Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

AMD Zen İşlemciler

KillJoy

Öne çıkan mesajlar

naviyi ilk defa ps5’te gorecez arkadaslar, kacari yok.

ryzen cephesi baya baya ates ediyor, daha engineering sample ile 9900k’yi ayni core countta watt ve performansta ezdi gecti. otesi yok su an. o cipteki bosluga da bi 8lik daha gelir sonra seyret ryzeni. en buyuk sanslari, intelin fabrikayi gelistirememesi.
Sosyal ağlarda paylaş

Artariel said:

naviyi ilk defa ps5’te gorecez arkadaslar, kacari yok.

ryzen cephesi baya baya ates ediyor, daha engineering sample ile 9900k’yi ayni core countta watt ve performansta ezdi gecti. otesi yok su an. o cipteki bosluga da bi 8lik daha gelir sonra seyret ryzeni. en buyuk sanslari, intelin fabrikayi gelistirememesi.

Ryzen den cok epyc ates ediyor
Server tarafinda bayagi sikintili intel.

Yari yarıya ucuz nerdeyse xeon un muadili epyc ler
Sosyal ağlarda paylaş

12 GB yaparsan memory bandwidth'i %25 azaltıyorsun ve çip mimarisi izin vermiyor olabilir. Bir de farklı kalıp falan lazım o iş için, MI50 kalıbıyla üretemezsin:
https://www.amd.com/system/files/2018-11/172884-7nm-radeon-vega-processor-1260x709.jpg
Şuradan 1 HBM stackinin çıkması lazım ve çipin resin kalıbının yeniden yapılması lazım.

16 GB HBM2 herhalde 300$ falan. 4K benchmarkları çıkınca görürüz etkisi var mı yok mu. Kağıt üzerinde 2080'in 448 GB/s, 2080Ti'ın 616GB/s memory bandwidth'i varken Radeon VII'nin 1 TB/s memory bandwidth'i var.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu dediklerinin hiçbirini yapmadılar çünkü, Radeon Instinct MI50(Machine Intelligence) server GPU'sunu yeni PCB'ye koyup gamer/content creator pazarına sundular RTX serisinin fiyatlarını görünce. HBM ne kadar pahalı olursa olsun 16GB HBM koyup kar edebiliyorlar çünkü hala Nvidia'nın fiyatlandırmasından dolayı sdfsdfs

Daha yeni GPU çıkar bu sene AMD'den GDDR6'lı Navi/Polaris veya daha az HBM'li daha uygun fiyatlı Vega şeklinde sadece gamerlara yönelik. Nvidia da 7 nm yeni GPU'ları pazara sunabilir.

2080Ti'la zaten yarışma niyetleri olduğunu sanmıyorum, o kadar pahalı GPU alan insan sayısı çok az. Profesyonel kullanım için zaten Radeon VII'nin compute performansı 2080Ti'dan yüksektir.

MI50/MI60 bu arada ilk 7 nm GPUlar, "pipe cleaner" da deniyor yeni prosesle en hızlı şekilde en az development time harcanarak piyasaya çıkartılmış ürünler olduklari için. Bir sonraki GPUları daha fazla vakit harcayıp daha düzgün çıkarırlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Navi 7 bench sonuçları gelmiş. Gelmiş ama 2080 e yakın bir yere konumlanmış. Hadi driver güncellemeleri ile 2080'i zorluyor/zorlayacak. Yani beklenen bir şeydi de.. kim, neden, niçin, nasıl 2080 ile aynı fiyat olan navi 7'i tercih eder?

Yani 2080 yerine aynı parayı verip neden navi 7 almalıyız. Red tshirt guy amd sunumunda da olmalıydı bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
https://www.youtube.com/watch?v=6jP3tetYnVI

benchmarklar dakika 4:40 gibi başlıyo

2080 ile kafa kafaya ortalama, güç tüketimi daha fazla.

video işi yapan ve oyun oynayan adam hariç pek kimsenin işine yarayacağını sanmıyorum, he freesync monitörü olupta nvidia karta uyumlu değilse monitörü belki o zaman işe yarar, 16gb ram modlu oyun oynayanlarında işine yarar tabi, ama baya az bir kitle.

Amd bundan pek para kazanamıcak gibi.

Raja gitti ztn, baya 2 sene geriden geliyo Nvidia a oranla, yapacak birşey yok. feelsbadman
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

önemli soru:

intel i7 9700k mı yoksa muadil bir amd mi?

bilgisayar yalnızca oyun için kullanılmıyor. premiere ve after effects ile export ve render işleri de yapılıyor sıkça. bu yüzden amd konusunda emin olamıyorum. testlere göre çok iyi görünüyor da test işte. alıp elimde patlamasını istemiyorum.

bir de ekran kartım 1070ti. amd ile herhangi bir sıkıntısı oluyor mu onu da bilmiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

6/12 ve  8/16 hala r5 ve r7 ler. 4 yerine 4.4 ghz görecek.

en azından r5 ler 8/16 , r7 lerde 10/20 olur diyordum ama yalan olmuş, upgrade e gerek yok gibi. paranızı dolara çevirin bekletin.

1080p oynayan kaldıysa onlar için güzel tabi 4.4 e çıkabiliyor olması.

r9 güzel tabi 1. dünya vatandaşlarına ? 500 dolares 4.6ghz  12/24. sırf oyun için alınacak işlemci değil.

GONDARCENGIZ tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...