Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kahve konusu

GERGE

Öne çıkan mesajlar

1 aydır her gün 2-3 adet nescafe içmek zorunda kaldığım için kahveye karşı bir bağımlılık oluştu.

Uzun süre içtikçe aldığım tat da ciddi oranda değişti. Sonra dedim adamakıllı kahve içeyim. Bir french press aldım bir de starbucks christmas blend '18 vintage.

Nescafe'den iyi tabii ki ama bilemedim taze olmaması bozuyor sanırım işi. Mehmet Efendi filtre kahve aldım sanki onun tadı daha iyiydi bir şey eksik ama kısıtlı bilgim dahilinde adlandıramıyorum.

french press ve türk kahvesi için ne önerirsiniz, nereden alınır, yeni meraklısı bu işin inceliğini nereden öğrenebilir?
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Local taze brewleyen yerlerden alıcan. Yani bu işin çok basit bi mantıgı var. Mekana giriyosun, kahvesini begendiginden paket alıyosun.

Moda'da 180 var, ben çok seviyorum kahvesini mesela oradan alıyorum hep.

nerde bu 180 tam olarak. bir ara gidelim şuraya.

/summon tuna
Sosyal ağlarda paylaş

hah şu ara tam ihtiyacım olan konu. bi yardım eli uzatın. haftada bir starbucks'tan pike place bitiriyoruz bi paket. seviyoruz (alışkanlık da oldu diyebiliriz) ama pahalı geliyor her hafta her hafta. hem uygun fiyatlı hem de belki daha leziz kahve nereden alınır? ne alınmalıdır?

baya da konuşulmuş ama, eminönü falan denmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Evet söz konusu kahve çöp kahvesiyse dediğin doğru.
Decaflemek için beş bin işlemden geçen kahve tüm niteliğini, naturel asitleri e yağlarını kaybeder.

Starbuckstaki decafın tadı aynı ama? Tek farkı böyle beynine vurmuyor kahveyi içince, çarpıntı yapmıyor. Metabolizma hızlandırma özelliğide aynı decafın, içince daha çabuk acıkıyorsun mesela normal kahve gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Sorieno said:

180 değil de Walters daha iyi kahve olarak.
Hem çekirdek hem ürün için geçerli bu.

Abi objektif olarak yanlış olmak nasıl bir his?

Normal.
Her iki cafeye de dört beş defa gittim; düz espresso, latte ve pour over ayrı denedim. Hepsinde Walters çok daha iyiydi. Hatta İstanbul’da içtiğim en belirgin iyi espressolardan biri Walterstaydı.

Gözlemlediğim kadarıyla da aynı çekirdekleri kullanıyorlar (o çekirdekleri de Türkiye’de dağıtanlar aynı, tedarikçi de aynı olmalı) ama Walters daha iyi roast ediyor olmalı ki V60da çok daha iyiydi.

Senin doğru olmaya ilişkin datan varsa paylaşmanı bekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

Sorieno said:

Evet söz konusu kahve çöp kahvesiyse dediğin doğru.
Decaflemek için beş bin işlemden geçen kahve tüm niteliğini, naturel asitleri e yağlarını kaybeder.

Starbuckstaki decafın tadı aynı ama? Tek farkı böyle beynine vurmuyor kahveyi içince, çarpıntı yapmıyor. Metabolizma hızlandırma özelliğide aynı decafın, içince daha çabuk acıkıyorsun mesela normal kahve gibi.

Söz konusu çöp kahveyse dememin sebebi oydu.
Starbucks kahvesi over roasting sebebiyle zaten tüm kahve olma özelliğini kaybetmiş, asidi yanmış ve yağı kurumuş bir kahve. O yüzden decaf de olsa, sekiz ay mağarada da beklese tat profili değişmeyecek. Yanıl topraksı kömür suyu tadı.

İşin kötüsü Türk kahve severi bu tat profiline çok alıştığı için iyi kahveyi (mesela light roast düşük gövdeli bi filtre ya da asiditesi yüksek bi espresso) kabul edemiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

olm kahve lan
hepsi iyi iste
ben son gittigimde bizim ordaki mcdonalds bile iyi kahve yapiyordu

büyük taunt geldi

kapatalım konuyu ,olaysız dağılalım :D

bundan sonra hepniz neskafe iççeksiniz, kendini şımarmak isteyen NESKAFE GOLD alsın , ne kadar kofi-meyt koycağımızı tartışalım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...