Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Netflix Türkiye

GERGE

Öne çıkan mesajlar

komedinin özgürce yapılabildiği yerde değiliz, cem yılmaz bu konuda tercihini yapmış. şu an tiplemeleri ile rtük, pahalılık, orman yangınları, tarikat, yasaklar vs alakalı alakasız birçok konuda altımıza ettirecek skeçler yapabilir ama yapamaz.

ricky gervais din konusunda, kadın/erkek konusunda istediği gibi yardırabiliyor. adam özgür, g.te g.t diyebiliyor.

o değilde netflix 50m2 diye bi dizi çekmişti. sezon 2 yapmayacak mı acaba, bayaa eğlenmiştim

Sosyal ağlarda paylaş

ben 1. bölümü izledim daha ama eğlendim ya. bence keyifliydi. baya akıcı bi dizi, hızlı hızlı gidiyor zaten. göndermeleri güzel, hikaye değişik, ilgi çekici yani bazı sahnelerinde baya kahkaha attım. çekimler de kaliteliydi baya bence.

Spoiler

nilperi de accayip tatlı bir şeymiş bu arada 

en büyük şey şu bu dizinin globale hitap etme şansı 0 falan. çok yerel bi iş olmuş, hani global bi mizah tabii zaten zor da, lokal bi iş olur yani.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

@Raze bu ülkede 15-35 yaş aralığında bir Ricky Gervais goygoyu dönüyor. Sanki Ricky Gervais'i Ricky Gervais yapan şey sadece küfür, politik karşıtlık, "nasıl bir aktivism yapabiliriz" mevzularıymış gibidavranılıyor.

Ben bu saçma goygoya katılamıyorum müsaade ederseniz.

Türkiye'de komedideki sıkıntı "göte göt diyememek" değil, Cem Yılmaz'ın yaptığı işlere eleştirileri görmezden gelmek, Recep İvedik sırf çok gişede oynuyor diye itiriaz edilemez gibi davranmak.
Eh buyrun, yapın, sonra da "niye hep Cumali Ceber gibi filmler çıkıyor" diye dertleniliyor.

Ricky Gervais'i Ricky Gervais yapan şey, senin ve bahsettiğim kesimin iddia ettiği gibi "göte göt diyebilme özgürlüğü" değil.
Rowan Atkinson, Eric Idle, John Cleese, Benny Hill, Terry Jones, Peter Sellers, Simon Pegg, Stephen Fry, 
Hugh Laurie gibi kişilerdir.
Belirli bir mizah tarzından etkilenip, buna kendi yorumunu ve kendi yaratıcılığını eklemiştir.

Türkiye'de küfür edilmiyor, politik aşağılama yapılmıyor diye dertlenmeye gerek yok. Dost Kayaoğlu gibi tipler sırf sürekli küfrettiği için "sempatik" görülüp korunup kollanılan kişilerden biri.

"Ricky Gervais sadece göte göt diyebilme özgürlüğü yüzünden Ricky Gervais olmuştur" diye iddia edenler şu sahneyi izlesin derim. Küfür, hakaret, politik aşağılama gibi şeyler içermeden de komedi yapmayı becermiş. Mimikler, haraketler, yaratılan kişilikler ve şu kısacık sahnede iki karakterin arasındaki ilişki gerçekten başarılı.

ha bu yazdığıma da itiraz edileceğini biliyorum ama ben diyeceğimi dedim, daha uzatmak istemiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

hocam exrapolate etmişsin sonra da sinirlenmişsin. 

küfürle ilgili tek kelime etmedim. ben aslında stand up showundan bahsediyordum ama her neyse, dizilerde, filmlerde yazılan karakterin küfür etmesi gerekiyorsa öyle yazılmış bir char ise etsin, değilse etmesin.

"Ricky Gervais sadece göte göt diyebilme özgürlüğü yüzünden Ricky Gervais olmuştur."

bunu da demedim ama ince dokunuş olmuş sadece eklemesi. aslında Gervais'e hiçbişey dememiştim, sadece özgür dedim, değil mi? 

Buna bağlı olarak Cem Yılmaz özgür değil dedim, özgür olsa idi yeni çıkan stand-up ı da eskileri gibi çok güldürürdü. adamın kariyeri saçmalıkları eleştirmekle başladı. şu anki saçmalıkları eleştiremiyor, eleştirmemeyi seçiyor. sıkıştığı dar alanda "abim gitti karşımda salon kiraladı" diyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

hala dediğini anlamamışsın @Bone'un. Cem Yılmaz'ın kötü iş yapmasının sebebi özgür olmaması değil işte, baya kötü iş yapması düpedüz, körelmiş adam. En basit örnek, Gibi dizisi. Tüm dizide yapmak istedikleri her şeyi yapmışlar, düz siyaset / din eleştirisine de gerek yok, gayet komik, orijinal iş. Şimdi bu adamlar böyle işler çıkarabilirken, Baturay Özdemir, Özgür Turhan vs gibi yeni isimler standuplarını mis gibi yaparken, işte Cem Yılmaz özgür değil o yüzden böyle demek abes. 

Sosyal ağlarda paylaş

18 dakika önce, Raze dedi ki:

Buna bağlı olarak Cem Yılmaz özgür değil dedim, özgür olsa idi yeni çıkan stand-up ı da eskileri gibi çok güldürürdü. adamın kariyeri saçmalıkları eleştirmekle başladı. şu anki saçmalıkları eleştiremiyor, eleştirmemeyi seçiyor. sıkıştığı dar alanda "abim gitti karşımda salon kiraladı" diyor. 

Cem Yılmaz bugünkünden çok daha özgürce mizah yapılabilen doksanlı yıllarda da siyasi konulara girmezdi. Yani bu tamamen kendi seçimi, günümüzdeki baskılarla bir alakası yok.

Bunu kötü bir şey olarak söylemiyorum; herkes siyasi mizah yapmak zorunda değil.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Komutan dedi ki:

Cem Yılmaz bugünkünden çok daha özgürce mizah yapılabilen doksanlı yıllarda da siyasi konulara girmezdi. Yani bu tamamen kendi seçimi, günümüzdeki baskılarla bir alakası yok.

Bunu kötü bir şey olarak söylemiyorum; herkes siyasi mizah yapmak zorunda değil.

90 larda özgürce mizah mı yapılıyordu ? abi demireli karikatür yaptın o da bişey demedi diye mizah özgür olmuyor. Bu ülkede hiç bir zaman özgürce hiçbirşey yapamadın. belki 60 darbesinden sonraki 3-5 yıl hariçtir.

Sosyal ağlarda paylaş

Levent Kırca o zamanın genelkurmay başkanının mizahını yapamazdı muhtemelen. Her dönemin muktediri ayrı. Mizaha karşı anlayış meselesini şu son zamanlarda çıkan genç komedyen elemanlara yapılan linclerden de görebiliriz. En ilerici gözüken kelli felli adamlar gencecik çocukları linç ettirdi göz altına aldırdı falan. 

Bizde mizah keserinin sapı kendine dönünceye kadar herkes özgürlükçü maşallah. 

ahmedinejad tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

12 dakika önce, ahmedinejad dedi ki:

Levent Kırca o zamanın genelkurmay başkanının mizahını yapamazdı muhtemelen. Her dönemin muktediri ayrı. Mizaha karşı anlayış meselesini şu son zamanlarda çıkan genç komedyen elemanlara yapılan linclerden de görebiliriz. En ilerici gözüken kelli felli adamlar gencecik çocukları linç ettirdi göz altına aldırdı falan. 

Bizde mizah keserinin sapı kendine dönünceye kadar herkes özgürlükçü maşallah. 

Tam olarak demek istediğim. Siyasilerin mizahını yapmak kolaydı çünkü "arkadaki" asıl oyunculara dokunamıyordun, onların yerine siyasileri arada tokatlamana izin veriyorlardı

Sosyal ağlarda paylaş

On 17.05.2022 at 18:00, ahmedinejad dedi ki:

Levent Kırca o zamanın genelkurmay başkanının mizahını yapamazdı muhtemelen. Her dönemin muktediri ayrı.

On 17.05.2022 at 18:14, lovecraft0Z dedi ki:

Tam olarak demek istediğim. Siyasilerin mizahını yapmak kolaydı çünkü "arkadaki" asıl oyunculara dokunamıyordun, onların yerine siyasileri arada tokatlamana izin veriyorlardı

konu yine "Kemalist cunta : (" meselesine dönmüş ?

Sosyal ağlarda paylaş

On 17.05.2022 at 15:42, Raze dedi ki:

hocam exrapolate etmişsin sonra da sinirlenmişsin. 

On 17.05.2022 at 15:59, paradoksalkedi dedi ki:

hala dediğini anlamamışsın @Bone'un. Cem Yılmaz'ın kötü iş yapmasının sebebi özgür olmaması değil işte, baya kötü iş yapması düpedüz, körelmiş adam. En basit örnek, Gibi dizisi. Tüm dizide yapmak istedikleri her şeyi yapmışlar, düz siyaset / din eleştirisine de gerek yok, gayet komik, orijinal iş. Şimdi bu adamlar böyle işler çıkarabilirken, Baturay Özdemir, Özgür Turhan vs gibi yeni isimler standuplarını mis gibi yaparken, işte Cem Yılmaz özgür değil o yüzden böyle demek abes. 

paradoksalkedi iyi özetlemiş. aynen bunu demek istedim.

bir şey anlatmaya çalıştığımızda "exrapolate etmişsin sinirlenmişsin" gibi laflarla anlattığımız şeylerin hepsi gözardı ediliyor.

On 17.05.2022 at 15:42, Raze dedi ki:

"özgür değil" derken ünlü olduktan sonra yavaş yavaş halktan kopmasını kastediyorsan haklısın. ama eleştirmemeyi seçiyor değil, eleştirmek istemiyor.

bunda ünlü olup belirli bir refah doygunluğuna ulaşmış olmasının da payı olabilir, "Cem Yılmaz asla eleştirilemez!!!" fanclubunun da payı olabilir... ama "eleştirme özgürlüğünün olmaması" hatalı bir düşünce.

On 17.05.2022 at 16:03, Komutan dedi ki:

bu da var. zaten söylenmiş olduğu için ek yapmış olayım.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Cem Yılmaz en büyük orta yolculardan biri ya. Hiçbir zaman hiçbir şeye bulaşmaz, sinema mısır muhabbetinde RTE'yi devreye sokar kavga çıkarır ama kendi gitmez o toplantıya, Ozan Güven'in olayı çıkınca tek kelime etmez, şimdi Zafer Algöz'ün twitterdan yaptığı ve salak saçma Gibi'ye attığı lafları falan da görmezden gelir. Adam yıllardır eleştiriyor gibi yapıp eleştirmiyor zaten. Çok güzel ortada takılıyor. Bu yapamadığı için değil, adam direkt böyle.

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, Bone dedi ki:

konu yine "Kemalist cunta : (" meselesine dönmüş ?

abi vardı bu napalım. Gerçek yani

Neyse bu arada ben de hafif kıl olmaya başladım yalnız, Birincisi hiçbirşey olmamış gibi çakma Emekte gala yapılması nedir abi biraz duyarlı olmak lazım En son Gibi ye böyle saçma sapan laf edilmiş... böyle olmaz Zafer, Cem bu şekilde olmaz ? Gibi kırmızı çizgimiz

9339zwg.png

İkkanda durur mu yapıştırmış cevabı

n49ir76.png

Şaka bir yana Gibi produksyonsuz sırf zekayla yapılmış bir iş olarak Erşanı tabiiki ezer geçer. Yazık olmuş Zafer mafer iyice 90 larda kaldıklarını ispatlamış oldular

Sosyal ağlarda paylaş

eleştiri ve fikir belirtmenin sınırı da geçiliyor bence

gibi ile erşan ayarı da bir işi karşılaştırıp bunu fikir olarak düşünüp yazıya dökersen, okuyan birileri illa çıkar saçmalar çünkü seviyeyi o düzeye indirgiyorsun.

ortalamayı kıstas alırsak, erşanın çoğunluğun beğenmeme ihtimali küfür vs. gibi nedenler yüzünde oldukça fazla ama sonuna kadar gayet izlerler.

ama gibiyi bırak beğenmeyi, sonuna kadar izleyecek kişilerin toplamı, ortalamanın içinde oldukça az olacaktır.

neye göre kıyaslayacağız o zaman?

ortalama üstüne bakarsak o zamanda göreceli bir durum oluşuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

izledim bitirdim kuneriyi. bazı bölümler aşırı bayık ve sıkıcıyken gayet eğlenceli bölümler de vardı. gibi ile arasında kavga çıkması da normal. gibi'yi izleyip "bu mu komedi" diyip bırakan insanlar baya var. buna karşı "çok güçlüyüm, yumruğumla vurursam duvara yapışırsın" cümlesini de aşırı komik bulanlar var hani. küfür filan rahatsız etmedi beni, alıştığımız bir format zaten

farklı komedi türleri şimdi ikisi de aslında. herkesin eğlence anlayışı farklı, seven izlesin gülsün. 

Sosyal ağlarda paylaş

gibinin güzel olması için maksimum 4-5dk olması lazım. adam çok iyi bi tespit ya da espri yapıyo ama gerisi komple filler. içim daralıyo artık boş muhabbetten. sonra 2dk güzel yeri geliyor peşinden yine boş. cem yılmazda da var o filler kısım ama daha az. o sırada da en azından dekorda, kıyafetlerde vs küçük detaylar, göndermeler oluyor. o kurtarıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...