Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Semavi dinlerin sümer mitolojisi olduğu gerçeği

fenn

Öne çıkan mesajlar

ALINTI
Biraz uzun bir yazı olabilir ama yine de herkesin okumasını tavsiye ediyorum söz veriyorum pişman olmayacaksınız.

Türkiye nüfüsünun çoğu müslüman olduğu için müslümanlık dinini ele alacağım.

öncellikle müslüman tanrısına bakalım; "Allah" değil mi? peki "Allah" ne demek? anlamı ne?

Allah kelimesinin açılımı Al-ilah ve ya El-ilah'tır. (ilahiyatçılar kabul ediyor bunu.) Al, El , il bunların üçü de aynı anlamda ve tanrı demek.

Örnek: mikaiL, israfiL, cebraiL, baAL, EL, ELoah , Elah, GabriEL, bEL, vb.
ilah kelimesine bakarsak da orijinalinin Eloah/Elah olduğunu görürüz. Bu kelime zamanla musevilerden araplara ilah olarak geçmiştir.

Peki kimdir bu El-ilah ya da Al-ilah?(bkz: http://1.bp.blogspot.com/...XcK2rtQ/s1600/Al-ilah.jpg)

Arapların müslümanlıktan önce çok tanrılı bir inanca sahip olduğunu her halde hepimiz biliyoruz. Bu çok tanrılı sistemde El-ilah Ay Tanrısı ve en büyük tanrıdır, bu yüzden tanrıların tanrısı ya da en büyük tanrı gibi anlamlara gelen El-ilah denmiştir.

Bu inanç sistemi Sümerlerden Samilere(araplar) geçtiği için direk Sümer Mitolojisine giriş yapıyorum.

AY TANRISININ SÜMER MiTOLOJiSiNDE Ki YERi

Sümer mitolojisinin ününü az çok duymuşuzdur.
Sümer mitolojisinde temel olarak 4 büyük ve 3 gezegen tanrı vardır. Bunlar,
BÜYÜK TANRILAR: An, Enlil, Ki, Enki
GEZEGEN TANRILAR: inanna, Nanna, Utu

Ay Tanrısı burada "Nanna"dır (inanna-Yıldız/Venüs, Utu-Güneş)
Normal de en büyük tanrılara nazaran pek rağbet görmeyen Nanna, Akad Kralı Naram Sin'in kendini tanrı ilan etmesiyle "Sin" adını almış erkillik kazanmış ve en büyük tanrı konumuna yükselmiştir. (Akad kralıyla sümer ne alaka derseniz o sırada Sümer toprakları Akadların elinde)

Buraya kadar anlattıklarımla ilgili bir sorununuz mu var? :D
Hemen gidin ve en yakınınızda ki caminin tepesine bakın (bkz: http://www.ahmetakyol.net.../12/cami-kubbe-hilal2.jpg),
ne gördünüz ay mı yoksa? Sonra önünüze gelen yaşlı bir amcayı ve ya direk cami imdıbını çağırın ve sorun "bu niye burada? Bunun anlamı ney?" diye, size Allah'ı simgelediğini söyleyecektir.

Yinede kafanızda soru işaretleri mi var? Bu seferde kuranı açıp "Kuranın kalbi" olarak nitelenen sureyi açın, ne yazıyor "yasin" mi?
yasin ne demek arapça? yok mu karşılığı? peki "ya sin" olarak bir anlamı oluyor mu? evet "ya sin" kelimesinin bir tercümesi var.

"ya" bir hitap sözcüğüdür mesela "ya ebulfez!", "ya mahmud" vb.
bu kelimenin eş anlamlısını ise daha çok kullanıyoruz, "ey".
"ey insanlar" vb.

"ya sin" = "ey sin" gördüğümüz gibi "Sin" kişisine karşı bir hitap var. Sin'in kim olduğundan yukarıda bahsetmiştik.

ARTIK YAZDIKLARIMI KAFAMDAN UYDURMADIĞIM KONUSUNDA HEM FiKiR OLDUĞUMUZA GÖRE DiNiN iÇERiĞiNE GEÇEBiLiRiZ.

1- DOMUZ NEDEN YASAK?
Bunu bir dindara sorduğumuzda bize domuzun pis bir hayvan olduğunu kendi dışkısını yediğini filan söyleyecektir. Ancak şöyle bir etrafımıza baktığımız da bunun domuzlara mahsus olmadığını görürüz, helal olarak nitelenen pek çok hayvan da kendi dışkısını yemektedir. Dışkı yemeyi bir kenara bırakırsak da domuz etinin sağlıklı olmadığı söylemektedirler. Halbuki domuz etini en sık biçimde tüketen avrupa insanı dünyanın her bakımdan en sağlıklı insanıdır.

işin aslına inersek bahsettiğim mitolojideki tanrılardan birisi bir domuz tarafından tam kasığından ısırılarak ölmektedir. Ve şansa bakın ki bu tanrının adı da "Dumuzi"dir.
(bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Tammuz)

(EK BiLGi: Dumuzi/Tumuzi isimli tanrı yunan mitolojisine "Adonis" ismiyle geçmiştir. Biraz önce bu tanrının kasığından ısırılarak öldüğünü söylemiştim. "Adonis Kası"nın isim kökeni de buradan gelmektedir.)

Ve elbette insanlarda tanrılarını öldüren bu hayvanı lanetli olarak görmüş ve etlerini yememişlerdir.

2-NEDEN SÜNNET OLURUZ?
Ay Tanrısından(Nanna/Sin) bahsettik şimdi de günümüzde daha popüler bir tanrıya, "Kybele"ye geçelim bu da önemli bir tanrı, aşk ve doğurganlık tanrısı, az çok duymuşuzdur ismini. Direk mitolojideki metni buraya kopyalıyorum;

"Attis Kybele'nin sevgilisidir. Ancak Kybele'ye verdiği sözü unutarak Pessinus Kralı'nın kızını sever. Onunla evlendikleri gece düğüne Tanrıça Kybele de davet edilir. Ancak Kybele düğüne geldiğinde ve Attis ile karşı karşıya kaldığında Attis ne yapacağını bilemez. Kybele'ye olan sözünü unuttuğu için duyduğu pişmanlıktan ötürü cinsel organını orada keser ve kanlar içinde kıvranmaya başlar. Sevgilisinin böyle acı içinde kıvranmasına daha fazla dayanamayan Kybele Attis'i bir çam ağacına dönüştürerek ona sonsuzluğu bağışlar. Çam ağacının her mevsim yeşil kalmasının sebebi budur."

Pessinus Mabedi'nde Tanrıça Kybele adına her sene düzenlenen şenliklerde de bu tapınakta rahip olmak isteyen erkeklerin hadım edilmesinin ve kesilen cinsel organlarının bir çam ağacı altına gömülmesinin kökeni budur. Bu inanış daha sonra sami ırkında (Arap ve Yahudiler) cinsel organı değil ama ucunu (erkeklerde prepusium, kadınlarda klitoris) kesme şeklinde günümüze kadar devam etmiştir.
(bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kibele)

3-KIBLE VE ŞEYTAN TAŞLAMA OLAYI
Bu da biraz önceki olayla -Attis'in Kybele'yi aldatmasıyla- alakalı. Şimdi hac olayını gözümüzde canlandıralım, bildiğimiz üzere önce şeytan taşlama denilen ritüel yapılıyor.

Resme bakın -> (bkz: http://cache4.asset-cache...OgxIzCAm%2BssBlNDrFlSfTQL)

Sonra da gidip kıblenin etrafında dönülüyor. Bunu yaparkende kıblenin köşesindeki oyuk gibi şeyin içindeki "Hacerül Esved" denen taşa özel ilgi gösteriliyor, el yüz sürülüyor öpülüyor falan.

Birde bu resme bakalım -> (bkz: http://1.bp.blogspot.com/.../ZLOeTUhMZQc/s1600/1+(63) .JPG)

Yani bilemiyorum... Sizce de çok? Nasıl desem .s
Kafanızda şimşekler çaktı değil mi? Hala anlamadıysanız "NEDEN SÜNNET OLURUZ?"u bir daha okuyun.

Yinede anlamadıysanız buyrun yardımcı olayım;
Attis -bu da bir tanrı- denen eleman Kybele'yi aldatıyor değil mi? Doğurganlık tanrıçasını yani. Sonra penisini kesiyor filan.

Resimlere bir daha bakın:

(bkz: http://cache4.asset-cache...OgxIzCAm%2BssBlNDrFlSfTQL)

(bkz: http://1.bp.blogspot.com/.../ZLOeTUhMZQc/s1600/1+(63) .JPG)

Bir şeyleri anımsatmıyor mu? Taşlanan heykel bir penisi, sevgi gösterisinde bulunan yer de bir vajinaya benzemiyor mu? Vajinanın içerisinde de Hacerül Esved var -bebek yani- böylece doğum sembolize edilmiş oluyor.
(bkz: Kybele Doğurganlık/Bereket Tanrısı)

Ne oldu? Ne alaka mı diyorsunuz? Bir de buradan bakalım:
"Kıble" sözcüğünü ele alalım, bir de "Kybele" sözcüğüne bakalım.
Yani bu kadar tesadüf de fazla değil mi sizce?
:)

4-NAMAZIN ANLAMI VE KÖKENi
Namaz, dinin direği, peekiii nedir "Namaz" kelimesinin anlamı?
Bize farsçadan geçmiştir, orijinali "Namaskar"dır (Sanskritçe aslında ama biz direk Hintçe diyelim.), anlamı "Selamlamak".
araplar "Salat" derler, "Salat"ın anlamı "Dua" gibi bir şey. Tamamen aynı olmasa da yakın anlamlara geliyorlar. Bu farkın nedeni Farsların bu kelimeyi direk Hintlilerden almış olması. Ancak araplar öyle yapmıyor onlara Sümerlerden kalmış (Salat kelimesi değil namaz olayı).

Peki "Namaskar" nedir?

Anldıbını söyledim biraz önce "Selamlamak".
Selamlamak ama neyi? TANRILARI
Mesela bizi alakadar eden "Surya Namaskar", "Surya" Güneş demek,
birleşince Güneşi selamlamak oluyor, Güneşe tapma yani.
Eskiden insanlar Güneşin gökyüzündeki konumlarına göre bu ritüeli gerçekleştiriyorlarmış.
Ancak bizdeki olay biraz daha farklı; Yine Güneşin gökyüzündeki konumuna göre namaz kılınıyor bilmem farkında mısınız? Fakat bu sefer Güneşe doğru değil kıbleye, yani Kybele'ye doğru.
Eskiden Güneşe tapıyorlarmış şimdi Kybele'ye tapılıyor yani pek değişen bir şey yok.

Alın bu da bir "Surya Namaskar" ritüeli: https://youtu.be/1ZJM2qEPwGo

http://www.incisozluk.com.tr/w/semavi-dinlerin-s%C3%BCmer-mitolojisi-oldu%C4%9Fu-ger%C3%A7e%C4%9Fi/&list_type=solframe
Sosyal ağlarda paylaş

off çok tartıştık bunları ya niye ego kasayım. tekrar tekrar konuşamam zaten bizden geçti artık böyle şeyler.
ama en basitinden şu namaz konusunun hatalı olduğunu yazıp gideyim.

namaz namaste falan filan bunlar asya dilleri ve brahmanlarda olan, farsçada da olan yezidi ibadetlerinde de kullanılan bir tabir. kimisinde düz selamlama birisinde ibadet maksatlı selam durma anlamı var vesaire.
fakat islamdaki bu ritüele namaz denmiyor aslında salahtır onun gerçek ismi. bizim dilimize farsçadan geçmiş bir çok kelimede olduğu gibi. farslar da eski adetlerinden kalan tanımlamayı yeni dillerine entegre etmişler.

ezanda mesela hayyales salaah der ya hani o işte haydi namaza denen kısım.

mesela ay kısmı.
islamda ay'ın hiçbir kutsal karşılığı yok aksine ay'ın tanrının yarattığı şeylerden sadece biri olduğu söylenir. o ayla alakalı kutsaliyetler işte klasik kültürel geçişler yani. hani bizde de 40 sayısı kutsaliyet sahibidir ama halbuki şamanlıktan geçen şeylerdir ya onun gibi. bu tarz şeyler çok oluyor dinlerde.
hani ay ile ilgili ibir kaç ayet koyayım da anlaşılsın.
"gökleri ve yeri altı günde yarattı, sonra Arş üzerine hükümran oldu. O, geceyi durmadan onu kovalayan gündüze bürüyüp örter; güneş, ay ve yıldızlar emrine âmâdedir."
"
Sürekli olarak yörüngelerinde hareket eden ay ve güneşi, geceyi ve gündüzü sizin emrinize verdi."

"Görmedin mi ki, Allah geceyi gündüze sokuyor, gündüzü geceye sokuyor. Güneş ile ayı da emrine boyun eğdirmiştir. Her biri belirli bir süreye kadar akıp gidiyor. Şüphesiz ki Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.
Bu da şundandır ki, Allah hakkın ta kendisidir. (İnsanların) O'ndan başka taptıkları ise mutlaka batıldır. Şüphesiz ki Allah, çok yücedir, çok büyüktür."

"Güneşe ve aya secde etmeyin. Eğer sadece Allah'a kulluk yapmak istiyorsanız, onları yaratan Allah'a secde edin"
yani direkt kutsaliyetten çıkarıyor şu ayetler.

şu domuz şeysi de komik. domuz türkçesi.
arapçada hınzırdır domuz. muhammed ticari kaygılardan domuzu kendisi yasaklamış diyenler var mesela ama domuz yahudilerde de yasak :p

yukarda bi kaç tane daha eksik şey var da çok uzun sürer ya yazması dediğim gibi so liseli tartışmaları yani sıkıcı :p

daha önemli şeylere kafa yoruyoruz artık din min umrumuzda değil kim naparsa yapsın.
ama sen öyle takılacaksan da canın saolsun :p
Sosyal ağlarda paylaş

Ben müslüman değilim ama OPda yazılanlar ya tam tersiyse? Yani sümerler işi yalnış anladıysa/kendilerine göre yorumladılarsa? Kitab-ı mukaddeste der ki aşağı yukarı; yasayı bilmeden, yasaya göre yaşayanlar da tanrı yolundadır vs vs. Bu yasadan önce ve sonra yaşayanlar için de geçerli bişey. Ki yasanın geçmişi nuh'a hatta adem&havvaya kadar gider. İsa zamanında da iş çözüme ulaşmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

ben şeyi anlamıyorum. şimdi deliler cennete gidiyor di mi. çünkü reasoning skill sıfır. gayet mantıklı tamam.

peki şimdi kendimi düşünüyorum. yıllarca okudum ettim. anlamaya çalıştım. her gece düşündüm. sonunda yok lan olmaz öyle dedim.

şimdi allah varsa bu durumda benim kapasitem yetmedi. ağaçlara falan baktım anlayamadım abi. üçyüz sene lifespan da versen yine aynı sonuca geleceğim. demek ki benim de reasoning skill sıfır. bir nevi deliyim ya da salağım.

ben neden cennete gidemiyorum :(
Sosyal ağlarda paylaş

bir ara şey trendi vardı,

islam'dan önce de dünyaya pek çok kez din göndeirlmiş ama hep yollarından sapılmış, islam sonuncu şansınız hepinize girecek dinlemezseniz şeklinde.

genel barzolar sadece hristiyanlık ve museviliği kabul ediyor buradaki "pek çok kez" tanımında. ortadoğu dışında bir dünyaları olmadığı için işte vizyon hede hödö

halbuki kasıt edilen şey, vikingler, mayalar, hindular, çinlilerse?

işte bunların hepsi ancient aliens.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...