Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Televizyon tavsiyesi

kayserili

Öne çıkan mesajlar

Abi tam sezonunda evleniyoruz ama, Ağustos dolayları yeni evlileri tahmin edip geçirmesinler fiyatlara? 

Q70 rating'lerine baktım Bone'un attığı sitede (baya iyi siteymiş bu arada, teşekkürler) gaming için de gayet iyi gözüküyor. Fiyat da 7-8k arası birçok yerde. Daha fazla vermek istemem zaten salona koyacağım TV'ye. 

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, roket adam dedi ki:

TV'lere ben de bakıyorum bu ara da birinci önceliğim Airplay desteğinin olması. Sanırım Samsung QLED'lerde var, biraz daha ucuzlasa hiç düşünmeyeceğim. iPhone'un falan direkt yansıtabiliyorsun Apple TV olmadan.

evet benim 65" q70r'da airplay var. iphone veya macbooku direk yansıtabiliyorum. hatta steam play destegi bile geri geldi :D 

spec olarak q70 ve q80'ler baya baya dolu tvler.

-- 

tv soranlara genel bi yorum yapayım. 1 - 1.5 ay oldu ben alalı daha. az çok fikir sahibiyim piyasadaki mevcut tvler konusunda.

öncelikle oled konusu;

ben oledi kafadan eledim burn-in sorunlarından dolayı. ps4 ve pc bağlıyorum çünkü ben. yanmıyor diyen yalan soyluyor, isteyen rtings'in youtube kanalında burn-in testleri var ona baksın, ahanda 1 senelik test sonuçları;

görüntü olarak ise pek tabiki oled > qled > diğer paneller diye gidiyor. tercih meselesi.

alım yaptığım sırada 2 tv'ye kadar eledim ben rtings.com'dan araştıra araştıra, biri samsungun q70 serisi digeri de sony xf9005 idi.

q80'e geçmek yerine bütçeyi zorlayıp 65"e cıktım q70'de kalarak. tr'de q80'i sadece samsungun magazaları satıyor bu arada. vatan'da filan bulamazsınız.

sony xf9005'de çok iyi bir tv ama qled'in görüntüsü bi tık one çıkardı benim için q70'leri. baktığımda çok daha keyif veriyor panel.

sony'nin xf'i bu arada 2018 modeli idi, yeni nesilleri xg diye geçiyor ama onları detaylı incelemedim. fiyat olarak çok yukarıda kalıyordu xg'ler. q70r ise zaten direk 2019 modeli.

bu arada xf9005'in us kodu x900f (https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900f)

2 saat önce, -Deno- dedi ki:

Abi tam sezonunda evleniyoruz ama, Ağustos dolayları yeni evlileri tahmin edip geçirmesinler fiyatlara? 

her halukarda geçiriyolar abi, 2 senedir filan tv fiyatlarını takip ediyorum adam gibi indirim yaptıklarını görmedim yeni modeller gelince. hatta döviz kurları artınca, fiyatları direk kurla birlikte yukarı çekiyor adamlar. baya boktan bi piyasası var bu tv işinin. 

-Bonesoul- tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bende 2 gun oncesine kadar pek bisi bilmiyodum, reviewleri okuya okuya, tabi bir de rtings sitesine bakarak OLED vs QLED arasinda kaldim.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-b9-vs-samsung-q80r/915/807?usage=7318&threshold=0.1

su ikisinden birine yuruyecem. fiyatlari da cok yakin. Christmas indirimleri fln olursa artik dalicam.

Su video beni OLEDe cekiyor. 55 inch dusunuyorum ben bu arada.

Videonun 11:15 inde adamlar 2017 OLED lerde 1 sene her gun 20 saat fifa oynayarak test etmisler, 1 sene sonra hic bisi olmamis. (yanlis anlamadiysam)

ama rting sitesindeki permanent burn in risk nedir abi?

Yani adamin yukaridaki aciklamasiyla uyusmuyor.

5w8407k.png

reyou tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Benım verdıgım videoyu izle abi random kanala bakmak yerıne ? adamlar butun sene aynı testı calistiriyo, oyle denedik yanmadı degil mevzu. 

bu arada bende late 2015 macbook pro var o biraz zorlaniyo Airplayden video izlerken. Hos cozunurluk dusursem belki duzelir ama bakmaya vakit olmadı. Daha yenı maclerde herhalde sorun yoktur.

mevzu su; https://appletoolbox.com/fix-airplay-stops/#AirPlay_Stops_or_Stutters_here8217s_how_you_can_fix_it

ben de bluetooth kapatip deneyeyim yazarım tekrar

Sosyal ağlarda paylaş

hasss be rifat abi.. benim mac de ayni (hatta 1-2 sene eski sanirim ? )

bosuna mi iptal ettik deal'i sadf. neyse bi tv de karar kilalim da ona gore mini pc olayina da bakarim.

ztn OLED de damping olmazsa QLED'e akicam belli ki, su burn-in olayi cok sikici. ben televizyon kumandasi bozuk ciksa garantisi ile geri gondermeye u$enen adamim, tv de fln ugrasmak pff.

Sosyal ağlarda paylaş

gerci benim mac HDMI ile bile 30 dakika sonra fln veri gondermeyi kesiyordu. (random oluyodu gerci bir her 8-10 kerede bir)

mac -> soundbar -> tv seklinde bir aktarim vardi. sanirim mac biraz eski oldugundan sapitiyo diye dusundum.

tv gelsin de, ilk hdmi ile idare ederiz de, mac i sirf bu is icin kitlemek istemiyorum artik, aletin dogasina aykiri aslkdfj

Yukaridaki videolar cok iyi oldu referans icin, eyv ???

reyou tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, reyou dedi ki:

hasss be rifat abi.. benim mac de ayni (hatta 1-2 sene eski sanirim ? )

bosuna mi iptal ettik deal'i sadf. neyse bi tv de karar kilalim da ona gore mini pc olayina da bakarim.

ztn OLED de damping olmazsa QLED'e akicam belli ki, su burn-in olayi cok sikici. ben televizyon kumandasi bozuk ciksa garantisi ile geri gondermeye u$enen adamim, tv de fln ugrasmak pff.

simdi deneyebildim. hem tv hem macbook 5g networkdeydi, ikisinide normal networke alınca sorun cozuldu.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Ne black friday'ler, cyber monday'ler gecti, ne christmas'lar gorduk, dusmedi insafsizin kizi ya

https://www.amazon.com/dp/B07PTN79PG?tag=cameltracker-20&linkCode=ogi&th=1&psc=1&language=en_US

ustune $100 dolar artmis fiyati.

bir elektronik cihazin fiyati zaman gectikce nasil artar lan? bitcoin cekirgelerinin ekran kartlarini patlattiklarini varsaymazsak tv de oluyo mu boyle seyler?

Sosyal ağlarda paylaş

local dimming, siyah derinliği ve kontrast oranı için oled > qled / led. ama burn-in sorunu da oled'leri çöp olarak görmeme neden oluyor. rtings'in youtube'da kıyas videosu var ve yaptıkları testlerde, oyun veya tv kanalı gibi ekran üstünde logolar yazılar felan olan görüntülerin ekrana kalıcı hasar verdiğini gösterdi. bizim evde plazma var, kaç yıllık alet. ama daha yeni yeni burn-in sorunu başlattı. yeni oled'lerin bu kadar hassas olması iyi bir şey değil bence.

MicroLED teknolojisini bekliyorum, OLED gibi derin siyahlar verip, Burn-in sorununu ortadan kaldırıyor diyorlar. eğer bunu başarabilirlerse o zaman her türlü değer.

rtings kıyaslamalarına göre Samsung Q90 ve Sony X950G çok güzel, alınacaksa onlar alınabilir https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x950g-vs-samsung-q90r/764/779

aslında hem 3D hem HDR desteklediği için Sony KD-75ZD9 çok ilgimi çekiyor ama piyasadan kalkan bir model o, keşke zamanında alabilseymişim... https://www.epey.com/televizyon/karsilastir/57195-73348-73417/lg-86uh955v_sony-kd-100zd9_sony-kd-75zd9/

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

Burn-in raporları ve fiyatı yüzünden OLED'den iyice soğudum. Mevcut televizyonu 10 yıldır kullanıyorum ve tek sorunu olmadı, OLED'e o kadar para verirsem aynı ömrü yine beklerim ama paylaşılan raporlar ve yapılan testler malesef üzüyor. Teknolojinin arka planına bakınca da ne kadar yazılımlar ile iyileştirmeler yapılsa da bu sorun elbet olacak gibi.

Q70R bakıyordum, baya da beğendim ve ısındım TV'ye ama son anda Q80R ile arasındaki yansıma ve geniş açı farkını öğrendim. Sonrasında inceleyince de çok ciddi fark olduğu ortada. Türkiye stoklarında pek kalmamış sanırım ama şu an Q80R'ye yönelmiş durumdayım.

@reyou sen aldın mı bahsettiğin dönemde televizyon? Hangisini aldın ve yorumların nasıl?

Q70R 7200₺, Q80R 8050₺. Aradaki farka değer gibi geliyor. Sizler ne diyorsunuz?

Sosyal ağlarda paylaş

Ben Ağustos'ta evleniyorum, %90 Q70 alıcam. Q80 birkaç hafta önce Samsung'da 13k küsür'den 10k küsüre düşmüştü ama daha taşınmaya var diye almadım. Bir daha indirime girerse Q80 düşünebilirim.

Tabi 2020 modelleri de bir görmek lazım, ama TV'de o kadar son model almaya gerek yok bence.

Sosyal ağlarda paylaş

ben q70r aldım, q80r overallda daha iyi 70r'dan ama aktiftablet'in dediği gibi q70r'ında bazı ozellikleri 80r'a göre daha ıyı. ne istediğinize bağlı yani. 

52 dakika önce, xaty dedi ki:

Q70R 7200₺, Q80R 8050₺. Aradaki farka değer gibi geliyor. Sizler ne diyorsunuz?

değer.

bu arada q80r'lar sadece samsung bayilerinde oluyor, ben 80r'ı herhalde tr'de yok diye pas geçmiştim, halbuki samsung bayilerinde varmış. vatan'a medimarkt'a sorunca stokta yok, tr'ye gelmedi ayağı çekiyolar.

ben 65" aldığım için tv'yi fark daha yüksekti ama 55"lerde ahım şahım bi fark yokmuş.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...