Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

What3Words

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Epey ilginc bir sistem, yeni ogrendim ben de.

http://what3words.com

Tum adreslere, ama Dunya'daki tum adreslere, uc kelimelik isimler veriyor. Tamamen akilda kalici kelimeler, siteye bu kelimeleri girince adres cikiyor. Baska kullanilmaz gibi geliyor ama sistemi BM, muzeler, kargo sirketleri filan kullanmaya baslamis bile. Hatta bu ay Mogolistan posta sistemini buna geciriyormus.

Yayilmaya baslamis, iyice de populerlesir gibi geldi bana. Ankara, Tint Cafe'nin adresi mesela: slug.droplet.insects

Iyi fikir. Tek eksik yan akilda kalmasi icin Ingilizce bilmek gerekmesi. Yerel dillere de cevrilirse tam olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ornek olarak verdim onu. Asil olayi bu sistemin GPS koordinatlarini cevirmesi. Evinin adresini vermek icin o kadar kullanisli olmayabilir belki ama genel olarak faydalarini anlamak zor degil.

Surada guzelce anlatmis: http://qz.com/705273/mongolia-is-changing-all-its-addresses-to-three-word-phrases/
Sosyal ağlarda paylaş

bana çok saçma geldi. sokak isimleri, mahalle isimleri, cadde isimleri yok oluyo yani öyle mi?
acıbadem caddesindeki postane'nin adresi büyülü.cadı.şapkası diye bi adrese dönüştü diyelim. Bilgisayarsız bulmak imkansız oldu o zaman

US Embassy
Denver Street #3
11th Micro-District
Ulaanbaatar 14190
Mongolia

The new address will simply be: constants.stuffy.activism

şimdi eğer üstteki adress, alttakine dönüşürse hangi ülkede olduğunu bile bilemeyiz ki. Bilgisayara daha da bağımlı hale getirmek, gizliliği arttırmak için, distopyaya giden yolda güzel bi adım olmuş
Sosyal ağlarda paylaş

gerçek bir gerge topic'i gerçekten ya..

sokak adı bina numarası falan olmayan, gelişmemiş yerleşkeler için önemli bir gelişme tabii ki. he bu da tabii dünya nüfusunun yarısı falan oluyor. o yüzden güzel.

ama düzgün yerlerde kullanılmayacaktır çok yüksek ihtimalle. veya teknik işler için falan kullanılabilir. ama biz adres verirken herhalde hiçbir zaman "benim evim kaplumbağa.pipi.saksağan" demeyeceğiz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...