Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Saat meraklısı patiler

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

mekanik, otomatik, quartz, digital falan hepsinin şu devirde hiç bir anlamı yok
dişlileri altın, kadranı bilmem ne falan olsa da yok, aynen altın diş gibi bişey
eski teknoloji falan, akıllı saatlere göre.
fiyatları da statü için abartılan şeyler.

saatimi 45 bin liraya aldım demek ile saatim xxx marka demenin bi farkı aslında yok
Sosyal ağlarda paylaş

Kolumda mekanik bir saatin olduğunu duyumsamak bana mutluluk veriyor ya bildiğin.

Çoğu zaman saati öğrenmek için değil sadece kadranın detayına, akan saniye kolunu, ince işçiliği görmek için bakıyorum saate. Eşapmanın tik tak sesini dinlemek beni iyi hissettiriyor, 50 yıldır tıkır tıkır nasıl çalıştığını düşündürüyor.

Çok güzel bir şey bence siz bok yiyin sdfshsv
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
4-5 sene once 300-400$ kadar bir seye aldigim bir Pulsar var otomatik, onu kullaniyorum. Gonlumde su var ama:

https://shop-us.tagheuer.com/media/catalog/product/cache/1/image/644x676/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/2/1/212x30508.png

$4000'e biraz beni asiyor ama =(
Sosyal ağlarda paylaş

grinny said:

Kolumda mekanik bir saatin olduğunu duyumsamak bana mutluluk veriyor ya bildiğin.

ki bu aptallik yani. kusura bakma.
paranin oldugunu kolunda gostermek icin aslinda orada olmayan seylere anlam yukluyorsun. farbikasyonun kralinin yapildigi cagdayiz. allah bilir kaca mal edilecek seyleri sadece statu simgesi diye size hayvani sekilde kilitliyorlar.

"ay ne kadar da harika kilitlediler! ay detaylarina bak! muhtesem!" diyip dunya kadar para veriyorsun. ve bunu yuksek sesle soyluyorsun yani.

"hey param var ve param oldugunu gostermek istiyorum" deseydin mesela son derece dogal olacakti. ben de kabul edecektim bu durumu.

duyumsamak ne la... cok para verdim. duyumsuyorum.. cok mutluyum.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

grinny said:

paranin oldugunu kolunda gostermek icin aslinda orada olmayan seylere anlam yukluyorsun. farbikasyonun kralinin yapildigi cagdayiz. allah bilir kaca mal edilecek seyleri sadece statu simgesi diye size hayvani sekilde kilitliyorlar.

"ay ne kadar da harika kilitlediler! ay detaylarina bak! muhtesem!" diyip dunya kadar para veriyorsun. ve bunu yuksek sesle soyluyorsun yani.

"hey param var ve param oldugunu gostermek istiyorum" deseydin mesela son derece dogal olacakti. ben de kabul edecektim bu durumu.

Grinny haklı abi kusura bakma da. Güzel bir mekanik Seiko 5 bile çok mutlu eder meraklısını. Pahalı saat şu mesela:

Şunun hiç mi bir değeri yok seni için ey ruhsuz, zanaati küçümseyen kardeşim?
Sosyal ağlarda paylaş

ederi kadar fiyata satiyor olsalardi satin alanlarin cogu kesinlikle almazdi.
"mekanik sistemlerin hastasiyim, muhendisliiiiik" diyenler begeniyor olsaydi muhendisligin a→b arasindaki en kisa cozumu arayan, gereksiz komplekslestirmelerden hoslanmayan insanlar oldugunu bilir ve de "hey bunu cok daha basit ve cok daha accurate bir sekilde yapabiliyoruz!" diyip sadece cope atarlardi. gereksiz karmasik. para icin karmasiklastirilmis. manasiz bir cop yigini goruyorum. ki teknoloji ile tasarlanmasi ve uretilmesi inanilmaz sikintili olmayan seyleri problem haline getiriyorlar sadece.

zanaat mis...

onceki sayfalarda MA$ACILIK videosu koydum. hava atmak isteyenlerin sayisi azaldikca bu tarz gereksiz saatler fiyatlari 10'a 100'e katlanarak nihayetinde tukenecekler.

yerini "ise yarar" ve gercekten ovguyu hakkeden ekipmanlar alacak. bu saatler onlar arasinda yer almiyor.

faydasi yok.

yine de zencilerin dislerin taktiklari disliklerde ve de parmaklarina taktiklari yuzuklerde, ellerindeki bardaklardaki zanaati taktir etmelisiniz!!!

ANLAMIYORSAN BILE SAYGI DUY!!!

cidden beyaz adamin ghetto zenci ruhudur mekanik saat.
"hmm cok anliyorum, ne kadar da elitim!!!"
hayir sadece beyaz bir ghetto zencisisin..

Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bu mantıkla, bir GT araba için, karbüratör gibi zamanı geçmiş bir teknolojiyi kullanan Ferrari 250 GTO'nun da 40 küsür milyon dolar etmemesi lazım (Ekstrem olduğu için bu örneği yazdım ama hala deli gibi eski otomobilleri alıp satan insanlar var).

Ha sen dersen ki "Tamam da kardeşim, mekanik saatlerin aksine artık karbüratörlü araba üretilmiyor". İyi hoş, fakat artık üretilmemesi bir kesim insanın özellikle bu tip arabalar almasının önüne geçemiyor, meraklısı yine gidip alıyor, sağını solunu kurcalıyor, bakımını yapıyor ve bundan zevk alıyor.

İnsanlardaki bu meraka "eskiye özlem", "statü kısayolu", "mekaniğe çekim" veya ne bileyim "steampunk özentiliği" diyebiliriz, fakat işin özünde bu eski teknolojilerin insanlara ne hissettirdiği var. Sen istediğin kadar hakaret etsen de adamın aldığı haz değişmeyecek sdsdgs

Dasaa'nın bahsettiği "statü merakı"na en iyi gidecek marka Rolex'tir sanırım, zira dünyada tanınırlığı en yüksek "lüks" saat markasıdır, birisinin gidip sadece statü göstergesi olduğu için Rolex almasına kimsenin bir şey diyeceği yok, ki bunu yapan da çok. (Çok daha pahalı ve az bilinen saat markaları olmasına rağmen)

Peki, insanların "Rolex parası"na ve hatta fazlasına gidip bir Grand Seiko, sonuçta bir Seiko, almasının statü ile ne alakası olabilir? Bu tamamen alan kişinin, saatin üretimindeki emeğe ve kullanılan teknolojiye saygı duymasından kaynaklanan alışveriştir. "O kadar paraya Seiko mu aldın?" sdfsdf

Her şey bir yana, bu mecralardan zevk alabilmek için kamyon yüküyle para dökmeye de gerek yok, meraklı adam araştırır bulur zaten hoşuna ve bütçesine gideni.
Sosyal ağlarda paylaş

saat kaç bu saatte?

Giovanni said:

dasaaa said:

grinny said:

Grinny haklı abi kusura bakma da. Güzel bir mekanik Seiko 5 bile çok mutlu eder meraklısını. Pahalı saat şu mesela:

Şunun hiç mi bir değeri yok seni için ey ruhsuz, zanaati küçümseyen kardeşim?
Sosyal ağlarda paylaş

grinny said:

Şimdi bu mantıkla, bir GT araba için, karbüratör gibi zamanı geçmiş bir teknolojiyi kullanan Ferrari 250 GTO'nun da 40 küsür milyon dolar etmemesi lazım (Ekstrem olduğu için bu örneği yazdım ama hala deli gibi eski otomobilleri alıp satan insanlar var).

1962-69 arasinda 39 adet ile uretilmis ve de antika degeri tasiyan bir urun ile gunumuzde halen her sene yeni modelleri bir suru firma tarafindan uretilip antika degerindeymiscesine satilan bir keriz silkeleme urununu karsilastirmissin.

bravo... strawman award evinize yollaniyor. (ama sevenleri olan bir yontem oldugu icin guvercinle yolladik...)

zencilerin aldiklari altinlar daha durust bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

grinny said:

1962-69 arasinda 39 adet ile uretilmis ve de antika degeri tasiyan bir urun ile gunumuzde halen her sene yeni modelleri bir suru firma tarafindan uretilip antika degerindeymiscesine satilan bir keriz silkeleme urununu karsilastirmissin.

bravo... strawman award evinize yollaniyor. (ama sevenleri olan bir yontem oldugu icin guvercinle yolladik...)

zencilerin aldiklari altinlar daha durust bu arada.

Ekstrem olduğunu yazm... neyse takıl baba sen sdfsd
Sosyal ağlarda paylaş

tartismak bile anlamsiz ya
saat dedigin gosteris urunudur iste, ego boosttur
ama cok emek var diyorsaniz, asker saati casio'da simdiye kadar yapilmis en kompleks analog saatten daha fazla emek var, milyonlarca yuzbinlerce saat arge'nin sonucu o saat.

Ben de seviyorum saatleri ama, neden aldigimi biliyorum, tiktaki hosuma gidiyor gibi bir fikirle ustunu kapatmiyorum.

bi chopard bi piquet aldigimda biliyorum ki cevremdekiler vaay chopard takiyor diyecek, demeseler bile bana ego boost vericek.

Isin ozu, once kendimize durust olalim :)
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

tartismak bile anlamsiz ya
saat dedigin gosteris urunudur iste, ego boosttur
ama cok emek var diyorsaniz, asker saati casio'da simdiye kadar yapilmis en kompleks analog saatten daha fazla emek var, milyonlarca yuzbinlerce saat arge'nin sonucu o saat.

Ben de seviyorum saatleri ama, neden aldigimi biliyorum, tiktaki hosuma gidiyor gibi bir fikirle ustunu kapatmiyorum.

bi chopard bi piquet aldigimda biliyorum ki cevremdekiler vaay chopard takiyor diyecek, demeseler bile bana ego boost vericek.

Isin ozu, once kendimize durust olalim :)

Şu anki muhabbet direk lüks saatler üzerinden dönüyor, ego boost ve gösteriş ürünü olarak nitelendirmen bu yüzden herhalde. Olabilir.

Benim "emek var" dediğim saat Grand Seiko idi, Casio F-91W'den zanaat ve üretim töleransları olarak daha fazla emek var evet. Ha F-91 de efsane, fakat herkesin şeyi kendine canım.

Bir de, bırakın mekanik saati ile mutlu olanlar olmaya devam etsin abi. Bir şeyden keyif alan adama ne diye sararsın durduk yere, böcüğünüz ölmüş yemin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...