Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2D/3D Tasarım İçin Dizüstü Tavsiyesi Lazım (HALP PLS)

BabacumMostors

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar merhaba,

durum şu ki ablam kasımın son haftası New York'da olacak ve istediğim bir şey var mı diye sordu ve aklıma 2D/3D tarasım için uygun fiyatlı bir diz üstü bilgisayar aldırmak geldi ki yatırım olacak bu benim için, ekmek teknesi yani

şimdi mevcut durumda elimde hali hazırda cintiq 13" var, yeni cintiq companionlar çıkacağı için eski modeller indirime girer diye düşünüyorum bu yüzden bi önceki nesil companion (companion 2 oluyor galiba) aldırıp elimdkei mevcut cintiq 13" ü burada elden çıklarırım diye düşünüyorum

yada daha uygun fiyata bir dizsütü veya tablet/dizüstü alıp yoluma devam ederim (companionda da intel iris ekran kartı varmış ki genelde laptoplarda bu ekran kartını görüyorum)

eğer ki dizüstüne dönersem windos veya mac seçeneği geliyor ki ben 1.000$ altı bir dizüstü aldırmayı düşünüyordum tabii sizden "abi mac al uzun vadede kazanırsın yatırmını çıkartır" derseniz biraz zorlayıp mac book aldıracam

yardım lütfen ben baya uzak kaldım bu konulara :S

<3 <3 <3 <3 <3
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada şu ürünü arkadaşım mac booka geçeceği için 2.000,00 -TL'ye bırakıyor, 6 aylık ürün ama 2 ay kullanmış o zamandan beri yatıyor alet

http://www.hepsiburada.com/asus-k555ub-xo067t-intel-core-i7-6500u-25ghz31ghz-12gb-1tb-156-tasinabilir-bilgisayar-p-BD601852?magaza=H%C4%B1zl%C4%B1Market
Sosyal ağlarda paylaş

kendi gitsem alla olurdu da ablam gidiyor ve custom toplamaya bir şey olsa burada elimde patlar eheh

sonuncusu benim mevcut 5,5 yıllık bilgisayarımdan kat kat iyi;

- i5-2410m @ 2,30 GHz
- 2*2GB ram (2*4 olabiliyor)
- GeForce GT 520M 1GB
- 240 GB SSD

3D render için 970M altı zor, 940M iş görür seviyede duruyor ki ağırlık 2D tasarım ve game dev olacak, şimdiki makine de işimi görüyor ama yüksek çözünürlüklü kanvasda çizim yaparken zorlandığını hissettiriyor, RAM artırarak çözebilir miyim bilemiyorum ki 5 yılı devirmiş bir bilgisayardan artık daha fazlasını beklemem gerektiğini düşünüyorum, Unity3D de çalışırken de aynı şekilde tekliyor

yok mu 2D animasyon, 3D modelleme yapan :/
Sosyal ağlarda paylaş

ha bir de şu var, uygun fiyata bulurarsa almalarını isteyebilirim, aynı modelin daha ufak ve hafif olanı;

https://www.amazon.com/ZenBook-UX303UB-13-3-Inch-Touchscreen-Discrete/dp/B014VHVZFQ/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1479665117&sr=1-1&refinements=p_n_feature_four_browse-bin%3A2289792011%2Cp_n_feature_five_browse-bin%3A13580791011%2Cp_89%3AAsus
Sosyal ağlarda paylaş

güncelleme yapayım,

bir sürü forum yazısı ve yorum/inceleme okuduktan sora şu alete karar verdim

https://www.amazon.com/gp/product/B01N2JS6H7/ref=as_li_qf_sp_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=wiknixx-20&camp=1789&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B015PYYDMQ&linkId=8e0632f2bd0c4d1225c2a1e079776133&th=1

ayın 3ü veya 4 ü gibi elimde olacak bakalım, bir de black friday indirimi falan gelirse (ki gelsin daha yeni bir model çıktı i7566 diye) tadından yenmez ha şimdiki fiyatı da iyi bakalım buraya da yorumlarımı yazarım
Sosyal ağlarda paylaş

babacum görsem önceden yazardım
yani ne kadar ciddi üstüne gidiceksin tam olarak ne yapıcaksın bilmiyorum ama laptopları bu konularda ele
hele render yapıcaksan, ssdsiz calışmak ızdırap artık
hadi işi ögrenmek icin kullanıcam diyosan zaten 2-3 ayda hertürlü teknik bilgiyi silip süpürüceksin gerisi pratik vs. 3d hardware katili hala pek birşey degişmedi bildigim kadarıyla

companionda da içinde sistem olanlardan uzak dur, desktop+13cintiq hepsinden iyi. hatta 13 cintiq aralarında en begendigim model.

edit tekrar, bide çift monitör cok arıycaksın bırak laptop ekranını : )
Sosyal ağlarda paylaş

benim laptopu almak istermisin ?
https://www.msi.com/Laptop/ge62-2qf-apache-pro.html#hero-overview
ben ek olarak ssd ekledim

6700hq islemci
970m
12gb ram
128 ssd
fiyat parformans urunu, baya arastirmalarim sonucu.

burda motion graphics ve animasyon yapiyorum.yeni mac i begendim ona gecmek istiyorum, 3 aylik laptop.

new yorktayim eldende ablana veririm ?
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:

babacum görsem önceden yazardım
yani ne kadar ciddi üstüne gidiceksin tam olarak ne yapıcaksın bilmiyorum ama laptopları bu konularda ele
hele render yapıcaksan, ssdsiz calışmak ızdırap artık
hadi işi ögrenmek icin kullanıcam diyosan zaten 2-3 ayda hertürlü teknik bilgiyi silip süpürüceksin gerisi pratik vs. 3d hardware katili hala pek birşey degişmedi bildigim kadarıyla

companionda da içinde sistem olanlardan uzak dur, desktop+13cintiq hepsinden iyi. hatta 13 cintiq aralarında en begendigim model.

edit tekrar, bide çift monitör cok arıycaksın bırak laptop ekranını : )

abi selam,

şimdi hedefim game art ve 2D/3D tasarım animasyon odaklı olarak ilerlemek, hali hazırda unity3D de bir şeyler yapıyorum ama benim mevcut sistem (yuarıda özelliklerini yazmıştım) tekliyor artık eheh bir de 5 yılı devirdik bi yenilemek lazım, taşınablir bir sistem gerekiyor bana (mesela 22 gün almanyada kalacam bu sürede taşınabilir bir çözüm gerekecek)

240gb bir ssd sürücüm var onu takacam makine geldiğinde hdd ile devam etmeyi düşünmüyorum bir de almayı plaladığım makine 3D modellemeye yetiyor ama 3D animasyon için yetmiyor gördüğüm kadarıyla hoş benim önceliğim 2D tasarım ve 2D animasyon olacak (game art ağırlıklı olarak), çift monitör konusunda da elimde zaten bir monitör var, ben HDMI çıkışına bir çoklayıcı takıp iki ekran çıkışı almayı planlıyordum

800 $ bir bütçem var, o 800 dolarla desktop toplarsam yanımda taşıyamam, laptop alırsam da 3D tarafına giremem. acaba kendi sistemime ram takviyesi yapsam (160 TL) 2D animasyon ve tasarım için beni kurtarır mı? öyle olursa kalan paraya 3D render için beni bir kaç sene götürecek makine toplayabilir miyim?

tek atımlık kurşunum var eheh
Sosyal ağlarda paylaş

spompas said:

benim laptopu almak istermisin ?
https://www.msi.com/Laptop/ge62-2qf-apache-pro.html#hero-overview
ben ek olarak ssd ekledim

6700hq islemci
970m
12gb ram
128 ssd
fiyat parformans urunu, baya arastirmalarim sonucu.

burda motion graphics ve animasyon yapiyorum.yeni mac i begendim ona gecmek istiyorum, 3 aylik laptop.

new yorktayim eldende ablana veririm ?

kaça bırakacaksın?
Sosyal ağlarda paylaş

abi anladım sen yeni giriyosun olaylara, eger dışardan ucuza getirtebiliyorsan tamam o halde, dolar burda uçmuşken 800e hiç sanmıyorum bişeyler toplayabilecegini.

şu an alabildigin en yüksek donanımlıyı al ilerleyen dönemlerde tekrar kzancına göre birşey toplamaya çalışırsın. cok fazla hedef koymuşsun zamanla hangisine yönelirsen ona göre sistem toplarsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:

abi anladım sen yeni giriyosun olaylara, eger dışardan ucuza getirtebiliyorsan tamam o halde, dolar burda uçmuşken 800e hiç sanmıyorum bişeyler toplayabilecegini.

şu an alabildigin en yüksek donanımlıyı al ilerleyen dönemlerde tekrar kzancına göre birşey toplamaya çalışırsın. cok fazla hedef koymuşsun zamanla hangisine yönelirsen ona göre sistem toplarsın.

(alıntılamayı unutmuşum :/)
peki oyun oynamayan biri için fazla mı bu donanım? 3D işi yalan olacaksa hiç bulaşmayayım daha hafif bir ürün alıp 2D den ilerlesem daha mı mantıklı olur? meseal 960m 970m ekran kartı yerine 940m ekran kartı kullanan i7 işlemicili 16gb ramli ve daha hafif bir modele zorlarım böylece sağa sola götürüp getirirken rahat ederim, gelirimi artırıp para biriktirince de 3d modelleme ve animasyon için daha uygun bir desktop toplarım

keza 2D iş yapmak için sırdımca 2,5 kiloluk bir aletle dolaşmayayım diyorum eheh

ki ben geçekten en son hearthstone oynadım, oyun oynayan biri değilim pek
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...