Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Netflix Türkiye

GERGE

Öne çıkan mesajlar

1 saat önce, orc_lord dedi ki:

Hisseleri bugün en az %35 düşüşle kapatacak gibi duruyor. 2.5 milyon abone artışı beklentilerine karşı 200 bin düşüş göstermiş. Hulu benzeri daha düşük reklamlı abonelikleri sunmaya başlayacağı söyleniyor.

Cidden forecastlerine pandemi etkisini katmamislar mi acaba? Trajik fark varmis beklentiyle gercek arasinda. 

Sosyal ağlarda paylaş

Acikcasi Netflix'in zamaninda tum sezonlari bir gunde yayinlama fikrinin ileride geri tepecegini dusunuyordum - bence bu mantikli bir politika degil. Zaten gunumuzde content asiri cabuk tuketilirken, sinema/televizyon gibi ayni urunun tekrar tuketilmedigi durumlarda kullaniciya herseyi bir kerede sunmak uzun vadeli subscription uzerinden izleyen bir business model icin asiri mantiksiz.

Tabi buradaki sikinti content yaratmanin, kreatif olmanin aslinda cok zor olmasi ve parayla satin alinamamasi gercegi uzerinden kaynaklaniyor. Netflix'in 20 tane projeye para gomelim biri tutarsa mantigiyla para sactigi yerde business'in durmadan buyumesi zaten imkansizdi, bir yandan da fiziksel sinirlar devreye giriyor artik - dunyada bu contente para verecek insan sayisi sonsuz degil hele ki alternatifler birden fazla olunca ve kalite ister istemez dusmek zorunda kalinca. 

Onumuzdeki yillarda medyada konsolidasyon sart yoksa insanlari on tane subscriptiona zorladiginiz surece ve her platformda tuketilebilecek sayili miktar iyi sey oldugunda uzun vadeli kimseyi tutamiyorsunuz zaten, inanilmaz bir churn gerceklesiyor. Sinema ve filmdeki sikinti, kontent ne kadar kaliteli olursa olsun sadece bir kez tuketiliyor olmasi (bazi istisnalar haric). Squid game inanilmaz bir show bile olsa bir kere izledikten sonra herhangi bir replayability valuesu kalmadigi zaman subscribe etmek icin herhangi bir neden kalmiyor.

Bunun benzer ornegi theme park MMO vs sandbox MMO olarak gosterilebilir.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

savaştan dolayı da  700k'lık bir rusya düşüşü yaşanmıs ama sonuçta pandemi etkisinin yavaşlayacağı aşikardı. bir de şimdi herkes streaming işine girdi, bu işin önünün açılması lazım artık 10 tane farklı streaming hizmeti veren firma var.

Sosyal ağlarda paylaş

10 saat önce, Sotto dedi ki:

Acikcasi Netflix'in zamaninda tum sezonlari bir gunde yayinlama fikrinin ileride geri tepecegini dusunuyordum - bence bu mantikli bir politika degil. Zaten gunumuzde content asiri cabuk tuketilirken, sinema/televizyon gibi ayni urunun tekrar tuketilmedigi durumlarda kullaniciya herseyi bir kerede sunmak uzun vadeli subscription uzerinden izleyen bir business model icin asiri mantiksiz.

şurada da çok haklısın ve aşırı anlamsız geliyordu bana da. ama milyonlarca kullanıcıdan o kadar telemetri ve istatistik toplayan bi firma mutlaka bunun analizini yapmıştır diye düşünüyorum. mesela sırf gibi yüzünden aylardır exxen denen leş platforma üye kalan bir sürü insan tanıyorum. nflx'te de tam tersine çat diye bütün sezonu bi günde veriyor, o sezonu da insanların %99'u bir günde bitiriyor. bir günde 1-2 saatten fazla dizi izlediğinde açıkçası ondaki tüm espriyi, detayları vs kaçırıyorsun. bölümüne milyonlarca dolar harcanan, her bir karesinde ciddi emek ve detay olan dizileri sindire sindire, yavaş yavaş izlemek lazımken, adamlar hepsini çaat diye topluca verdiği için izleyici buradaki detayların çoğunu zaten kaçırmış oluyor.

yani diziyi sonunda ne olacak diye izlemek ile gerçekten izlemek arasında bi fark var. ilginç gerçekten.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, roket adam dedi ki:

şurada da çok haklısın ve aşırı anlamsız geliyordu bana da. ama milyonlarca kullanıcıdan o kadar telemetri ve istatistik toplayan bi firma mutlaka bunun analizini yapmıştır diye düşünüyorum. mesela sırf gibi yüzünden aylardır exxen denen leş platforma üye kalan bir sürü insan tanıyorum. nflx'te de tam tersine çat diye bütün sezonu bi günde veriyor, o sezonu da insanların %99'u bir günde bitiriyor. bir günde 1-2 saatten fazla dizi izlediğinde açıkçası ondaki tüm espriyi, detayları vs kaçırıyorsun. bölümüne milyonlarca dolar harcanan, her bir karesinde ciddi emek ve detay olan dizileri sindire sindire, yavaş yavaş izlemek lazımken, adamlar hepsini çaat diye topluca verdiği için izleyici buradaki detayların çoğunu zaten kaçırmış oluyor.

yani diziyi sonunda ne olacak diye izlemek ile gerçekten izlemek arasında bi fark var. ilginç gerçekten.

şurada çok önemli bir şeyi kaçırıyorsun ama. Gibi dizisini örnek vermişsin. Gibi dizisi her bölüm farklı bir olay olan ve o bölüm içinde değerlendirilmesi gereken bir dizi.

Öte yandan Daredevil benzeri Netflix dizilerini ele alalım. "Mini dizi" gibi bir formatla çıkıyor bu tarzda diziler. 6-8 bölüm, biraz uzun film edasıyla hazırlanmış ve çekilmiş diziler. "Her bir karesinde ciddi emek ve detay olan dizi" olsa da, sen nasıl sinemaya gidince 2-3 saatlik bir filmi bir oturuşta izleyebiliyorsan ve "sindire sindire yavaş yavaş" izlemiş oluyorsan. Bu dizilerin bir anda yayınlanmasının sebebi de o. Biraz uzun bir sinema filmini Netflix'te birkaç bölüme ayrılmış şekilde izlemek.

İstersen bir oturuşta izle, istersen her haftaya birer birer böl, o seçimi sana bırakıyor.

bu arada ayda bir bölüm izlemekle günde 6 bölüm izlemek arasında bir fark yok. "detayların çoğunu zaten kaçırmış" olmuyorsun. önemli olan tamamen motivasyon. 2006-2012 yılları arasında çıkan her polisiye dizisini izlerdim. sezona 22-24 bölüm koyarlardı. eylül ayında ilk bölümde olmuş olayları, mayıs'a geldiğimde unutmuş oluyordum, ve "sezon finali" diye dayattıkları dizide olan olayları anlamakta takip etmekte zorlanabiliyordum.
6-8 bölümlük mini dizilerde bu da ortadan kalkıyor. taze taze arka arkaya izleyince detaylar daha fazla aklında kalarak hikayeyi bitirmiş oluyorsun.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

benim kuzen mesela bitmeden diziye başlamıyor sonraki sezon geldiğinde öncekini unutuyor diye, kişiden kişiye değişen tercihler. hepsi birden konsa da isteyen parça parça izleyebilir, mani olan bir durum yok buna. ben de çok bekletmeden bitirmeyi tercih ediyorum çünkü bazen uzun bir ara girerse geri dönmeye soğuyorum. öyle yarım kalan sezonlar ve seriler oldu aslında devam etmek istediğim ama gözümde büyüyen.

Sosyal ağlarda paylaş

Data konusunda Netflix bir numara haklisiniz. Ama bu tarz kararlar geri donusu olmayan seyler, Netflix yillar once bu tarz bir politikayla ise girmeseydi o zaman tartisabilirdik ancak su an geri donusu zaten yok bir kere o yola girdikten sonra. O saatten sonra data sana ne dese de yapacagin birsey yok churn ile alakali. Zaten churn oldugu icin content pompalamak zorundasin durmadan.

Bence bunun en guzel ornegi HBO. Game of Thrones butun dunyayi kasip kavururken, her hafta bir bolumu bekliyorduk, zaten 1-2 yilda bir cikan sezonlarin bir gunde verildigini dusunun. Gunumuz yeni neslini de ele aldigimizda olay bir yerde contenti ne kadar cabuk bitiririm/sonunda ne oluyor durumuna donusuverirdi. Muhtemelen spoiler da yememek icin herkes abanacakti diziye. 3 gunde bitirdikten sonra ise 1 yil daha o subscriptionu devam ettirmek icin bir sebep kalmiyor; cunku HBO inanilmaz platform bile olsa topu topu izleyeceginiz 3-5 dizi zaten - ki yine onlari binge ettiginizde hep ayni kisir dongu devam ediyor. Content sonsuz degil, hele ki tekrar tekrar consume edilmeyen ama kaliteli olan content hic degil. 

Mesela Netflix'in en buyuk avantajlarindan biri Office/Friends/Seinfeld gibi insanlarin defalarca izledigi gerekirse arka planda dondurdugu dizilere sahip olmasiydi. Sirf Office var diye eminim cok kisi subscribe ediyordu ozellikle Amerika'da. Hani hic birsey yoksa acarim bir Office bolumu tarzi. Ancak bu tarz contentler asiri sinirli. 

Yine baska bir ornek Lost. Lost 2006 yerine 2022 de olsaydi ve subscription based platformda olsaydi bunu yine hafta hafta yayinlamak ticari acidan en mantiklisi olurdu; dusunsenize bir gunde tum sezonun ciktigini. GoT gibi butun olayi sonunda ne oluyora varirdi. Kitap muhabbetine benzetiyorum biraz - kitabin guzelligi genelde ileri sarmanin mumkun olmamasi ama dizilerde bu durum daha az. Ozellikle instant gratification bazli dikkat odagimizin birakin saatleri dakikalarla olculdugu bu zamanda bunu tetikleyen business model yolunu secersen durmadan content pompalayip buyumek zorundasiniz. Netflix su ana kadar hep buyudu cunku herseferinde yeni bir markete girebildi, 3 sene once TR yoktu atiyorum. Ancak dedigim gibi bir yerde fiziksel sinirlar devreye giriyor ve haliyle o growth azaliyor. 

Kaliteli content yaratimi ve insanlarin bunu tuketme suresi yarisinda content creatorun kazanmasi mumkun degil bu tarz bir sistemde.

Ben bu isi biraz yemek tuketimine benzetiyorum; markette 6 li gofret alirsan onu yiyorsun bir sekil, haftada 1 tane yiyeyim diyemiyorsun genelde, bu is de biraz boyle, orada 10 tane bolum hazir dururken yok ya az bekleyeyim demiyorsun, genelliyorum elbette ama herhangi bir productta insanlara access i sinirli verirsen onun degerini o kadar arttiririyorsun aslinda o yuzden cabuk erisimi kisitlamak bana gore cok daha mantikli herseyi vermektense. 

Sosyal ağlarda paylaş

Sotto ve Sam'in mesajlari dogru noktalara parmak basmis.

Binge watching dizi formatiyla haftalik dizi formati farkli dunyalar. Elindeki malzemeye gore dogru olanini secersen maksimum fayda sagliyorsun, her iki formatin da pazari mevcut. GoT vs. Daredevil ornegi bu acidan iyi karsilastirma.

Netflix pazara ilk girmenin avantajiyla ve cogu isp sirketinin internetiyle beraber sattigi paketlerle abone sayisi devamli olarak arttirma firsati buldu. Kutuphanesinde disaridan kattigi, abonelerin tekrar tekrar izleyebilecegi, cok sayida klasiklesmis dizi ve filmler de var. Ama kendi yapimi dizilerde binge formatina fazla takili kalmis durumdalar. Disardan aldigi bir kac yapim haric haftalik yayinladigi dizi neredeyse yok gibi. Kalite olarak, Sam'in dedigi gibi, kendi yapimlari son yillarda imdb 4-6 seviyesine cakildi. Pazarlama stratejisi dusuk kalite de cok sayida yapimi piyasaya surup, bitirince surekli baska urunu musterinin burnuna dayama uzerine.

Netflix'in zamanla izleyicinin kalite anlayisini korelten bir yapisi da var. Arada imdb 7 seviyesinde bir is ciktiginda (Or. Squid Game), millet yere goge sigdiramiyor.

Netflix'in diger kotu yani, elinde kendine ait amiral gemisi yapim yada franchise olmamasi. Elinde HBO un GoT u, yada Disney in Marvel+Star Wars'i gibi yapim/franchise yok.

Kendi dizilerine kiyasla gercek hayat bazli belgeselleri gayet iyi. Bunun disaridan calistiklari yapim firmalarindan kaynaklandigini dusunuyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Netflix'in digerlerine gore avantaji aslinda international productlari - hem lokal market acisindan hem de global acidan. Money Heist, Dark, Squid Games gibi cok daha ucuza yapilan ama basarili olursa buyuk is yapan yapimlar. Ayrica standart Hollywood SJW suzgecinden gecmediklerinden daha ozgur ve basarili olabiliyorlar.

Sosyal ağlarda paylaş

yılda 3 kaliteli 30 dandik dizi çekeceğine aynı paraya 10 kaliteli çekse bunları yaşamazdı. artık iyi olduğu hakkında en az 10 tane referans almadan başlamıyorum. 2-3 tane kaliteli içeriği acun bile çıkartıyo zaten. netflix bütçesinden ne anladık o zaman.

Sosyal ağlarda paylaş

19 saat önce, eldar dedi ki:

Squid Games bir örnek ama, toplamda Kore yapımlarına ne kadar harcadı Netflix, aklımda 2 milyar dolar gibi bir sayı kalmış, google'layınca sadece 2021'de Kore yapımlarına 500 milyon dolar harcayacağı haberlerini buldum. Sağlam para gömüyor aslında.

Yilda $500m para degil Netflix icin; 2021'de toplam content harcamasi 20 milyar dolara yakin sanirim.

Squid games kat kat cikardi parasini o acidan. Rivayete gore Stranger Things'in tek episode'u 30 milyon dolar kiyaslamak gerekirse son sezonunda. 

https://collider.com/squid-game-budget-cost-netflix/

Ama iste ya tutarsa mantigiyle gittiginden net net hep zarar ortaya konan isle. Yukarida yazdigim nedenlerden hep content pompaliyor, HBO oyle yapmiyor mesela. Evet, daha az memberi var ama uzun vadeli subscribe edecek olsam ikisi arasinda HBO'ya ederim. Netflix'te bana kaliteli gelen (ki oldukca az) herseyi maks 2 haftada bitiririm gibi duruyor.

Sosyal ağlarda paylaş

3582670e141908f3525ae498148b6577.gif

netflix bir suru urun cikartip tavana atiyor, hangisi tutarsa. bu gecicilik ve harcanabilirlik netflix'in her seyinden akiyor.

netflix tum bolumleri ayni anda surerek mini bir sugar rush yasatiyor bunyeye. benim1-2 bolum izleyip, zaten degersiz bir cop oldugunu dusunup yarida kesip izlemeyi biraktigim o kadar cok yayin var ki bu sekilde... eskiden pilot bolumler onemliydi cunku oltayi atip, izleyicinin yemi yutmasini, heyecani devam ettirebilmesini amaclarlardi.

binge watching iyi bir sey olsa dahi, netflix bu kurali tamamen unutabilecegini saniyordu galiba.

hbo'nun en dogru yaptigi seylerden birisi tuketilebilirligi limitli tutmakti. ayrica heyecanin surekliligini de hikayeler ile saglayabiliyorlar.

streaming'de biraz daha heyecani yukseltecek, bekletecek yayinlar gerekiyor. ekonomik sikintilarini sadece reklam ile duzeltebileceklerin sanmiyorum dogrusu. sikintilari cok cok daha derin.

2.si yayinlarinin asiri derecede (uyduruyorum gotumden) "amerika'da liberal, asiri solcu 1078 kisi bunu gormek istiyor!" diye uretilmesi. dunyada gayler var diye ben gayleri, cinsiyetini degistirmis insanlari gormek zorunda degilim. adamlarin kendi karari neden beni bagliyor gercekten anlamakta gucluk cekiyorum. ben mi zorladim adamlari da "bu insanlara bir diyet odetmeliyiz!" diyorlar?

adamlarin kendi karari. kendi hayatlari.

peki hikayenin icinde bir faydasi olsa problem yok ama "dur adettendir iki gay, bi lesbo koyalim" diye, hikayeye faydasi olmayan lgbtqabcsdfsdf+ ekleniyor?

diger platformlarin uzun sureli dizi, konu ile alakali oturmus karakterler iceren planlari varken, netflix daha cok "nasil daha sacma public announcement yaparim!" derdinde. iyi de 1078 kisinin istedigi algoritma standardlarini tum dunyaya uygulamak ne kadar dogru? gelirinin 45%'ini amerika'dan aliyorsun, demek ki kalani dunyadan geliyor. ben kaliteli bir hikaye izlemek isterken yayinlanan icerigin cogu sadece kamu spotu olsun diye eklenilmis copler.

ne yazik ki detaylica yazilmis story-rich diziler yerinde rastgele secilmis, bayagilik ve bazi azinligin kamu spotlari altinda ezilen boktan hikayeler yuklu binlerce mermi sikiyor netflix.

su calisma da guzel olmus dogrusu.

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, dasaaa dedi ki:

2.si yayinlarinin asiri derecede (uyduruyorum gotumden) "amerika'da liberal, asiri solcu 1078 kisi bunu gormek istiyor!" diye uretilmesi. dunyada gayler var diye ben gayleri, cinsiyetini degistirmis insanlari gormek zorunda degilim. adamlarin kendi karari neden beni bagliyor gercekten anlamakta gucluk cekiyorum. ben mi zorladim adamlari da "bu insanlara bir diyet odetmeliyiz!" diyorlar?

adamlarin kendi karari. kendi hayatlari.

peki hikayenin icinde bir faydasi olsa problem yok ama "dur adettendir iki gay, bi lesbo koyalim" diye, hikayeye faydasi olmayan lgbtqabcsdfsdf+ ekleniyor?

Bu konu niye hala Netflix üzerinden tartışılıyor anlamış değilim. Her kanalda eskisine göre daha fazla lgbtq görüyoruz ama nedense bu Netflix’e has bir şeymiş gibi bir algı var.

Üstelik bildiğim kadarıyla Netflix’in ve diğer platformların bu konuda tek yaptıkları şey serbest bırakmak. Büyük kısmı solcu/liberal olan yaratıcı ekipler bunu kendi istekleriyle yapıyorlar.

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bunun amerika'yla liberalle alakası yok. Kore'de de en çok okunan manwhalar hep gay manwhası. Bu netflix'e çatanlar eski nesil olup değişime direnenler. Eşcinsel karakter koydun mu ilgi artıyor, eşcinsel diye izlemeyenler çoğunlukta olsaydı koymazlardı, bu iş aslında bu kadar basit.

Türkiye'de de eşcinsel içerikli bir şey oldu mu satışı artıyor. Otoriter hükumet olmasa patlar Türkiye'de de bu tarz içerik çünkü çok ilgi var. ABD genelde tam tersine aile filtresinden geçiriyor içeriğini, mesela comixology meme olan çizgi roman almıyor. Amerika bayağı muhafazakar bir ülke aslında.

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...