Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

işten ayrılma ve bilet konusu

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Uzun yıllardır çalıştığım şirketten iyi bir transfer teklifi sebebiyle ayrılmaya karar verdim. Lakin burada uzun yıllar daha çalışmayı düşündüğüm için 6 ay - 1 sene bazında planlamalar yapabiliyordum. Bu ay içerisinde gerçekleşmek üzere iki yurtdışı iş seyahati planım vardı ve biletleri ucuz olsun diye aylar öncesinden aldırmıştım.

Neyse, firmaya ayrılmak istediğimi söyledim. Seyahatler önümüzdeki iki haftada. Onlar da bu biletleri iptal ettiremiyoruz, o zaman parasını ödeyeceksin dediler. 3300 liradan fazla bir rakam şu anda.

Bu arada ihbar süresi burada hiç işletilmiyor, çıkmak isteyen 1 haftaya çıkıyor. Mallık edip diğer işe başlama tarihimden 1 ay önce haber vermeyip, seyahatlere gidip gelip yiyip içip sonra ayrılıyorum desem 3300 liram cebimde kalacaktı emmiğolu.

Bu da böyle bir anımdır, paylaşmak istedim. 2 milyon dolarlık iş devrediyoruz, işleri nasıl devredeceğime takılmadınız da 3000 liralık bilet mi sizi uykusuz bıraktı diyerek uzayacağım inşallah.
Sosyal ağlarda paylaş

hacı resmi istifa mektubumu bugün versem, 8 hafta ihbar sürem var. bu da yasal olarak 8 haftalık maaşıma denk geliyor değil mi, tam iki maaş yani. adam bunu almıyor gibi görünüyor şu anda. ama bilet parasını kesiyor. şimdi ben desem ki abi kusura bakma, yasal olarak benden bunu alamazsın, bu sefer o zaman yasal olarak sen şu ihbar tazminatını ver bakayım diyebilir diye korkuyorum açıkçası, o da 3300 liradan daha fazla yani takdir edersin ki. çok mu iyi niyetli düşünüyorum acaba, var mıdır bi yolu bunun?
Sosyal ağlarda paylaş

diğer iş yeriyle konuşup ihbar süresi kadar erteleme yapamıyor musun başlangıç sürecine. böylece hem seyahata gider, hem expanse yazar, hem de hiçbir otla bokla uğraşmak zorunda kalmazsın. harcirahı da sonuna kadar kullanırsın. sonra paşa paşa başlarsın yeni işine, adamların elinde sana karşı kullanabilecekleri bir şey de kalmamış olur.

bu arada şunu anlamadım. eğer ileri tarihse bilet iptal edilmek zorunda değil, açığa alınabiliyor. açığa aldırıp niye ileride kullanmıyorlar. parası içeride duruyor sonuçta reel bir kayıp yok. piçliğine mi yapıyorlar acaba.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

bu arada şunu anlamadım. eğer ileri tarihse bilet iptal edilmek zorunda değil, açığa alınabiliyor. açığa aldırıp niye ileride kullanmıyorlar. parası içeride duruyor sonuçta reel bir kayıp yok. piçliğine mi yapıyorlar acaba.

Promosyon almışlardır ekonomi sınıfı, bileti aldıktan 1 dakika sonra bile değişim olmuyor. Herhangi bir değişim/erteleme/iptal olmuyor o tip biletlerde
Sosyal ağlarda paylaş

çok saçma abi kurumsal bir şirketin bu tür promosyon bileti alması, iş seyahatı dediğinde her şey ters gidebilir. acil iş çıkar, proje patlar, personel hastalanır falan filan. en azından değişim hakkı olan bilet alınmalı ama roketin yazdığına göre kafalar çok farklı kafalar. baksana personel "ucuza gelsin" diye kendi kendine iş yapıyor sonra acısını ondan falan çıkartıyorlar asdasd
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Bu arada ihbar süresi burada hiç işletilmiyor, çıkmak isteyen 1 haftaya çıkıyor. Mallık edip diğer işe başlama tarihimden 1 ay önce haber vermeyip, seyahatlere gidip gelip yiyip içip sonra ayrılıyorum desem 3300 liram cebimde kalacaktı emmiğolu.

öyle birşey yok. ihbar süresi zorunluluktur. ondan daha kısa sürede yolluyorsa onun parasını vermek zorunda. biz bunu tanımıyoruz diyemez.
firmalar hep böyle kandırıyor bizim öyle istersen dava et şu bu diye milletin bilgisizliğini kullanıyorlar ne yazıkki.
başka bir arkadaşın sözleşmesine de işten 1 yıl önce çıkarsan 10bin tl ödemek zorundasın yazmışlar. erkenden çıkmış parayı istediler vermedi dava ederiz dediler birşey yapamadılar çünkü hükümsüz şu tür şeyler.
2 ay ihbar süren varsa (3 yıldan uzun çalışmıssın demek) gidip ofise otur istersen 2 ay boyunca kimse birşey diyemez.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır abi, istifa eden adamı tutmak zorunda değilsin.
Zaten mantık olarak istifa eden adma durmak istemez, durcak olsa niye istifa etsin yahu sdsfs.

işten çıkarılan adama ihbarı vermek zorunda. Ben 5-6 kere şirketten ayrıldım, hepsinde de erken gitmek için can atıyordum yani.

Seni şirkette zorunlu olarak tutma hakkına sahip eğer istifa ediyorsan, eğer bu hakkını kullanırsa şirket senin ücretini ödemek zorunda.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...