Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Uyku Apnesi

Nigger_of_the_sand

Öne çıkan mesajlar

An itibariyle apnem oldugum kesinlesmis durumda. Bunun uzerine henuz uyku testi yaptirmadim ama dis gozlemci tarafindan uyku esnasinda 20 saniyelik nefes alamamazlik periyotlarim oldugu onaylandi. Internetten hemen arastiriverdim, az-orta-yuksek diye 3 seviyesi varmis ve sebepleri de farkli olabiliyormus. Bende obezlik yok ama genzimde, girtlagimda falan bir et fazlaligi ya da doku yumusakligi var muhtemelen. Zamaninda horlama sorunumun uzerine cok gitmistim ama gittigim o kadar yavsak doktor "herkeste olur" diye gecistirip, bir tanesi benim fazla israr etmem uzerine "kucuk dilini keselim o zaman, ben arada hastalarimin kucuk dilini kesiyorum zaten onemsiz bisey o" demisti. Internetten bunu yaptigina pisman olanlari okuyunca kestirmemistim ben de. Sanirim bu sorun simdi apneye evrilmis durumda, ya da hep vardi da zaman zaman ortaya cikiyordu konfirme edilmemisti su ana kadar.

Neyse, bende dusuk seviyede oldugunu dusunuyorum cunku kalp carpintisi ile uykudan uyanma gibi seyler olmadi henuz. Ucube gibi maske falan takmadan, bu sorunu idare ederek yasamak degil de tedavi etmek isterim. Aramizda bu soruna sahip, hatta cozebilmis kisiler var midir?
Sosyal ağlarda paylaş

Ucube dediğin maske muhtemelen en sağlıklı ve rahat tedavi yöntemi uyku apnesi için. KBB'de tedavi amaçlı yapılan, et aldırma tarzı ameliyatlar sonrasında aynı parçanın tekrardan ve daha fazla büyüyerek geri geldiğini söyleyen birçok hasta mevcut ki ameliyat sonuçta, en son çare olmalı.

Uyku apnesi en rahat dış gözlemci farkediyor ilk etapta da teşhisin koyulabilmesi için uyku laboratuvarına ve Kulak-Burun-Boğaz'a gitmen lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

internet ne güzel şey ya artık doktorlara bile gerek kalmadı. hasta teşhisini kendi koyup, meramını da internette bulabiliyor (tu)

Sadece kan tahliliyle rontgenle saptanan birseyden bahsetmiyoruz, horlayan adama "horluyor" diyebildigin gibi uykuda nefes alamayan birinin de apnesi oldugunu anlayabiliyorsun. Neden oldugunu bilemeyebilirsin sadece. Tedavisini sormaya da gelmedim zaten, tedavi olanlar var mi diye sordum.

Bright said:

Ucube dediğin maske muhtemelen en sağlıklı ve rahat tedavi yöntemi uyku apnesi için. KBB'de tedavi amaçlı yapılan, et aldırma tarzı ameliyatlar sonrasında aynı parçanın tekrardan ve daha fazla büyüyerek geri geldiğini söyleyen birçok hasta mevcut ki ameliyat sonuçta, en son çare olmalı.

Uyku apnesi en rahat dış gözlemci farkediyor ilk etapta da teşhisin koyulabilmesi için uyku laboratuvarına ve Kulak-Burun-Boğaz'a gitmen lazım.

Maske bunu tedavi mi ediyor? Yani maskeyi bir sure kullanip sonra iyilesmis bir sekilde takmadan devam mi ediyorsun hayatina? Ben hayatina o sekilde devam etmen lazim diye biliyordum, eh oyle ise uykuya darth vader gibi gitmek istemeyecegim tabi ki de. Sorun et parcasi ise ve parca 5 yilda falan geri buyuyor ise periyodik olarak ameliyata girilir bence.

Daha once 2 kere uyku testine girmistim ama yakin bir zamanda degildi, o sirada horlama sikayetlerim uzerine girmistim. Uyku testleri ile ilgili benim gozlemledigim bir sorun; adamlar sana test kosullarini yaratabilmek icin senin normal uyku ortamini elimine ediyorlar. Mesela hastane ortami steril, ve alerjiye bagli bir et sismen varsa mesela, bu meydana gelmeyebiliyor testin duzgun cikiyor. Sonra bana bir suru kablo falan baglamislardi, burnuma cihaz falan taktilar. Onlar cikmasin diye yok suraya donme yok buraya donme diye de tembihlediler ustune. Sonuc olarak kafama gore yatamadigim, normal uyku aliskanliklarimin disinda, rahatsiz ve derin uykuya dalamadan 2 tane test gecirdim. Oksijen veriminde 90% seviyelerine kadar dusus gozlemlenmisti ama doktorlarin kimisi sorun var dedi ama horlamamin sebebini anlayamadi, kimisi o kadari herkeste olur dedi.
Sosyal ağlarda paylaş

Uyku testi aynen, orada çıkan değere göre teşhisi koyuyorlar zaten, ne gerekiyorsa (CPAP-BPAP vb.) yazıyorlar. Et vb. başka bir engel var olup olmadığını da KBB kontrol ediyor endoskopiyle.

Cihazlar iyileştirmiyor ama tedavisi o yani eğer apne şiddetliyse benim anladığım, alıştıktan sonra hayatına normal şekilde devam edersin.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

internet ne güzel şey ya artık doktorlara bile gerek kalmadı. hasta teşhisini kendi koyup, meramını da internette bulabiliyor (tu)

Doktorlar da muayene etmiyor zaten artık, yüzüne bile bakmadan en pahalı tahlil scan vs yolluyor, yine yüzüne bakmadan sonucuna göre ilaç yazıyor, acil dışında hastaneye gitmek kerizlik resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

öyle olan yerler var, olmayan yerler var.

her şeyde seçicilik yaparken hastane söz konusu olduğunda ilk gördüğünüze girmek sizin suçunuz oluyor biraz. apne konusunda ülkede uzmanlaşmış adamlar var. o adamın yaptığı analizler ve çözümler bulacağın en iyi bilgi. internette sorarak, başına gelen var mı diye sorarak olacak işler değil.

Seboreik dermatit işte, internette okusan at sidiğine kadar çözüm bulursun. amerikan hastanesine gidip bu konuya yıllarını vermiş kadına danışıyorsun sana direkt çat çat duymak istediğin her şeyi söylüyor. öyle webmd ile olacak işler değil bunlar çözüm istiyorsan.

apnesi olan adam X yazdı, belki sana o iyi gelmeyecek başka bir kondisyondan dolayı. bunu doktor görür, sen göremezsin. ondan sonra kötünün kötüsüne dönersin.

saksıyı çalıştırın. interneti doğru doktorları bulmak için kullanın. her doktor aynı değil, iyi olanlar pahalı hayatta her şeyin olduğu gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

öyle olan yerler var, olmayan yerler var.

her şeyde seçicilik yaparken hastane söz konusu olduğunda ilk gördüğünüze girmek sizin suçunuz oluyor biraz. apne konusunda ülkede uzmanlaşmış adamlar var. o adamın yaptığı analizler ve çözümler bulacağın en iyi bilgi. internette sorarak, başına gelen var mı diye sorarak olacak işler değil.

Seboreik dermatit işte, internette okusan at sidiğine kadar çözüm bulursun. amerikan hastanesine gidip bu konuya yıllarını vermiş kadına danışıyorsun sana direkt çat çat duymak istediğin her şeyi söylüyor. öyle webmd ile olacak işler değil bunlar çözüm istiyorsan.

apnesi olan adam X yazdı, belki sana o iyi gelmeyecek başka bir kondisyondan dolayı. bunu doktor görür, sen göremezsin. ondan sonra kötünün kötüsüne dönersin.

saksıyı çalıştırın. interneti doğru doktorları bulmak için kullanın. her doktor aynı değil, iyi olanlar pahalı hayatta her şeyin olduğu gibi.

Yani basimizdan gecen bi olayi paylasip, ayni durumda olan insanlari merak etmek de kabahat mi. Horlama sorunlari sirasinda sigortanin karsiladigi hasteneye de gittim, profesore de gittim, tanidiga da gitim. Sanki ben bile bile gittim kotu doktorlara, doktora gidip de kotu oldugunu gorunce anliyorsun kotu olduklarini. Kimse "aa su kotu doktora gideyim" diyip de gitmiyor.

Ben burada care aramiyorum ki, Turkiye'de yasamiyorum zaten dolayisiyla burada vereceginiz doktor isimlerinin bana bir faydasi olmaz. Olur da tedaviye baslarsam guvenip guvenemeyecegim konusunda, neyle karsilastiracagim konusunda bir referans noktam yok. Fikir edinmek adina baskalarina neler yasadiklarini sormak da hakkim oluversin artik. Ya da yasadigim bir olayi yaziya dokerek rahatlamak istiyorum, community feeling yapmak istiyorum yani.
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

bingildak said:

Doktorlar da muayene etmiyor zaten artık, yüzüne bile bakmadan en pahalı tahlil scan vs yolluyor, yine yüzüne bakmadan sonucuna göre ilaç yazıyor, acil dışında hastaneye gitmek kerizlik resmen.

Drall said:

Çok biliyon

biliyor valla adam hec bosuna atarlanma
Sosyal ağlarda paylaş

dramaya bakmadım ilk postla ilgili bişi yazıcam
dombil misin nigger?
çünkü bu hastalığın en büyük dostu dombillik abi.

babamda vardı bi kilo verdi geçti adamın uyku apnesi.
yakın bi arkadaşım var. sık sık bende kalır. göbeği büyüttükçe içerideki odadan uyandırmayı başarıyor gece çıkardığı seslerle.
Sosyal ağlarda paylaş

Sisman degilim, gerci son 2 yilda 10 kilo aldim ama yine sisman sayilmam. Bolgesel yaglanma var ama. Belki solunum yollarina falan da etki etmistir. Ama uykuda nefes problemi hep vardi bende, cok zayifken bile horluyodum simdi apneye cevirmis sanirim. Belki daha once cevirdi de biz farketmedik. Surekli yorgunlugum ve usengecligimin arkasinda verimsiz uyku var belki de.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...

------------------------------------ UP ------------------------------------

(Konusu varsa tekrar açmıyim dedim)

Uyku apnesi çıktı düşük seviyede olsa da. Solunum maskesi kullanmam lazım. Konu hakkında bilgisi olan var mı?

Nasıl bir şey almak lazım?

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar neler?

SGKdan alınandan memnun kalıyor musunuz yoksa başka versiyonlarına mı bakmak lazım? (aradaki fark cepten ödeniyormuş)

Sosyal ağlarda paylaş

geçmiş olsun. SGK nın ödediği CPAP cihazının tedavi yeterliliği açısından diğer cihazlardan farkı yok diye biliyorum. ama cihaz boyutu, rahatlık (ki bence en önemlisi), sessizlik (bu da baya önemli aslında), cihazın kullanım ömrü ya da arıza çıkarma riski gibi öğeler de işin içine girince durumuna göre daha iyi bir cihaz almanı öneririm. marka model tavsiye verebilecek kadar bilgim yok ama philipsin cihazları iyiydi diye hatırlıyorum, biraz araştırma ile bir sürü bilgi bulabilirsin.

bir de düşük seviyede çıktı dediğin için; hafif olarak nitelendirelebilecek bazı vakalarda, uyurken ağzına takacağın özel apareylerle de uyku apnesinin tedavisi mümkün. Ankara'daysan yönlendirebileceğim bir iki hocam var.

Sosyal ağlarda paylaş

Aratınca ilk sırada Philips çıkıyor zaten ama konu hakkında deneyimi olan varsa daha net bilgi alabilirim belki diye sordum. Ne iyidir ne kötüdür bilemiyorum çünkü.

İstanbuldayım. Ama yine de teşekkürler.

Doktor kilo verirsen daha iyiye gidebilir dedi zaten, büyük ihtimalle ayrı bir tedaviye ihtiyacım olmayacak ama yine de bir süre bu cihazı kullanmam gerekecek tabi.

Sosyal ağlarda paylaş

Daha kullanmaya başlamadım ama kullananlardan duyduğum kadarıyla iyiye gidiş oluyormuş. Daha da önemlisi kötüye gitmesini engelliyor. Cihaz tedavi etmiyor tabii, ama böyle hafif versiyonları kilo verince filan tamamen geçiyormuş. O uzun vadede yapılacak bir şey, o yüzden bir süre kullanmam gerekecek dedim.

3 senede senin durumunda bir gelişme var mı? Cihaz kullandın mı/başka bir tedaviyi filan denedin mi?

Sosyal ağlarda paylaş

Hayir, bir gelisme yok. Esimin dedigine gore de artik daha cok horluyormusum ve de arada nefesimi tutuyormusum falan.

Yakin zamanda sabahlari daha zor uyanir oldum, gun icinde de surekli uykuluyum vs.

Ilk mesajda 10 kilo yazmistim, onun ustune en az bi 10 daha eklendi. Hala disardan bakinca tombul degilim ama belki solunum yollarimin oldugu yerlerde daha cok yaglanma falan olmustur. Govdem agirlasti, artik yan ve yuzustu yatinca rahat yatamiyorum ve oyle yatsam bile uykumda otomatikman sirt ustune donuyorum, sirt ustu yattigim anda da solunum sikintilari basliyor.

Soyle birsey varmis, mucize bulus falan diye tanitiliyor:

https://dormio.com.tr/

Ama mucizevi penis buyutme hapi tanitimi gibi geldi biraz. Birkac eczanede falan satisa sunulmus ama ne bileyim, hakkaten bi ise yarasa tibbi cevrelerde, yurtdisinda bir taninirligi olmaz miydi?

Sosyal ağlarda paylaş

Evet uzun vadede dikkat etmezsen kötüye gitme tehlikesi var. İhmal etmen kötü olmuş. Hiç hafife almamak lazım, uyku kalitesinin düşük olması sağlığını bayağı olumsuz etkileyen bir şey. Uzun vadede bir çok ciddi sağlık problemini de(diyabet, tansiyon vb.) tetikleyebiliyormuş. Bence maske kullanmaya başlaman lazım.

Haftaya rapor için tekrar gideceğim, o zaman dormio'yu(veya varsa diğer ağızlıkları) orada birilerine sorarım.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...