Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1 ayda Toefl IBT

pontipati

Öne çıkan mesajlar

• 10 ay sonra ...
Ya bu sınava acil girmem lazım. ETS'nin sitesinde 2 ay içinde aratma yaptığımda sadece 5-6 sınav çıkıyor, toplam 2 farklı sınav yeri. Eskiden 2-3 hafta sonrası için bile dünya seçenek çıkıyordu. En erken sınav da Nisan sonu. Her yer dolmuş mu yani ?
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

notefull iyiymiş. ielts gireceğim ben gerçi ama duruma göre belki toelf da kastırabilirim. her halükarda kenarda kalsın arada çalışayım buna da dafads

ielts daha kolay ben bile yüksek aldıysam baya baya kolay bi sınavdır zaten :)

konuyu görmüşken, kelime eksiği olanlar nasıl tamamladılar bu eksiklerini, roman okuyorum da aklımda kalmıyor kelimeler, bir deftere de yazıyorum ama 2 gün sonra unutuyorum sdf

speakingte kıvranıyorum kelime bilmediğim için, bilmediğim kelimeyi başka bir şekilde açıklamaya çalışıyorum o zaman daha fazla kelime bilmediğimin farkında oluyorum, leş bir loop içindeyim.

Sihirli bir formülü yoktur da, siz nasıl çalıştınız kelime olayına başarılı oldunuz paylaşın pls :D

almancadan hiç umidim yok zaten, grammerını kafa almıyor, nerde kaldı konuşma vs. En azından ingilizceyi halledeyim, derdimi anlatcak kadar konuşabileyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Arada sırada yoğunluk olunca dolabiliyor yer malesef.

Tofılın kelime çalışması için kitaplar var. Fakat bir şey diyeceğim. Özellikle paragraf kısmında bilemeyeceğini düşündükleri kelimeler koyuyorlar. Onların amacı senin ezberden ne olduğunu bilmen değil. Önceki cümleye ve sonraki cümleye bakıp anlamını tahmin etmen bekleniyor. Yani bütün egzantirik kelimeleri bilmek zorunda değilsin. Tofıl, GRE'nin aksine özellikle karışık kelimeler için ezber yapman gereken bir sınav değil.

edit. Benim skorlar 120 üzerinden 100 falan. Çok iyi değil ama genelde reading ve listeningde full veya ona çok yakın puanlar alıyorum. Kesinlikle bir kere bile oturup kelime ezberleyeyim çalışması yapmadım. Sadece kelime anlamında çok eksik olduğunu düşünüyorsan, günlük konuşma kelimelerine hakim değilsen bu konuda çalışmanı tavsiye edebilirim.

Sınav haricinde bol bol ingilizce altyazılı film izleyeceksin. Eskiden cnbc-e dizileri izliyordum. Altyazısı da ingilizce olacak. Diziler de aynı şekilde. Bilgisayarda oyun oynuyorsan dublajlı oynamayacaksın. Paşa paşa sözlük açıp şimdi ne dendi diye bakacaksın. Ben bunları yaptım hep. Sürekli bir şekilde maruz kalınca alışıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Hatırlamıyorum hangisi reading hangisi listening tam olarak vs. ama en son 14-15 sene önce falan CBT'ye girdiğimden aklımda kalanlar:
-Bir paragraf kazık kökle saçak kök arasındaki farklar üzerineydi.
-Diğeri barajla elektrik üretimi üzerineydi.
-Bir ötekisi de Amerika'nın ilk yıllarında el sanatları üzerineydi.
-Bir listening konusu üniversite öğrencisinin günlük hayatıydı.

Bu kadar abzürt şeyler beklemiyordum ama context'ten anlaşılıyordu önceki mesajlarda belirtildiği gibi neyin ne olduğu.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

DarKRideR said:

notefull iyiymiş. ielts gireceğim ben gerçi ama duruma göre belki toelf da kastırabilirim. her halükarda kenarda kalsın arada çalışayım buna da dafads

ielts daha kolay ben bile yüksek aldıysam baya baya kolay bi sınavdır zaten :)

konuyu görmüşken, kelime eksiği olanlar nasıl tamamladılar bu eksiklerini, roman okuyorum da aklımda kalmıyor kelimeler, bir deftere de yazıyorum ama 2 gün sonra unutuyorum sdf

speakingte kıvranıyorum kelime bilmediğim için, bilmediğim kelimeyi başka bir şekilde açıklamaya çalışıyorum o zaman daha fazla kelime bilmediğimin farkında oluyorum, leş bir loop içindeyim.

Sihirli bir formülü yoktur da, siz nasıl çalıştınız kelime olayına başarılı oldunuz paylaşın pls :D

almancadan hiç umidim yok zaten, grammerını kafa almıyor, nerde kaldı konuşma vs. En azından ingilizceyi halledeyim, derdimi anlatcak kadar konuşabileyim.

Ingilizceden ingilizceye sozluk kullanarak loopu tersine al. Bir kelime ogrenmek icin yeni bes tane kelime ogreneceksin. Onun haricinde bir seyler yazmak da oldukca faydali, haftada bir iki deneme yazsan, yazarken kendini ifade etmeye calisirken dil hakkinda pek cok sey ogrenirsin. Ha bir de koylu gibi ezberlemeye calismak yerine kelimenin nereden geldigini, kokunu vs. ogrenirsen bir sure sonra yeni bir kelime duydugunda onun ne oldugunu tahmin edebilmeye baslayacaksin.
Sosyal ağlarda paylaş

hmm deneme yazmayı düşünmediydim bak hiç.
en azından ufak bişiler yazılabilir formal essay yerine.
ing ing sözlükte sırf dediğin nedenden dolayı bakmıyordum.

bilmediğim kelimeyi anlayamadığım gibi, bilmediğim 5 kelime daha çıkıyor aynen senin söylediğin gibi :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...