Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kahve konusu

GERGE

Öne çıkan mesajlar

espresso makinelerini birkaç yıldır inceliyorum. ev için alınacak en iyi alet Breville the Dual Boiler gözüküyor. alette yok yok, ciddi espresso yapmayı düşünen birisi için her şeyi sunuyor.

tabii o kadar para veremeyeceğim için Delonghi'nin EC 685.M ve KG 521.M modellerini almıştım espresso aleti ve kahve öğütücü olarak. 1.5 yıl geçti felan daha kullanma imkanım olmadı da kısmetse olacak...

birkaç aydır şu adamı takip ediyorum, şu videoyu hazırlarken Breville kullanmış o da. ev için espresso aletlerini çok eksik buluyor. Niche için de bir inceleme videosu vardı kendisinin.

Sosyal ağlarda paylaş

@Bone breville kesin alma orasi net ama niye dual boiler istiyorsun?

sunlar daha iyi alternatif:

Rocket Appartamento [ guzel review ]

Gaggia New Classic Pro [ L ]

Lelit Anna [ bu gaggia'dan iyi ama usttekinin olayi en kucuk esp. makinesi olmasi ]

daha sonra tesekkur edersin ? 

(italyan makinelerde E61 Group/Brew Head var, bu italyan bir makine alman icin yeterli sebep)

espresso icin ogutucu alicaksan da ya:

comandante veya niche zero

bu da versus

asiri param var diyorsan da bunu alirsin:

La Marzocco Linea Mini

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

kesin konusulmus burda da, arzumun turk kahvesi yapicisi muazzam turk kahvesi yapiyo, kopugu fln ayarinda. bir de yanina sut kopurttup karistindin mi, en kallavi cappuccino halt yemis sadf

alete baksan bildigin dandik kucuk bi su isiticisina benziyo, dedim bundan bi halt olmaz, ama pisirdigi kahve cidden cok iyi.

ek olarak french-press ftw.

Sosyal ağlarda paylaş

16 saat önce, reyou dedi ki:

kesin konusulmus burda da, arzumun turk kahvesi yapicisi muazzam turk kahvesi yapiyo, kopugu fln ayarinda. bir de yanina sut kopurttup karistindin mi, en kallavi cappuccino halt yemis sadf

alete baksan bildigin dandik kucuk bi su isiticisina benziyo, dedim bundan bi halt olmaz, ama pisirdigi kahve cidden cok iyi.

ek olarak french-press ftw.

Telvesi var Türk kahvesinin, bu dedigin iyi sonuç vermez o yüzden. 

Sosyal ağlarda paylaş

20 saat önce, Goering dedi ki:

@Bone breville kesin alma orasi net ama niye dual boiler istiyorsun?

alacağım bir şey yok ki, yukarıda yazdığım gibi aldım ben zaten 1.5 sene önce.

niye dual boiler? çünkü dual boiler olan cihazlar 1 saniyede hazır olurken, dual boiler olmayanlar 20 saniyede hazır oluyor ve daha kötü performans sunuyor. dual boiler önemli değil diyorsan zaten benim aldığım Delonghi her türlü ihtiyacı karşılıyor.

öte yandan "Breville kesin alma" derken neye dayanarak öyle dedin onu anlamadım. Verdiğin Seattle Coffee Gear kanalını incelemiştim zaten videolarını 2 sene önce... ev tipi aletler için en iyisi olarak gösteriyordu onlar da.

ama Kahve Dükkanı tarzı profesyonel aletlerle kıyaslayacaksak, Cimbali'nin o tarzdaki modelleri çok iyi

20 saat önce, Goering dedi ki:

espresso icin ogutucu alicaksan da ya:

comandante veya niche zero

aynen, yukarıda verdiğim adam da niche'yi incelemiş ve kullanmış.

Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, Bone dedi ki:

öte yandan "Breville kesin alma" derken neye dayanarak öyle dedin onu anlamadım. Verdiğin Seattle Coffee Gear kanalını incelemiştim zaten videolarını 2 sene önce... ev tipi aletler için en iyisi olarak gösteriyordu onlar da.

breville'in malzeme kalitesi dışında iyi, içine bakınca ucuz... ve dediğim gibi E61 Group/Brew Head farkından alma dedim.

dual boiler bana gereksiz, aşırı büyük oluyor ve bence sütlü içecek yapmıyorsan gereksiz.

zaten günde 2-3 shot max içersin tek başına, onu da bekle 5dk ? 

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

pre-infusion'li single boiler espresso makinesi bakiyorum...

PID de olsa iyi olur, tavsiye var mi?

yurtdisindan da gelebilir.

n'olur tavsiye.

7:30'da starbucks disinda hic bir yer acik degil, latte machiato iciyorum tadi bastirsin diye cunku cekirdekler cop. her gun 18TL vermesem gercekten EFSANE olur. sutlu icecek icmesem de olur, genelde americano iciyorum veya doppio/double-shot espresso.

https://www.gelbura.com/urun/lelit-mara-x-pl62x-ticari-espresso-makinesi

https://www.gelbura.com/urun/lelit-pl92t-elizabeth-cift-kazanli-espresso-makinesi

sunlar disinda? 2-3 kisi senede starbucks 12bin fln harciyoruz sanirim, calisabilmek icin...

//

otomatik olmasin, bottomless portafilter ile kullanicam ? 

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

aldım bu arada makina

hem öğütücü hem de espresso makinesi aldım çift kazanlı.

https://www.gelbura.com/urun/lelit-pl92t-elizabeth-cift-kazanli-espresso-makinesi

ve

bu https://www.espressooutlet.net/ceado-e5sd-single-dosing-grinder/

özellikle grinder ÇOOOOOOK iyi, retention 0.

prosumer seviyesi, fiyat da öyle tabii ? 

Sosyal ağlarda paylaş

Abi grinder makinadan pahalı sanırım vay maşallah.

Ben Breville kullanıyorum çok memnunum. https://www.enplus.com.tr/sage-bes875_bss-the-barista-express-14554

Gerçi markalandırma Sage olarak değişti sanırım. Ama fiyatlar hayvani olmuş. Allah vere de bozulmasa ben 6 sene önce 2000 liraya filan almıştım.

Hayırlı olsun bu arada. Kafeingo Tides öneririm harman olarak. Gerçekten güzel bir makine ve çekirdek ile evde içtiğin kahvenin yerini hiçbir kahvecinin kahvesi tutmuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

teşekkürler, çalışmaya başladıktan sonra sabahları starbucks'a 2 ay kadar gittim.

günlük ortalama 18 lira veriyordum ama dediğin gibi rezalet bir çekirdek içiyordum.

şimdi taze olduğu sürece alt-ortalama bir çekirdekten bile verim alabiliyorum.

(french press çekirdekleri de "dialing in"den sonra espresso olarak içebiliyorum)

latte içmeye başladım sabahları, badem sütlü ? 

şu an cleancup/espresso setini içiyorum 500gr 105tl olması lazım, kargo dahil.

coffeeciel tavsiye ederim ben de F/P eskişehir.

Sosyal ağlarda paylaş

Online'ı varsa ben de sipariş edeyim denemek için. Ben de sürekli Latte, hatta Flat White yapıyorum evde. 2 yılda amorti eder muhtemelen kendisini alet hele ki birden fazla kişiye hizmet veriyorsa. 

Makineyi beğendim ben de senin. Benimki biraz daha son kullanıcıya yönelik, inşallah bozulmaz da bozulursa seninki gibi biraz daha commercial bir makine alırım muhtemelen. 

Kahve tavsiyesi paylaşımlarına devam beyler alalım deneyelim. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...