anlamlarını bilip bilmediğini ölçüyor işte. "Bunları cümle içinde kullanabilir misin?" veya kelimenin anlamını biliyorsan zaten elemeden şıkları direk yaparsın. Testte sorun yok. Okuduğunu anlama soruyor işte. Ayçiçeklerini anlatan, tonla tarım terimi barındıran metin veriyor. Sonra "bu cümleden şu çıkartılamaz" diye soruyor. Sayısalcılar ne istiyor Türkçe sorularından anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Özne yüklem bağlaç deyim zamir, cümlenin anlattığı bağlamı anlama becerisi

Bunlarin tümünü bulmacaya indirgeyemezsin

Hadi diyelim indirgedin, matematik komple başlı başına bi bulmaca değil mi? O halde kelimelerin matematiği olan dilbilim de bulmaca olmuş oluyor. Problem görmüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Amaç yazarın gerçekten ne demek istediğini anlamak yorumlayabilmek değil, sadece bir tür bulmaca çözüp doğru şıkkı bulabilme becerisi; bu da eşiitir Türkçe'de ulaşılmak istenen düzey.

Puanla ödüllendirilen, işe alımlarda diğerlerinin önüne geçirecek nitelik de BU.

Right? Allright? Yes mi?

Değil, yanlış anlıyorsun.

Amaç onca bullshitin arasında bir deyimin hangi manada kullanıldığını görebilmek, bahsi geçen deyim bağlama göre anlam değiştirmiyor çünkü. Türkçe hakimiyeti yüksek olan çocuk çat diye olaya ayılır, deyimi izole eder ve cevabı verir. Sen yaşlı olduğun için süreçler biraz yavaş çalışıyor tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Right? Allright? Yes mi?

bende terimlere yabancıyım ama makyajını silmek direk bağırıyor ve paragrafın da anlatmak istediği bağımsız olarak, açık yukarılarda denildiği gibi, bariz propaganda var...

diğer taraftan altını çizerek zaten soruyu oldukça basit hale getirmişler,
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...