Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sarıkamış ve 90.000 Asker,

felixxx

Öne çıkan mesajlar

Temin kulak misafiri olarak biyerden duydum şu Sarıkamış olayını. 90000 asker sarıkamışta hiçbir savaşa katılmamalarına rağmen ölmüşler. Sepebi ise donarak ölmeleri imiş. Başka yerlerden de duymuşluğum vadı sanki bu olayı biras ama "Sarıkamış" olayının ders kitaplarında fazla işlenmemesi dikkatimi çekti..
Bu olayın tarihleri nedir? Bilgilerimizi ortaya koyalım..[signature][hline]Hold me my sweet,Hold me love,Hold me god...
Sosyal ağlarda paylaş

Enver Paşa zaatının inada bindirdiği, tek kurşun dahi sıkamadan binlerce adamın donarak öldüğü acıklı bir olayımızdır.1. Dünya savaşında Ruslara karşı savaşacak bir orduydu ama Ruslar canlı kanlı 90.000 adam bulacağına cansız, donmuş 90.000 adam bularak yehu cehuu efektleri eşliğinde Doğu Anadolu illerini tek tek işgal etmeye başladılar.
Böyle bir olay.Evet okullarda anlatılmıyor pek.Sebebini bende bilmiyorum.[signature][hline]My Honour is My Life
Sosyal ağlarda paylaş

benim ailemden de baya şehit var Sarıkamışta sanırım....dedemin babası kesin orda ölmüştü diğerlerini tam bilmiyorum...[signature][hline]_iReM_, 09 Ocak 2005 22:16 tarihinde demiş ki:
ne bu ya kız diyince öyle altın günü gibi boş işler gelio hemen aklınıza.bitek çay servisine yaramıoruz yane.
Sosyal ağlarda paylaş

benim bildigim kadariylada 90.000 kişi şehit olmuş hic mermi sikmadan yada savasmadan. ama iste belkide turklerin ne kadar savasci ve vatanlarini sevdiklerinin bir ispati. sırf komutanlarından emir gelmedi diye oldukları yerden hareket etmediler ve bile bile donarak ölduler.
Sosyal ağlarda paylaş

genelde hiç bir devlet objektif tarih bilgileri vermek istemez. Bu dünyada böyle, bir fransız sözlüğüne bakarsanız, ermenilerin karşısında "türkler tarafından soykırıma uğratılmış ırk" ifadesi ile karşılaşabiliriz ki dünya düzeni budur. yıllarca süren öğrencilik hayatımda nerdeyse her öğrencinin kopya çektiğine rastladım, veya nerdeyse her emekli vatandaşımız da potansiyel vergi kaçakçısı (bkz: fişleri babaanneye verme). bu bir durumdur suçlu yoktur. Çünkü paraya ihtiyaçları vardır, onları suçlamak yerine, onları buna iten nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Aynen Neden devletimizi objektif değil demek yerine, onu buna iten nedenleri tartışmamış gerektiği gibi.[signature][hline]Berk, 17 Ocak 2005 01:54 tarihinde demiş ki:
mimarlık2.sınıf adam tasarımdan ne anla diyorum sadece...

haklıdır anlamam.

http://golge-i-khan.deviantart.com/gallery/
Sosyal ağlarda paylaş

Gölge güzel bir noktaya değişmişsinde eğer obj doğa kanunlarına aykırıdır. Güçlü olan yaşar ve onun hükümü geçer.

Sarıkamış'a gelince tarih kitaplarında az olsa yeri edilir ama size sorarım hangi yenilgimiz tarih kitaplarımızda gerektiği gibi yer bulmuştur? Sadece Türk askerlerinin cesurca savaştıkları,düşmanın türlü hainlikle bizi yenmelerinde söz edilir ama detaylar asla olmaz. Bu nedenle bu konuyu kitaplarda çok yer almaması gayet doğaldır.[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

sarıkamış enver paşanın turan ı gerceklestırm hayellerıyle develtı surukledıgı bır maceradır tıpkı 1. dunya savasının ozu gıbı
amacı hazar denızıne kadar yayılıp dıger turk ulkuslarını yonetım altına almaktır ancak kıtaplara hep ruslarla savasmaya cıkıldı dıye gecmıstır
eneve rpasanın orda yedıgı nanelerı temızlemekte mustafa kemale dusmustur enver pasa dırek sucu almanlara atıp zamanında cephane gelmedı ondan oldu dedıysede almanalr savas boyunca cok az yardımı bulundugu gercegınıde atlamıstır[signature][hline]Mustafa Kemal Ataturk,yuce Turk milletine 1933 de demişki:
Sömürgecilik ve Emperyalizim Yeryuzunden Yok Olacak

Sosyal ağlarda paylaş

said:
felixxx, 27 Ocak 2005 23:04 tarihinde demiş ki:
Derslerde fazla işletilmemesi olayını incelemek lazım..

tarih derslerinde ne yeterince işleniyor ki?
"geçmişimizden ders çıkartalım" amacıyla konulan Tarih dersleri "ezberle sınıf geç" olayına döndü.
"Ruslar sıcak sulara inmek istiyorlardı onların politikası buydu kırıma asker çıkarmak istiyorlardı ama kale fethedilemedi 3 gün sürdü 3 gün sonunda ingilizler geldi fransızlar osmanlılarla anlaşma yaptı anlaşmanın 3. maddesine göre rusların sıcak sulara inmesine izin vermemiz istenmişti ingilizler buna karşı çıktı bundan dolayı anlaşmayı kabul etmedik ondan sonra ruslar buna çok sinirlendi bize saldırdı biz de karşılık verdik bla bla bla..."
tarzında şeyler anlatılıyor biz de sınavlarda bunları yazmakla yükümlüyüz.
90.000 asker işi de böyle bir konudur.

aslında daha detaylı ve açıklayıcı bilgiler verebilirler
daha detaylı tarih bilgileri felan ama sadece ezberlik olayıyla ilgileniyoruz[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsi donmadi aslinda, buyuk kismi hastaliklardan gitti cogu zaature, hatta tifus salgini vurdu askeri. Evet tamamen komuta hatasi. Askerin yapabilecegi pek bir sey yoktu. Cekilselerdi Ruslar ta Adana'ya kadar inebilirdi, kimbilir. Bu kadar kayip verilmeden savunma yapilamazmiydi, esas soru bu tabii.

Lojistik konusunun aslinda ne kadar onemli oldugunun bir ornegi olarak derslerde okutulmasi lazim.

[Bu mesaj demirbilek2 tarafından 28 Ocak 2005 07:33 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ne rus u bır tane rus yoktu kı adanaya ınsınler herıfler o sırada ekım ıhtılalıyle ugrasıyordu sarıkamışta saldıran ruslar degıl bızdık tamamen hayalı bır dusmana akrsı yapılan kafkasları asıp orta asyaya gecıcez turkuz bız hobereeey seklınde yola cıkılmıs buyuk bır taktık hata ne lojıstıgı osmanlıda lojıstıgın L sı yok 1 mılyon asker varsa sadece 350000 ınde sılah belkı var cephane ıse yok gıbı[signature][hline]Mustafa Kemal Ataturk,yuce Turk milletine 1933 de demişki:

Sosyal ağlarda paylaş

ruslar kars ardahan civarlarına bayağı bayağı mevzilenmişlerdi,ekim devrimi biraz sonrasına geliyor sarıkamış'ın.

Ayrıca kaynak gösteremeyeceğim için havada kalır ama 1.Dünya savaşına girerken Osmanlı Devleti'nin elindeki tüfek sayısı 20 küsür milyondu.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor demogoji yapma, Rus devrimi Ekim 1917'de, Sarikamis ve dogu cephesi 1 kasim 1914'de basliyor, 1917'lara kadar gidiyor... Evet 1 kasim 1914 gunu Rus ordusu Dogu Anadolu'ya girer ve Kafkas cephesi acilmistir. okumadan ezbere bir seyler yazmayalim lutfen...

Evet okulda bu konu anlatilmali ki, lojistik destegi olmadan bir harekata kalkismanin ne buyuk bir hata oldugu anlasilsin diye dusunuyorum.

Bu arada aci bir gercek, Osmanli ordusunun 1914'de savas basladigi zaman sadece 75,000 askeri vardi. Evet digerleri savas baslayinca silah altina alinan yaklasik 500bin gencimizin cogunlugu lise ogrencileri, universiteliler veya calisan genclerdi. Bunlarin askeri egitimi ve hatta parkalari, botlari bile yoktu. Yaklasik 100bin dogu'da, 300bin Canakkale'de kaybettik. Hatta Istanbul'da bazi liseler vardir butun ogrencilerini bir gun icinde Canakkale'de kaybetmis.

Dusunun yani bir ulkenin neredeyse butun egitimli gencliginin, bir neslinin bir anda yok oldugunu. Ondan sonra Cumhuriyet donemi yapilanlar nerdeyse mucize gibi. Ayni zamanda calisinca basarildiginin da guzel bir ornegi.

[Bu mesaj demirbilek2 tarafından 29 Ocak 2005 02:48 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Babamın dedesi 9 yıl askerlik yapmış.. Sarıkamış'ta da görev almış ama ayak parmakları donmuş.. Kurtulmayı başarmış ordan ama sonra başka yerde ingilizlere esir düşmüş.. Türkiye'ye dönüp ayak parmağıyla ilgili ameliyat olurken ölmüş, kalkamamış masadan..

Huzur içinde yatsın ne diyelim..[signature][hline]Touch of death is never gentle...
Sosyal ağlarda paylaş

enver pasanin olumu biraz deisik olmus :)

ozbekistanda kizil orduyla savasirken olmus :D adam pasaliktan erlige filan mi dusmus acaba nolmus ;p[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:
yeteri kadar seksi ve/veya güzel bir kız her adama her istediğini yaptırır.

Sosyal ağlarda paylaş

İşte okulların kotu yanı bu olayları anlık algılıyorsunuz ekım devrımının ılk alevlerı savastan cok once basladı savas sırasında ıhtılal gıttıkce buyudu yanı rusyada ıc savas patlak verdı ekım devrımı ole bır gecede bolsevıkler oo baba hadı gelın devrım yapalım seklınde olmadı
orda ruslar vardı ama onlar savastan coook once kars ardahana ınmıslerdı asıl amac enver ın turan hayallerıydı herıf zaten savasa gırmeyı bu yuzden ıstedı ve bır bahaneye ıhtıyacı vardı oda ruslar gelıyooo seklınde bır bahaneydı pekı soralım eger orda ruslar varsa mustafa kemal sarıkamıştan arda kalan orduyu toparlıyıp kars ardahan ve batum u nasıl gerı aldı? sarıkamısla ılgılı pek cok kıtap yazıldı tarafsız olanlarını okuyun derım

lojıstıkle alakası yok cunkı osmanlının lojıstık yapacak gucu yok asker daıma yakınalrdakı kasabalardan beslenır son zamanlarda sılahta yok zaten osmanlıda 200 bın gıbı bır sılah mıktarı olsa ırak cephesınde neden 350 kişiye bir tufek dusuyordu ve 300 kusur bın asker vardı orda ?

enver pasaya gelınce 1. dunya savası sonrası rusyaya kacmıs bolsevıklerle yakın arkadaşlık kurmuş fılan sonra batum a gelmıs kurtuluş savası sırasında ve amacı bır yenılgı olursa mustafa kemal ı devırıp yonetımı ele gecırmektı ancak sakarya savasından sonra enver efendı turkıyede tutunamıycagını anladı ve turkı devletlere gıttı ozbekıstanda galıba gene yonetımı ele gecırebılmek ıcın halka bagımsılık vaad edıyor fılan fakat savasta kızıl ordu ustun oluyor tabıkı ve enver pasada o savasta ölüyor[signature][hline]Mustafa Kemal Ataturk,yuce Turk milletine 1933 de demişki:

Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca şöyle bir tuhaflık var,
osmanlı tarihimizi düzgün öğrenmiyoruz, üstüne üstlük kendi cumhuriyet tarihimiz ile bilgimiz 0.
örneğin tıp'ta okurken, bir pdö seansında (10ar kişilik sınıflardan oluşan 2 saatlik dersler) grup hocamız sağ-sol çatışmasını, kurşunlar arasında eve gidip gelişini anlatırken sınıftaki öğrenciler "yapma ya, ciddi misin?" tavırla hocayı dinlemişlerdi, hoca sanki masal anlatıyormuş, veya uzaydan geliyormuş gibi davranmışlardı da asıl şaşırdığım benim öğrencilerin davranışlarıydı.
sınıflarını 5 ile geçmiş, öss'de çok yüksek puan almış, ve tıp'ta çok çalışan kişilerdi bunlar.
düşünün kendi Tarih'imiz konusunda bilgisizliğimizi.
Tabii bu farklı bir topic konusu olur alakasız bişiler söyledim... neyse
Sosyal ağlarda paylaş

Sarikamisda 90 bin kisi felan olmemistir.
Biz nedense herseyi abartip bi kahramanlik destani yapiyoruz.
Ayni sekilde canakkalede 300 bin asker olmemistir.
50bin kadar turk 35bin kadar ingiliz askeri olmustur.
Bu bilgiler genelkurmay arsivlerini arastirmis birisinin kitabinda geciodu.Adamin Ayni zamanda haberturkde programi vardi ismini hatirlayamiyacagim.[signature][hline]Gurbetci Pati]Gurbetci Pati
Sosyal ağlarda paylaş

her topıge yazıyorum burayada yazıcam
Tarıh tek bır yazardan ogrenılmez veya bır kıtaplada sekıl almaz
mısal ben unlu bır tarıhcı olıyım kıtabımda gıdıp turkler vıyenada yenılmedı sehrı ele gecırdıler ancak halk elbırlıgıyle dırenıp onları 1 haftada attı dıyım kaynak oalrakta hebelenın arşivlerını veya avusturya arsıvlerını gosterıyım
yazdıgım dogru degıl ama okuyan vatandas dogru sanıcak vıyenaya gıdıp arsıvleremı bakıcak sankı (kı bır turk bu obaa superız beee seklınde tepkı verır yuzde 70) ve kıtabı okuyan herkes buna ınanıcak bırkac kısı tartısıcak benle ancak unlu laf sokabılen bıor tarıhcıysem cogu kısı olayı boyle kabul edıcek devletınde hosuna gıttıgı ıcın kıtaplara bunu yazıcaklar okullarda eee ne oldu gercek degısmedımı
tarıh yazarlar tarafından kolay carpıtılır o yuzden buraya gelıp hayır bılmemkım oyle yazmış o olay oyle degıldır gıbı sıvrı cıkıslar yapmak dogru degıldır en az 3 yerlı kaynak + 2 objektıf kaynaktan yararlanılmadan su soyledır dıyemessınız y oksa olay hıtlerın ufolarına doner[signature][hline]Mustafa Kemal Ataturk,yuce Turk milletine 1933 de demişki:

Sosyal ağlarda paylaş

Olu sayisinin cok olmasiyla kahramanligin ne alakasi var anlamadim ama... Ingilizler disinda Avustralya, Yeni Zelanda ve Fransa'nin da kayiplar verdigini de hatirlatayim...Toplam kayiplar 600bin civarinda, (Sadece Ingilizlerin 120bin kayiplari var mesela, ama 'kayip' kelimesi hem yarali hem de oluleri kapsiyor tabi... ). Canakkale dunya tarihinde gelmis gecmis ikinci buyuk cikartma harekatidir (birincisi 1944 Nomandiya).

Viktor kardesim, Kars - Batum -Ardahan 'i 1878'de isgal etmistir Rusya, birinci dunya savasinda degil !!!!! Once gir internette bir search'e yazmadan once, yanlis bilgilerle vakit kaybetmeyelim burda. Kars'tan Erzurum uzerine doguyu isgale 1914'te hemen isin basinda baslamislar. Rus devrimi taaa 1917'de olmustur.

Ondan once isyanlar ayaklanmalar olduysa ne olmus Rusya'da? sanki Osmanli'da da olmadi ayaklanmalar, sanki Ingiltere veya Almanya'da olmadi yerel ayaklanmalar? Irlanda ayaklanmasiyla Ingiltere'den koptugundan haberin var miydi bu yillarda? Ona bakarsan Osmanli ordusuda egitimsiz techizatsiz lojistik destegi zayif ordusuyla hem Suveys, hem Yemen, hem Canakkale, hem Kut (Irak), hem de dogu anadolu'da savasmistir, ustelik bazi arap seyhleri icerden saldirmistir. Bir de Almanya/avusturya yardim icin Galicya'ya asker gondermistir. Yani ic isyanlar Rusya'ya ozel bir durum degildir, 1917 ekimine kadar tabii...
Sosyal ağlarda paylaş

ıc ısyanlar ozel durum olmayabılır ancak ulkenın yarısı tropyekun ayakalnırsa ne oluyor bakalım
Rusalr savastan coook oce ısgal ettıelr kar ardahan batum u bende aksını soylemıyorum ancak ruslar savasta asagı ınmemiştir aşagı ındılerse sarıkamışta ordu bu kadar agır darbe aldıgı halde nasıl hıcbır sey olmadı neden ruslar anadoluya kadar ınmedıler pekı ruslar cıdden aske ryıgdıysa mustafa kemal kolayca kısacık bır surede nasıl kars ardahan ve batumu gerı alıp ruslardan toprak kopardı akla mantıga uygunmu bu
sarıkamışta saldıran osmanlıdır savunan ıse rusyadır ancak acık bır sekılde donemın durumuna gore hayalı bır rus ordusu yaratılmıştır o donem ruslardan cok ermenıelr o bolgede sorun cıkartıyordu pek ıruslar o kadar asagı ınmıstı sarıkamışın cografı konumu nerde osmanlı nasıl oraya akdar kursun atmadan gelebıldı ruslar magdem asagı ınıyordu ?[signature][hline]Mustafa Kemal Ataturk,yuce Turk milletine 1933 de demişki:

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...