Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

mental hastalık başlangıcı

bajazet

Öne çıkan mesajlar

Delirmiştim şahsen. İyi atlattım başımı çok belaya sokmadan. İyiyim şimdi işimde gücümdeyim. Kimseye sataşmıyorum etmiyorum.

Anlamam gereken herşeyi deliliğim içinde gördüm. Şimdi anladığım şeyşer için emek veriyorum tatlı tatlı Dünya ile bir derdim kalmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

ehu çocukken kuran kursudna hoca cenneti anlatırken sonsuzluk ot bok püsür derken sonsuza kadar napılır diye sormamın üstüne çok düşünme delirirsin demişti 1 hafta düşündüm delirmedim sonra skerler diyip gitmedim bi daha kursa 7 yasında ateizm intensifies.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Abi ennui ve klinik depresyonu bir tutan insanları görünce samimi söylüyorum çok kıllanıyorum. Aynı şey değil abiler. Üzücüklü olmakla aynı şey değil.
ingilizceli konustugun yetmiodu hangi harfi eksik diye bakiyorum fransizcaymis shdf
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
"Deli lan bu çocuk" deyip de kimseleri ikna edemediğim bir arkadaş vardı.

Sonunda bir sabah aynı kattaki komşunun kapısı açık evine girmiş. Kadının donunu giyip yarı çıplak site içinde dolaşmış. Güvenlikçiler aradı da yakaladık. Sonra hastane mastane işleri. Manik depresifmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

boztu said:

"Deli lan bu çocuk" deyip de kimseleri ikna edemediğim bir arkadaş vardı.

Sonunda bir sabah aynı kattaki komşunun kapısı açık evine girmiş. Kadının donunu giyip yarı çıplak site içinde dolaşmış. Güvenlikçiler aradı da yakaladık. Sonra hastane mastane işleri. Manik depresifmiş.

Asdf.
Hikaye gerçekse ibretlikmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

bu problemin farkına varamamak soruna sebep oluyor
zaten stress anlarında ve hızlı karar verilen durumlarda ortaya çıkıyor

benim bipolar teşhisi yememe sebep oldu (ya da sizin dediğiniz gibi alakasız)
ama ben olayı yazayım

hastaneye gittik gözlüğüm olmadığı için birini intihar bombacısı olarak hayal ettim ve onu durdurmak için deli taklidi yaptım ve film koptu
çünkü gerçekte öyle bir olay yoktu
ama ben hayalimden vazgeçmeyip hastaneyi intihar bombacısından kurtaran kahraman olmayı seçtim

halbuki kadının üniformasına daha dikkatli bakmam
ya da 1 dk durup ya sende bomba var mı abla yoksa mal gibi bağırmayayım demem yeterliydi

ama üzerimde haftanın bedensel ve zihinsel yorgunluğu vardı, bilinçaltıma engel olacak enerjim yoktu ve zaten zevk alıyordum durdurmak o kadar zor ki
saçmaladığının farkına varmak istemiyor insan

ben tüm bunları tekrar eden uykusuzluk ve yorgunluğa ve hatalı beslenmeye bağlıyorum
çünkü ne vucud ne beyin sağlıklı çalışamıyor
Sosyal ağlarda paylaş

geçmişteki hatalarımı tespit edebiliyorum şimdi iyiyim çok şükür

ancak mani dönemi yaşamadığımı düşünüyorum sildiğim maddeleri hiç yaşamadım
zaten bende yorgunluk vardı
ben daha çok beyin ve beden olarak kendimi çok yıprattığım için bu hale geldiğini düşünüyorum durumum
kendime hakim olacak enerjim yoktu son gün
beyin rölantideydi

Bipolar mani veya hipomani

Yersiz/aşırı neşe hali, ya da öfke/sinirlilik/agresyon,
Aşırı konuşma, konudan konuya atlama,
Düşüncelerde hızlanma,
Abartılı özsaygı,
Alışılmışın dışında enerji, daha az uyku ihtiyacı,
İmpulsivite, düşüncesizce doyuma ulaşma isteği, (alışveriş çılgınlığı, ani seyahatler, aşırı ve bazen rastgele seks, yüksek riskli iş yatırımları, hızlı araba kullanma)
Sosyal ağlarda paylaş

çok konuşmaya başlamamım nedeni de kendimi dünyanın en iyi psikologu olarak hayal etmemdi
çevremdeki herkese terapi yapacam diye sesim kısılmıştı

bu işi yaparken de çok acemiydim
hiç bir tekniğini bilmediğim için psikolojik terapinin
konuşurlen daha kontrollüydüm
ama yazarak insanlarla iletişim kurduğumda beyin yine devre dışı kalıyordu konuşmanın verdiği yorgunluktan

yani yazdığım gibi olaylar birbirini tetikliyor
ama kök nedene indiğimde sebebin değil sonucun bipolar olarak tanımlanan şey olduğuna ulaşıyorum

buradaki sıkıntı yaptığın şey o kadar zevkli ve tatmin ediciki kendine engel olamıyorsun
beyin sağlıklı çalışmadığı için
mesela hafta ortası 16 saat uyku uyusam bir krize dönüşmezdi
Sosyal ağlarda paylaş

Bomba sanmanın nedeni dediğin şeylerde olabilir ama başka bir çok rahatsızlık da aynı şeye neden olabilir. Duygu, davranış ve düşünce tüm bunların beyinde bir karşılığı var. Beyin sürekli olarak organize bir şekilde çalışıyor. Bazen çeşitli nedenlerle beyinin çalışma sistemi sekteye uğruyor. Mesela her zaman salgılanması gereken hormon az salgılanıyor veya fazla salgılanıyor. Beyindeki ufacık bir değişiklik insanın davranışları ve düşünceleri üzerinde çok çok büyük değişimlere neden olabilir. Mesela bir hormonun azalması depresyona neden olabilir. Ya da bir hormonun artması halüsinasyon görmene sebep olabilir. Belki seninki de böyle birşeydir.

Ayrıca bipolar, şizofreni gibi hastalıkların ortak özelliği kişinin gerçekliği kaybetmesidir. Bunlar görsel ve işitsel halüsinasyonlar olabileceği gibi düşünce halüsinasyonları da olabilir. Ve bir başka ortak özellik ise bu tür hastalığa yakalanan kişiler bunların farkında olmaz. Düşünce halüsinasyonları kişiye o kadar gerçek gibi gelirki mümkün değil başka bir ihtimalin olabileceğine ikna olmaz. Hatta tam aksine nereye baksa kendi düşüncesini destekleyecek kanıtlar bulur.
Lityum gibi ilaçlar beyindeki kimyayı, hormonların düzenlenmesini sağlıyor. Ve kişiyi eski beyin dengesine kavuşturuyor. Benim tavsiyem 6 ay boyunca ilaçları önerildiği gibi kullan. Bakalım düşünceler değişecek mi.
Benim ev arkadaşımın başına aynı şey gelmişti. Bir gün uyandığında uzaylıların üzerimizde deney yaptığını iddia etmişti. Ve bize çeşitli kanıtlar sunmuştu. Kendisi psikoloji son sınıf öğrencisi olmasına rağmen bunun düşünce halüsinasyonu olabileceğine ikna olmadı. Kendisini bakırköye yatırdık, çıktıktan sonra teşekkür etti ve o düşüncelerin gerçekten de halüsinasyon olduğunu, ilaçlar sayesinde fark ettiğini söyledi.

Ayrıca bu tür hastalıkları insanlar gözünde büyütüyor. Hiç korkulacak birşey yok. Eskiden şeker hastalığından, su çiçeğinden insanlar ölürmüş. Şimdi ise bir ilaca bakıyor. Bu mental hastalıklarda böyle. Gripten, nezleden farkı yok. İlaç kullanırsan kontrol altına alınıyor. Ama kontrol altına alınmazsa insanı yavaş yavaş bitiriyor. Tıpki diğer hastalıklar gibi.

Ama şunu unutma mental hastalıkları yenmenin en güç yanı hastalıkla mücadele ederken bir yandan da kendi beynin ile mücadele ediyor olman. Böyle sinsi bir hastalık. Sen tam ben bu hastalığı yeneceğim dediğin zaman hastalık aklına farklı düşünceler sokuyor. Şuan tedavi olmaya karar vermiş olabilirsin ama birkaç gün sonra ya da bir ay sonra hastalığın aklına hasta olmadığın yönünde düşünceler sokabileceğini unutma. Benim önerim böyle bir durum için önceden önlem almalısın. Güvendiğin bir aile yakınına kendini emanet edebilirsin. Örneğin o emanet ettiğin kişi sürekli olarak senin ilaç alıp almadığını kontrol etsin. Çünkü hastalık senin kafana "ilaçları içme" diye bir düşünce sokabilir ve baktığın her yerde bunu destekleyecek kanıtlar görmeni sağlayabilir. Şuan kendini iyi hissediyorken iyice düşün bakalım, başka nasıl önlemler alabilirsin?
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada harika bir seans oluyor kendimi analiz ediyorum teşekkürler

masa said:

Mesela bir hormonun azalması depresyona neden olabilir. Ya da bir hormonun artması halüsinasyon görmene sebep olabilir. Belki seninki de böyle birşeydir.

Lityum gibi ilaçlar beyindeki kimyayı, hormonların düzenlenmesini sağlıyor. Ve kişiyi eski beyin dengesine kavuşturuyor. Benim tavsiyem 6 ay boyunca ilaçları önerildiği gibi kullan. Bakalım düşünceler değişecek mi.

katılıyorum beyin salgıyı kesiyor
ama bir organ yetmezliği mi söz konusu
32 senedir idare ediyor çünkü beyin
1 hafta uykusuz kaldım diye beynin önemli bir bölümünü kaybetmiş olamam
doktorların bir dediği de beynin uykuda kendini onardığı

ben hala yorgunluğa ve uykusuzluğa bağlıyorum

ilaçları mümkün olan en az süre kullanmak istiyorum
şu an 3 doz günde
kan tahliliyle kontrol edicem 0,35
yalnız 0,4-2 aralığı da yapılan aktiviteye göre değişiyor
çok üretkenlikte beynin iyi beslenmesi gerekiyor
ben protein ağırlıklı beslendim fakat şekeri yıllardır çok az tükettim
sağlıksız vs. (abv. karatay) beyne en hızlı enerji kaynağı

said:

Ayrıca bipolar, şizofreni gibi hastalıkların ortak özelliği kişinin gerçekliği kaybetmesidir. Bunlar görsel ve işitsel halüsinasyonlar olabileceği gibi düşünce halüsinasyonları da olabilir. Ve bir başka ortak özellik ise bu tür hastalığa yakalanan kişiler bunların farkında olmaz.

bende farkındalık vardı ama insan engel olmak istemiyor o kadar güzel bir duygu ki hiç bitmesin istiyor çünkü uyurgezerlik durumu var
beyin hayal görüyor ama kişi uyuduğunun farkında değil
(yine az uyku ve fiziksel yorgunluğa bağlıyorum)

said:
Bomba sanmanın nedeni dediğin şeylerde olabilir ama başka bir çok rahatsızlık da aynı şeye neden olabilir.

burası çok ilginç

bomba'nın tek sebebi 6 derece miyop olmam
yoksa kadındaki uniformadaki hava boşluğunu bomba zannetmezdim

yan hikaye

peki niye gözlüğüm gözümde yoktu
benim gözüm bozuk olduğunu 3. sınıfta farketmişler

acemi psikolog olarak
ben de çocukluğuma iniyordum travmaları tamir etmek için
şöyle bir mantık kurdum

ilkokul'da başarılı öğrenciler ön sırada oturtuyordu hoca
ben de derslerde çok başarılı değildim
öne geçmek için tahtayı görememeyi bahane ettim
kendimi gözüm bozuk olduğuna inandırdım

gerçekte olan neydi benim gözüm bozuktu ve tahtayı göremiyordum

o hafta ne düşündüm, biraz uzağa baksam benim gözüm kendini tamir edecekti çünkü psiklojik bir bozukluğa dayanıyordu
ama gerçekte öyle değildi, miyoptum ve kabul edemedim

niye böyle düşündüm: çünkü sağlıklı düşünemiyordum

psikolog olmanın kök nedeni de
https://forum.paticik.com/read.php?20,8317134,8575016#msg-8575016
görüştüğüm kız yüzünden, kız bitti deyince kabullenemedim (aslında bittiğini anlıyorum ama geri döndürecek nedenler arıyorumdum)

bir türlü onla baş edemeyince
uykusuz kaldım, o dahil çevremdeki herkesi tedavi etmeye çalıştım
sanırım kızı etkilemeye çalışıyordum
insanın aşıkken süper üretken olması
ayrıca insanlara yardımcı olmanın güzel bir şey olması
o evrede salgılanan hormonlar uykusuzluk ve yorgunlukla birleşince beynimi bitirimiş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...