Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Last of Us: Part II

Lopeth

Öne çıkan mesajlar

oynayabilene kadar ne haberlerini okudum ne de leaklere baktim ama bu oyuna neden sequel geldi ki zaten? birinci oyunun sonu baya tatmin ediciydi, baska karakterlerle spinoff falan yapsalardi daha iyi olurmus

schwarzenegger kollu kadin da egreti durmus, ikide bir gozum oraya takiliyo, kadina bu kadar kas konur mu ya lol

oynadigim kisma kadar cok iyi degildi writing olarak ama sonunda manyak bisey olabileceginden umutluyum

Sosyal ağlarda paylaş

On 19.06.2020 at 10:32, DareJedi dedi ki:

Hide mekaniği olan her oyunda var o olay AI o kadar gelişmiyor malesef şayet RE gibi duvarın arkasını bile göre epic bir npc koymazlarsa. Henüz akıl yürütenine denk gelmedim hide mekanikli oyunlarda.

Herhangi bir konuda "akıl yürüten" bir AI yok sadecce oyun değil. Ama kastın educated pattern recognition falansa, Alien Isolation baya iyi. Sürekli kendini fresh tutan bi Alien var tamamen senin playstyle'ına adapte olmaya calısan.

Sosyal ağlarda paylaş

16 saat önce, Syringe dedi ki:

oynayabilene kadar ne haberlerini okudum ne de leaklere baktim ama bu oyuna neden sequel geldi ki zaten? birinci oyunun sonu baya tatmin ediciydi, baska karakterlerle spinoff falan yapsalardi daha iyi olurmus

schwarzenegger kollu kadin da egreti durmus, ikide bir gozum oraya takiliyo, kadina bu kadar kas konur mu ya lol

oynadigim kisma kadar cok iyi degildi writing olarak ama sonunda manyak bisey olabileceginden umutluyum

ben boyle boktan son beklemiyodum

almayin bunu

Sosyal ağlarda paylaş

Yeni bitirdim, yazar kendini saklamayı hiç başaramamış sıkıntı burada. Aynı hikayeyi bu kadar insanları gaza getirmeden anlatmanın yolu basit olmasa insanlara kızıcam ama çok kolay kaçabileceği birşeyi sırf outrage yaratıp üzerine konusturmak için yapmış gibi neredeyse. Sıkıntı son değil. Spoiler'a alıyorum laflar hazırladım, uzun biraz çok doluyum.

Zr3Riqp.png

Spoiler

Oyunun en basında Joel, Ellie ve Tommy'nin karakterleri ilk oyundan çok alakasız hareketlerdeler, ve tamamen justify etmesi çok kolay, boş boş atla gezerken iki dakka Jackson'daki hayatın ne kadar Joel'ın eski şüpheci kurt smuggler'dan eser kalmayıp softy old guy'a dönüşmesini işleyen diyalog koysan, ellie bunun üzerine bi dokunsa affedilir Joel'ın mal hareketleri. Abby'nin onun 30 saniye önce hayatını kurtarmış adamı linç ederken gözünden bi saniye bi kıvılcım geçse yapmasam mi diye, herşeyin işlenişi daha ilginç olur. İnsanlar Abby izlemek ister, nefret ettiğin bi karakterle oynamak zorunda kalmazsın 12 saat. Bunu en basında establish etmedigin için bütün oyun boyunca o yan karakterlerle back and forth diyaloglar hep zayıf ve sagır kulaklara düşüyor.

Bunun üzerine aklına gelen BÜTÜN SJW içeriğini de koyuyosun. Bak sadece bir iki tane koydun insanlar deliriyor değil. Gözüne zorla sokuluyor ve senin bigotlugunu ölçmeye calısıyor oyun. Zaten Ellie ve Dinah kısımları oyunun en sıkıcı kısımları acık ara ve başı bu oyunun, şöyle bir atmosfer olamaz yani. Ben dün öpüştügüm kızla pseudo babamı kurtarmaya yola cıkıcam midem kavruluyo ofkeden ama bütün yol birbirimize asılıcaz. Bütün yol ama. Ve sürekli "You are an awesome kickass survivor, girl, you so hot." Bir yandan da infected öldürüyoruz ama. Elinden gelen herşeyi yapmış insanları immersiondan cıkarmak için.

Olm sinagog pazarladı lan adam, utanmadan "survivor"lardan geliyorum falan diyo, holy ve pozitif resmedilen bi jewish faith var, ulan günümüz için çok abes bi stance, filistin varken özellikle. Dünya yerle bir olmuş hala holocaust jerk off inanılır gibi değil.

ÖFFF neyse diyosun ABBY geliyo. Bir kadın için çok kaslı demiyorum, çirkin vücudu, bi kadın bu kadar kas yapamaz demiyorum, herşeyin gerçeklikle grounded oldugu bir evrende saçma sapan diyorum. Kimse cıkıp chun-li'nin bacakları niye böyle kaslı demiyor bu yüzden. Ve bir yandan da hiçbir sevimliliği olmayan sürekli horoz gibi ortalıkta gezen bi karakter ve büyün diyalogları itici kalmış. Ne owen'le romance'ine involved hissediyosun ne bişi. Erkeklere gelicem durum daha komik.

ERKEKLER.
Abi bütün erkek karakterler kadınların ne kadar badass oldugunu vurgulamak için koyulmuş prop abi. Women rock, men suck. Hepsi simp, by design simpler aynı zamanda. Sürekli ne kadar tough oldugunu söyleyen bi fuccboi olarak varlar, asla karakterleri yok. Hepsi sürekli kadınların arkasını temizleyen, hatalarına aldırmayan, itici tavırlarını çekici bulan zero conflict. 2 boyut bile değil, kadınlar güçlü görünsün diye challengelayan değil, kontrast için zayıflatılmış karakterler. Ölçümü de çok kolay, adamın dün ayrıldıgı kıza cakıyosun, sorun değil sinirlenmiyo. Kız hamile söylemiyo, sinir yok. Cocuk ne olacak konusulmuyo çünkü ima edilen şey "o kararda yeri yok." babası olmasına ragmen. Owen? Simp overlord. Kız arkadası hamileyken sürekli bi yandan sana romantik romantik bakıyo, sana plastik encourage basıyo, ama nice guy. Owen'ı ayartıyosun, yine seni tercih ediyo, bir yandan hamile kadın yoluna cıkmıs gibi.

Çocuk karakter koyuyosun oyuna tamamen masumiyetin sembolü olarak, abby yumusasın diye, aaa cocugu tanıyacagız gali-I'M TRANS BTW.

Bak bunların hiçbiri tek basına sorun değil. HEPSI olunca sorun, Last of us değil Life is Strange abi bu oyun, o günlüklerin içerigi de direkt aynı. Hepsini çıkart, önemsiz, kimliği olusturan şeyler bunlardan ibaret olmasa sorun değil ama bu karakterlerin başka hiçbir içeriği yok. Gay trans stronk womyn olmaları sorun değil, sadece bu olmaları sorun. Sonra begenmeyene bigot. Ok kanka.

Canımı yakan kısım temada, voice acting, animation, environment design çok iyi. Binlerce insanın emegi var bu oyunda görüyorsun çok çok iyi geri kalan herşey.

Sonra sona geliyorsun, ve son yukarıdaki saçmalıklar olmasa, yazar bizi tecrübeden bu kadar cıkarmış olmasa çok iyi olabilecek sahneler geliyor. Ama son anda yapması gereken tek bişi var, sonun degismesine gerek yok;

Tercih ver bana abi, Abby bogulurken, sadece bana keep going, or let her go ver. Bırakırsam, parmaklarım gitmesin öttüreyim gitarı. Beni bütün gördüklerimden sonra tırt bir insan olmaya zorlama. Novel, ground breaking, zor birşey değil birine tırt insan gibi hissettirmek. Zor bir tercihi yapmış olsam hissedeceğim şeyler zaten. Bırak hissedeyim.

Çok kolay, basit tercihlerle, törpülen edgy teenager dialoglarını kısıp, 8/10 tecrübeyi kendilerini zorlayarak 4'e çektikleri için haklı outrage. Sona olan nefret bu yüzden bence, insanlar düşünmeden outrageliyo iki gündür aklımda oyun sıkıntısını artiküle etmeye calısıyorum anca çözebildim rahatsız edeni.

Sosyal ağlarda paylaş

o yüzden geçen sayfada yazdım işte, shooter bile olsa en sonda bir evet-hayır filan olsun bu devirde. en olmadık oyunlarda bile görüyorum en sonda kritik bir karar verdirten kalanında başka birşey olmasa bile. branching filan ekstra uğraş gerektiren bir durum da yok final harici.

Sosyal ağlarda paylaş

Hayır abi ellie'nin lezbiyenliği yeni değil, öküz gibi dlc vardı ve çok sevildi o dlc ben oynamasam da. Bu bigotlar neredeydi o an? Pixeller öpüştü diye olmadı bu yani.

Spoiler

Ve adam o kadar kreatif olarak iflasta ki, baktı Joel'ın ölümünden sonra birilerinin ölmesi koymayacak kimseye, paso HERKES HAMİLE.

Hamile kadını öldürdün Ellie. ABBY SEN DE DUR O KADIN DA HAMİLE. 3 farklı hamile karakter mi olur oyunda bi hikayede?

Bu arada bu yüzden sevmeyen bigotlar var. Yaşıyolar. Sadece ekmeklerine yag sürmek işlerine geliyor bence. Çünkü internetin 6-7 senedir en büyük hobisi birilerine bigot demek.

xunn tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, xunn dedi ki:

Hayır abi ellie'nin lezbiyenliği yeni değil, öküz gibi dlc vardı ve çok sevildi o dlc ben oynamasam da. Bu bigotlar neredeydi o an? Pixeller öpüştü diye olmadı bu yani.

Gizli içeriği göster

Ve adam o kadar kreatif olarak iflasta ki, baktı Joel'ın ölümünden sonra birilerinin ölmesi koymayacak kimseye, paso HERKES HAMİLE.

Hamile kadını öldürdün Ellie. ABBY SEN DE DUR O KADIN DA HAMİLE. 3 farklı hamile karakter mi olur oyunda bi hikayede?

Bu arada bu yüzden sevmeyen bigotlar var. Yaşıyolar. Sadece ekmeklerine yag sürmek işlerine geliyor bence. Çünkü internetin 6-7 senedir en büyük hobisi birilerine bigot demek.

Spoiler

hamile bir kadının, abby'nin intikamının peşinde olmasının sebebi nedir? niye sürüklüyor kendini hele ki abby'den nefret ederken...

evet mel'den bahsediyorum. kendisi WLF'deki en iyi doktor diye vurgulanıyor, abby'nin intikamoını alması için yardım ediyor.

elindeki en iyi doktor üstelik hamile, hangi mal müsade eder ayrılmasına.

şimdi şu iki hamile kadının malum sahnelerine gelelim;

öncelikle mel niye hamile olduğundan bahsetmiyor ellie ye? çocuğu koruma iç güdüsü olarak otomatik ''ben hamileyim'' demesi lazım orda. ellie zaten mel i öldürdükten sonra hamile olduğunu farkettiğinde yıkılıyopr resmen.

abby'nin hamile dina ile olan sahnesine bakalım; abby bıçağı dayamış gırtlağına, ''dur o hamile'' diye söylüyor ellie abby (cuckmann'a göre, hani şu özünde iyi, empati kurmamız gereken karakter ) ''çok daha iyi'' diyor. yani abby psikopat. ve kike bize bu karakteri 10 saat oynatıyor, neymiş ''ya kötü değil o, birde hikayeyi onun tarafından dinleyin'' bir controlünü elinize alın empati kuracaksınız. abby tam bir iyilik meleği.

Alıntı

Ellie leaves behind the guitar that Joel gives her. I assume it’s not just because Abby chewed off two of the fingers Ellie needs to make chords. 

Gross: For me, Ellie is putting the idea of Joel to bed. She’s burying him respectfully at that point and moving on to a new chapter in her life, whatever that might be. But he’s in the rear-view mirror when she leaves the house at the end.

Druckmann: Whatever we say here ultimately doesn’t matter. Everything you need to understand the story is in the game, and whatever players take from it… their interpretation is right. At least until if we ever make another game and then we can argue about it then. But personally, to me, Ellie is finally able to get past her ego and this whole obsession. We’d often use the metaphor of talking about her revenge as a drug and Ellie as a kind of drug addict, and that’s ultimately why Dina left. She’s like “this girl’s hit bottom and it’s still not enough, I can’t help her anymore.”

yaa off aman vaktimi harcayamıcam bu salak adam için artık.

röportajın tamamı https://www.indiewire.com/2020/06/the-last-of-us-part-ii-interview-neil-druckmann-halley-gross-spoilers-1234568597/

Sosyal ağlarda paylaş

Bitirdim oyunu bence çok rahat 80-90 arası puanı var. Çok keyif alarak oynadım keşke şöyle yapsaydı dediğim kısımlar oldu tabi ki ama o kadar emek var ki her türlüsü kabulüm dedim sonunda. İlk oyuna nazaran duygusal yoğunluğu daha aşağıda olduğu kesin ama vermek istediği mesaj daha ağır bence.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

bitirdim sonunda.

Spoiler

yeni bitirdim hiçbi yorum da okumamıştım özellikle. sadece story olarak sjw kafasında olduğunu ve sonunun beğenilmediğini duymuştum istemsizce. ben oyunuuzun uzun oynadım. bi kere oyunun bu kadar uzun olacağını bilmiyordum. 40 saate yakın oynadım herhalde. gameplay harika ötesi, karakterin skill'lerini kullanması, etrafta dolaşması, lootlaması falan muhteşem. hikaye olarak da başta yaptığı yükselmeyi koruyamadığı kesin. göze soka soka bir hal olmuş kafadaki ajandayı ama söylediğiniz kadar rahatsız etmedi. gameplay olarak okadar etkiledi ki hikayedeki kendi adıma saçma gelen yerleri rahat rahat göz ardı ettim. sanat eseri yapmışlar resmen. 

uncharted + last of us serilerinden sonra ne çıkarıcak naughty dog acaba

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...