Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kayseri'de gömülü Alman savaş uçakları

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

fw 190 ların özel bir modeli diye hatırlıyorum, nerede okuduğumu hatırlamıyorum...

link tıklamayayım dedim ama orada yazıyormuş zaten :)

haber metin

Türk savunma sanayisinin en gizemli olaylarından biri gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor. 70 yıldır Türk kamuoyundan gizlenen kayıp savaş uçakları skandalında yeni belgeler ortaya çıktı. Ulaşılan belgelere göre, 1947'de ABD'nin Türkiye'ye yardım planı ile bir anda ortadan kaybolan, envanterlerden silinen 72 adet Focke-Wulf FW-190 tipi uçaklardan 50'si Kayseri Eski Havalimanı'nın altında (2. Hava İkmal Komutanlığı ön cephesi) gömülü. Uçakların ortaya çıkarılması ile ilgili ilk resmi çalışma 2015'te gerçekleşti. Bu kapsamda yapılan metal dedektör testleri de uçakları tespit etti. Ancak uzayan bürokrasi ve araya giren 15 Temmuz darbe girişimi uçakların gün yüzüne çıkmasını engelledi. Konuyla ilgili çalışmaların en yakın zamanda yeniden başlayacağı ifade etti.
Yerli üretimi bitirdi

FW-190 A3'ler yerlilik açısından ayrı bir öneme sahip. Zira 1. Dünya Savaşı'nda başlayan Alman işbirliği Cumhuriyet'in kurulmasından sonra Junkers ile üretim işbirliğine dönüşmüştü. Türkiye'de TOMTAŞ kurulmuş ve A-20'ler ülkemizde üretilmişti. Ortak üretimin devamı amacıyla 1941'de Alman büyükelçisi, eski şansölye Franz von Papen'in gayretleri sonucu bir ticaret antlaşması imzalandı. Bu anlaşma gereği Türkiye Almanya'ya demir ve krom cevheri sattı. Karşılığında da 72 adet FW-190A3 tipi savaş uçağı aldı. Parçalarının önemli kısmı Anadolu'daki tesislerde üretilen uçaklar 1943'te Türkiye'ye getirildi. İlk uçuşunu 10 Temmuz 1943'te yapan bu uçaklar 5 farklı ile dağıtıldı. 50 adet uçak da Kayseri'ye gitti. Türk-Alman yapımı savaş uçaklarının kaderi 1947'de son buldu.

Ortaya çıkan gizli belgelere göre olay şu şekilde gelişti: ABD, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından elinde kalan binlerce uçağı müttefiklerine dağıtmak üzere çalışma başlattı. Ankara ile uzun süren görüşmeler gerçekleşti. Nihayetinde ABD'li yetkililer ile 1947'de anlaşmaya imza atıldı. Anlaşma gereği Türk ordusunun envanterdeki tüm Alman FW-190'lar imha edilecekti. O tarihten sonra uçaklar hiç görülmedi.
Yağlı brandalara sardılar
Konuyu 25 yıla yakın süredir araştıran Hasdal Kışlası'na adı verilen komutanın torunu olan Uluhan Hasdal, "ABD kendi uçaklarını ücretsiz vermek istedi. Ancak bir şartı vardı. Alman uçaklarının yok edilmesi. 50'ye yakın uçak Kayseri Havalimanı'na getirildi. Envanter dışı bırakıldı. Hatta belgelere göre, uçaklar yağlı brandalara sarılarak gömüldü. Alman havacılık temsilcileri ile görüştüm. Bu model uçakların korozyana dayanıklı olduğunu ve çıkarılması halinde uçurulabileceğini söyledi" dedi.

Hiçbir müzede örneği yok
Uçakların gün yüzüne çıkması için sanat düşkünü işadamları da yoğun çaba sarf ediyor. Bu isimlerden biri olan Hisart Müzesi'nin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, yakın zaman önce Kayseri'deki görevli komutanlarla birçok görüşme yaptığını ifade ediyor. Sabah'ın haberine göre, uçakların çıkarılması konusunda önemli mesafe alındığını belirten Çuhadaroğlu, "Ancak araya 15 Temmuz darbe girişimi girdi ve çalışmalar rafa kalktı. Bu model uçaklar şu an dünyada hiçbir müzede yok" dedi. İstanbul'da 'İsmail Akbay Havacılık ve Uzay Bilimleri' adlı bir müze kurmayı hedefleyen araştırmacı Stuart Kline da konuyu takip eden isimlerden. 14 yıldır Türk havacılık tarihi üzerine 2 önemli kitap yazan Kline, "Konuyla ilgili bürokratik çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Ayrıca bir müze projemiz var. Hükümet tarafından da projemiz ilgi gördü" dedi.

İlk uçuşu 1939'a yaptı
Focke-Wulf FW-190 ilk uçuşunu 1 Haziran 1939'da yaptı ve 1941'de hizmete girdi. İlk olarak Eylül 1941'de Kuzeybatı Fransa üzerinde görüldü ve kısa sürede RAF'ın en iyi av uçağı olan Spitfire Mk.V'ye karşı üstünlüğünü ispatladı. Tanınmış Alman tasarımcısı Kurt Tank tarafından projelendirilen Fw-190 esas itibariyle tek kişilik bir av uçağı olup kara-taarruz ve gece av uçağı olarak da savaş sonuna kadar kullanıldı.

ama ben daha gelişmiş bir versiyonu diye hatırlıyorum, önleme uçağı olarak...
Sosyal ağlarda paylaş

Bu menderes doneminde cumhuriyetin amerikaya satılması durumu ciddi acıdan incelenmeli, meclis de komisyonlar kurulmalı, ozel tesvikle konu hakkında ciddi akademik kuruluslara raporlar hazırlatıldfshkjsdlfjkhklşsdhsdfh

turkiye de yasıyoruz, cok bi sey beklememek lazım, vatana ihanet edenler, ulkesini satanlar milletce sevilip sayılıyor
Sosyal ağlarda paylaş

abd bedava kac ucak vemis de 72 taneyi gommusuz onu yazmamislar.

bi de yahu mis gibi ucaklar. niye imha edelim. en kotu egitim ucagi olurlar. boyle sacma anlasma mi olur, illa imha edin diye tutturacaksaniz vermeyin ucak mucak diyemeyen hangi hiyar onu da yazmamislar
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

bi de yahu mis gibi ucaklar. niye imha edelim. en kotu egitim ucagi olurlar. boyle sacma anlasma mi olur, illa imha edin diye tutturacaksaniz vermeyin ucak mucak diyemeyen hangi hiyar onu da yazmamislar

imha edin denmemiş diye hatırlıyorum sanki, bizimkilerin iş güzarlığı
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Marty said:

senin alintiladigin haber metninde oyle yazmislar. imha edilecek diye.
Sosyal ağlarda paylaş

abi klasik dinci neo-con türk iktidarlarının abd yalaması olayı işte. gömdürmeleri gene iyiymiş dönemin çomarlarından konya ovası'nda uçakların ateşe verilip karşısında cuma namazı kılmalarını beklerdim. büyük ihtimalle haberleri yoktu, dönemin beyni olan bir komutanı gömdürmüştür sdfsd
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

Feamer said:

Marty said:

senin alintiladigin haber metninde oyle yazmislar. imha edilecek diye.

yenisafak linkine girmeden okunsun diye onu alıntıladım, ilk mesaj o...

ama benim hatırladığım kadarı ile abd yardım yapacağı zaman bizimkilerde abd ye şirinlik olsun diye pis nazi uçaklarını gömüşler
Sosyal ağlarda paylaş

fw 109 diyor haber..wiki de en az 20 000 ustunde uretimi diyor..tr nin de 72 tane satin almis oldugunu diyor 43 de..

internette bir ilanda 650 000 us diyor..ki bu da alman bir ace in ve dunya da savastan sag cikan 2. fw 109 oldugunu soyluyor..

bizimkiler 2 .dunya savasina girmediginden ucak vs dusurmediginden degerleri o kadar olmaz tabi yarisi olsa 300 400 eder..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Fw 190 A-3a
(a=ausländisch — foreign) In autumn 1942, 72 new aircraft were delivered to Turkey in an effort to keep that country friendly to the Axis powers. These were designated Fw 190 A-3a, designation for export models and delivered between October 1942 and March 1943.[28]

kendi a-3'leri u ekleyerek 5 seri upgrade etmişler. bize a ekleyip basic(radyosu mu bi'şeyi yokmuş galiba) versiyonlar gelmiş.

http://www.nevingtonwarmuseum.com/fw-190-a3a.html
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...