Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kitap yazıcam

Saeros

Öne çıkan mesajlar

evet bir de monolog koy. üç yüz sayfa falan monolog olsun.

yalnızlıktan dudaklarımı masaya sürtüyordum
tükürüklerim bile ıslaktı
masanın da ıslanmasını istemiştim çünkü bacakları açıktaydı
beni delirtmek istiyordu
dayanamadım
hemen odanın kapısına gidip gelmeye başladım
çok sıkılmıştım çünkü
sıkıntı gelmişti
ben daha gidiyordum
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros said:

abi ona katılmıyorum ya
sonuçta gayet o dünyanın diliyle oluşturulmuş kelimeler filan da olucak
türkçe kitap diye karakterlerin isimlerinin mustafa hamdi ayşenaz filan olması gerekmiyor

bende aklıma esince yazıyorum bir şeyler ama isim mevzusu gerçekten sıkıntı oluyor yazarken
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros said:

Fistan said:

o dünyanın dili ingilizce mi
isimler türkçe olsun demiyorum da
ne bileyim

abi demek istediğini anlıyorum aslında, hani mesela şahsen nean göze batmıyor bence, ardal filan da iyi fakat lambert fazla ingilizce. şimdi kasaba, köy, dağ vs isimleri bulurken de ortada bi nokta bulmak istiyorum. yani ne çok türkçe ne çok ingilizce, ne de böyle çok götümden sallamışım gibi olsun. yani bazı kitaplarda mesela farkettiğim bişey; isimler filan gerçekten sanki random name generator'dan çıkma gibi duruyor. öyle olunca da insanın aklında kalmıyor. yani bikaç ay önce bi kitap okudum mesela türk bi yazarın ve içindeki tek bir karakterin ismini bile hatırlamıyorum çünkü hepsinin de fonetiği darmadağındı. ismin ağızda yuvarlanması lazım ki akılda kalsın.

Mal said:

merak duygusu uyandırıyor yani okutuyor (tu)

karakterleri çoğunlukla dış dünyadan bir gözlemcinin anlatacağı gibi anlatmışsın. arada bir içlerine girip, -nasıl hissediyor gibi göründükleri değil- direk ne hissetiklerini betimlesen iyi olur gibi sanki. sonuçta sen yaratıyosun o karakteri direk onun zihninden konuşabilirsin.

ehu teşekkürler öncelikle

evet bunu denemem lazım aslında, bugüne kadar yazdığım şeylerde hiç bu tür bişey denemedim halbuki çok iyi bi yöntem. hatta şu an okuduğum kitapta bile böyle bi anlatım var yer yer, şimdi senin yazdığını okuyunca aklıma geldi. teşekkürler maL <3

Murray said:

Ben de 1-2 haftadır bir hikayenin kurgusuyla uğraşıyorum. Baya zor iş. Özellikle bu işin dünya yaratma kısmı çok sıkıntılı.

Fantastik eserlerin neredeyse tamamı birbirinden ve hepsi de genellikle mitolojilerden etkilenmiş. Yani öyle sadece Tolkien'a uzanan bir durum da değil. Çok çok ötesi.

Ejderha mesela. Lotr'da var, HP'da var, GoT'da var. Elfler mesela veya cüceler, yüzyıllardır halk hikayelerinden ortaya çıkmış mitolojik ürünler.

Star Wars evreni mesela devrimsel bir durum. Tabi onlar da tanrısız ama insanın yaşam enerjisinden ( o zamanlar tıp ve psikoloji dünyasında çok sık tartışılan kavramlardan) kurgusunu yaratmış.

O yüzden kedine yapacağın en büyük iyilik; okurun "peki bu büyü nasıl oluyor, kaynağı ne?" diye sormaması olacaktır. Okuruna bunu sordurtmadan kurgunu tamamlayabiliyorsan iş tamamdır.

Mesela Harry Potter. Aşırı severim ama evrenin neredeyse %90'ı ordan burdan alma.

http://io9.gizmodo.com/5683905/everything-harry-potters-been-accused-of-ripping-off

Bu linki okuduğunda "oha" diyeceksin ama kadın çok güzel bir kurguyla okurunu tatmin etmiş, başarı sağlamış.

Son olarak; Stephen King'den çok önemli bir uyarı; zarfları çok kullanma. "Yavaşça yürüdü", "sıkıca tuttu" gibi kalıpları çok kullanmamaya, alternatif yapılı cümleler kurmaya bak. Stephen King bu konuda çok sert ve geyik eleştirilere sahip. Kendi eseri Kara Kule Silahşör'ün önyazısında kısaca "19 yaşındaydım ve o zamanlar Lotr çok popülerdi. Ben de 19 yaşında olduğum için neden ben yapamayayım gibi bir saçmalık iddia ettim ve bol zarflı lanet cümleler ortaya çıktı" der açık açık.

Sana da, bana da kolay gelsin :)

edit: Ha bir de isimlere çok kafanı takma, kafanı eseni koy sonra düzenlersin.

özgün bi dünya yaratmak gerçekten çok zor şu vakitten sonra. yani illa ki aklına bişey geldikten sonra "aa şuna benzedi lan" anı oluyor. ama alıştım artık yapıcak bişey yok. önemli olan ortaya güzel, kendine has bişey çıksın.

kurgu konusunda çok korkuyorum, çünkü ilk defa böyle uzun soluklu bişeye girişiyorum. yani aklımda neredeyse bütün soruların cevabı var, fakat bunların Q&A'e dönmeden kitabın içinde varolması gerekiyor. o da acele etmeden, sabırla olacak bişey heralde :)

zarf konusu ilginç lol, yani bi süre sonra cidden sıkıcı hale gelebilir evet. zaten büyük ihtimalle yazdıktan sonra tekrar tekrar okuyup yazdıklarımın 5'te 1'ini filan silicem. hatta yazdıklarını silebilenler yazar olur gibisinden bi söz vardı. insan kendine ve yazdıklarına karşı acımasız ve tarafsız olmak zorunda malesef.

ama bence en güzel tarafı o,
Sosyal ağlarda paylaş

salvatore nin dönen palaları anayurdun ilk kitabından sonra sıkmaya başlıyor.

ben dövüş kurgusuna çok önem veriyorum, fantastik diye hep top zar gelecek şekilde olmasın diye ona göre sahneyi kurgulamaya çalışıyorum, anlaşılır ve takip edilebilir olması arzu ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Konun ne kadar kötü olursa olsun, dilin akıcı olduktan sonra; okuyucuya da, küçük ayrıntılarla vermek istediğin atmosferi yaşatabilirsen, her kitap iş yapar. Ben zevk aldım okurken açıkçası. Edebiyat fakiri insan her daim kitabın sonunun ne olacağını merak ederken, kitap okumaktan zevk alan kişi ise yazarın, onu çıkarttığı yoluculuktan zevk almaya bakar.

Saeros said:

Rahibin üzerinde oturacağı bir atı yoktu, hatta teklif edildiğinde dahi bir atın sahibi olmayı reddetmişti. Sorulduğunda tek ihtiyacı olanın üzerindeki cübbesi olduğunu söylerdi.

Ne güzel yazmışsın mesela burada.
Sosyal ağlarda paylaş

elazulruby said:

Konun ne kadar kötü olursa olsun, dilin akıcı olduktan sonra; okuyucuya da, küçük ayrıntılarla vermek istediğin atmosferi yaşatabilirsen, her kitap iş yapar. Ben zevk aldım okurken açıkçası. Edebiyat fakiri insan her daim kitabın sonunun ne olacağını merak ederken, kitap okumaktan zevk alan kişi ise yazarın, onu çıkarttığı yoluculuktan zevk almaya bakar.

Saeros said:

Rahibin üzerinde oturacağı bir atı yoktu, hatta teklif edildiğinde dahi bir atın sahibi olmayı reddetmişti. Sorulduğunda tek ihtiyacı olanın üzerindeki cübbesi olduğunu söylerdi.

^^ teşekkür ederim ya
tekrar yazmaya başlamam lazım ama hiç vakit olmuyor
Sosyal ağlarda paylaş

bajazet said:

evet bir de monolog koy. üç yüz sayfa falan monolog olsun.

yalnızlıktan dudaklarımı masaya sürtüyordum
tükürüklerim bile ıslaktı
masanın da ıslanmasını istemiştim çünkü bacakları açıktaydı
beni delirtmek istiyordu
dayanamadım
hemen odanın kapısına gidip gelmeye başladım
çok sıkılmıştım çünkü
sıkıntı gelmişti
ben daha gidiyordum

bir yandan da viskimi yudumluyordum

bu ne lan
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros said:

elazulruby said:

Saeros said:

^^ teşekkür ederim ya
tekrar yazmaya başlamam lazım ama hiç vakit olmuyor

Nasi olmuo ya
Bos vakitlerinde atom mu parcaliyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...