Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Netflix Türkiye

GERGE

Öne çıkan mesajlar

21 dakika önce, senko dedi ki:

o donem yokluktan izliyorduk abi, efsane fln degil nostaljik degeri var sadece

Budur. Yayınlandığı dönem Ferhan Şensoy'un Boş Gezen ve Kalfası dizisi için "Herhalde ben bu diziyle bu ülkedeki komedinin zirvesini gördüm" diye düşündüğümü anımsıyorum. Geçenlerde baştan bir izleyeyim dedim, ilk bölümü bile tamamlayamadım, kötü dizi değilmiş elbette ama "kötü yaşlanmış" derler ya, onun gibi bir izlenim verdi. (Anime'ler hakkında da buna benzer birkaç örnek verebilirim ama çok da uzatmak gereksiz diye düşünüyorum) Durum şu ki, o sevdiğimizi iddia ettiğimiz şeyleri bugün izlesek belki " bunun neresini sevmişiz?" filan diyeceğiz, onu seven ve şimdiki bizler aynı kişi değiliz, olay bu özetle.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

44 dakika önce, Akuma_Blade dedi ki:

Budur. Yayınlandığı dönem Ferhan Şensoy'un Boş Gezen ve Kalfası dizisi için "Herhalde ben bu diziyle bu ülkedeki komedinin zirvesini gördüm" diye düşündüğümü anımsıyorum. Geçenlerde baştan bir izleyeyim dedim, ilk bölümü bile tamamlayamadım, kötü dizi değilmiş elbette ama "kötü yaşlanmış" derler ya, onun gibi bir izlenim verdi. (Anime'ler hakkında da buna benzer birkaç örnek verebilirim ama çok da uzatmak gereksiz diye düşünüyorum) Durum şu ki, o sevdiğimizi iddia ettiğimiz şeyleri bugün izlesek belki " bunun neresini sevmişiz?" filan diyeceğiz, onu seven ve şimdiki bizler aynı kişi değiliz, olay bu özetle.

bana da tsubasa'da böyle oldu. ortaokuldayken manyak gibi takip ediyorduk, her bölüm sonrası sınıfta tartışma, onun gibi topa vurma falan. misugi ile ağlama, tsubasa ile sevinme, kojiro reis, serseri tachibana kardeşler, wakabayashi gibi şapma takma, wakashimazu gibi direkten sekmeye çalışma vs.

3 sene önce baştan indirdim hepsini izledim aman allahım felaket resmen.

Sosyal ağlarda paylaş

Ya kaygısızlari şimdi izlemem ama  bi 10 sene önce tekrar popüler olmuştu insanlar izliyordu  yine güldüren sahneleri vardı. 

Valla random bastım  youtube'a   şu bastıgım sahneden başladım izlemeye tam 6. dakikada yine güldüm. Galiba suçlu rtük burada ondan dolayı komik geliyor hala. Belden aşağı espri yapmanın yasal olduğu yıllar.

Masticore tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

16 saat önce, Akuma_Blade dedi ki:

Budur. Yayınlandığı dönem Ferhan Şensoy'un Boş Gezen ve Kalfası dizisi için "Herhalde ben bu diziyle bu ülkedeki komedinin zirvesini gördüm" diye düşündüğümü anımsıyorum. Geçenlerde baştan bir izleyeyim dedim, ilk bölümü bile tamamlayamadım, kötü dizi değilmiş elbette ama "kötü yaşlanmış" derler ya, onun gibi bir izlenim verdi.

17 saat önce, senko dedi ki:

o donem yokluktan izliyorduk abi, efsane fln degil nostaljik degeri var sadece

10 saat önce, senko dedi ki:

Abi aradaki sekanslara gulmek baska diziyi "efsane" kategorisine sokmak baska.

2-3 oyuncu haricinde hepsi kagittan okur gibi konusuyorlar su attigin bolumde.

bu mevzu sanırım günümüzde çok düzenli espri anlayışına geçmiş olmamızdan dolayı. Gen Y ve Gen Z kuşakları esprilerde "three part structure"a çok alışmış durumda. bir şeyin komik olması için AAB şeklinde dizilip, B'de gerçekten vurucu bir punchline sunması gerektiğine alışmış durumdalar.

mesela yukarıdaki videodan 15:25:
- ehe mehi he
- lan bu herif senedini ödeyeli üç hafta oluyor, hala çözüp evine göndermediniz mi adamı?
- hayır abi, unuttuk.
- lan bagaja konulan adam unutulur mu, ya Allah korusun ölseydi?
- bir hatadır oldu abi, affet.
- neyse, bagajda kaldığı süre için makul bir hotel ücreti alıp salın adamı.
- peki abi.
- ulan köylü çocuğu, okulun önünde elimizden kurtuldun ama, şimdi kurtulamayacaksın.
- simitçinin bizi kovalaması değil ama, bize komünist demesi acayip ağrıma gitti Kültigin abi.
- şef bak ne diycem, Gülçin madem ki kangurulardan hoşlanıyor, seni de kanguru yapsak nasıl olur?
- saçmalama Alper Tunga! Gülçin keşkülden de hoşlanıyor, keşkül mü olsam ben şimdi ha!

alıştığımız three part structure burada yok, en sonda bir punchline bekliyorsun "AHAHAHAHAHAHAHAHAHA" diye gülecek, o da yok.

ama onun yerine ne var... saçma bir durumun yarattığı gülünçlükle dalga geçmece (arabada unutulan adamın 3 hafta boyunca orada sağlıklı kalması ve ondan çıkar elde etmek), politik göndermeyle siyasal espri yapmak (Alper Tunga ve Kültigin ismine sahip kişilerin Komünist denilmesinden duydukları rahatsızlık), "şeflerini" tatmin etmeye çalışırken saçma sapan laflarla sinir etmeleri (Gülçin hoşlansın diye kanguru yapalım teklifi).

Gen X için normal şeylerdi bunlar, sadece eğlence olsun diye izliyorlardı. başka bir sürü dizi vardı o dönem. Olacak O Kadar, Boş Gezen ve Kalfası, Varsayalım İsmail, Gülşen Abi, Kaygısızlar, Bir Demet Tiyatro...
Can Barslan, Gani Müjde, Fatih Solmaz, Selçuk Erdem, Yılmaz Erdoğan kafası diyeyim.

ya da mesela Ferhan Şensoy esprileri:
- İpini koparan geldi İstanbul'a...
- SİZ, İstanbullu musunuz?
- Ben aslen Etiyopyalıyım, fakat ben geleli çok oldu.

burada da herhangi bir "punchline" yok.
Zaten "SİZ, İstanbullu musunuz?" kısmında AAB formülünü bozmuş oluyor, olaya karşılık vererek etki ederek.
ayrıca seyirciyi düşünmeye itiyor, "hah, sen geleli çok olduysa sorun yok o zaman" diye karşılık verme ihtiyacı hissediyor.

tl;dr: bunlar bize BUGÜN "komik" gelmiyor. "komik" algımız değişti ve illa bizi düşündürmeden güldürecek punchline'lara ihtiyaç duyuyoruz.

Sosyal ağlarda paylaş

Özellikle ferhan şensoyun dizisinde senaryo ve espiriler çok iyi, fakat görüntü dandik yan oyuncular BAYA kötü falan, editing de ha keza korkunç. Tarih öncesinde çekilip şarap gibi değil üzüm gibi yaşlanmış dizi.

Kaygısızlar da ferhan şensoy kadar iyi olmasa da yine güzel espirileri var, absürtlükler tepe noktada zaten,  o da parasızlıktan / işbilmezlikten ve yan oyunculukların manto-çekirdek seviyesinde olmasından kaybediyor.

Seinfeldle falan bunları karşılaştırmak büyük hata, yani yazarı mazarı geçtim çekim kalitesi endüstri editing yönetmenlik ırt zırt o kadar fark var ki arada çok haksızlık yapmış oluyoruz bizim dizilere.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

Today we’re excited to bring spatial audio to our members around the world with Sennheiser.

Often, the subtlety of sound goes unnoticed, but it can have a profound impact on the atmosphere of a scene and fundamentally change the audience’s response. Some of the most iconic moments in TV and film are defined by the immersive moments they create through sound. Without its excellent sound design, would the final fight scene in The Adam Project be as electric? Would Eddie Munson’s epic guitar scene in Stranger Things 4 bring the ǝpᴉsdn uʍop to life the same way?

Netflix spatial audio helps to translate the cinematic experience of immersive audio to any stereo, so the work creators do to bring you into the story happens no matter what device you use to watch Netflix. Spatial audio will roll out across our catalog beginning today, and you can hear it for yourself by typing “spatial audio” into the search bar and selecting a show or film that supports it in the search results. This magical combination of sight and sound will bring viewers closer to the story, and we’re excited to add this capability to other features we support like 4K, HDR, Dolby Atmos®, and Netflix Calibrated Mode.

Supporting the vision of our creative partners has always been incredibly important to us, and we continue to focus on features that bring our entertainment to life wherever you enjoy Netflix. For more information, visit our Help Center.

-

The first title that used Ambeo is season four of Stranger Things. Others include Red Notice, The Witcher and the upcoming live-action Resident Evil series.

-

Netflix is making it the default setting for two-channel setups for certain titles (you can find those by searching for "spatial audio" on Netflix). 

-

kizillelma tarafından düzenlendi
ek..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...