Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kahve konusu

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Geçen sene iki cafede de El Salvador San Eduardo Shg içtim. O dönemde bu lotu Türkiye’de tek bir tedarikçi dağıtıyordu (ben de aynısından aldım yeşil çekirdek olarak). Daha önce kavurduğum ve demlediğim bi kahveydi, niteliğini vs bildiğim bir kahve olduğu için iki gün arayla ikisinden de içtim. Walters daha iyiydi. Benim için çok concrete bi data.

İstisnai bi durumdur falan bilemem, genel tedarikçisi de ayrı olabilir. Ama ampirik veri yani.
Sosyal ağlarda paylaş

ben buradaki şu önemli bu önemli yorumlarından sonra tek bişi diyorum. ben blind tasting'e inanırım.

önünüze 5'er tane kahve gelir 5 kere, bunları hayat su, abant su, filtre su diye ayırabiliyorsanız her seferinde eyvallah sizin damak tadınız aşırı gelişmiştir ve ayırabiliyorsunuzdur ama popülasyonun %90'ının falan bu tür şeyleri ayırabildiğini düşünmüyorum.

bir benzeri viskiye eklenilen 5-10 damla suyla da ilgili söyleyebilirim. veya viskinin içinde e150 olup olmadığı ile ilgili.

blind testing'de seçebiliyorsanız eyvallah, yoksa kahvenin 90 derecedeki tadı ile 97 derecedeki tadı arasında aşırı fark var ben 90 derece kahve içemiyorum diyenlerin ağzına vurasım geliyor. (örnek tamamen sallanmıştır)
Sosyal ağlarda paylaş

Genel popülasyon 3 dakikada 92 derecede demlenmiş dark roast bi kahveyle 180 saniyede 89 derecede demlenmiş light roastu ayırdedemiyor olabilir zaten dediğim gibi Starbucks yüzünden aşırı bitter hayvan gibi gövdeli kahveye alışıldığı için palet kötüyü standart alıyor. Ama zamanla müşteri alışıyor ve cidden fark ediyor.

İyi kahve var, kötü kahve var. İyiyi dört beş defa içtiğin zaman beklentilerini ona göre şekillendiriyor ve önüne kötü kahve konduğunda bu ne amk diyip içmiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Genel popülasyon 3 dakikada 92 derecede demlenmiş dark roast bi kahveyle 180 saniyede 89 derecede demlenmiş light roastu ayırdedemiyor olabilir zaten dediğim gibi Starbucks yüzünden aşırı bitter hayvan gibi gövdeli kahveye alışıldığı için palet kötüyü standart alıyor. Ama zamanla müşteri alışıyor ve cidden fark ediyor.

İyi kahve var, kötü kahve var. İyiyi dört beş defa içtiğin zaman beklentilerini ona göre şekillendiriyor ve önüne kötü kahve konduğunda bu ne amk diyip içmiyorsun.

abi katiliyorum
starbucks'tan 3-4 sene once filtre kahve almistim, iade ettim yanik olmus diye.
tekrar demlicez bekleyin dediler 10dk sonra tekrar aldim, tekrar iade ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

www.kahvefabrikasi.com'dan alım yapan var mı?
Tazelik noktasındaki deneyimleri nedir?

Saygılar.

en son 3 sene once almisim. mesajini gorunce aklima geldi, tekrar bir deneyeyim dedim ve pisman oldum. tazelikte bir sorun yok. mng ile calisiyor olmalari benim oturdugum semt icin sorun. siparis alindigi gun yollanmiyor, o sorun. mesela bu siparisim 2 gun sonra postalandi. bugun teslim aldim ve sorun var. simdi onunla ugrasiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Lopeth said:

şunu şöyle istiyorum birazda böyle olsun derseniz aynısını yapıyor çoğu starbucks

ne istediğinizi tam olarak belirtin bence

Starbucks çok iyi mixology yapan ve yan ürünleri çok başarılı bir AR-GE süreci ürünü olan bi şirket.
Kahve olmayan ürünleri aşırı iyi. Yani mochalar, pumpkin spicelar, refreshalar cool lime vs, teavanalar hepsi harika. Kahve tadı ne kadar boğulursa ürünleri o kadar iyi oluyor çünkü en kötü hammaddelerin kahveleri dhdjd.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Sorieno said:

Söz konusu çöp kahveyse dememin sebebi oydu.
Starbucks kahvesi over roasting sebebiyle zaten tüm kahve olma özelliğini kaybetmiş, asidi yanmış ve yağı kurumuş bir kahve. O yüzden decaf de olsa, sekiz ay mağarada da beklese tat profili değişmeyecek. Yanıl topraksı kömür suyu tadı.

Evvet, buna katılıyorum. Evde 1:14 oranında yapıyoruz V60 ile. Bu adamlarınkini 1:20 bile kurtarmıyor, kömür tadı hakim her türlü; su oranıyla kapatılmayacak bir şey.

arcane said:

en son 3 sene once almisim. mesajini gorunce aklima geldi, tekrar bir deneyeyim dedim ve pisman oldum. tazelikte bir sorun yok. mng ile calisiyor olmalari benim oturdugum semt icin sorun. siparis alindigi gun yollanmiyor, o sorun. mesela bu siparisim 2 gun sonra postalandi. bugun teslim aldim ve sorun var. simdi onunla ugrasiyorum.

Çarşamba günü alım yaptım ve aynı gün çıkışını yaptılar. Perşembe günü de saat 12 gibi bulunduğum sanayi sitesindeki MNG (6 dakikalık yürüme mesafesi) paketimi getirdi. Damağıma uygun mu daha denemedim. Taze kavrulduğu için yarına kadar bekleyeyim dedim. Drall'dan aldığım Porlex değirmeni de 4,5 yıl sonra kullanacağım inşallah :D

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...