Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kahve konusu

GERGE

Öne çıkan mesajlar

içtiğin sütten fayda alamıyorsun ki o zaman zaten

kahvenin sindirimi bittikten sonra içmen laızm sütü

-

benim olay farklı başka bir ilaçtan dolayı Ca emilimi düşük ve genetik olarak da kemikler zayıf

extra dikkat etmem gerekiyor bu yüzden

normal bir insan için günde  3 shot içebilir yazmışlar internette

Sosyal ağlarda paylaş

Kalsiyum ve vitamin D, kemik yoğunluğunu destekler ve tüm önleyici stratejilerde tartışmasız bir yere sahiptir.

Kafeinin sürat koşularında ve kısa süreli güç aktivite türlerinde performans üzerine etkileri hakkında çok az çalışma vardır. Fakat kafeinin sarkoplazmik retikulumda kalsiyum giriş çıkışını kolaylaştırdığı, sodyum potasyum aktivitesini artırdığı ve kas membran potansiyelini daha iyi koruduğu ileri sürülmektedir.

Kandaki kafein düzeylerinin yüksek oluşunun, idrar ve barsak kalsiyum atılımı üzerine etkili olduğu, ancak kalsiyum emilimini çok fazla etkilemediği düşünülmektedir. Günlük 150 mg kafein alınması durumunda idrar kalsiyum atılımı yaklaşık 5 mg artmaktadır. Ancak kahve alımı günlük 2-3 fincanla sınırlandırıldığında kafeinin bu etkisi önemsizdir. Daha fazla tüketimlerde risk oluşturmaktadır. Kalsiyum emiliminin az olması kemik gelişim geriliği, osteoporoz(kemik erimesi) ve diş hastalıklarına sebep olabilmektedir.

https://diyetisyenseyitkalayci.com/kafein-ve-kalsiyum-iliskisi/

Sosyal ağlarda paylaş

• 9 ay sonra ...
  • Genel Yönetici

Philips LatteGo'lar aşırı popüler olmuş. Espresso yaptığım manuel bir makinem var ama süreç olarak yapmasından temizlemesine ayrı uğraştırıyor. Bu yüzden evde olunca genellikle filtre kahve içiyorum 😅

Otomatik makineler cezbedici ama temizleme açısından gene hem uğraştırıcı hem de tablet ve solüsyonlar sebebiyle bakım maliyeti var gibi geldi. LatteGo için haftalık düzenli temizlik yapılmalı yazmışlar. Filtre değişimi ve tablet/solüsyon ile temizlik durumları varmış.

Otomatik kahve makinesi kullananlar memnun mu? Özellikle temizlik ve bakım açısından uzun süre kullananların yorumu faydalı olabilir 🙋‍♂️

Sosyal ağlarda paylaş

haftalık temizlik diyen abartmış. 1-3 ay genel temizlik ve yağlama (10dk süren bi işlem). yağlı kahve kullanırsan 3 ay değil tabii.

2 haftada bir tortu biriktiği için atık su haznesi ve çöp kutusu sudan geçtikten sonra bulaşık makinesine.

filtre eğer içme suyu koyarsan 6 ay falan gider. yine eğer içme suyu kullanırsan tek tablet de bu sürede yeter. çeşme suyu kireç sorunu yaratan. ben hiç şebeke suyu kullanmıyorum zaten kahvenin tadını da etkiler. kahve içerken su içmiş de oluyorsun zaten boşa falan gitmiyor kendini yıkaması haricinde.

ben 3 senedir falan kullanıyorum. lattego'lar pek çok makine gibi saeco brew unit kullanıyor. bu unitelerin bir faili var, öğütülmüş kahvenin döküldüğü plastik parçanın ağzı öğütme motorunun titreşimi ile kırılıyor. sonradan bunları güçlendirler ama yine kırılıyor. kırılınca öğütülmüş kahve makinenin içine dolmaya başlıyor ve motora kaçıp pert ediyor. benim öğütme motoru gg, söktüm çıkardım o yüzden. ben ekstrem kullandığım için başınıza gelme ihtimali çok daha düşük. tr'de yok, yurtdışından da 2k'ya falan geliyor plastik parça ile birlikte. ben 3 senede 6-8 senelik falan kullanmışımdır öyle hesap et. şu an öğütülmüş kahve ile aynı şekilde kullanmaya devam ediyorum.

onun dışında su haznesinin ucundaki plastik çıkışı kırıldı ama kendim kolayca yaptım. ha bi de contaları eskiyor zamanla ama onlar ucuz ve makine çok yayıldığı için bulması artık kolay. eskiden aynı boyutta gıda uyumlu conta az aramadım.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Philips LatteGo fiyat performans orani cok iyi. temizlemesi fln cok basit, kartusu cook uzun sure gidiyor 1000 kahve mi ne yapiyor su icine konulan. descale i de basit. cekirdegi de iyi ogutuyor. dusunmeden patlatin. tek dezavantaji schedule yapamiyosun sanirim ama 2-3 dakikada hazir oluyor espresso o yuzden no problemo.

reyou tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Çeşme suyunu hiç kullanmıyorum. Damacanadaki su ile yapılması durumunda gene o filtreden sürekli almaya gerek var mı? Deaktif hale getirilebiliyorsa öyle kullananınız var mı? 🤭

Kireç çözücü solüsyon varmış bi de sanırım ona da çok gerek yok gibi 🤔

Sosyal ağlarda paylaş

orc_lord, 25.11.2023 03:04 tarihinde dedi ki:

Philips LatteGo'lar aşırı popüler olmuş. Espresso yaptığım manuel bir makinem var ama süreç olarak yapmasından temizlemesine ayrı uğraştırıyor. Bu yüzden evde olunca genellikle filtre kahve içiyorum 😅

Otomatik makineler cezbedici ama temizleme açısından gene hem uğraştırıcı hem de tablet ve solüsyonlar sebebiyle bakım maliyeti var gibi geldi. LatteGo için haftalık düzenli temizlik yapılmalı yazmışlar. Filtre değişimi ve tablet/solüsyon ile temizlik durumları varmış.

Otomatik kahve makinesi kullananlar memnun mu? Özellikle temizlik ve bakım açısından uzun süre kullananların yorumu faydalı olabilir 🙋‍♂️

Siemens'in bir modelini aldım, 19 Bar olduğunu iddia eden en ucuz modelinden almıştım. bence fiyat / performans olarak Philips'in modellerinden daha iyi. flac ile wav arasındaki ses kalitesini ayırt edebilecek kadar hassas kulağa sahip kişiler gibi kahve konusunda hassas değilsen, özellikle manuel espresso makinesi kullanmaya gereksinim olacağını düşünmüyorum. kahve yoğunluğu gibi şeyleri ayarlayabildiğin için ağzına en yakın tadı bulma imkanı var.

bence bu tip makinelerin tek sıkıntısı her 3-4 kahvede bir (large bardak gibi düşünürsek) su haznesini tekrar doldurmak gerekiyor, 7-8 kahvede bir atık bölmesini boşaltmak gerekiyor. ayda bir tablet kullanımı ve genel temizlik yapma seçeneği çıktı bende. ama espresso makinesini kullanırkenki temizliğe göre bence yine daha kolay oldu bunu kullanmak.

Sosyal ağlarda paylaş

çeşme suyunu kim niye tavsiye ediyor ya. 1-2 yıldır var bende de phillips, kahve seven için muhteşem bir alet. taze öğütülen kahvenin tadı çok farklı oluyor ve istediğin çekirdeği de kullanabiliyorsun. temizlik konusu da; toplam içilen kahve sayısı kadar nescafe 3ü bi arada kullanırkenki eforla eş değerdir neredeyse..

black friday diye sevdiğim kahveye %10 indirim yapmışlar, 2,5 kg stokladım hemen 🤓

Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n, 26.11.2023 05:44 tarihinde dedi ki:

çeşme suyunu kim niye tavsiye ediyor ya. 1-2 yıldır var bende de phillips, kahve seven için muhteşem bir alet. taze öğütülen kahvenin tadı çok farklı oluyor ve istediğin çekirdeği de kullanabiliyorsun. temizlik konusu da; toplam içilen kahve sayısı kadar nescafe 3ü bi arada kullanırkenki eforla eş değerdir neredeyse..

black friday diye sevdiğim kahveye %10 indirim yapmışlar, 2,5 kg stokladım hemen 🤓

2.5 kg in bayatlamaz mi, özelliklede nemli bir yerde yasiyorsan

Sosyal ağlarda paylaş

Bone, 26.11.2023 04:38 tarihinde dedi ki:

Siemens'in bir modelini aldım, 19 Bar olduğunu iddia eden en ucuz modelinden almıştım. bence fiyat / performans olarak Philips'in modellerinden daha iyi. flac ile wav arasındaki ses kalitesini ayırt edebilecek kadar hassas kulağa sahip kişiler gibi kahve konusunda hassas değilsen, özellikle manuel espresso makinesi kullanmaya gereksinim olacağını düşünmüyorum. kahve yoğunluğu gibi şeyleri ayarlayabildiğin için ağzına en yakın tadı bulma imkanı var.

bence bu tip makinelerin tek sıkıntısı her 3-4 kahvede bir (large bardak gibi düşünürsek) su haznesini tekrar doldurmak gerekiyor, 7-8 kahvede bir atık bölmesini boşaltmak gerekiyor. ayda bir tablet kullanımı ve genel temizlik yapma seçeneği çıktı bende. ama espresso makinesini kullanırkenki temizliğe göre bence yine daha kolay oldu bunu kullanmak.

Bende EQ500 var yaz sonu almıştım. Sıcaklığını yetersiz buluyorum. Önceden bardak, süt ve suyu ısıtırsam benim için kabul edilebilir seviyeye geliyor ama keyif için içilen kahveye eziyet gibi ritüel yapmak zorunda kalıyorum. Çok sıcak sevmeyenler için sorun değil. Hanım yaptığı gibi içmeye başlayabildiği için daha çok seviyor mesela.

Benzer durum sende de var mı Kemikkıran kardeş?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...