Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkcell, Vodafone ve Türksat

Crawler

Öne çıkan mesajlar

şey çok komik ya, bant genişliği arttığında para kazanacakmış, kâr yapacakmış.

aha bu 2005
http://www.turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=14004

bu da 2016
https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/internet/sayfalar/tum-tarifeler.aspx

gördüğünüz gibi normal kullanıcının verebileceği para belli, 60-150tl arası bir fatura istiyor. 11 sene sonra fibernet bile gediğinde normal kullanıcının verdiği para yine 60-150tl arasında.

yatırım yapacak, hat döşeyecek bilmem ne yapacak, yine aynı parayı alacak.

neden yatırım yapsın abi "çağ dışı kalmadıktan sonra" "rekabetle tehdit edilmedikten sonra"

yavaş yavaş yaya yaya yapıyor işte yeniliklerini.

FİBERNET FULLİMİTSİZ diye bir de nane üretmişler şirketlere bu kotasız diye her ay 500-1000tl cepte.

yani abi senin benim normal kullanıcının ödediği rakam değişmiyor yatırımlarda. 10 sene sonra da atıyorum 70mbit/80mbit internete 60-70 lira ödeyecek düz casual kullanıcı. ttnet kârını kota üzerinden yapıyor, hizmetini iyi verip rakiplerine karşı kullanıcının kendisini tercih etmesinden değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

aha bu da hız yüzdeleri

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Internet_connection_speeds#Akamai_Q3_2015_rankings

2015 için

Above 4 Mbit/s - Above 10 Mbit/s - Above 15 Mbit/s
77% - 7.60% - 2.90%

şu yüzdeler hiçbir zaman birbirine yaklaşmayacak işte.
Japonya'da mesela 90% - 54% - 32%

böyle olduğunda 15+ isteyenin sömürülme olasılığı daha düşük çünkü, kalabalıklar.
Sosyal ağlarda paylaş

KillJoy said:

şimdi eve kablo olayı kalkacak, sadece mobil şebekeler üzerinden alacağız interneti sonuçta 4.5g 300mbit falan.
ama ping olayı nasıl çözülecek?
çözülebilir mi? anlayan biri yazsa ya?

300mbit internetim var ama 250+ ping oyunlarda

ya da 8mbit akk'sız internetim var kablo ile bağlı pc'ye 50pingi aşmıyor.

Ben işyerinden 4.5G Turkcelle 99-110 ms arası oynuyorum WoW u. Evde 55-60 ama olur o kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

@Bingildak
Anlamadim abi, anlasamiyoruz. Verdigim cevaplarla soylediklerin cok farkli seyler.

Simdi siz hepiniz, daha iyi hizmetin daha cok para getirmeyecegini mi dusunuyorsunuz?

@Bajazet
Tarifeler hep beraber yukseldiginde napacak insanlar? almayacaklar mi? 1 hamburger az yer 1 ayda gene alir o interneti np.

Bu arada deli gibi yatirim yapiyorlar, yavas yavas falan da degil. Onlerinde burokrasik engeller var.

Ben diyorum ki, Her turlu daha fazla kazanirlar, zaten bunun icin bir suru departmani var heriflerin. Adamlar zaten yatirim yapiyorlar.
Siz diyorsunuz ki yapmiyorlar, bilgisizlikten.
Ben eski XXX calisaniyim bu arada, sadece IP tarafinda degildim o kadar, toggie gayet guzel anlatmis iste bi okusaniz adamin postunu gorursunuz adamlarin yatirim yaptiklarini.

Simdi burda soyle bir noktaya geliyoruz,
TR insani her konu hakkinda bilip bilmeden sacma sapan yorum yapiyor. Bu yorumlarin coguda haksiz. Adam netten okudugu bilgiyle TV den ogrendigi kadariyla salliyor. Maalesef sizde bu sinifa giriyorsunuz arkadaslar.

`adamlar dusunmustur herhalde` yorumunu sundan yapiyorum,
burda bile bir suru insan bilip bilmeden mobil sebekeler icin salliyor. TV de bile goruyoruz bu adamlari bazen, cehalet akiyor cehalet. Herifin soyledigi seyi biz 10 sene once dusunmus denemisiz uygulamisiz mesela, ama sigir 2 wiki okuyup tv ye cikmis konusuyor falan.
E simdi kendi sektorum icin boyleyse diger sektorler icinde boyledir diyorum.

Bilgi olmadan, yorum olmaz. Sinirli bilgiyle sinirli yorum olur. Bu konuda bu forumda toggie gerekli bilgilendirmeyi yapti, aslinda Sharky superonline tarafinda baya agir bi abimiz, gelip oda paylasabilir bisiler.
Adam gelip dese `hayir abi yatirim yapmiyoruz biz oturuyoruz bole butun gun ofiste kagit oynuyoruz` tamam o zaman bilgildak ve bone hakli derim.

Kendi kisitli bilgimle, kendi sektorumle DOGRUDAN alakali oldugu icin ben yorum yapabiliyorum, adamlar yatirim yapiyorlar. Turkcellin superonlinei almasindaki yegane amacin LTE ve 5G icin altyapi olusturmak oldugunu biliyor muydunuz mesela? TT ye mecbur kalmamak icin adamlar sirketi aldilar. o tarifelerde o sirketi ayakta tutmak icin odediginiz bedeller, yoksa Tcell icin cokta fifi yani heh.

O yuzden burasi para getirmeyecek, burdan para kaznamayacaz diye yatirim yapmamazlik etmezler. Kaz gelicek yerden tavuk esirgenmez, LTE acilisi sonrasi kar oranlari baya artti zaten yuksek data tuketimiyle, altyapinin iyilesmesiyle iyice artacak.

Siz hala yok kota yok tarife.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Ortak altyapıya geçilmiş galiba.
Turkcell, vodafone ve turknet bazı bölgelerde ortak altyapı hizmetini vermeye başlamışlar.

Örnek vermek gerekirse;
Bulunduğum bölgeden frankfurt'a erişim süresi;
TTelekom ile; 102ms iken
Ortak altyapı ile; 49ms.

Ama ortak altyapının telekom ile peeringi olmadığı için;
Bursa merkezli bir veri merkezine erişim süresi; 95ms.

Bunu nasıl ve ne zaman düzeltirler bilmiyorum ama yurtiçi bir ip'e erişim süresi 95ms olması çok vahim bi durum.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

keske bir haftalıgına kotaları kaldırdık deseler de ertesi gun "geri getirin" seklinde aglayısınızı gorsem.

toggie said:
olm her seyi de bilmeyin ya. madem atıp tutacaksın biraz arastır.
superonline'da gece kusu tarifesi var. 0-6 arası istedigin kadar abanabiliyosun. sen dusunmeden baskaları dusunuyo yani bazı seyleri merak etme tek akıllı sen degilsin.

senko said:

ahah hakketen öyle bişi yapılsın
ertesi gün tüm pati nolur kotayı geri getirin diye ağlaşır.

limitsiz mi abi ISP'lerin bandwithi...

https://www.youtube.com/watch?v=S2U7nVq0ly0
Sosyal ağlarda paylaş

Türk Telekom 2016 yılını ise 724 milyon lira zararla kapadı abi, hala çatır çatır yatırım yapıyor olduklarına inanmalı mıyız fibere vsye? Çok yatırım yaptılar da mı bu zarar oldu(hani yatırımın daha geri dönüşünü almaya başlamadılar vs) yoksa mal oldukları için mi zarar ettiler önemli olan bu.

Bu ay sonu Superonline'a geçmek ve TT'de kalmak arasındaki kararımı verecem ama şu ortak yapı iyi mi değil mi nedir, her yerde var mı pek anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi ben sektörden ayrıldım takip etmiorm artıkta,
bi kaç şey oldu aynı anda tt de,
bunların kazandıkları paraları gidip katardamı ne batırdı yatırımcı firma. İflas biraz ordan

e 2015 te büyük girdiler ihaleye, dolar fırladı.
o ihaleye büyük girmelerinin 1 sebebi devletle içerde para çevirmeleriydi aslında.
neyse sonra aveayı yuttu tt, bütün avea takımını şutladılar faln fıstık.

bu yazdıklarım olmasa bile hizmet kalitesi olarak superonline daha ii zaten
Sosyal ağlarda paylaş

tt nin zarar etmesi normal. hani teknik iflasa sürüklenmedikçe de bir şey olmaz tt ye.

sıkıntı saudi oger, parent firması tt nin.

kendi ülkelerinde epey kötüler. o da tt ye yansıyor zaten.
bildiğim kadarıyla sene sonuna kadar oger de gidiyor. hatta deli gibi işten çıkarmalar yapıldı. gm ve gmy ler de gönderildi. ik müdürü kaldı sadece, o da kendi çıkışını veriyor şu an zaten.

hizmet kalitesi falan o kısmı bilemem bir uydunetçi olarak tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Turknet geri vites yapmış, burdan aldırmayan arkadaşa teşekkür ediyorum. 2-3 ay önce 75mb veriyordu emin olamamıştım, ttnet kontratı bitince 150 liraya cıkarrdılar 50mbit 200gb kotayı, tekrar başvurdum turknete, bu sefer herifler artık 75mbit vermiyoruz eğer kendi ağımızda değilseniz max 35 veriyoruz dediler.

o kadar PR kasıp geri vites yapmaları hayal kırıklığı oldu.

100 TL 100mbit 200gb kota ile 2 sene imzaladık ttnet ile, 93mb verdiler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...